Dějiny času
Čas je velice relativní a když se nad ním pořádně zamyslíme, zjistíme, jak maličká a bezvýznamná je vlastně celá lidská existence. Ve videu z naučného YouTube kanálu Kurzgesagt se dozvíte spoustu zajímavých informací o čase, o lidské historii i o celém vesmíru. Za tip na toto video děkujeme uživateli Deith Wen! Poznámky z videa: * Ve videu se mluví o hvězdě Alfa Centauri i když technicky je nejbližší hvězdou Slunce. ** Slavný dopad asteroidu je pravděpodobně pouze jednou z mnoha příčin zániku dinosaurů.
Toto video bylo přeloženo v rámci soutěže Staň se tipařem. Pokud se chcete také zúčastnit, sledujte každý den ve 20:00 stránku VideaČesky.cz na Facebooku, kde najdete zadání pro aktuální den. Pošlete nám tip na video vyhovující našim požadavkům a třeba vybereme právě vás!
Přepis titulků
Když poodstoupíme ještě dále, zjistíme, že 21. století je pořád ještě mladé a utvářené zejména útoky z 11. září, které vyústily ve válku v Iráku. Jo a naše životy ovládl Facebook a smartphony. A to jsme sotva začali! Vydejme se dál do minulosti. 20. století si také prožilo své. Dvě ničivé světové války následované studenou válkou, trvající téměř celou druhou polovinu století.
Průměrná délka lidského života většinu z toho pokryje, spolu se zrozením Internetu a počátkem informačního věku. Nejstarším žijícím člověkem na Zemi je nyní žena jménem Misao Okawa, která se narodila v roce 1898. To znamená, že datum jejího narození je blíže k Napoleonově nadvládě nad Evropou než k současnosti. Posledních 500 let historie vneslo do našich životů obrovské změny.
Industrializace umožnila vznik nového myšlení, například komunismu. Z farmářů se stali dělníci a vědomosti byly najednou snadněji šiřitelné. Evoluční teorie změnila to, jak vnímáme sami sebe i svět, ve kterém žijeme. A to vše během pár set let. 15. století bylo nabito událostmi. Kolumbův "objev" Ameriky a pád Konstantinopole značil konec středověku.
Lidé ze středověku byli velkými fanoušky náboženských válek a válek o území. Ale černý mor byl mnohem účinnější než války a během šesti let zabil třetinu všech Evropanů. Dorazili jsme k našemu letopočtu, tak se podívejme, kde jsme se tu vzali. Naše současné století je maličké. A rok 2013 jde sotva vidět. Toto je psaná lidská historie. Pyramidy byly postaveny před 4 500 lety.
Vrchol Římské říše byl před 2 000 lety. Takže pro Římany byly pyramidy stejně staré, jako je jejich říše pro nás. Dějiny začaly s psaním. Ale co bylo předtím? Asi před 12 000 lety proběhla zemědělská revoluce. Lidé se stali farmáři, a tak mohla vzniknout města a větší společenství. Nadvláda lidí na planetě Zemi doopravdy započala právě tady. Před 90 000 lety spolu v Evropě koexistovali lidé a neandrtálci.
Zábavný fakt: Tato doba zhruba odpovídá času, který by moderní kosmická loď potřebovala k dosažení nejbližší hvězdy.* Homo sapiens, neboli současný člověk, se vyvinul před 200 000 lety. Když se podíváme na celou lidskou historii, zdá se to, čemu říkáme "náš letopočet", celkem zanedbatelné, viďte? Před 6 miliony lety sdíleli naposledy naši předci a současní šimpanzi společného předka. A po celých 2,75 milionů let byly v módě kamenné nástroje.
Před 65 miliony let ukončila obrovská exploze éru dinosaurů,** a umožnila tak vzestup savců. Ale dinosauři vládli na Zemi po neuvěřitelně dlouhou dobu. Přes 165 milionů let! To je tak dlouhá doba, že T-Rex, který žil před 65 miliony let, má blíže k vidění koncertu Miley Cyrus než k vidění živého stegosaura. Zvířata se na planetě Zemi objevila před 600 miliony lety. Nejdříve to byly ryby a podobná jednoduchá mořská stvoření.
Pak se objevil hmyz a následně plazi. A pak se konečně, před 200 miliony lety, přidali i savci. Život sám začal mnohem dříve. Před 3,6 miliardami let. Než se objevila zvířata, tvořili život po 2,4 miliardy let pouze maličcí mikrobi. Nespočetné jednobuněčné bakterie. Po 3 miliardy let byl veškerý život na Zemi pro lidské oko neviditelný. Není snadné pochopit, jak se jednoduché jednobuněčné organismy mohly vyvinout v komplexní organismy, jako jsou ryby nebo lenochodi.
