Farmaceutické firmyLast Week Tonight
235
John Oliver je zpět a ve velkém stylu. Na reklamu na léky narážíme všude, ať už se jedná o televizi nebo časopisy. Ale pro farmaceutické firmy je tohle jen okrajová záležitost, více se zaměřují na samotné lékaře. Jaké jsou jejich praktiky? John se tomu podíval na zoubek a zjistil opravdu zajímavé věci. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.
Přepis titulků
Léky na předpis. Jediná oválná věc, která ještě
lidem v okolí Seattlu přináší radost. Mírně řečeno,
Američané jich berou hromadu. 70 % Američanů bere
alespoň jeden lék na předpis. Polovina jich bere nejméně dva. Výzkumníci tvrdí, že v roce 2011 byly
vydány rekordní 4 miliardy předpisů. Výdaje za léky loni stouply
o 3 % na skoro 330 miliard dolarů. To vychází téměř
na 1 000 dolarů na osobu.
Mám pocit, že Walter White by více peněz vydělal vařením léku na revmatoidní artritidu. Ale je to vůbec překvapivé? Reklamám na léky prostě neuniknete. Nemůžete zapnout televizi, aniž byste byli vystaveni proudu uspávajících molů, muži, který dostane erekci při natírání židle, nebo tomuto... Pokud musíte každou chvilku na záchod, můžete trpět přecitlivělostí měchýře. Zase? Vždyť jsme byli před chvilkou... Dobře, poslyšte...
Ta žena ve skutečnosti potřebuje něco proti halucinacím. Jsi vězněm ve vlastní hlavě! Vypadni, ty zatracený měchýři! Vypadni! Toto je jen malá oblast propagace léků. Léky nejsou jako jiné zboží. K jejich nákupu musíte mít povolení. Proto všechny reklamy na léky končí stejnou frází. Zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás Lunesta to pravé.
Zeptejte se svého lékaře na Myrbetriq. Zeptejte se svého lékaře. Zeptejte se svého lékaře. Tři slova, která slyšíte v reklamách nebo kterými odpovíte kolegovi na otázku, zda znaménko na zádech vypadá jako rakovina. Nevím, Gene! Zeptej se svého lékaře. Já se ptal na to, jak sis užil víkend.
Nejspíš to bude v pohodě. Farmaceutické firmy vědí, že skutečnou moc zde mají lékaři. Proto za přímou reklamu k zákazníkům ročně utratí asi 4 miliardy, ale za propagaci svých produktů lékařům ročně utratí 24 miliard dolarů. Podle jedné analýzy z roku 2013 utratilo 9 z 10 největších výrobců léků za marketing více než za výzkum. Farmaceutické firmy jsou jak přítel ze střední. Více je zajímá, aby se dostaly do vás, než aby tam pak byly efektivní.
Moc nad tím nepřemýšlejte. Mysleli jsme, že se podíváme... Mysleli jsme, že se podíváme na to, kam tyto peníze jdou. Ukázalo se, že je to překvapivě těžké. Bývají to tajné informace. Většinou do těchto praktik můžete nahlédnout až během soudních sporů, roky po té dané události. Roku 2012 vláda dohnala výrobce léku proti astmatu Advair k soudu, kvůli údajně nezodpovědným marketingovým praktikám.
Poprvé jsme měli možnost vidět toto video ze setkání prodejců v roce 2001. Dámy a pánové, přivítejte Darryla Bakera, Simona Jonese, Roba Jagta a Kima Tyba! Co to k*rva je? Týkalo se to léku na astma, ale vypadalo to jak vystoupení před zápasem NBA.
Přivítejte ho! Je mu 59, běloch, má rád krocaní sendviče, manželka se jmenuje Karen, dámy a pánové, přivítejte Darryla Bum-Bum Bakera! Publikem v té místnosti byli obchodní zástupci. Pěšáci každého marketingového oddělení farmaceutických firem. Společnosti vám budou tvrdit, že zástupci mají lékaře vzdělávat. Ale za zavřenými dveřmi může být řeč o něčem trochu jiném. V této místnosti jsou lidé, kteří prodejem Advairu vydělají nekřesťanské peníze. Vy víte, o kom mluvím.
Nekřesťanské... To by nebylo vhodné, ani kdyby do lidí chtěli dostat cereálie, natož léky. Nemusíte lidi v té místnosti vidět, abyste věděli, jak vypadají. Farmaceutičtí zástupci jsou vždy mladí atraktivní lidé. Je to tak profláklé, že o tom v sitcomech vznikají vtipy. Dnes přijde farmaceutický obchodní zástupce s nabídkou nových léků. A to znamená jedinou věc.
Přijde Julie. Pokud se něco objeví ve Scrubs: Doktůrci, tak víte, že je to všeobecně známo. Ten seriál si nezakládá na náznacích. Co se to s tou flebotomií a francouzskou kuchyní děje? - Mám pravdu? - Máš pravdu, Turku. Jsme skvělí kamarádi. Problémy nastávají, když zástupci nechápou účinky léků, které prodávají. Poslechněte si bývalého zástupce, jak mluví o prvním školení.
Byl jsem v místnosti s 21 studenty a dvěma školiteli. Byl jsem jediný, kdo měl vědecké vzdělání. Prvního dne školení jsem musel vysvětlovat spolužákům i školitelům základy komunikace dvou mozkových buněk. Obchodní zástupci jsou jako herci v Chirurzích. Jsou mladí, sexy a nemají žádné lékařské vzdělání. Abych byl fér, většina lékařů si toho je nejspíše vědoma. Problémem je, že někteří si toho vědomi nejsou.
Měla jsem jednoho lékaře, který mnohdy přinesl složku pacienta, často to byl závažný případ, přinesl dokumentaci a řekl: "Kathleen, zkusil jsem tohle i tohle. Co byste mi doporučila vy?" Já tam seděla a říkala si: "Já mám diplom z politologie." "A vy po mně chcete vědět, co tomu pacientovi předepsat?" Přesně. Jediná otázka, na kterou je absolvent politologie kvalifikovaný odpovědět, je: "Bylo to divné, když jsem se po vysoké musel nastěhovat zpět k rodičům?"
Pokud teď přemýšlíte... Možná přemýšlíte, proč lékaři zástupce vůbec pouštějí do ordinací? Oni totiž nechodí s prázdnou. Často s sebou mají vzorky zdarma nebo kuřecí stehýnka. Pokud někdo někdy tvrdil, že oběd zadarmo neexistuje, nepracoval v lékařské ordinaci. Existují zástupci, kteří své léky propagují tak, že každý den přinesou oběd zadarmo. Lékaři za něj neplatí, zástupci mu ho nosí zdarma.
