Duševní zdraví ve hráchExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
44 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:39
Počet zobrazení:3 094
Známe to všichni. Šílený vědec nebo duševně nemocný záporák snažící se všemi dostupnými (a často násilnými) způsoby ovládnout svět… Opravdu takhle duševní nemoci vypadají? Jsou duševně nemocní lidé automaticky násilníci? Jsou psychiatrické léčebny děsivá místa plná strachu a utrpení?
Podíváme se na to, jak to s duševními chorobami ve skutečnosti chodí, jak se k tomu staví odborníci a jak lze k jejich ztvárnění ve hrách přistupovat citlivěji.
 

Přepis titulků

Každý pátý dospělý Američan trpí psychickou nemocí. Vzhledem ke stresu a každodenním špatným zprávám to může být i více. Ve 25 % videoher vystupují psychicky nemocné postavy, ale většinou to lidem, kteří jimi trpí, a těm, kteří se o ně starají, spíše ubližuje. To číslo navíc ani nezahrnuje další vyobrazení, psychiatrické léčebny nebo měřiče příčetnosti.

Jak se tedy videohry mohou polepšit a přispět k řešení? Než začneme, chtěl bych za EC přivítat hostující scénáristy pro tento díl: Heidi McDonald, vývojářku a autorku Digital Love: Romance and Sexuality in Games, a doktorku Kelli Dunlap, vystudovala klinickou psychologii a herní design. Děkujeme za pomoc! Přemýšlejte.

Kolikrát jste ve hře viděli záporáka, který trpěl duševní chorobou, jež ho definovala jako postavu? Šílený vědec nebo ďábelský megaloman toužící po nadvládě či pomstě. Duševní nemoc ovšem nemusí dělat z člověka násilníka. Statisticky jsou duševně nemocní častěji spíše oběťmi násilných činů, ne jejich pachatelé. Ve skutečnosti pouze 3 % všech násilných činů spáchali lidé trpící duševní chorobou.

A pak jsou tu všechny ty hry z psychiatrických léčeben nebo podobných zařízení, které mají v hráčích vyvolat strach. Může vás to odradit od vyhledání pomoci, pokud jste duševně nemocní, nebo hospitalizace, i když ji skutečně potřebujete. Pravda je, že potřebovat pomoc nebo o ni žádat není ostuda. Zobrazení léčeben ve hrách, jež je ukazují jako místa plná zla, násilí a mučení, není fér vůči expertům na duševní zdraví, kteří se potřebným snaží pomáhat.

Může to také odradit ty, kteří pomoc potřebují, od jejího vyhledání, pokud svůj názor na léčebny zakládají pouze na tom, jak je vyobrazují média. Jsou-li tohle věci, kterým se vyhnout, čemu by měli vývojáři věnovat pozornost, aby situaci zlepšili? No, pokud tvoříte hru, která zobrazuje duševní nemoc, konzultujte ji s odborníkem nebo s někým, kdo má osobní zkušenost, abyste to dělali zodpovědně.

V poslední době je to například Hellblade: Senua's Sacrifice. Vývojáři Hellblade konzultovali každý krok s odborníky z oboru a s lidmi, kteří měli osobní zkušenost se slyšením hlasů nebo halucinacemi. Výsledkem byla podmanivá a realistická hra. Chcete-li šířit povědomí a empatii ohledně duševních chorob, není nutné, ba dokonce to může uškodit, pokoušet se nutit hráče tento stav zažít. Když například tvoříte hru o úzkostech, nenuťte hráče zažít panický záchvat, aby úzkost pochopil.

To neznamená, že by hry neměly mít složité téma. Měli byste však myslet na duševní zdraví svých hráčů a nedělat něco, co by jim způsobilo krizi. Může pomoct varování, například před depresivním questem, nebo umožnit hráčům přeskočit určitý obsah, aniž by to ovlivnilo zbytek hry.

K tomuto řešení přistoupili například tvůrci hry Anamorphine. Ale opakuji, že zahrnout do vývoje hry odborníky je zřejmě to nejlepší, co můžete udělat. Nic z toho neznamená, že nemůžete mít ve hře postavy s duševní chorobou, ale ta choroba by je neměla definovat. Vytvořte mnohotvárnou postavu, která se bude shodou náhod potýkat s duševní chorobou. Tohle sice není hra, ale Forrest Gump je taky víc než jen mentální porucha, s níž se potýká.

