Michelinské menu za 35 korunGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:149
Počet zobrazení:15 749

Jídlo oceněné michelinskou hvězdou bývá často drahé a běžný člověk za něj nechce dát takovou sumu. Ale v Singapuru funguje stánek s kuřaty, který tuto hvězdu skutečně získal a přesto ceny nechal stále stejné. Pokud budete mít cestu kolem, můžete si ho dát za pouhých 35 korun.

Přepis titulků

Než jsem dostal Michelinskou hvězdu, nikdy bych nečekal, že by takto mohl být oceněn stánek s jídlem. Jmenuji se Chan Hon Meng. Je mi 52 let a živím se grilováním masa. MICHELINSKÉ MENU ZA 35 KORUN Před lety jsem měl možnost tady v Singapuru potkat strýčka z Hong Kongu. Tento způsob grilování kuřete jsem se naučil od něj. Podle mě je grilované kuře výborné a v té době nebylo moc běžné.

Začal jsem se o to zajímat a začal jsem pilovat svůj recept na grilované kuře. Moje sojová omáčka se skládá ze zázvoru, česneku a koření. Také je tam vysoce kvalitní tajné koření, které si pečlivě vybírám. Svůj stánek jsem otevřel v roce 2009 a pracoval jsem v něm celých sedm let. Stánky v centru navštěvuje spousta zákazníků. Zdejší jídlo je cenově dostupné. Každý den ve svém stánku prodám stovku kuřat. Jednou za mnou přišel zaměstnanec Michelinu a řekl mi, že za své sójové kuře získávám michelinskou hvězdu.

Byl jsem poctěn, nemohl jsem tomu uvěřit. Byl jsem rád. Cítil jsem, že za to mohu poděkovat mým zákazníkům. Proto jsem se rozhodl nezvýšit v mém stánku ceny. I nyní prodávám kuře za původní cenu 35 korun. Po získání hvězdy se můj život změnil. Mám mnohem víc zákazníků.

Doufám, že své sójové kuře budu moct nabídnout lidem z celého světa. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video o gastronomii a tady se řeší etika chovu zvířat. :D

Ale když už jste o tom začali, tak ta zvířata (i kdyby nebyla zrovna dobře chovaná) rozhodně měla lepší život, než ta pěstovaná v Číně, USA a dokonce i v některých chovech v Evropě. Protože jen v těchhle vyspělích zemích zautomatizujem snad všechno, nehledě na následky.
Viděl jsem i video s KOMBAJNEM NA SLEPICE. To už jsem asi fakt v životě zažil vše.
Lidé na Jihovýchodě Asie nemají tohle zapotřebí. :)

10

Odpovědět

s kečupem by to mohlo být dobrý

82

Odpovědět

"sojové kuře"??? (na konci videa)

104

Odpovědět

"soya sauce chicken"

42

Odpovědět

+Daniel99Daniel99: No ale mezi sójovým kuřetem a kuřetem v sójové omáčce je dost zarantní rozdíl. Určitě by to chtělo upravit.

114

Odpovědět

+EffectJde o výklad. Sójové kuře může být jak kuře v sójové omáčce, tak kuře vyrobené ze sóji. Vzhledem ke kontextu videa by to mělo být dostačující.
Na druhou stranu chápu a souhlasím, že to není ideální překlad.
Já jsem ovšem pouze vložil citaci titulků ze stejné části videa, jakožto stručnou odpověď.

31

Odpovědět

+EffectPrincezna na hrášku taky není recept...

170

Odpovědět

Vzhledem k tomu, že když si vygooglím "sojové kuře", tak z top 3 odkazů jsou dva doslova recepty na "sojové kuře", které používají obyčejné kuře, a třetí je tentýž recept, jen jinak pojmenovaný, tak bych autora titulků nehanil a smířil se s tím, že sojové kuře může dost dobře popisovat i obyčejné kuře v sojové omáčce. Tři otazníky opravdu nejsou namístě.

