Gesta napříč kulturami

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:629
Počet zobrazení:15 241

Gesta, neoddělitelná součást lidské komunikace. Každý z vás zná podání ruky nebo naštvaný prostředníček. Jak ale probíhá takové podání ruky v Africe a jak se liší projevování vulgarit napříč naší planetou, to vše se dozvíte v této vystrižené součásti dokumentární série stanice BBC The Human Animal.

Přepis titulků

Po osmi letech práce jsem byl konečně schopen lidem představit fascinující téma lidské řeči těla. Jeden z prvních problémů se týkal obyčejného podání ruky, jež má nespočet variací. Občas je takové podání ruky redukováno na jednoduchý dotyk dlaní, jako u těchto Masajů z východní Afriky. V dalších zemích je zase více složitější. V Mali v západní Africe, je sevření dlaní při pozdravu doprovázeno letmým dotykem předloktí.

V Maroku se zase dlaně druhých během sevření líbají. V Turecku zase tito kurdští farmáři proměnili podání ruky v malý rituál. Nemůžete zde začít smlouvat, dokud nedojde k podání ruky. Takové podání pak musíte udržovat, než dojde ke sjednání dohody. Podání ruky je ve svých rysech rovnostářským aktem. Dva lidé, bez ohledu na sociální postavení vykonají na okamžik identický čin. Mnoho gest má spoustu různých významů, takže musíte být se svýma rukama opatrní, když jste třeba na tržišti v cizí zemi.

Tohle pro mě znamená, že je všechno v pořádku. OK. Na jihu Francie to však má jiný význam. Kroužek vytvořený rukou symbolizuje nulu. Na jihu Francie to tedy znamená "nula" nebo "bezcenný". Nechcete tedy říct, že bylo víno skvělé, protože místo toho tvrdíte, že nestálo za nic. Ještě horší je to na Sardinii, kde to samé gesto naznačuje obscénnost. Kruhový tvar symbolizuje tělní otvor. Pokud budete chtít takto na Sardinii říct, že bylo něco skvělé, věřte, že budete mít potíže.

Můžete však chybně použít gesta i jiným způsobem. Jednoduché sdělení má totiž v různých zemích různé formy. Blázen. Jak někomu ukážete, že je blázen? Tady v Římě uděláte tohle... V Anglii bych pravděpodobně udělal tohle, čímž bych mu ukázal, že je na hlavu. Řekl, že má o kolečko navíc. Nebo si poklepal na hlavu. Co si myslí, že má v lebce? V některých zemích použijete obě ruce.

Liší se to od místa k místu. V Japonsku musíte být opatrní, protože tohle znamená, že je inteligentní. Je nutné točit proti směru hodinových ručiček, abyste naznačili, že jde o blázna. Po celém světě je stejné sdělení podáváno nepatrně odlišnými způsoby. Nejpatrnějším a nejriskantnějším příkladem je gesto pro urážku. Tento turecký chodec projevuje svůj hněv vystrčeným předloktím. Jeho paže tak symbolizuje ztopořený penis. Obtížně srozumitelný je taktéž cornuta - znak rohů, hojně vídaný v Itálii. Naznačuje, že je oběť urážky paroháčem.

Tedy, že je mu manželka nevěrná. V Severní Americe je nejčastějším gestem prostředníček, jež zde symbolizuje penis. Jedná se o gesto z antického Říma známé v mnoha zemích. Lokálnější je řecké mutza sahající až do Byzance, jež symbolizuje exkrementy strkané oběti do obličeje. V Británii je hlavní urážkou gesto se dvěma prsty, které sahá až k bitvě u Agincourtu. Jedná se o gesto často cizinci zaměňované za znak pro vítězství. To se však provádí opačně.

Do dnešního dne lidé na severu typicky kroutí hlavou, když nesouhlasí. Zatímco na jihu stále převládá pokynutí ze starověkého Řecka. Tato odlišnost přetrvala i navzdory moderní době, šíření filmů a televizních programů. Stará hranice gest přetrvává. Znamení souhlasu jsou stejně tak složitá jako u nesouhlasu. Ve většině částí světa lidé kývají hlavou nahoru a dolů. Mnoho lidí se mylně domnívá, že se jedná o celosvětové gesto. Tohle však není ten případ.

Existují dvě oblasti, kde se děje něco jiného. Jednou z nich je Indie, kde se hlavou kymácí do stran na znamení souhlasu. Návštěvníkům to může připadat jako "možná". Jedná se však o definitivní souhlas. Když s vámi taxikář souhlasí, můžete vidět, jak kymácí hlavou do stran. Může to na vás působit, že je nerozhodnutý. Každé zaviklání však znamená "ano". V naprosto jiném regionu nejsou zmateni jen návštěvníci, ale ani sami obyvatelé často netuší, co se děje.