Všichni se s ním můžou ztotožnit. Je také důležité říct, že ne každý záporák je duševně nemocný. Možná je to člověk, který si kvůli špatným volbám, okolnostem nebo zážitkům jde za svým cílem trošku jinak než většina ostatních. Třeba Killmonger z Black Panther. Když ale představujete osobu s duševní chorobou, nenaznačujte ji pouze jedním příznakem, například halucinacemi jako hlavním rysem schizofrenie.

Většina duševních nemocí má více příznaků, které na ni ukazují. Když pracujete jen s jedním, uděláte z dané nemoci klišé a stereotyp, místo abyste se dostali k jádru problému. Duševní choroba se také u různých lidí projevuje různě, žádné dva případy nejsou totožné. Jistě, jeden schizofrenik může mít halucinace, ale ne každý s touto nemocí je zažije.

Duševně nemocnou postavu lze vyobrazit i tak, že bude brát léky nebo zajde na terapii. Je naprosto v pořádku ukázat všednost života s duševní chorobou a bojovat tak proti stigmatům. Konat dobro, kde to jde, ale především neškodit. Existuje také jistá frazeologie, která se u duševních chorob používá. Chceme se soustředit na člověka, ne odsouvat ho do pozadí a zaměřovat se na nemoc.

Výraz „člověk trpící duševní nemocí“ je lepší než „duševně nemocný člověk“. „Nepříčetnost“ je právnický termín, který určuje, jestli je někdo způsobilý k tomu, aby za zločin stanul před soudem. V péči o duševní zdraví se vůbec nepoužívá. Pak je tu slovo „šílenství“. Šílené mohou být situace a okolnosti, například počasí nebo doprava.

Když tak nazvete člověka, není to tak ohleduplné, jak by to u duševních chorob mělo být. Existuje dlouhý seznam slov, kterým se vyhnout, pokud chcete být citliví. To je pár způsobů, jak lépe navrhovat, chcete-li ve hře vyobrazit duševní choroby a mluvit o nich. Pokud takovou hru vytváříte a chcete více informací, koukněte na www.ithrivegames.org, odvádějí skvělou práci.

Sdílejí skvělé prostředky a seznamy her, které stojí za to. Rádi by slyšeli o vašich hrách, které mají pomoci s duševními chorobami nebo podpořit péči o duševní zdraví, empatii, laskavost, vděk, optimismus, spolupráci, sebeuvědomění a tak dále. Všichni jsme viděli, jak mohou hry pomáhat. Není důvod, proč by nemohly pomoci také s péčí o duševní zdraví.

Na shledanou příště! Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já když mám náladu, tak si zahraju nějakou starou jednoduchou střílečku. Hlavně žádné odborníkem konzultované citlivě ztvárněné charaktery postav. Když se to hýbe, vystřelím. Neuvěřitelně osvěžující.

51

Odpovědět

Mám to podobně, takový hry jsou taky potřeba :D

31

Odpovědět

Ve videohrách by neměli být všichni záporáci psychicky nemocní, apod.
A přitom ve videu neustále zobrazuje psychickou nemoc a její projevy jako "strašidla", které pojídají člověka.
To je naprosto zkratkovité nepochopení, co je to psychická nemoc, která je součástí člověka a tvoří jej stejně, jako třeba vzpomínky. Sám autor se dopouští tedy naprosto stejného zjednodušení, které chtěl kritizovat...

11

Odpovědět

Mohl bych poprosit o rozvedení myšlenky?

00

Odpovědět

+cvaldacvalda - natočí video o tom, jak jsou psychicky nemocní ve videohrách generalizováni a přitom dělá úplně to samé :-)

01

Odpovědět

+brixousekto ale není pravda, on nedělá to samé :D

00

Odpovědět

Extra credits mám rád, ale tohle bylo opravdu mimo mísu. Hry jsou určitým druhem umění a do umění by si umělci už z principu neměli nechat kecat.
Nechutně mi to přípomnělo levicové internetové extrémisty, kteří by svou ideologii nejraději prosadili do všeho.

31

Odpovědět

Se změnou obsazení ten kanál obecně dost upadnul.
Nicméně tohle je ještě prdlajz mimo mísu, ultimátně "nejlepší" video je tohle:
Stop Normalizing Nazis - Socially Conscious Game Design - Extra Credits
mrkni na poměr "lajků"

10

Odpovědět

+SodomaTak to už je opravdu k smíchu. Snad mají v záloze dost videí, aby se na tyhle blitky nedostalo.

