George R. R. Martin o tom, proč zabíjí své postavy

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:178
Počet zobrazení:9 649

George R. R. Martin, autor Písně ledu a ohně, předlohy seriálové Hry o trůny, se rozpovídá o tom, jestli má rád své postavy, proč je zabíjí a co vnímá jako poslání spisovatele.

Přepis titulků

Máte rád své postavy, nebo z nich někdy šílíte? Ano. - Obojí? - Jo, obojí. Mám je rád, i záporáky. - I ty, co zabiju. - I Ramsayho Boltona? Ramsay je nepochopený kluk. A co teda nechápeme? Měl těžké dětství.

Dobrá výmluva. - Zabíjíte své postavy rád? - Ne. Tak proč to děláte tak často, Georgi? Myslím, že je to potřeba. Fanoušek smrti. Valar morghulis – všichni musí zemřít. Myslím, že je to součást života. A umění by mělo odrážet život. Zvlášť pokud píšete epický fantasy román.

Už od dnů Tolkiena bylo tolik fantasy románů... o válce. Pán prstenů se točí kolem války. Sauron a jeho armády skřetů a Východňanů a Jižanů a dalších se dávají do pohybu. A svobodné národy bojují proti nim.

V mých knihách se odehrává mnohem komplikovanější válka. Ale když se podíváte na další autory, tak všude jsou války. A neříkám, že musíte psát o válce, můžete psát o jiných zajímavých věcech. O některých jsem sám psal. Necpu války všude. Ale když píšu o válce, když kdokoliv píše o válce, tak chci, aby se k ní stavěl poctivě. Jednu věc jsem se o válce naučil od lidí, kteří sloužili ve Vietnamu a dalších válkách.

Probouzí v lidech to nejhorší. A kdokoliv může umřít. Je jedno, jestli jste hrdina. Myslím, že každý, kdo zemřel v jakékoliv válce, si myslel, že je hrdina, až do chvíle, než mu prostřelili hlavu. Takže mě dráždí, když sleduju nějaký film nebo si čtu nějakou knihu a hrdina prochází strašným nebezpečím, má šest kamarádů a nikdo z nich nezemře.

Možná jednoho z nich zraní. Ale všichni přežijí. V podstatě netknutí. A Tolkien... Toho jsem četl, když jsem byl mladý a tvárný, takže ta kniha na mě měla ohromný vliv. A jsou v ní velmi silné smrti.

Smrt Boromira je dobrým příkladem. To byl silný okamžik. Smrt Gandalfa v dolech Morie, když ho Balrog stáhne dolů a on řekne: "Utíkejte, hlupáci!" To je neuvěřitelně silný okamžik. Zvlášť v této části knihy, protože Gandalf je otcovská postava, Gandalf je ten, kdo má odpovědi, to on ví, co mají dělat a jak.

A najednou je pryč. A teď jsou hobiti sami s Chodcem, Boromirem, lidmi, kterým tak úplně nevěří. Protože jejich vztah je pořád docela nový. Čelí strašným nebezpečím a Gandalf už je nevaruje před tím, co je čeká příště. To je mocný okamžik. Kdyby to bylo na mně, tak by Gandalf zůstal mrtvý.

Jeho návrat je překvapivý, ale určitým způsobem to podrývá sílu toho okamžiku. A díky těmto momentům mě Tolkien připravil na chvíli, kdy to vypadá, že je Frodo mrtvý. Když si čtu konec Dvou věží a Odula ho bodne a vypadá to, že je mrtvý. A Sam si vezme Prsten. A pak ta kniha skončí. A musíte čekat na další knihu.

Myslel jsem, že Frodo je mrtvý. Tolkien mě přesvědčil. Zabil přece Boromira. A teď zabil i Froda? Panebože, nevím, co se stane. Kdokoliv může zemřít. A díky tomu byl ten zážitek mnohem napínavější. Kdokoliv mohl umřít. Nebezpečí bylo skutečné. Chci, aby tohle cítili mí čtenáři. Chcete, aby vaši čtenáři cítili strach.

Vlastně ano. Tak trochu. Když píšete o děsivých situacích, chci, abyste se báli. Správně báli. Chodíme na horské dráhy, abychom se báli. Horské dráhy jsou prý děsivé. Ale ve skutečnosti se nebojíme. Víme, že po třech minutách to skončí. Takže můžeme být nahoře, dole, může to být vzrušující, možná přijde nával adrenalinu.