Oběd zdarma každý den. To nezní tak hrozně. Ale oběd je přece skvělý. Kdyby mi Charlie Manson každý den přinesl oběd, tak bych si jeho prodejní argumenty o svastikách na čele poslechl. "To asi není nic pro mě, Charlie, ale pokračuj, je to vynikající." Farmaceutické firmy to nedělají z dobroty srdce, dělají to, protože to funguje. O každém předpisu vycházejícím z ordinace vědí až děsivě mnoho. Pokaždé, když si jde pacient do lékárny pro léky...
Lékárny tyto informace prodají firmám, které je pak zašlou zástupcům. Víme o všem, co lékař dělá. Víme, kolikrát předepsal náš lék a kolikrát konkurenční. Pokud počítač ukáže, že lékař lék nepředepisuje tak, jak slíbil... Stačí pak říct: "Vypisujete spoustu receptů pro konkurenční lék a ne pro náš." "Co se děje?" "Jo, co se děje, Carle?" "Zřejmě děláš lékařská rozhodnutí na základě svého úsudku."
"Přinesl jsem ti hranolky a bagetu s masovými koulemi, tak mě ne*er!" "Ne*er mě, Carle!" Když vezmete v úvahu tento nátlak, není divu, že společnosti v minulosti několikrát překročily hranice. Nutily lékaře předepisovat léky pro neschválenou léčbu. Lék pro toto použití nebyl schválen. Existuje otřesný případ, ve kterém vystupuje AstraZeneca. Vláda ji žalovala kvůli neschválené léčbě Seraqelem, antipsychotikem s nebezpečnými vedlejšími účinky.
Tato znepokojivá obvinění vznikla, když lék, který byl schválen jen pro specifické případy, třeba pro bipolární poruchy a schizofrenii, propagovali jako lék na nespavost, depresi a demenci. Nemůžete lidem dát potenciálně nebezpečný lék a sledovat, co se stane. Jste společnost v žebříčku Fortune 500, a ne běloch s dredy na Burning man. AstroZeneca odmítla jakoukoliv vinu.
Ale zaplatila půl miliardy dolarů, aby ten spor urovnala. Pokud si myslíte, že je to jen jedna společnost s jedním lékem, tak vězte, že všechny podobné společnosti musely vyplácet peníze, aby podobné spory urovnaly. Johnson & Johnson zaplatil 2,2 miliardy, Eli Lily 1,4 miliardy, Pfizer a dceřiné společnosti 2,3 miliardy a GlaxoSmithKline zaplatil rekordní 3 miliardy dolarů za to, aby byla stažena obvinění, mezi kterými bylo to, že propagovali antidepresivum Wellbutrin jako lék na hubnutí a sexuální dysfunkce.
A nebo jak to jeden bývalý zástupce popsal... Mělo to fungovat jako takový vtípek, při kterém byste lékaři řekl: "Doktore, pamatujete si Wellbutrin, ten veselý nadržený prášek na hubnutí." Dobře... Nejenže je to nezodpovědné, ale porušuje to copyright. Existuje jen jeden veselý nadržený prášek na hubnutí a to je pervitin. To je fakt!
To je prostě fakt. Zvyšuje se množství lékařů, kteří se s obchodními zástupci vůbec odmítají sejít, firmy proto přišly s novým trikem. Platí lékařům, aby při obědě mluvili s jinými lékaři o jejich produktech. Zní to šíleně. Ale ne tak šíleně, jako jejich ego masírující titul, který využívají. Lékaři jsem prostě řekla: "Naše společnost vidí, že jste myšlenkovým vůdcem."
"Chcete být myšlenkovým vůdcem naší společnosti?" Lékaři téměř vždy odpověděli, že ano. Jistě, že souhlasili. Je to lákavý titul. Doktoři si rádi nechávají říkat myšlenkoví vůdci, stejně jako si Brendan Fraser nechává říkat dvojnásobný nositel Oscara Brendan Fraser. Očividně to není pravda, ale zní to krásně a podívejte, jak je šťastný. Dejte mu to, koukněte, jak je šťastný. Problémem je, že na pozici myšlenkového vůdce není třeba moc myšlenek produkovat.
Ve většině případů připravují prezentace, obsah i scénář přímo farmaceutické společnosti. Publikum ale neví, že to vše vytvořila farmaceutická společnost a lékaři zaplatila, aby to jen přednesl. Pokud jste lékař, který jede podle scénáře, tak nejste myšlenkový vůdce, ale spíš myšlenkový kecálista.
Abraham Lincoln byl myšlenkový vůdce. Vy jste spíš jako jeho mluvící figurína v Disneylandu. Abychom byli fér, GlaxoSmithKline už myšlenkové vůdce neplatí. Průmysl o sobě prohlašuje, že prochází reformami. Mluvčí společnosti PhRMA, obchodní skupiny ve farmaceutickém průmyslu, dokonce požadovala přijetí přísných omezení. V našem firemním kodexu se píše, že zástupci smějí příležitostně přinést skromné pohoštění.
Krocaní sendviče, pizzu, já nevím co dál... Pokud jde o krocana, mohou přinést i šunkové sendviče. Skromná jídla, ne steaky v restauraci. Ne, ne, ne... Restaurace ne. I když bychom asi dovolili steak v Outback Steakhouse, protože tam nemají dobré steaky. Jsou to kusy koně s pruhy namalovanými lihovkou.
Tím chceme říct, že proti tomu nikdo protestovat nebude. Hádám, že tento dobrovolný kodex je krokem správným směrem. Podívejme se, jak se jím jeden z členů řídil. Ministerstvo spravedlnosti zahájilo soudní spor se švýcarským výrobcem léků Novartis, protože vyplácel provize a utrácel mnoho peněz za akce pro lékaře. Některé z lékařů brali výměnou za předepisování jejich léků do Hooters. Nebojte se, výzkumy ukazují, že nejlepší lékařská rozhodnutí se dělají s arizonským vysokoškolským rugby na pozadí.
Ale Hooters se dá ještě považovat za skromné jídlo. Údajně zvou lékaře i do restaurace L2O v Chicagu, v jejíž recenzi na Zagat se píše, cituji: "Při placení vám mohou do očí vhrknout slzy." "Proto se říká, že je to místo jen pro zvláštní příležitosti." "Tedy pokud neplatí někdo jiný." Hádám, že na konci večeře přišel číšník a zeptal se: "Platíte každý zvlášť, nebo si jedna osoba kupuje váš vliv?"
"Dohromady? To je od něj ale milé." Ale v tomto případě tam aspoň byli. Podle spisů mnoho lékařů přijalo platby za proslovy, které nikdy neměli. Novatis vše odmítl, řekl, že všechno bylo legální obchodní praktikou a že podobné proslovy jsou přijímanou a obvyklou obchodní praktikou. Ale o to tak trochu jde! I ve své nejlepší podobě se najímání lékařů jako mluvčí dá přirovnat ke střetu zájmů.
