Finanční skandál Wirecardheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:4 225

Největší finanční skandál loňského roku: insolvence společnosti Wirecard. Heute show přináší všechny informace, které o této kauze potřebujete vědět.

Poznámky:

  • DAX – německý burzovní index
  • Akta XY… zdřímnuto (v originále Aktenzeichen XY… eingedöst) – parodie na německý pořad Aktenzeichen XY… ungelöst (Akta XY... nevyřešeno), který běží na německé ZDF už od roku 1967. V tomto pořadu jsou představeny reálné nevyřešené případy a diváci jsou vyzváni, aby se na vyšetřování podíleli. Podle informací redakce je díky vodítkům od diváků vyřešeno průměrně 40 % projednávaných případů.
  • BaFin (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht) – Spolkový úřad pro dohled nad finančními službami. V tomto videu byl význam zkratky upraven na „Spolkový úřad pro tak nějak vlastně nic“.
  • Karl-Theodor zu Guttenberg – ministr v první a druhé vládě A. Merkelové. V roce 2011 ukončil politickou kariéru, protože mu byl odebrán doktorský titul. Ve své dizertační práci se dopustil plagiátorství.
  • Goldener Vollpfosten – cena, kterou v různých edicích pravidelně uděluje heute show. Der Pfosten znamená v němčině patník, Vollpfosten je označení pro blbečka či idiota.

Přepis titulků

Kdo se ohlédne za rokem 2020, určitě se nevyhne jednomu slovu: Wirecard. Největší finanční skandál roku. A přitom ta firma začínala tak seriózně! Jako platební systém pro online hazard a porno. Teď je to první firma z DAXu, která je v insolvenci. Jeden šéf v base, druhý na útěku. Kdo to mohl tušit? „Já ne,“ tvrdí ministr financí Olaf Scholz. Ve skutečnosti ho už v únoru 2019 informovali o vyšetřování z důvodu podezření z manipulace trhu.

„Na jednu stranu je to pro německou ekonomiku ostuda, na druhou stranu v něčem i šance,“ řekl Olaf. Samozřejmě to utváří prostor pro reformu, když zmizí ten zájem, mohou se mocné zájmové skupiny v pozadí všemožně snažit zabránit tomu, aby došlo k potřebným rozhodnutím. To znamená, že on jako malý ministr financí by moc rád reformami zabránil dalšímu podobnému skandálu, ale jak jen?

Co ty mocné zájmové skupiny v pozadí? S tím nic nenadělá. Jsou moc mocné. Mohl bych se ptát: „K čemu tě pak máme, Olafe?“ ale raději řeknu: „Jsou tu Akta XY… zdřímnuto s Christianem Ehringem.“ Akta XY… zdřímnuto s Christianem Ehringem Hezký večer. Milí diváci, policie prosí o pomoc. Jak jen nás mohli všechny takhle vočůrat?

Wirecard, firma na indexu DAX, si ve svých účtech jen tak vymyslela 1,9 miliard euro a k tomu celou pobočku v Asii. A nikdo si nevšiml. Ani auditoři, ani úřad pro dohled nad bankami, BaFin. BaFin je zkratka pro Banky a firmy ignorujeme, nezájem. Vymyslet si 1,9 miliard, to si přece někdo musel všimnout. No jo, byla to profesionální práce. Wirecard pořád tvrdil, že ty peníze leží na filipínských svěřeneckých kontech.

Pokud to chcete zkontrolovat, musíte do Asie podle IT expertů přímo zavolat. Tak se tomu říká. Ale k tomu potřebujete takový přístroj. Nebo něco takového. Kdo to má? Němečtí vyšetřovatelé rozhodně ne. Novináři ano, dokonce si mohou dovolit odletět pátrat na Filipíny. Jeli jsme k údajnému sídlu pobočky, ale našli jsme jen starého námořníka, který o Wirecard nic netušil.

Ano, námořník o Wirecard nic netušil. Stejně jako Olaf Scholz. Kolem Wirecard se točí opravdu zajímavé postavičky. Marcus Braun, bývalý šéf představenstva, sedí ve vazbě a do toho dělá komika vyšetřovacímu výboru. Tvrdil, že těch 1,9 miliard se ztratilo, že neví kam zmizely a že doufá, že to vyšetřovatelé zjistí. Ano, to by bylo moc hezké.

Rád by je dostal zpátky. Vážení diváci, obracíme se na vás, neleží těch 1,9 miliard náhodou u vás? Někde za pohovkou? Nebo v ledničce? Zkontrolujte to. Tenhle aspoň sedí. Co ten druhej chlápek, Marsalek? Jan Marsalek je stále na útěku. Tragický případ. Přitom všichni říkají, jak působí sympaticky! Matka tvrdí o svém dospělém synovi, že je arogantní chvastoun a při jakýchkoli problémech pokaždé utekl. Předpokládáme, že sedí někde pod palmou a říká si: „Marsalezte mi na záda.“ Mnoho nevyřešených hádanek, třeba proč brzo nezaměstnaná kancléřka za bývalý online bordel Wirecard ještě loni na podzim lobbovala v Číně.

Prý proto, že ji o to požádal tento muž: K. T. zu Guttenberg známý také jako The Copycat. Alias Dr. No Dr. Alias Baron Prášil alias svobodný pán z Šidilova alias Plagiátor.

Proč Merkelová věřila tak podezřelému informátorovi? Ona dnes prohlásila: Může se stát, že ve chvíli, kdy vám o takových nesrovnalostech není nic známo, prosazujete nějakou firmu, tak to zkrátka je. No právě. To minulý podzim nemohla tušit. Leda že by si přečetla článek ve Financial Times z roku 2015. Nebo tenhle z časopisu Spiegel z roku 2016.

Nebo tenhle z Manager Magazine z roku 2017. Ale jinak… Politikům v Berlíně se zkrátka moc líbilo, že máme globální tech firmu, takříkajíc náš Google, jen holt zločinecký. Tak proto BaFin neprozkoumal tvrzení Financial Times a radši ty novináře nahlásil. Přesně tak, a protože zaměstnanci BaFinu sami obchodovali s akciemi Wirecard, uděluje heute show tomuto naprosto zbytečnému úřadu Zlatého patníka v edici „Slepý na obě oči“.

- Gratuluji. - Já také. Takže honorář jako obvykle na účet na Filipínách? Ne, zrovna mi prohledávali dům, pošli mi to do Panamy. Rád. To byl Christian Ehring. Kámo, v tom klipu bylo fakt všechno, neskutečný! Solidní obsah, satira, špičkový humor… Pořád ještě mi to jde.

Já bych rozhodně odebíral a kliknul na To se mi líbí. Ale to už jsem udělal. To byla fakt paráda, panečku! Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Největší zločiny dělají ti jenž přímo chrání stát.

00