V určitém smyslu slova se rádi bojíme. To je jeden druh strachu. Ale existuje další typ strachu, který cítíte, když jste sami ve špatné čtvrti. A najednou za sebou slyšíte kroky, tak se otočíte a uvidíte... Uvidíte přicházet lidi a vy nevíte, kdo to sakra je. Tak takový strach.

Nebo strach, který cítí voják, policista nebo kdokoliv, když je v sázce jejich život. To je mnohem niternější strach. A chci, aby takový strach cítili čtenáři. A myslím, že psaní je o silných emocích. A chci, abyste se báli, když je postava v děsivé situaci. Když postava zemře, chci, abyste truchlili, jako by to byl přítel, milovaná osoba nebo rodič.

Celá tahle zprostředkovaná zkušenost, to je můj cíl jako spisovatele. Když popisuju hostinu, nechci říct: - "A pak hodovali." - Byla to mňamka. Chci, abyste to jídlo cítili a ochutnali. Ať už je to lahodné jídlo, zkažené jídlo, to je jedno. Pachy určitých věcí. Pokud píšu o turnaji, chci, abyste cítili napětí a nevěděli, kdo ho vyhraje.

Pokud píšu o sexu, chci, aby vás to rozpálilo. Chci, abyste mou práci nejen četli, ale abyste ji prožívali. Vím, že se tady rozdávají tašky na knihy, asi s VIP lístky, a na nich je napsán výrok, který jsem řekl před několika lety. "Čtenář žije tisíce životů předtím, než zemře. Člověk, co nikdy nečte, žije jen jeden."

Tomu jsem vždy věřil. Čtení je podle mě niterní prožitek. Vzpomínám na Tolkiena. Toho jsem četl, když mi bylo 12 a 13. A pamatuju si věci, které se v těch knihách staly. O půl století později. Jako bych je zažil. A nepamatuju si věci, které jsem tehdy skutečně zažil. Zapomněl jsem, kdo za mnou seděl v hodinách zeměpisu. Zapomněl jsem, co jsem dělal v červnu, když mi bylo 13.

Spousta těchto vzpomínek je pryč, ale vzpomínky na tyto skvělé knihy, které jsem tehdy četl, nejen Tolkien, ale i H. P. Lovecraft, Robert E. Howard, Robert A. Heinlein. Některé knihy jsem četl do školy. Literární klasiky. Dickense a podobně. Shakespeara. To vše se stalo mou součástí. Myslím, že jsou součástí všech čtenářů. My tyto věci nasáváme. A utváří nás to stejně jako naše prožitky ve skutečném světě.

V tomto smyslu je to skutečné. Vaše díla na nás všechny tady měla stejný vliv. Díky. George R. R. Martin. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nechci být češtinářský hnidopich, ale nebylo by v čase 2:02 v daném kontextu vhodnější použít jinou formulaci? K negativnímu jevu (válka) se příliš nehodí pozitivní slovo (poctivě). To je asi jako říct „poctivá vražda“ :-) Myslím, že by tam seděla slova jako: autenticky, realisticky, naturalisticky...

3:33 Mohlo by být více času? Zdají se mi příliš rychle pryč.

05

Odpovědět

- 2:02 Martin popisuje přístup spisovatelů k válce, nikoliv válku jako takovou. Navíc říká "honestly", sám záměrně používá "pozitivní" slovo. Mimochodem, ve správném kontextu by i "poctivá vražda" dávala smysl.
- 3:33 (respektive oba titulky kolem tohoto času, protože v čase 3:33 se žádný titulek nezobrazuje) Oba titulky se zobrazují déle než 2 sekundy, mají 32 (respektive 33) znaků, to dohromady dává zhruba 16 znaků za sekundu. Hraniční hodnota, kterou tu držíme pro čitelnost titulků, je 18 znaků za sekundu, tedy tyto titulky nejsou ani na hraně čitelnosti. Takže to bude asi opravdu jen zdání.

41

Odpovědět

+XardassHonestly je tam velmi dobře slyšet a význam samotného slova mi je jasný. Kontext souvětí je myšlen jako řemeslné zpracování. Jinými slovy: mohu „poctivě válčit“ = ctít nepsané rytířské dohody nebo také „důsledně válčit“ = dobýt každý hrad.

01

Odpovědět

+-HoNY-Říká, že chce, aby ostatní autoři "poctivě" přistupovali k válce, jejímu vyobrazení, popisu toho, co se ve ní děje. Ne aby ji vykreslovali jako nerealistickou pohádku, kde hrdina přežije a čeká na něj happy end.