Mnoho průzkumů ukázalo, že lékaři, kteří daný lék nejvíce předepisují, často dostávají peníze od jeho výrobce. Je to znepokojivé, protože lékařům věříme. Když vás Rihanna bude přesvědčovat, abyste pili kokosovou vodu, je vám jasné, že za to dostala zaplaceno. Budete to mít na paměti. Řeknete si: "Jsem rád, že jsi dostala zaplaceno.
Ale pít to nebudu, protože oba víme, že to chutná jak náhražka mléka smíchaná s býčím semenem." "Oba to víme, takže to budu mít na paměti, když budu dělat toto rozhodnutí." Vím, že to doteď bylo skličující. Ale naštěstí mám i dobré zprávy. Nové zákony ohledně dostupné zdravotní péče běžnému Američanovi umožní přístup na federální stránky, kde bude vypsáno, co všechno farmaceutické společnosti lékařům vyplácejí.
Vím, na co myslíte. Federální stránka se seznamem lékařů? Nechte mě na nové záložce otevřít Command-T. Tato stránka je tak trochu fascinující. První údaje na stránce pokrývají posledních 5 měsíců roku 2013 a vy můžete, a měli byste, jít na internet a najít si na této adrese svého lékaře.
Možná zjistíte, že váš lékař pro společnost dělal výzkum, což je nejspíš v pořádku. A nebo jak ProPublica najdete lékaře, který za reklamní proslovy a konzultace dostal milion dolarů. Nebo jako my najdete lékaře, který jeden den dostal nápoj a jídlo v hodnotě 4 centů. 4 centy... Musím vědět, co to bylo za jídlo. Jídlo v ceně 4 centů by dávalo smysl, kdyby lékařem byla myš. To by jako jediné dávalo smysl.
Utřete si sýr z fousků a pak až něco předepisujte! Jde o to, že v té databázi jsou informace, které byste měli vidět. To by však měl být jen začátek. Pokud farmaceutické firmy chtějí, abychom jim důvěřovali, měly by nám jejich vliv na lékaře sdělit jediným způsobem, který znají. Všimli jste si na svém lékaři něčeho divného? Zdá se šťastnější než obvykle?
Předepisuje vám léky, které podle vás nepotřebujete? Moment, ještě jeden. Má často v čekárně atraktivní lidi, kteří zřejmě nejsou nemocní? Může to být způsobeno tím, že váš lékař bere farmaceutické peníze. Farmaceutické peníze mohou mít mnoho podob, od obědů zdarma až po placené přednášky. Funguje to takto. Reakce peněz s receptory v lékařově peněžence způsobí rychlou finanční úlevu.
Váš lékař může klidně spát a užívat si života. Vedlejší účinky u lékařů beroucích peníze mohou být následující: Chronické nadměrné psaní předpisů, neobvykle silný peněžní tok, závislost na vzorcích zdarma, zánět sebevědomí, affluenzi a zvýšenou četnost předepisování neschválené léčby, která může způsobit infarkt, mrtvici, ztrátu citlivosti v rukou a nohou, záchvaty, rozmazané vidění, úbytek zubní hmoty, dočasnou hluchotu, naprostou slepotu, ztuhlost, náhlé výbuchy hněvu, nedůvěru, agresivní erekci trvající přes 17 hodin a smrt.
Ještě dnes se zeptejte lékaře, zda bere farmaceutické peníze. Pak se ho zeptejte, k čemu jsou. Zeptejte se lékaře, zda bere peníze od firmy, jejíž léky vám právě předepsal. Pak se zeptejte sami sebe, zda jste s odpovědí spokojeni. Farmaceutické peníze.
Zeptejte se svého lékaře, zda to, že je bere, je pro vás dobré. Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Mám pocit, že Walter White by více peněz vydělal vařením léku na revmatoidní artritidu. Ale je to vůbec překvapivé? Reklamám na léky prostě neuniknete. Nemůžete zapnout televizi, aniž byste byli vystaveni proudu uspávajících molů, muži, který dostane erekci při natírání židle, nebo tomuto... Pokud musíte každou chvilku na záchod, můžete trpět přecitlivělostí měchýře. Zase? Vždyť jsme byli před chvilkou... Dobře, poslyšte...
Ta žena ve skutečnosti potřebuje něco proti halucinacím. Jsi vězněm ve vlastní hlavě! Vypadni, ty zatracený měchýři! Vypadni! Toto je jen malá oblast propagace léků. Léky nejsou jako jiné zboží. K jejich nákupu musíte mít povolení. Proto všechny reklamy na léky končí stejnou frází. Zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás Lunesta to pravé.
Zeptejte se svého lékaře na Myrbetriq. Zeptejte se svého lékaře. Zeptejte se svého lékaře. Tři slova, která slyšíte v reklamách nebo kterými odpovíte kolegovi na otázku, zda znaménko na zádech vypadá jako rakovina. Nevím, Gene! Zeptej se svého lékaře. Já se ptal na to, jak sis užil víkend.
Nejspíš to bude v pohodě. Farmaceutické firmy vědí, že skutečnou moc zde mají lékaři. Proto za přímou reklamu k zákazníkům ročně utratí asi 4 miliardy, ale za propagaci svých produktů lékařům ročně utratí 24 miliard dolarů. Podle jedné analýzy z roku 2013 utratilo 9 z 10 největších výrobců léků za marketing více než za výzkum. Farmaceutické firmy jsou jak přítel ze střední. Více je zajímá, aby se dostaly do vás, než aby tam pak byly efektivní.
Moc nad tím nepřemýšlejte. Mysleli jsme, že se podíváme... Mysleli jsme, že se podíváme na to, kam tyto peníze jdou. Ukázalo se, že je to překvapivě těžké. Bývají to tajné informace. Většinou do těchto praktik můžete nahlédnout až během soudních sporů, roky po té dané události. Roku 2012 vláda dohnala výrobce léku proti astmatu Advair k soudu, kvůli údajně nezodpovědným marketingovým praktikám.
Poprvé jsme měli možnost vidět toto video ze setkání prodejců v roce 2001. Dámy a pánové, přivítejte Darryla Bakera, Simona Jonese, Roba Jagta a Kima Tyba! Co to k*rva je? Týkalo se to léku na astma, ale vypadalo to jak vystoupení před zápasem NBA.
Přivítejte ho! Je mu 59, běloch, má rád krocaní sendviče, manželka se jmenuje Karen, dámy a pánové, přivítejte Darryla Bum-Bum Bakera! Publikem v té místnosti byli obchodní zástupci. Pěšáci každého marketingového oddělení farmaceutických firem. Společnosti vám budou tvrdit, že zástupci mají lékaře vzdělávat. Ale za zavřenými dveřmi může být řeč o něčem trochu jiném. V této místnosti jsou lidé, kteří prodejem Advairu vydělají nekřesťanské peníze. Vy víte, o kom mluvím.
