Co víte o hrách? - Pokémon GO

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:63
Počet zobrazení:6 368

O tom, jak se Pokémon GO hraje, snad slyšel už každý z nás. Ale víte, kdo přesně stál za vznikem hry? Jak probíhal její vývoj, a co má společného Aerodactyl se skutečnými dinosaury? Odpovědi na otázky se dozvíte ve videu z kanálu Did You Know Gaming.

Přepis titulků

Věděli jste, že nápad na Pokémon GO vznikl při aprílovém vtípku v roce 2014? Google a Pokémon Company vytvořily malou hru v mobilní aplikaci Google Map. Hráči mohli pochytat 151 pokémonů z různých generací a stát se pokémoním šampionem, když chytili všechny, s výjimkou Mewa. Skupina, která se na vtípku podílela, natočila původní trailer k Pokémon GO. Ačkoliv byl apríl hlavním katalyzátorem, historie vzniku hry sahá mnohem dál. Vývojáři z Niantic Inc. experimentují s mapovými aplikaci už několik let. Část jejich zaměstnanců přišla přímo z Googlu a zakladatel Nianticu, John Hanke, je spoluzakladatelem Google Earth.

Jejich první appka Field Trip doporučila zajímavá místa v okolí cestovatele a jejím účelem bylo pomoci lidem objevovat svět kolem nich. Ve stejném duchu Niantic pokračoval u hry Ingress. Ingress je hra v rozšířené realitě, ve které hráči hledají virtuální portály. Dvě frakce buď obsazují existující portály, nebo budují na zajímavých místech nové. Niantic chtěl vybudovat otevřenou platformu, kterou by mohl každý dle libosti upravovat. Díky těmto základům můžou Google a Niantic vyvíjet hry pro další klienty.

Začátkem roku 2015 se Google stal velkou korporací se spoustou dceřiných firem. Některé se rozhodly přesunout do holdingové společnosti Alphabet Inc. Google je bude moci snadněji řídit, zatímco Alphabet jim dá větší svobodu. Jedním z oddělených týmů byl i Niantic. Pod Googlem byl Niantic omezován a nemohl mít žádné větší výsady. Kdyby měl zvláštní zacházení, jiní vývojáři by mohli s Googlem rozvázat spolupráci. Oddělení Nianticu také pomohlo spolupracovat, s kým budou chtít, včetně společností, které by se bály smluv s obrem, jako je Google.

Apríl 2014 navázal spolupráci s Nintendem, které teď Niantic mohl využít. Niantic navrhl Nintendu a Pokémon Company spojení pokémonů s technologií Ingressu. K jejich překvapení ředitel Pokémon Co., Sunakazu Išihara, a jeho žena Ingress hráli. Išihara a Hanke si tak porozuměli a jejich setkání dopadlo dobře. Koncem roku 2015 Google, Nintendo a Pokémon Co. do Nianticu investovali 20 milionů dolarů, aby ukázaly svou podporu a pomohly vývoji Pokémon GO. Niantic tak začal měnit existující design, aby zapadl do světa pokémonů. Geografická data a fotky měl nashromážděné od hráčů Ingressu.

Zdokumentoval pro ně veřejně přístupné budovy, lokality a umělecká díla, aby z nich udělal portály. Z těchto dat Niantic vytvořil tisíce pokéstopů a gymů v Pokémon GO. Proto jsou pokéstopy většinou kostely. Pokémon Co. během vývoje přispěla spoustou věcí. Hlasy a vzhled pokémonů jsou převzaté z Pokémon X a Y. Modely i animace jsou stejné, aby se ušetřil čas, a zachovala se konzistence s ostatními herními tituly.

Tvůrce série, Džuniči Masuda, také složil novou hudbu, pomohl s vývojem mechaniky pokébalů a hru testoval. Satoro Iwada z Nintenda se na vývoji také podílel. Byl to jeden z posledních projektů před jeho smrtí. Neměl však nic společného s prvním nápadem ani aprílem, jak se někde můžete dočíst. V rozhovoru pro časopis Famicu byl jako tvůrce uveden vývojář Tacuo Nodžima. A i když hru oficiálně odhalil Šigeru Mijamoto z Nintenda, neměl s ní co do činění víc, než aby jí popřál hodně štěstí.

Niantic musel najít rovnováhu mezi mazáky a novými hráči, kteří předešlé tituly neznají. Hlavní elementy jako chytání a zvyšování levelu zůstaly, ale málem jsme přišli o důležitou část her. Podle Hankeho tým vážně uvažoval o zrušení evolucí pokémonů. Báli se, že běžní uživatelé smartphonů nebudou mechanice evolucí rozumět. Beta verze hry ukazuje, že evoluce měly zajistit vývojové střípky, předchůdci aktuálních candy. Týmy Mystic, Valor a Instinct neměly znaky a jmenovaly se pouze podle barev.

Při prvním odhalení hry Niantic oznámil, že beta testování začne koncem roku 2015, ale termín se posunul až na rok 2016. I když většinou vychází z her, Pokémon GO obsahuje i odkazy na anime. Pokud hráč odejde od startovních pokémonů, ti zmizí a zase se objeví. Po čtvrtém opakování se s nimi ukáže i Pikachu. To je reference na Ashův pozdní příchod, který můžete znát i z Pokémon Yellow. Další odkaz na seriál je ještě zajímavější. Evoluce Eevee je vesměs náhodná, jedním způsobem ji však lze ovlivnit.

Ve 40. díle anime jsou tři bratři, kteří své Eevee vyvinuli každý jinak. Rainer má Vaporeona, Sparky Jolteona a Pyro Flareona. Když Eevee před evolucí přejmenujete podle jednoho z bratrů, vyvine se vám přesně jeho pokémon. Věděli jste také, že jeden rod pterosaura je pojmenován podle Aerodactyla? Nebo že měl být pokémon podle první klonované ovce Dolly? Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Keby radšej využili systém hry a spravili tak nejaké rpg, nie takéto pokemonzhovadilosti. Celý pokemon je pre infantilných zaostalých pablboch a pre detičky, si neviem predstaviť aby násťročné detičky behali po krajine samé a hľadali nezmysli do mobilu. dufam, že táto pokemon bublina rýchlo splasne.

014

Odpovědět

A že sem tak smělý, kdyby na podobným systému udělali nějaký RPG, jakej by v tom byl rozdíl? Ty náctileté dětičky běhaly po krajině a hledali by jiný nesmysly do mobilu. Místo pokémonů by hledaly dungeony ve kterých by místo s pikachu bojovali s kostlivcem a místo pokébalů by sbíraly meče. Nemůžu si pomoct, ale nevidím v tom rozdíl (nemluvě o tom, že Pokemon go je rpg, akorát postrádá příběh, což uznávám by hru hodně zatraktivnilo).

00

Odpovědět

Více takových videí, prosím! Dost zajímavé, i když jsem osobně z toho nevěděl jen pár věcí. Díky za překlad!

110