20

Odpovědět

A co mají pneumatiky společného s oceněním jídla? I když... ten panáček z něčeho přibrat musel :D

724

Odpovědět

Chceli tym rozsirit zaujem o turizmus, cestovat za dobrym jedlom a tym opotrebovavat pneumatiky :D
Ak mi neveris, kludne si to vygoogli

110

Odpovědět

Tak je ten stánek v Hong Kongu nebo Singapuru? Z videa jsem pochopil, že je v Singapuru, ale komentář k videu mi tvrdí opak. Nestačí, že je pondělí, ale jsem navíc ještě zmatený z toho tady...

201

Odpovědět

Pokud se neumíte orientovat v informačních prioritách, nemají Vaše názory žádnou hodnotu.. vzhledem k základům, na nichž stojí.
Ale možná jste jen chtěl netradičním způsobem poukázat na chybu v komentáři. Pak je to v pořádku.. pro někoho.
Jinak Hong Kong je část názvu "restaurace". Ale možná jste všímavý, jen jste se o tu informaci nechtěl podělit..

331

Odpovědět

To jak ty kuřata žili předtím už nikoho moc nezajímá, co?

660

Odpovědět

Mě by zajímalo, jestli je někde výzkum, jak ta zvířata (kuřata atd) ty svoje životy vnímají...
Jestli prožijí radostnější život ve volné přírodě, nebo to nevnímají a prostě žijí... a zda taky trpí, když jsou zabíjeny... Bohužel nikde jsem zatím neviděl, že by vegani nějaký obdobný výzkum, který je pro tuto tématiku stěžejní, veřejně prezentovali...
Že třeba delfíni trpí na estrádních bazénech, je prokázaný fakt, ale co kuřata, krávy atd?

56

Odpovědět

+Ceckotak to zase byly studie. Primárně o inteligenci zvířat. Třeba prase je stejně inteligentní jako pes. A i slepice je poměrně inteligentní zvíře, podle některých studií je inteligencí na úrovni batolete.
Dobře se to dá poznat u slepic, které si někdo přiveze z velkochovů. Ty slepice doslova často dostanou infakrt, protože změna prostředí z přeplněné haly, případně malých klecí, na zahrádku s trávou, a obřím prostorem je pro ně opravdu velikým šokem.

22

Odpovědět

+CeckoTak pokud se nepletu, tak v rámci současného (EU) pojetí by zvíře mělo být v jakémkoli prostoru kde má žít schopno projevovat přirozené chování (např. psovité šelmy zpravidla obíhají své teritorium, slepice se potřebuje popelit a je to hejnové zvíře, většina přežvýkavců je stádová, všechna zvířata se musí být schopna postavit, otočit, atd.), zvíře by mělo být osvobozeno od nepohodlí, hladu, žízně, strachu, dlouhodobého stresu a bolesti. (tzv. pět svobod)

Že zvířata vnímají bolest přinejmenším ve srovnatelné podobě jako lidé je prokázáno docela spolehlivě. Že na ně dlouhodobý stres působí obdobně jako na lidi je také prokázáno a některé stresové situace velmi dobře popsány. A EU se rozhodla na to reagovat právě výše zmíněnými pravidly.

Ovšem zda to, že nejsme schopni (z jakýchkoli důvodů) zlepšit kvalitu něčího života, nás opravňuje k rozhodnutí, že takový život by ani neměl existovat je otázka úplně jiná.
U lidí například je (v naší kultuře) poměrně rozporuplné řešení - tedy pokud už život vznikl, nikdo a nic nemá právo jej ukončovat - a to zpravidla ani v případě, že jde o velmi krajní případ (otázka eutnazie u dlouhodobě nemocných), naproti tomu je naprosto běžné zabraňovat ve vzniku životu, který by dle našich měřítek neměl standardní kvalitu života - tedy např. plody se zřetelným poškozením atd. (ačkoli podle mne je třeba takovýto postih často mnohem méně omezující pro daného jedince v jeho vývoji, než například extrémně špatné společenské prostředí, ve kterém dítě musí vyrůstat - ale to je otázka názoru).
Tímto jsem chtěla ilustrovat, že tuto otázku nemáme vlastně vyřešenou ani mezi lidmi - tedy "který život stojí za to žít" a "kdo to vlastně má právo rozhodnout"

A u zvířat jediné co víme je, že - stejně jako u lidí - ve stejných podmínkách se cítí daleko hůř ten, kdo zažil i lepší podmínky. Ovšem to neznamená, že ten kdo je v mizerných podmínkách od narození, se cítí dobře.