Nekřesťanské... To by nebylo vhodné, ani kdyby do lidí chtěli dostat cereálie, natož léky. Nemusíte lidi v té místnosti vidět, abyste věděli, jak vypadají. Farmaceutičtí zástupci jsou vždy mladí atraktivní lidé. Je to tak profláklé, že o tom v sitcomech vznikají vtipy. Dnes přijde farmaceutický obchodní zástupce s nabídkou nových léků. A to znamená jedinou věc.
Přijde Julie. Pokud se něco objeví ve Scrubs: Doktůrci, tak víte, že je to všeobecně známo. Ten seriál si nezakládá na náznacích. Co se to s tou flebotomií a francouzskou kuchyní děje? - Mám pravdu? - Máš pravdu, Turku. Jsme skvělí kamarádi. Problémy nastávají, když zástupci nechápou účinky léků, které prodávají. Poslechněte si bývalého zástupce, jak mluví o prvním školení.
Byl jsem v místnosti s 21 studenty a dvěma školiteli. Byl jsem jediný, kdo měl vědecké vzdělání. Prvního dne školení jsem musel vysvětlovat spolužákům i školitelům základy komunikace dvou mozkových buněk. Obchodní zástupci jsou jako herci v Chirurzích. Jsou mladí, sexy a nemají žádné lékařské vzdělání. Abych byl fér, většina lékařů si toho je nejspíše vědoma. Problémem je, že někteří si toho vědomi nejsou.
Měla jsem jednoho lékaře, který mnohdy přinesl složku pacienta, často to byl závažný případ, přinesl dokumentaci a řekl: "Kathleen, zkusil jsem tohle i tohle. Co byste mi doporučila vy?" Já tam seděla a říkala si: "Já mám diplom z politologie." "A vy po mně chcete vědět, co tomu pacientovi předepsat?" Přesně. Jediná otázka, na kterou je absolvent politologie kvalifikovaný odpovědět, je: "Bylo to divné, když jsem se po vysoké musel nastěhovat zpět k rodičům?"
Pokud teď přemýšlíte... Možná přemýšlíte, proč lékaři zástupce vůbec pouštějí do ordinací? Oni totiž nechodí s prázdnou. Často s sebou mají vzorky zdarma nebo kuřecí stehýnka. Pokud někdo někdy tvrdil, že oběd zadarmo neexistuje, nepracoval v lékařské ordinaci. Existují zástupci, kteří své léky propagují tak, že každý den přinesou oběd zadarmo. Lékaři za něj neplatí, zástupci mu ho nosí zdarma.
Oběd zdarma každý den. To nezní tak hrozně. Ale oběd je přece skvělý. Kdyby mi Charlie Manson každý den přinesl oběd, tak bych si jeho prodejní argumenty o svastikách na čele poslechl. "To asi není nic pro mě, Charlie, ale pokračuj, je to vynikající." Farmaceutické firmy to nedělají z dobroty srdce, dělají to, protože to funguje. O každém předpisu vycházejícím z ordinace vědí až děsivě mnoho. Pokaždé, když si jde pacient do lékárny pro léky...
Lékárny tyto informace prodají firmám, které je pak zašlou zástupcům. Víme o všem, co lékař dělá. Víme, kolikrát předepsal náš lék a kolikrát konkurenční. Pokud počítač ukáže, že lékař lék nepředepisuje tak, jak slíbil... Stačí pak říct: "Vypisujete spoustu receptů pro konkurenční lék a ne pro náš." "Co se děje?" "Jo, co se děje, Carle?" "Zřejmě děláš lékařská rozhodnutí na základě svého úsudku."
"Přinesl jsem ti hranolky a bagetu s masovými koulemi, tak mě ne*er!" "Ne*er mě, Carle!" Když vezmete v úvahu tento nátlak, není divu, že společnosti v minulosti několikrát překročily hranice. Nutily lékaře předepisovat léky pro neschválenou léčbu. Lék pro toto použití nebyl schválen. Existuje otřesný případ, ve kterém vystupuje AstraZeneca. Vláda ji žalovala kvůli neschválené léčbě Seraqelem, antipsychotikem s nebezpečnými vedlejšími účinky.
Tato znepokojivá obvinění vznikla, když lék, který byl schválen jen pro specifické případy, třeba pro bipolární poruchy a schizofrenii, propagovali jako lék na nespavost, depresi a demenci. Nemůžete lidem dát potenciálně nebezpečný lék a sledovat, co se stane. Jste společnost v žebříčku Fortune 500, a ne běloch s dredy na Burning man. AstroZeneca odmítla jakoukoliv vinu.
Ale zaplatila půl miliardy dolarů, aby ten spor urovnala. Pokud si myslíte, že je to jen jedna společnost s jedním lékem, tak vězte, že všechny podobné společnosti musely vyplácet peníze, aby podobné spory urovnaly. Johnson & Johnson zaplatil 2,2 miliardy, Eli Lily 1,4 miliardy, Pfizer a dceřiné společnosti 2,3 miliardy a GlaxoSmithKline zaplatil rekordní 3 miliardy dolarů za to, aby byla stažena obvinění, mezi kterými bylo to, že propagovali antidepresivum Wellbutrin jako lék na hubnutí a sexuální dysfunkce.
A nebo jak to jeden bývalý zástupce popsal... Mělo to fungovat jako takový vtípek, při kterém byste lékaři řekl: "Doktore, pamatujete si Wellbutrin, ten veselý nadržený prášek na hubnutí." Dobře... Nejenže je to nezodpovědné, ale porušuje to copyright. Existuje jen jeden veselý nadržený prášek na hubnutí a to je pervitin. To je fakt!
To je prostě fakt. Zvyšuje se množství lékařů, kteří se s obchodními zástupci vůbec odmítají sejít, firmy proto přišly s novým trikem. Platí lékařům, aby při obědě mluvili s jinými lékaři o jejich produktech. Zní to šíleně. Ale ne tak šíleně, jako jejich ego masírující titul, který využívají. Lékaři jsem prostě řekla: "Naše společnost vidí, že jste myšlenkovým vůdcem."
"Chcete být myšlenkovým vůdcem naší společnosti?" Lékaři téměř vždy odpověděli, že ano. Jistě, že souhlasili. Je to lákavý titul. Doktoři si rádi nechávají říkat myšlenkoví vůdci, stejně jako si Brendan Fraser nechává říkat dvojnásobný nositel Oscara Brendan Fraser. Očividně to není pravda, ale zní to krásně a podívejte, jak je šťastný. Dejte mu to, koukněte, jak je šťastný. Problémem je, že na pozici myšlenkového vůdce není třeba moc myšlenek produkovat.
Ve většině případů připravují prezentace, obsah i scénář přímo farmaceutické společnosti. Publikum ale neví, že to vše vytvořila farmaceutická společnost a lékaři zaplatila, aby to jen přednesl. Pokud jste lékař, který jede podle scénáře, tak nejste myšlenkový vůdce, ale spíš myšlenkový kecálista.