Odpovědí je čas. Spousta času! A 2,4 miliardy let je spousta času, se kterým se dá pracovat. Před 4,6 miliardami let se z pozůstatků obrovské exploze zrodilo Slunce. O 60 milionů let později se zformovala Země. V těchto raných letech vytvořilo silné bombardování kometami a asteroidy na Zemi velké oceány a Měsíc, kam můžeme vysílat vesmírné lodě.
Ale když se podíváme na celý vesmír, zjistíme, že je naše sluneční soustava docela mladá. Před 13,75 miliardami let se zrodil vesmír. A o 600 milionů let později se z miliard hvězd zformovala naše galaxie. Ale co bylo před Velkým třeskem? Pravdou je... že to ještě nevíme. A možná se to nikdy nedozvíme. Ale alespoň jsme si ten úsek hezky vybarvili. A tady to máš - MINULOST.
Teď se podíváme na to, co víme o budoucnosti. Asi za jednu miliardu let bude Slunce tak rozpálené, že život na Zemi zanikne. Zánik Slunce o 4 miliardy let později bude znamenat konec sluneční soustavy. Dobrá, takže sluneční soustava už nebude. A co se stane potom? Za pár biliónů let se přestanou formovat nové hvězdy a jednoho dne zanikne i ta poslední hvězda ve vesmíru. Vesmír pohltí temnota a zaplňovat jej budou pouze černé díry.
Dlouho poté, co zanikne poslední černá díra, dospěje náš vesmír do své poslední fáze, které se říká Tepelná smrt. Nic se již nemění. Vesmír je mrtvý. Navždy. Je ti z toho všeho trochu zvláštně, že? Nám také.
To je normální. Dobrou zprávou je, že tohle vše je ještě hodně, hodně daleko. Jediné, na čem doopravdy záleží, je tento okamžik! Ta holka, co se ti líbí? Pozvi ji na rande! Čas je drahý. Tak ho nepromarni! Překlad: Atevi www.videacesky.cz
Komentáře (58)
crazyWolfOdpovědět
26.01.2014 14:41:38
Je úžasné, co dnešní věda umí zjistit (resp. najít důkazy). A toto shrnutí je opravdu výborné, jedno z mála, kde jsou hlavně vědecká fakta a ne nějaké labilní a dětinské hypotézy. Pěkný monolog s hezkou animací. Ale stejně je ta konečná budoucnost vesmíru trochu pochmurná a smutná... :D
GaledonOdpovědět
23.02.2014 19:50:43
důkazy?? kde kdy kdo odkud vyhrabal důkaz o velikým třesku?? Ani naše metody určování stáří nejsou příliš věrohodný (mince, dle našich metod tisíce let stará s letopočtem 1620-opravdu?)... spíš to na mě působí jako náboženský hnutí než věda -.-
ChristopherOdpovědět
03.03.2014 14:48:43
+GaledonČím starší objekt je, tím jednodušší je odhadnutí jeho věku. Carbon dating má přenost pár set let (+/-), jeho použití na mladé objekty tak postrádá smysl a je potřeba je datovat jinak (většinou odhad podle historických pramenů).
Vysvětlovat důkazy velkého třesku je poněkud složitější (vzhledem k tvému názoru o tom nevíš zhola nic). Nikdo netvrdí, že to je všechno správně, ale je to teorie, která se svou vahou v posledních letech (například díky tomu, že konečně dokázali vyfotit background radiation a ono ejhle, zapadlo to do teorie Třesku, přidávajíce ji na kredibilitě) přiblížila té evoluční.
BogeymanOdpovědět
26.01.2014 13:12:10
Nezvyknem často nechávať kommenty ale toto video bolo úžasné, hlavne k veci a zaujímavo jednoducho vysvetlené. Myslím že Vsauce by si mohol zobrať príklad... :D
czKarlosOdpovědět
24.01.2014 14:08:06
2:50 - TARDIS :)
TvaMatkaOdpovědět
23.01.2014 11:43:39
Říká tam dost blbostí a prezentuje teorie jako skutečnost, přitom skoro nic z toho co tam říká nemusí být ani pravda..
katOdpovědět
22.01.2014 22:20:29
tohle video mi nedalo nic víc než panický záchvat :D
LOYFOdpovědět
23.01.2014 18:18:25
Tak pozvi holku, cos e ti líbí, na rande.. pak už to bude jen záchvat :D:D
biskinOdpovědět
03.02.2014 22:36:06
doporučuji začít s "rejection therapy", to posílí ducha http://nestereo.cz/rejection-therapy/
pppOdpovědět
22.01.2014 00:06:49
Krásná animace + zajímavé a jednoduše podávané informace. Při tomto videu mně běhal mráz po zádech, když jsem si uvědomil mladost internetu (v podstatě můj život). Myslím, že jsem dokonce zahlédl střípek jeho potenciálu, což způsobilo to mrazení. Málo lidí si podle mě uvědomuje nesmírnou důležitost a výhody internetu v dnešním vyplývajíce informačním věku. Dále bych doporučil zhlédnout video o evoluci od téhož tvůrce. Moc se mně líbilo!