Zvířata ovšem dle dostupných výzkumů nemají abstraktní představivost, tedy "smrt" vnímají jen některá a ještě zcela jinak než lidé (některá zvířata chápou, že někdo jim blízký zemřel, ale ve chvíli kdy mrtvola není v dosahu smyslů, nepřemýšlí nad ní a po dotyčném jedinci se jim může stýskat podobně jako by byl prostě jen odešel jinam). Nicméně zvíře netráví své dny hloubáním o tom, co vlastně smrt je a jak to potom "vypadá", tedy pokud při umírání necítí bolest a strach díky svému okolí, zvíře samo se bát nezačne "jestli tohle náhodou není to umírání" a "teď už nebudu moct mít nikdy žádné telátko" a tak, jak to vídáme u lidí :)

Prosím o omluvení, že neuvádím zdroje. Mám momentálně jiné věci na práci. Ale pokud by Vás tato témata zajímala a sami jste si zdroje nebyli schopni dohledat, moc ráda se s Vámi budu bavit po zkouškovém :))
Katka

342

Odpovědět

+KatkaBohužel nechápeš podstatu problému, Katko, v čemž ale nejsi sama a je to podle mě hlavní důvod, proč se dál nic nemění a v dohledné době nebude.

Pokusím se ti to vysvětlit víc „po lopatě” - snad to pro tebe bude srozumitelnější.
To tvoje „je prokázáno” zní jak „američtí vědci zjistili” - můžeš to psát do statusů na facebooku a sdílet to se záběry bouraných krav na jatkách, ale na lidi to nikdy nebude mít žádný efekt. (To třeba zkouší různí vegani a rudnou, mlátí do klávesnice a diví se, že lidé i přes jejich sdílení videí dál jedí maso)

Majitel chovu tě vezme k sobě na farmu, ukáže ti, že zvířata mají jídla dost, můžou se pohybovat a nic jim nechybí... a tím to skončí.

Že je prokázáno, že se jinak chovají ve volné přírodě a v zajetí je logické, ale v podstatě to nic nemění a bohužel jsi nepochopila, že ani jejich vnímání bolesti nijak nesouvisí s tím, co píšu. (jednodušeji řečeno - opice lezou v přírodě po stromech, ale nikoho nepřekvapí, že když je zavřeš do výběhu beze stromů, tak po stromech lézt nebudou)

V podstatě jde o to prokázat, zda zvířata v chovech strádají, pokud by se prokázalo (ne někde v hospodě, ale relevantními daty), že ano, pak by šlo o týrání zvířat, pak by bylo potřeba tato data dostat mezi lidi a až pak by se teprve mohlo něco dít...

Ale to se tak nějak zatím nestalo...

A samozřejmě nejdůležitější věc - bylo by potřeba lidem dát odpověď na otázku „proč by mě mělo s**t, že kráva někde v chlívě trpí”

00

Odpovědět

+CeckoDíky za odpověď :)

myslím, že jsme se úplně nepochopili. :-)

Tedy, dovolím si poukázat, že přesně to co tu píšeš již podruhé jsem poměrně přesně popsala v prvním komentáři a napsala jsem k tomu, že tyto otázky nelze stručně a jednoduše zodpovědět především protože jsou to z velké části etické a filosofické otázky. A to takové, ve kterých nemá lidstvo jako celek (a dost často ani jednotlivé kultury) jednotný a jasný názor. A to dokonce ani ve vztahu k lidem, natožpak ke zvířatům.