Abraham Lincoln byl myšlenkový vůdce. Vy jste spíš jako jeho mluvící figurína v Disneylandu. Abychom byli fér, GlaxoSmithKline už myšlenkové vůdce neplatí. Průmysl o sobě prohlašuje, že prochází reformami. Mluvčí společnosti PhRMA, obchodní skupiny ve farmaceutickém průmyslu, dokonce požadovala přijetí přísných omezení. V našem firemním kodexu se píše, že zástupci smějí příležitostně přinést skromné pohoštění.
Krocaní sendviče, pizzu, já nevím co dál... Pokud jde o krocana, mohou přinést i šunkové sendviče. Skromná jídla, ne steaky v restauraci. Ne, ne, ne... Restaurace ne. I když bychom asi dovolili steak v Outback Steakhouse, protože tam nemají dobré steaky. Jsou to kusy koně s pruhy namalovanými lihovkou.
Tím chceme říct, že proti tomu nikdo protestovat nebude. Hádám, že tento dobrovolný kodex je krokem správným směrem. Podívejme se, jak se jím jeden z členů řídil. Ministerstvo spravedlnosti zahájilo soudní spor se švýcarským výrobcem léků Novartis, protože vyplácel provize a utrácel mnoho peněz za akce pro lékaře. Některé z lékařů brali výměnou za předepisování jejich léků do Hooters. Nebojte se, výzkumy ukazují, že nejlepší lékařská rozhodnutí se dělají s arizonským vysokoškolským rugby na pozadí.
Ale Hooters se dá ještě považovat za skromné jídlo. Údajně zvou lékaře i do restaurace L2O v Chicagu, v jejíž recenzi na Zagat se píše, cituji: "Při placení vám mohou do očí vhrknout slzy." "Proto se říká, že je to místo jen pro zvláštní příležitosti." "Tedy pokud neplatí někdo jiný." Hádám, že na konci večeře přišel číšník a zeptal se: "Platíte každý zvlášť, nebo si jedna osoba kupuje váš vliv?"
"Dohromady? To je od něj ale milé." Ale v tomto případě tam aspoň byli. Podle spisů mnoho lékařů přijalo platby za proslovy, které nikdy neměli. Novatis vše odmítl, řekl, že všechno bylo legální obchodní praktikou a že podobné proslovy jsou přijímanou a obvyklou obchodní praktikou. Ale o to tak trochu jde! I ve své nejlepší podobě se najímání lékařů jako mluvčí dá přirovnat ke střetu zájmů.
Mnoho průzkumů ukázalo, že lékaři, kteří daný lék nejvíce předepisují, často dostávají peníze od jeho výrobce. Je to znepokojivé, protože lékařům věříme. Když vás Rihanna bude přesvědčovat, abyste pili kokosovou vodu, je vám jasné, že za to dostala zaplaceno. Budete to mít na paměti. Řeknete si: "Jsem rád, že jsi dostala zaplaceno.
Ale pít to nebudu, protože oba víme, že to chutná jak náhražka mléka smíchaná s býčím semenem." "Oba to víme, takže to budu mít na paměti, když budu dělat toto rozhodnutí." Vím, že to doteď bylo skličující. Ale naštěstí mám i dobré zprávy. Nové zákony ohledně dostupné zdravotní péče běžnému Američanovi umožní přístup na federální stránky, kde bude vypsáno, co všechno farmaceutické společnosti lékařům vyplácejí.
Vím, na co myslíte. Federální stránka se seznamem lékařů? Nechte mě na nové záložce otevřít Command-T. Tato stránka je tak trochu fascinující. První údaje na stránce pokrývají posledních 5 měsíců roku 2013 a vy můžete, a měli byste, jít na internet a najít si na této adrese svého lékaře.
Možná zjistíte, že váš lékař pro společnost dělal výzkum, což je nejspíš v pořádku. A nebo jak ProPublica najdete lékaře, který za reklamní proslovy a konzultace dostal milion dolarů. Nebo jako my najdete lékaře, který jeden den dostal nápoj a jídlo v hodnotě 4 centů. 4 centy... Musím vědět, co to bylo za jídlo. Jídlo v ceně 4 centů by dávalo smysl, kdyby lékařem byla myš. To by jako jediné dávalo smysl.
Utřete si sýr z fousků a pak až něco předepisujte! Jde o to, že v té databázi jsou informace, které byste měli vidět. To by však měl být jen začátek. Pokud farmaceutické firmy chtějí, abychom jim důvěřovali, měly by nám jejich vliv na lékaře sdělit jediným způsobem, který znají. Všimli jste si na svém lékaři něčeho divného? Zdá se šťastnější než obvykle?
Předepisuje vám léky, které podle vás nepotřebujete? Moment, ještě jeden. Má často v čekárně atraktivní lidi, kteří zřejmě nejsou nemocní? Může to být způsobeno tím, že váš lékař bere farmaceutické peníze. Farmaceutické peníze mohou mít mnoho podob, od obědů zdarma až po placené přednášky. Funguje to takto. Reakce peněz s receptory v lékařově peněžence způsobí rychlou finanční úlevu.
Váš lékař může klidně spát a užívat si života. Vedlejší účinky u lékařů beroucích peníze mohou být následující: Chronické nadměrné psaní předpisů, neobvykle silný peněžní tok, závislost na vzorcích zdarma, zánět sebevědomí, affluenzi a zvýšenou četnost předepisování neschválené léčby, která může způsobit infarkt, mrtvici, ztrátu citlivosti v rukou a nohou, záchvaty, rozmazané vidění, úbytek zubní hmoty, dočasnou hluchotu, naprostou slepotu, ztuhlost, náhlé výbuchy hněvu, nedůvěru, agresivní erekci trvající přes 17 hodin a smrt.
Ještě dnes se zeptejte lékaře, zda bere farmaceutické peníze. Pak se ho zeptejte, k čemu jsou. Zeptejte se lékaře, zda bere peníze od firmy, jejíž léky vám právě předepsal. Pak se zeptejte sami sebe, zda jste s odpovědí spokojeni. Farmaceutické peníze.
Zeptejte se svého lékaře, zda to, že je bere, je pro vás dobré. Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Komentáře (73)
RavelOdpovědět
09.05.2015 22:53:07
Jezdíme s dcerou do Prahy do Thomayerovky a když jsme čekali na EEG, tak přijel nějakej americkej teréňák a z něj vylez boreček, z kufru vyndal krabici s nápisem lékařská zásilka (nebo tak nějak) a zaplul někam do laboratoře. Za pět minut byl venku s fakturou v ruce, vysmátej nased a odjel.
Tak kolik musí mít na lécích marži, když si je můžou dovolit rozvážet autem co žere 5ol na 100km???
fritolOdpovědět
15.02.2015 19:38:02
Jenom aby bylo jasno i když mám Olivera rád tak se vždycky zaměří a jede. Je mnoho lékařů a dá se říct i většina dobře vzdělaných, kteří neotvírají poštu od farmaceutických společností stejně jako neotvírají letáky od Penny marketu a nenechávají se ovlivňovat reprezentanty apod..