00

Odpovědět

+Ten DruhýSlibuju, že na příště už chystám něco jinýho :D a nebráním se ani konkrétním tipům :)

00

Odpovědět

+Marky98Něco na vyzkoušení jestli bude plošný zájem můžeš zkusit třeba tady, není to tak dlouhý, ale přitom dostatečně zajímavý (a veselý) :-)
Legends Summarized: El Dorado
Taky příjemný kanál je tohle, ale poslední dobou dělá hodně dlouhý videa, což by mohl být překladatelský oříšek...
https://www.youtube.com/c/lindybeige/videos
Taky mám rád tenhle, tuším jsem se k němu historicky proklikl někde odsud...
THE FROZEN BODIES OF MOUNT EVEREST
Tak, a teď budu ještě deset minut muset čekat než to projde odeslat... :-/

00

Odpovědět

+SodomaTo jsou fajn tipy, já měla na mysli přímo něco z Extra Credits, ale děkuju :)

00

Odpovědět

+Marky98Jak už jsem psal, co nastoupil do hlavní role pán s kočkou, dost to upadlo, takže leda šáhnout hodně do historie.
Takhle od boku mě napadá třeba
Because Games Matter - A Better Vision - Extra Credits
to jsem prakticky obrečel snad dycky...

00

Odpovědět

+SodomaNo jo, když starší videa se zase nelíbí ostatním, prý se ten hlas nedá poslouchat :)

00

Odpovědět

+Marky98Hele, chtěls/chtělas doporučení. Jestli se jím budeš řídit je zcela na tobě, ty jsi tu překladatel ;-)

00

Odpovědět

+Marky98Když jsem poprvé viděl (a slyšel) video od Extra Credit, tak mi hlas Dana Floyda taky zněl divně. Ale postupem času jsem si na něj zvykl.
Jestli někomu ten hlas vadí, je to jeho problém. Rozhodně bych to ale nebral nijak směrodatně, když se tu objeví jeden komentář, že se mu nelíbí hlas vypravěče :-)

10

Odpovědět

+Ten DruhýA tak to je vždycky otázka, já si myslim že materiálu je na YT obecně dost, jen se musí najít...
Můžu vřele doporučit kanál "Overly sarcastic production", jmenovitě z něj Trope Talk od Red

00

Odpovědět

6 minut v skratke:
aj psychologovia chcu svoj bakšiš z kazdej uspesnej hry

11

Odpovědět

Nejhorsi video o hrach a designu her, co jsem kdy videl.

42

Odpovědět

Jako člověk, co se léčí s duševní nemocí a zároveň jako celkem zapálenej hráč... vůbec netuším, o co tomu videu ve skutečnosti šlo. o_O Videohry jsou pro nás většinou naprosto úžasnej únik, a to právě proto, že nemusíme řešit nějaký blbý nálepky postav. To, že to nemusíme řešit, je tak osvobozující... Hergot, ještě muset k vlastnímu zmatku v hlavě řešit zmatky v hlavách postav... Jakože, miluju, když maj postavy hloubku, svojí vlastní hlavu, zajímavej charakter postav je jedna z největší předností, co od hry očekávám. Nebo, co mě osobně, chápu, že to nemusí platit pro každého, nejvíc definuje dobrou hru. Proto doufám, že tohle není nějakej začátek nové vlny "mentální koreknosti".

Protože... Nám, to vysvětlovat nemusíte a ostatní to stejně nepochopí. Tak to nechte tak, jak to je. Kdo se o to bude chtít zajímat, bude se o to zajímat. Ale jestli začne nějaký stejný vnucování všem korektností i v tomhle případě, tak přijdeme o jedno z mála těch bezpečných míst, kdy aspoň na chvíli můžeme podlehnout dojmu, že existuje chvíle, kdy ten zmatek v hlavě dokážeme zkrotit, ne-li přímo utlumit. Na chvíli.

180

Odpovědět

V podstatě souhlasím, byť se mi líbí myšlenka z videa, že postavu by neměla definovat pouze její duševní nemoc a taky že by se ve hrách nemuseli držet stereotypů (např. schizofrenie = halucinace). Docela by mě právě zajímalo, co si o té korektnosti myslí lidi, kteří sami nějakou duševní nemocí trpí :)

50

Odpovědět

+Marky98Pogoogli, zrovna Hellblade byl vyráběnej ve spolupráci s patřičnejma lidma, jak pacientama tak doktorama a z obou stran byl vcelku chválenej
Jinak vřele doporučuju zahrát, utrpěl jsem jeden z nejlepších herních momentů v životě...

50

Odpovědět

meh

34