Mám dojem, že legislativa se vždy napřed řeší v dané otázce pro vztah člověk-člověk a až pak člověk-zvíře. Není-li tedy vyřešeno, zda dítě, kterému hrozí špatné sociální prostředí či vážná fyzická či psychická porucha, má být usmrceno, či ponecháno "osudu," nemůžeme čekat že někdo bude rozhodovat, jestli zvíře, které během života bude v "nedobrých" podmínkách má být ponecháno osudu (jak je tomu teď - tedy každý chovatel jede se stará o svá zvířata dle svého svědomí, příjmu a citu a je v tom omezován jen v poměrně krajních případech).

Ovšem hraje v tom roli také ekonomická stránka věci.
Tedy třeba chovy dobytka jsou na tom oproti dřívější době u nás rozhodně lépe, ale takové velkochovy ryb jsou v poměrně zoufalém stavu navzdory provedeným výzkumům (stresové hormony, následky stresu krátkodobého/dlouhodobého, nedostatek kyslíku ve vodě atd.). Prostě protože těch pár lidí, kterým zvířátka připadají důležitá nejen proto "aby bylo co žrát" zkrátka zatím nestačí k tomu, aby se něco změnilo. :-)

A otázka "zda zvířata v chovech strádají" je také nevyřešitelná. Jsou zvířata, která jsou odolnější a jsou jedinci, kteří dostanou infarkt když na ně bafne krtek. A taky jsou chovy a chovy, že... Každé zvíře v lidské péči je omezováno. A je na rozumu, citu a financích každého člověka, jak se budou mít jeho zvířata. A spousta lidí se to snaží navzdory některým požadavkům (třeba EU) brát rozumně.

Nu, zase jsem to protáhla, tak ještě jednou a stručně - strádání zvířat se měří špatně. Momentálně se měří v podstatě jako bolest či jako stres (resp. hladiny stresových hormonů v těle). Obojí je u většiny užitkových zvířat dobře prozkoumáno a to, kde se ukázalo že zvířata rozhodně zásadním způsobem strádají, je většinou zakázáno. Ovšem ta problematika není vůbec tak jednoduchá.

Už si budeme rozumět?
Katka

01

Odpovědět

+KatkaCo píšeš je nesmysl.

Jestli strádají-nestrádají nejsou „etické a filosofické otázky” a není to ani „nevyřešitelná otázka”. Je rok 2018 a tyto věci se dají prokazatelně zjistit a to i jinak než z čajových listků a pohledu do smutných očí.

„Každé zvíře je omezováno”. Omezována je i kočka nebo pes, co má člověk doma a nechá to třeba cel den štěkat zamčený v bytě, ale to nutně neznamená, že musí strádat (i když může a dá se to občas považovat za týrání).

Jinak ale nemáš pravdu ani v tom: „kde se ukázalo že zvířata rozhodně zásadním způsobem strádají, je většinou zakázáno”.

Mimochodem od té doby, cos tu psala svoje nesmysly, se objevila kauza s vejci a drůbežárnami, která mi dala zapravdu v tom, co jsem tu celou dobu psal a o čem jsem se tě marně snažil přesvědčit.

Pusť si o tom nějaká videa... snad si už rozumíme... ;-)

00

Odpovědět

ne

13

Odpovědět

Ta kuřata byla buddhisty (tedy nikoli ty kuřata ty trdlo - když už máš v češtině čít na stejné písmeno v podmětu a přísudku tak ho aspoň využívej), a tudíž se radostně a s odhodláním točí na rožni a těší se na příští zrození.
Vědí totiž, že se znovuzrodí jako vegan z EU který ani nedokončil pátou třídu (neboť neumí shodu přísudku s podmětem).

112

Odpovědět

Palcování názorů je podle počasí. Za zcela opačný názor jsem byl uminusován - Živočišná výroba

Abych ti to vysvětlil, tak kuřata smířila s tím, že nejsou na vrcholu potravního řetězce. :-) A komu se to nelíbí, ať je třeba hladem. Jsem ten poslední, kdo by někoho přesvědčoval nebo dokonce nutil jíst maso. Ať si každý jí co chce, ale za svoje a nenutí svoje vidění světa ostatním. ;-)

11

Odpovědět

Ne. Proč? Tebe zajímá jestli soja, kterou žereš, netrpěla, když jí sbírali?

11