JodgoOdpovědět
13.02.2015 10:29:16
Preco obvinuje farmaceuticke spolocnosti z niecoho, za co su zodpovedni doktori?
komunardOdpovědět
13.02.2015 12:27:36
Protože na korupci jsou potřeba dva.
WinterOdpovědět
13.02.2015 19:16:27
+komunardProto volíš Karla.
m.m.mOdpovědět
12.02.2015 20:54:32
Jaké potřebuji mít vzdělání na to, abych mohl do všeho a o všem kecat a blbě se hihňat do televize?
Nemám ho rád, jeho humoru se nesměju, ale svůj komentář vám sem dám, abyste měli komu dávat -, protože nevzhlíží k této modle nule
komunardOdpovědět
12.02.2015 21:33:20
Mně se nelíbí spousta komiků, kteří tu mají přeložená nějaká videa, včetně jednoho velmi populárního, co tu je každý týden, ale jsem příliš inteligentní na to, abych psal stupidní komentáře, které uráží jeho nebo jeho fanoušky zde. Popřemýšlejte o tom.
BaconOdpovědět
13.02.2015 02:24:15
+komunardJo, taky nesnáším toho nevtipnýho a ohyzdnýho Conana.
TarylinOdpovědět
12.02.2015 16:57:28
Já osobně se lékům vyhýbám jak je to jde. Vždy jako první zkouším všechny možné metody klasické "babské medicíny" a až je to vážně zle, tak sáhnu po lécích.
Všeobecně mi ale přijde strašně divné, že lidé v USA(a možná i v EU) zobou prášky jako bonbony a vůbec jim to nepřijde zvláštní.
Nedávno jsou ještě viděl dokument o trendu v USA. A to diagnostikování "duševních chorob" prakticky u každého člověka, který se dostane psychologům do rukou. A posléze předepsání kopy prášků proti těmto nemocem. Že napíšou léky člověku na to že je mírně stydlivý, občas je smutný a podobně mi přijde docela extrém :-D
Vždy když vidím tyto problémy v USA, tak si říkám zlatá západní Evropa(myslím tím ten blok kolem EU)
MolyOdpovědět
12.02.2015 22:28:54
Tohle mi nedá a zareaguju.
Zaprvé, léky nepředepisuje psycholog, nýbrž psychiatr. Psycholog může provádět psychoterapii a je to hlavní část jeho práce (v lécích by se ale měl vyznat a měl by být seznámen s tím, co jeho klient/pacient užívá), zatímco psychiatr je především lékař, předepisuje léky a může i provádět psychoterapii (ne však nutně a primárně). To jen na upřesnění, jde o poměrně častý omyl.
Zadruhé by mne zajímal název dokumentu. Neuvádíte název, tedy nemohu soudit, ale jako první mi přišla na mysl výstava (svého času jsem ji navštívila v Brně, ale pokud vím, byla ke shlédnutí ve více městech ČR) a potažmo i dokument, která se tvářila velmi seriózně a drsně, zacílená především na laiky a širokou veřejnost, která ovšem obsahovala plno zavádějících údajů, misinterpretací a doslova lží (zde neříkám, že vše byla lež, ale často bylo s fakty citelně manipulováno), přičemž až na konci celé výstavy (projít ji celou trvalo necelé tři hodiny) vyšlo najevo, že jejími tvůrci je Scientologická církev.
HamInWayOdpovědět
13.02.2015 07:09:07
+MolyTo jsou teda šmejdi. Člověk se pak musí pekelně snažit, aby tu 3 hodinovou výstavu dostal z hlavy a ideálně to všechno zapomněl :-D.
TarylinOdpovědět
13.02.2015 15:31:40
+MolyJméno dokumentu si nepamatuji. Vysílali to v TV(na 99% ČT2) před cca 2 lety. Ale jednou jsem ho viděl i na youtube, tak jestli si vzpomenu na název tak ho sem postnu.
InergioOdpovědět
13.02.2015 14:04:35
Pozri si akékoľvek emerické fórum, socialnú sieť proste čokoľvek. Leddit, 9fag, tumblr, facebook. Každý jeden vraví o tom ako je "depressed" "social anxiety". Nechápem týchto ľudí, aj kebyže mám depresiu tak sa s tým vysporiadam sám a nebudem liezť za psychiatrom.
eXeOdpovědět
15.02.2015 20:11:26
+InergioKdybys měl depresi, tak budeš za doktora rád, ty debile
CeckoOdpovědět
12.02.2015 15:44:41
Na druhou stranu, ony občas jsou ty léky dost podobné - zaměnitelné.
Konkurenční firmy mají na tu samou věc ten samý lék, akorát s jiným názvem a doktor si může vybrat, co doporučí. Takže to není úplně tak, jak může vyznít z videa, že prostě doktor předepíše lék, co pacient nepotřebuje. Pacient třeba nějaký lék potřebuje a doktor mu na tu jednu konkrétní diagnózu může doporučit 4 různé léky. Tak mu doporučí ten, který je od firmy, co mu podstrojuje.
Já když měl slabou chrupavku v koleni, tak mi ortoped strčil leták s čímsi od Dr. Maxe s tím, že je to sice drahé, ale je to investice do zdraví... Doktor by vám ale řekl, že úplně stejně na to zabere třeba GS Condro a cenově si moc nepomůžete...
Nakonec jsem ale zvolil GS Condro a to proto, že mi nebylo nesympatické, že mi doktor strčí leták Dr. Maxe.
CeckoOdpovědět
12.02.2015 15:49:37
V poslední větě má být: nebylo sympatické* škoda že tu nejdou upravovat komenty. :D
Každopádně toto je jeden z těch případů, neříkám ale, že to tak je vždy.
A i tak záleží na úhlu pohledu, jestli doktor dělá/nedělá něco špatného. Předepíše vám lék, který by vám měl pomoct v dané diagnóze.
m.m.mOdpovědět
12.02.2015 20:22:23
Well done, místo jednoho potravinového doplňku, který pod masáží farmaceutické lobby doporučil ortoped si zvolil druhý POUHÝ potravinový doplněk, který na to samé (tedy prodat se) šel cestou mediální masáže oVčanů.
No ale dal si mu to pěkně pocítit, zvlášť když z toho pravděpodobně doktor nic nemá, protože potravinové doplňky nejsou na předpis a firmy si tak nemohou zjistit jak moc a jestli vůbec je konkrétní doktor "doporučuje" když je nepředepisuje.
Ve tvém případě sis mohl koupit gumové medvídky, věřit že ti pomohou a vyšlo by to stejně, levněji a ještě by ti kámoši záviděli.