Bulky47Odpovědět
21.01.2014 23:40:20
nestotožnujem sa s teóriou že keď vesmír zanikne nebude už "forever" nič..
koniec vesmíru som už v reštaurante videl veľa krát.. vôbec to nieje také dramatické.. :)
randomofamberOdpovědět
28.08.2019 14:22:29
To ovšem bylo v jiném vesmíru, ve kterém k zániku vedlo smršťování. V našem vesmíru to zatím vypadá tak, že bude nekonečné rozpínání... Koukni na TIMELAPSE OF THE FUTURE: A Journey to the End of Time (4K) , má to i české titulky...
HerPesOdpovědět
21.01.2014 22:51:46
Ou, so incredible, very long, much time.
ResterOdpovědět
21.01.2014 20:14:11
hlas i obsah super, já mám ale stejně nejvíce rád to grafické zpracování :)
PytaOdpovědět
22.01.2014 00:14:39
Mě naopak to zpracování přišlo příliš nepřehledné. Lze na první pohled srovnat pouze události/časové úseky zmíněné hned po sobě. Ostatně, vědecký zápis čísel (scientific notation) asi nebyl vymyšlen nadarmo...
Jako takové entry-level motivační video to ale asi funguje dobře.
jkperyOdpovědět
21.01.2014 19:59:54
Vesmír že umře? :-o to mě trošku děsí... Možná bych jí přece jenom mohl zítra někam pozvat
fireOdpovědět
21.01.2014 19:51:50
...nabito událostmi, prosím :)
BugHer0 (Překladatel)Odpovědět
21.01.2014 20:35:30
Opraveno, měnil jsem to já, protože jsem myslel, že to tak má být (stejně jako "nabýt vědomosti"), ale asi máš pravdu. Díky.
NdRoo7Odpovědět
21.01.2014 19:13:47
To je jasný, až tu budou jen samé černé díry, tak se navzájem pohltí, vznikne velký třesk a jede se na novo! :D
kewlangOdpovědět
21.01.2014 18:47:17
Má to krásné poselství.
Celé to zní dobře, ale jak mohl někdo zjistit, že se už nebudou vytvářet hvězdy? Z vesmíru známe 0,0000 nic a tohle je docela velký závěr s takovou znalostní vesmíru.
hookOdpovědět
21.01.2014 19:22:33
Ten konec měli odlišit od zbytku videa alespoň tím, že je to jen jedna z teorií, ale jinak hezky zpracované.
pilinaOdpovědět
21.01.2014 22:09:23
+hookTepelná smrt neni jedna z teorií, ale fakt... 2. zákon termodynamiky platí úplně stejně ve vypnuté zavřené ledničce jako ve Vesmíru. Jak bylo řečeno ve videu, jde o čas :-)
marqueczOdpovědět
21.01.2014 22:37:29
Známe Planckovu teplotu (má o tom VSauce tady video), energii potřebnou k zažehnutí hvězdy a průměrnou délku života hvězdy. Dá se dopočítat, kolik může ve vesmíru vzniknout hvězd a kdy vyhasnou.
SriberOdpovědět
22.01.2014 13:38:22
Naše znalost je pro tento výpočet dostatečná...
MAD_HOLUBOdpovědět
10.02.2014 18:21:29
vo videu sa hovorí o biliónoch rokov, čo je obrovská doba, a v tejto dobe už naozaj nebude vo vesmíre možnosť aby vznikali nové hviezdy. Hviezdy žijú od niekoľko miliónov rokov až po niekoľko miliárd. naše slnko cca 9-10 miliárd. Existujú aj hviezdy ktoré prežijú viac, ale bilióny rokov to byť nemôžu. V tom čase už nebude Medzihviezdna hmota, voľné existujúce mračná vodíka, z ktorých by mohli vznikať hviezdy nové. Ako niekto písal nižšie, zákony fyziky platia rovnako v mojej kuchyni, ako v galaxii andromeda.
unique82Odpovědět
21.01.2014 17:17:24
2:10 ten mor zabil "každého třetího evropana" né třetinu evropy
marqueczOdpovědět
21.01.2014 19:48:37
Každý třetí = třetina, zkus si to spočítat.
Bulky47Odpovědět
21.01.2014 23:42:40
mor zabíjal len europanou, nie blízkyh zo zahraničia čo prišli na návštevu.. :D
BushidoOdpovědět
21.01.2014 16:48:39
Teď se mi na rande zvát nechce, ještě s tím počkám, mám přece ještě dooooooost času... :D