22

Odpovědět

+XardassDíky za objasnění, když si to pouštím znovu a znovu, tak to dává smysl.

20

Odpovědět

Z nějakého důvodu mi ten moderátor moc nesedí, jsem poměrně rád, že se "rozhovor" odvíjel tak, jak odvíjel. Taky ale že se rozpovídal o Pánovi Prstenů, kterého jsem poprvé minulý týden dočetl.

131

Odpovědět

to se mi při čtení Hry o trůny vždycky líbilo, že žádná postava není nikdy v bezpečí, pak jsem potkal Eriksona a jeho Malaz... proti tomu je Martin jen hodnej milej dědeček, protože v Malazu nemá význam hledat si oblíbence a čekat šťastné konce

100

Odpovědět

Pamatujes jak barghastsky nacelnik sjednotil vsechny kmeny, aby vytvoril armadu epickych rozmeru. Pak se o nem nekolik knih nepsalo a pak ses dozvedel, ze se utopil kdyz preplouvali more? Ja taky ne.

11

Odpovědět

Úplně s ním nesouhlasím, co se Pána prstenů týče. Protože kolik kladných postav tam fakt zařvalo? Pokud nebudu počítat odplutí do Zemí neumírajících, tak krom Boromira (který je v tom okamžiku tak trochu za hajzla) a Theodéna (který je sice kladná postava, ale nejspíš mezi ty oblíbence patřit nebude), tak už mě nikdo moc nenapadá :D Gandalf se vrátí, Frodo, Smíšek i Eowyn umřou jenom málem a je jedno, kolik skrutů bude stát proti Aragornovi, ti hlavní hrdinové vždycky přežijou.

29

Odpovědět

Že tys u toho videa nedával pozor, co?

131

Odpovědět

LOTR je spíš o tom, že dobro zvítězí, proto tam těch smrtí moc není, ale pro prvočtenáře to účinek může mít, se mnou to po těch mnoha shlédnutích a přečtení nic moc nedělá. Zato Silmarillion, těch mrtvých a proher - zabíjení elfů elfy, pád Nargothrondu, pád Gondolinu, zničení Doriathu, Nirnaeth Arnoediad, pád Númenoru a spousta dalších věcí, to mě dráždí pořád, že nic z toho nemělo šťastný konec :D

140

Odpovědět

Boromir není v tom okamžiku za hajzla, Boromir padne jako hrdina, když do posledního dechu chrání své přátele.

61

Odpovědět

Děkuji za zajímavé video. Tohle je přesně jeden z důvodů, proč jsem si zamiloval knihy i seriál. V něm ale toto bohužel od 5. série nemáme (dobře, Jon Snow, ale opravdu byl někdo překvapený jeho vzkříšením, když těsně před tím na Black Castle dojela Melisandra?), páni scénáristi se rozhodli zničehonic tento zásadní aspekt ze seriálu, který ho z velké části definoval, odstranit :(((

220

Odpovědět

Omlouvám se za neoznačení spoileru.

00

Odpovědět

já byl překvapenej. ale to jsem u většiny detektivek :)

51

Odpovědět

+lalaV pořádku, tím líp pro vás :) Ale o to ani moc nejde, i kdyby to lidi překvapilo, tak pátou sérií to skončili, od šesté postavám prochází všechno, ačkoliv se chovají hloupěji než kdy dřív.

50

Odpovědět

+EffectBych typoval, že si to nechávají všechno pro sérii poslední. :-D Ale na druhou stranu pokud by bílí chodci zvítězili, kdo bude skutečně mrtvej? To by byl happyend. :-P

20

Odpovědět

+VereWolfJo, jasně, to já si jsem celkem jistej, že to všechno teďka povraždí, ale to už je o ničem. Zaprvé to zjevně čekáme a zadruhé prostě nepocítíme ztrátu těch postav do budoucna, protože už další díly prostě nebudou. TEď už to zkrátka nebude fungovat tak jak za doby Edda či Roba.

60

Odpovědět

+EffectJá teda naivního Robba nelitoval. :) Ten jasně lámal přísahy, že by se jeho otec v hrobě obracel...

Mimochodme z mrtvých tam vstává mnohem více lidí než Snow. Ale je fakt, že hodně smrtí je tam definitivních.
A v Bitvě bastardů jsme věřil, že John umře. Mnohem větší zklamání jsem tam cítil, než když ho pobodali...

00