CeckoOdpovědět
12.02.2015 21:31:01
+m.m.mOny si nic zjišťovat nemusí. Stačí když mu dají letáky, které má doporučovat pacientům. To zjišťování, o kterém mluvili ve videu je podle mě hodně velkej extrém.
Nicméně gumoví medvídci ti opravdu stejně nevyjdou, ale určitě je taky dobré je při tomto problému jíst. Věř si čemu chceš, pro mě bylo hlavní, že mě koleno přestalo bolet. :-)
m.m.mOdpovědět
14.02.2015 08:30:32
+m.m.mNo a jaký je tedy rozdíl mezi tím, když mu dají do ruky letáky / když doporučí něco na základě reklamy v TV / když doporučí něco na základě osobního rozhovoru s obchodním zástupcem firmy? Objektivně - ve2 případech by MOHL mít nějakou výhodu nebo propisku zdarma. Subjektivně tě štve že ti dal leták do ruky. Kdyby ti napsal na bílý čistý papír ten přípravek tak je to něco jiného? Nehledě na to, kdyby ti to řekl jenom slovně? No samo že to je něco jiného, protože ti dal do pracičky ten podělanej leták co tě tak naštval!
Já chápu že tě to naštvalo, protože ti doporučil přípravek, který mu někdo "podstrčil". Nechápu ale, proč to řešíš v momentě, kdy sis stejně pod vlivem mediální masáže koupil přípravek na který běží mraky reklam?
64871Odpovědět
13.02.2015 08:01:37
A tady se právě ukáže, že doktor chtít může, ale lékárník ho vždycky trumfne. Existuje totiž něco, co se nazývá generická substituce. Řekněme, že by byly léky obsahující ibuprofen na předpis - lékař by měl třeba smlouvu se Zentivou a předepsal by vám Ibalgin, i když už roky spokojeně berete Apo-ibuprofen.
Přijdete do lékárny a zjistíte, že Ibalgin má doplatek kvůli ministerstvu tři stovky, Apo dvacku (protože umějí vyjednávat podmínky líp). Doktor se může rozkrájet, ale ve finále se o vás stará hlavně farmaceut, který vám samozřejmě doporučí lék s nižší cenou (pokud teda není swine nebo do toho není tlačen jako v Maxovi).
m.m.mOdpovědět
14.02.2015 08:42:48
+64871Ano, jenže to funguje v momentě, kdy vyprší patent na účinnou látku / není pouze jeden lék s touto účinnou látkou na trhu. Pokud tato "ochrana" trvá tak lékárník sice může navrhnout změnu za jinou účinnou látku, ale pacient a hlavně předepisující doktor s tím musí souhlasit (v případě záměny léků se stejnou účinnou látkou není souhlas předepisujícího lékaře vyžadován, pouze souhlas pacienta).
Takže ne vždy lékárník trumfne doktora
MikeHavliczekOdpovědět
16.02.2015 14:00:00
Napadlo tě někdy, že ti ten leták dal proto, že tomu léku věří a že chtěl, aby sis o něm něco přečetl?
nevimjmeno2Odpovědět
12.02.2015 14:53:02
Tak todle je ještě v pohodě navíc o tom ví úplně každý. Problém je spíš vývoj nemocí a vypouštění mezi lidi. Pak jen stačí drahý lék a miliardy tečou.
bankrollzdarma.bloger.czOdpovědět
12.02.2015 13:42:30
Na Slovensku v tom maji jasno: https://www.youtube.com/watch?v=k2jl8rA9MFE
:D
LecitinOdpovědět
12.02.2015 21:46:06
to je hrozný k***t ty jo. kdyby to byl můj doktor, tak nedostane nic, řeknu mu jaká je to p**a a odejdu se svojí složkou
CosiOdpovědět
12.02.2015 13:14:13
Pane jo. To muselo být dost těžké a překlad. Díky za to.
NADrazakOdpovědět
12.02.2015 12:39:43
Kde seženu ten prášek na Agresivní erekci trvající 17 hodin? :D
cervaOdpovědět
12.02.2015 13:12:11
to by tě zabilo :D
AutoOdpovědět
12.02.2015 11:47:54
Není to náhodou zakázaný, aby doktoři cokoliv dostávali? Divil bych se, kdyby to v USA zakázané nebylo, i přesto se o tom problému mluví jako o něčem, co by nebylo protizákonné, uniká mi něco?
PersekutorOdpovědět
12.02.2015 11:57:39
Očividně to v USA zakázané není.
ChristopherOdpovědět
12.02.2015 13:06:32
V USA není zakázané nic. To není úplatek, ale odměna. To není úplatek, ale dárek... Doktoři, politici... Že nějaká Farma pošle ředitele nemocnice na Bahamy, kde si potřese rukou s ministrem zdravotnictví, kterého tam pro změnu vyvezla tabáková společnost, není nic divného.
windigoOdpovědět
12.02.2015 14:30:39
hehe je to byznys a nějaký pokuty sou každýmu u zadele když vidělává takový love :-D zakázaný a neetický to je určitě, ale penízky sou penízky ;-)
64871Odpovědět
12.02.2015 09:37:05
Tenhle problém se naší zemičky naštestí netýká, nebo aspoň ne v takové obludné míře. Lékaři se samozřejmě mohou klidně nechat ovlivňovat, ale ve finále na recept vydává lék profesionál, to jest lékárník. Ten ví naprosto přesně jak účinná látka léku funguje, s čím může interagovat a jestli je pro pacienta vůbec vhodná.
Drtivá většina farm. reprezentantů u nás jsou právě magistři farmacie - tedy profesionálové, ne nějaký bakalář z gender studies.
Ostatní věci jako monstrakce s propagací nového léku, vnucování nových léčiv etc. je v ČR úplně mimo realitu - ve Státech na to možná letí, ale tady nikdo, a proto se tu zkrátka nepořádají.
Obchodní obědy a schůzky s dárkovou taštičkou jsou o dost častější, ovšem ruku na srdce - když vám reprezentant z Roche představí nově vyvinutý ipilimumab, který vyšel z klinické studie jako pravděpodobně největší revoluce v onkologické léčbě tohoto desetiletí, a chce se dohodnout na odběru nemocniční lékárnou v řádu desítek milionů, pak je takový příjemný oběd slušnost, ne nějaká podvratná taktika k zamlžení.
orcinusorca2014Odpovědět
12.02.2015 14:52:00
Takže když zaměstnanec nemocnice (nemocniční lékárny) získá oběd, aby za peníze nemocnice nakoupil a distribuoval lék vyrobený soukromou společností, tak je všechno
v pořádku?
No při této obhajobě pak je jasné, proč má většina nemocnic ve státní, nebo krajské správě problémy s uživením se a žádá další a další miliardy.
Nenapadlo tě náhodou, že oběd je započítán v ceně pro objednatele, tedy zjednodušeně řečeno ten oběd je zaplacen z veřejného zdravotního pojištění? A položil sis otázku, zda má veřejné zdravotní pojištění hradit obědy pro zdravotní personál?