V Bulharsku používají pokynutí i kyvácení zároveň. Což vytváří naprostý zmatek. Proč to dělají, zůstává záhadou i pro ně samotné. Pokud půjdeme do kina, o významu těchto gest pochybovat nebudeme. Palec nahoru pro "dobré" a palec dolů pro "špatné" jsou velmi známá gesta a mnoho lidí vám řekne jejich původ. Je jím Koloseum v Římě. Pokud měl být gladiátor ušetřen, obecenstvo ukázalo palec vzhůru.

Pokud zabit, ukázalo palec dolů. Tato historka má však jeden háček. Je nesprávná. Takto to nikdy neprobíhalo. Pokud měl být ve starověku gladiátor ušetřen, ukázali mu zakrytý palec. Pollice compresso. Stlačený nebo zmáčknutý palec. Schovali ho. Pokud měl být zabit, znázorňovali akt bodání mečem. A jelikož byli nahoře, bodali směrem dolů. Trenér amerického fotbalového týmu vysílá komplexní signály svému zadákovi skrze zakódovaná znamení, jež ukryjí jeho záměry před protihráči.

I kdyby se druhému týmu podařilo rozluštit posunkový kód, stejně je neustále měněn, aby protihráče zmátl. Na bombajské burze jsou gesta mocným nástrojem k upoutání pozornosti. Horečné signály prodeje a koupě, naznačované pozicemi rukou, mohou být základem ohromných obchodů. Tvrdošíjné louskání prsty je tak jediný způsob, jak v zuřícím davu upoutat pozornost.

Před miliony let jsme tady v Africe osvobodili své ruce od chůze. Oprostili jsme je od vykonávání pohybu a umožnili jim stát se flexibilními a posunkovými končetinami, jež dnes máme. Překlad: Brousitch www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to video je tak stary.. to je jeste z doby kdy byl svet normalni.. zadny zkurveny teroristi

00

Odpovědět

No nevim v tim prostředníčkem. Někde jsem četl že to vzniklo za nějaký války (nevim kdy, dějepis jsem vždycky nesnášel), kdy angličani stříhali zajatym francouzům (lukostřelcům) prostředníčky aby nemohli střílet. A takhle to mělo vzniknout - francouzský lukostřelci takhle údajně provokovali, když projížděli na koních v dohledu angličanů tak na ně měli vystrkovat prostředníčky. Přijde mi to logičtější než to s tim "penisem"

194

Odpovědět

to o čem hovoříš je ve videu zmiňovaná bitva u Azincourtu. Francouzi tehdy během stoleté války sekali zajatcům právě ony dva prsty potřebné ke střelbě z luku... a proto je přeživší nezajatí jako provokaci před Francouzi vztyčovali.
Vztyčený prostředníček ("medius pudor") je opravdu gesto zmiňované už v antickém Římě jako symbol pro penis :-)

220

Odpovědět

třeba v japonsku když myslíte SEBE tak evropan si spíš ukáže na srdce nebo hrudník, kdezto japonec si ukáže na obličej nebo rovnou na nos..

210

Odpovědět

no nemyslim si ze by toto kratoucke videou obsahlo uplne vse - napriklad vedeli jste ze sedednohu prez nohu je v arabskem svete brano jako urazka? Nebo ze znak pro o.K. takovy ten krouzek z ukazovacku a palce ze v Japonsku znamena platit prosim ? A vite proc Britove ukazuji prave ukazovacek a prostrednicek zaroven? U gladiatrou zapomnel take kuprikladu jak se o zivot zadalo nebyl to palec nahoru ale prave vstyceny ukatovacek a prostrednicek smerem k poradateli her... a dalsi

203

Odpovědět

V Africe potřes ruky s druhou rukou na své ruce, kterou podáváte, není klasickým podáváním ruky, to používáte chováte-li k druhém úctu, je-li pro Vás významnou osobou. Ať už obchodní význam, nebo pouhý moudrý stařec. Mladí lidé už toto gesto moc nepoužívají.

180

Odpovědět

:-) Nostalgie, tohle jsem viděl jako malý ČT... :D

180

Odpovědět

Velice zajimave a naucne...

181

Odpovědět

luxusni

181

Odpovědět

Zrovna nedávno jsem o významu gest s někým diskutovala a koukali na mě jako na blázna.

8:48 > osvobodily má být s měkkým i

180

Odpovědět

pro me, jedno z nej videjí na celým webu, hodně zajimavé..dekuju za něj

182

Odpovědět

Nemá někdo odkaz na tendle seriál?

180

Odpovědět

Ti z vychodni Afriky se mi zamlouvali nejvic :) jednoduche presto takove durazne bych rekl :)

193

Odpovědět

docela mne tam chybelo to, ze napr anglicani a dalsi ukazujou spoustu cislovek uplne jinak nez napr my .D ale jinak fajne 10/10

203

Odpovědět

Tohle nám pouštěli na střední na hodinách psychologie =)

205

Odpovědět

Zajímavý dokument .. nezlobil bych se, kdyby se podobné dokumenty překládali častěji.

205

Další