Naštěstí u nás je největším výrobcem Zentiva, která vyrábí ve velké míře generika, takže podobné testování je u nás docela vzácným jevem.
A SÚKL (státní úřad pro kontrolu léčiv) má docela těžké zbraně proti podobným praktikám v předepisování léků.
64871Odpovědět
13.02.2015 08:13:41
+orcinusorca2014Odpusť, ale myslím, žes mě nepochopil(a).
1. Díky tomu kontraktu bude ten lék nemocnice dostávat levněji než jiná nemocnice, která s firmou kontrakt nemá. Pacient na tom - přestože se ho pojišťovna pořád snaží sedřít z kůže - jenom vydělá, mluvíme tu o úspoře osmi až deseti tisíc za dávku.
2. Co máš pořád s tím obědem? Nenapadlo tě, že je reprezentant odměněn mzdou a vedoucího lékárny může pozvat ze svého, jak se to ostatně dělává, když někoho někam zveš? Bouříš se nad loužičkou vedle bazénu.
3. Zentiva je, pravda, největším výrobcem generik u nás - potud fajn. Má to ovšem odvrácenou stránku - nevyvíjí a nepřináší nic nového, nic vlastního a nic originálního, a proto už deset let neroste a spíš stagnuje. Znepokojivé je, že se víc a víc ukazuje, že Zentiva má docela velký vliv na Svaz zdravotních pojišťoven a tvorbu pozitivních listů.
orcinusorca2014Odpovědět
13.02.2015 10:34:13
+orcinusorca2014Reakce je myslím jasná ty tvrdíš, že pokud jako nemocniční lékárník máš NÁROK na oběd zadarmo jen proto, že pro nemocnici uzavřeš smlouvu s určitým výrobcem léků.
Podle mě si tento NÁROK nezasloužíš, naopak je to jasný příklad korupce a zneužití pravomocí. Jednak je uzavírání smluv s různými dodavately tvoje práce a jednak to vysává peníze z veřejného zdravotního pojištění.
64871Odpovědět
13.02.2015 12:29:54
+orcinusorca2014Prosím, vyčisti si brýle a přečti si to znovu. Jaký nárok? Přitlačím snad reprezentanta do rohu, chytím ho pod krkem a budu žádat svůj oběd, jinak se může jít s nabídkou vycpat?
Žádný nárok nevzniká, žádná škoda veřejnému ZP se neděje!
Paní reprezentantka, milá a bystrá dáma, mi zavolá, že by se mnou chtěla projednat kupříkladu novou studii - rád přijmu a pozvu ji (nebo ona mě) na oběd, kde to spolu probereme. Je tohle zneužití pravomoci? Je tohle korupce? Nikoliv, je to civilizovaná konverzace s dobrým jídlem a pitím za mé nebo její peníze. Chytil ses omylu a teď ho nechceš připustit - rozumím, nepleteme se rádi, ale prosím, přestaň mlít blbiny.
orcinusorca2014Odpovědět
13.02.2015 20:45:50
+orcinusorca2014A nemyslíš si, že by daná reprezentantka farmaceutické firmy měla navštívit především zástupce zdravotních pojišťoven?
Jsou to oni, kteří budou pak danou léčbu proplácet, takže by oni měli mít možnost rozhodovat, co si za objednají, ne?
Tento model, kdy nemocniční lékárník rozhoduje o tom, co se bude v nemocnici podávat je podobný tomu, že by prodavačka v TESCU rozhodovala o tom, jaké zboží bude v dané prodejně, jaké bude v akci, atp.
m.m.mOdpovědět
14.02.2015 09:03:03
+orcinusorca2014orcinusorca2014 reaguje na ten oběd jako na formu komunikace. Kdy automaticky vzniká právě tím pozváním "výhoda" pro jednu či druhou stranu.
Spousta lidí, když jsou pozváni, se pak cítí zavázáni to oplatit. Tím pádem pak mohou mít zkalený úsudek při rozhodování zda na nabídku přistoupit či nepřistoupit.
Pokud říkáš, že je to civilizovaná konverzace s dobrý jídlem a pitím, pak nevidím důvod, proč by se tato civilizovaná konverzace nemohla odehrát v kanceláři místo oběda, vernisáže, hotelu...čehokoliv jiného.
Stejně tak si ale rozmyslí jestli vůbec o nabídce uvažovat pokud je konkurence na oběd nepozve a neukáže jak si jich "váží" a vše se, civilizovaně a slušně, odehraje pouze v kanceláři.
2 firmy nabízí parametrově stejné věci za stejnou cenu. Jedna tě pozve na oběd, druhá si jen domluví schůzku v kanceláři. Na čí nabídku kývneš spíš? No asi na tu, kde tě pozvali na oběd bych řekl. Protože to bylo senzační, na hradě, vařil slavný kuchař, menu mělo 9 chodů... Oči na vrch hlavy!
Pokud se mýlím, tak mě opravte, ale mám dojem že v kdyby si ten oběd každý zaplatil sám, tak by to bylo pro více lidí přijatelnější způsob civilizované komunikace, kde nevznikají nějaké pseudopocity závazku a orcinusorca2014 by na tom neviděl korupci a bubáky.
DuriOdpovědět
12.02.2015 09:20:43
ludia sa "zabudaju" o seba starat...problem sold :D ...90% chorob je sposobene samotnym clovekom...trosku boli hlava a hned ibalgin...ale pricina bolesti hlavi je nezistena...atd
rodierOdpovědět
12.02.2015 01:36:56
tohle je ale i v CZ..
fireOdpovědět
12.02.2015 03:26:03
Já nevím, ale můj doktor mi naopak nikdy neřekne konkrétní značku, jen něco obecného a ať si zjistím v lékárně kdo to dělá nejlevněji nebo ať si koupím, co mám vyzkoušené...prý to má i zakázané, doporučovat konkrétní značky...
TarylinOdpovědět
12.02.2015 16:41:34
Já mám pocit že V EU to v takové enormní míře není.
HMTDOdpovědět
12.02.2015 19:15:04
Já souhlasím, jen to není v takové míře, ale přesně vím jaké značky sponzorují třeba mou zubařku. U doktorky si nejsem jistý tam tak často nechodím, ale většina lékařů mi předepsala určitou značku a nedala mi na výběr což jsou buď zkušenosti a nebo ovlivnění marketingem.
HamInWayOdpovědět
13.02.2015 07:19:42
+HMTDZubařku.... snad by jsi nechtěl srovnávat stav ve videu s tím, že ti zubařka doporučí kartáček určitý značky.
RezolutOdpovědět
12.02.2015 00:38:19
Farmaceutické firmy sa spolčili s Googlom! Teraz ovládnu celý svet!
SriberOdpovědět
12.02.2015 10:59:55
A my budeme jejich pokorní služebníci...