Jak fungují kryptoměny?

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:23
Počet zobrazení:4 183

Kanál CuriosaMente odpovídá na zvídavé otázky a odhaluje důvody, proč co jak funguje.

Toto video přibližuje jednoduchým způsobem a na jasných příkladech systém kryptoměn.

Přepis titulků

Kryptoměny. Ne, fanoušci Supermana, nejsou to ty, co nosila v peněžence Supermanova maminka. Netušíte? Planeta Krypton, ne? Pardon, já jsem hroznej geek. Určitě jste už slyšeli o lidech, kteří se stali milionáři investováním do bitcoinů nebo jiné kryptoměny. To zní velmi zajímavě, ale...

Jak fungují kryptoměny? A je bezpečné do nich investovat? Pro začátek je potřeba pochopit kryptoměny jako měnovou soustavu, nemají tedy cenu díky výrobnímu materiálu nebo užitečnosti samy o sobě, ale protože jsme se na tom dohodli. Rozdíl mezi stodolarovou bankovkou a kusem papíru s nápisem 100 dolarů napsaným pastelkami je ten, že lidé napříč institucemi se dohodli, že ten první má hodnotu a ten druhý ne.

Určování hodnoty jakékoli měny závisí na její důležitosti na trhu. Pokud si je chce koupit více osob, mají vyšší cenu. Stejně jako na dražbě: Pokud má mnoho lidí zájem o jeden předmět, nabízí za něj víc a jeho cena na trhu stoupne.

Bitcoin není jediný svého druhu, existují stovky kryptoměn. Jejich název je odvozen od jejich kryptované povahy, jinými slovy jsou chráněné šifrováním. Tato vlastnost z nich dělá velmi atraktivní měnovou soustavu, protože je obtížné ji poškodit nabo hacknout a protože není kontrolovaná žádnou bankou ani vládou. Když chcete provést transakci s obvyklými měnami, musí ji potvrdit a provést nějaká bankovní instituce.

Tato instituce může být podvodná, nebo ji mohou v nejhorším případě napadout třeba hackeři. Proto kryptoměny raději zvolily systém decentralizovaných transakcí známý jako blockchain, řetězec bloků, který funguje následujícím způsobem. Zaprvé: Každá provedená transakce se nazývá blok a je jí přidělen jedinečný neopakovatelný kód.

Představme si ho asi jako DNA pro identifikaci transakce, jako sériové číslo bankovky. Zadruhé: Takový blok je navždy zaznamenán včetně přesných informací, jako jsou odesílatel a příjemce nebo třeba výše částky. Zatřetí: Síť uživatelů zaznamená transakci téměř ihned. Kdokoli, já i vy, si může blockchain nainstalovat na svůj počítač.

Začtvrté: Blok se propojí s ohromným řetězcem, kde jsou zaznamenány úplně všechny transakce provedené v dané kryptoměně. Řadí se chronologicky, a jelikož má její kopii mnoho uživatelů, je nemožné změnit nebo vymazat transakci, která byla jednou přidána do blockchainu. Představte si, že někdo pracuje v obchůdku a zaznamenává si každou transakci.

Pokud by chtěl podvádět, mohl by změnit údaje a některou transakci nenahlásit. To by byl podvod, ale bylo by těžké ho prokázat. Pokud má ale deset různých osob zároveň evidenci o všech transakcích, je podvádění téměř nemožné, protože každý z nich má důkaz o tom, co opravdu proběhlo.

Ten, kdo má jiný záznam, nejspíš podvádí. Blockchain funguje velmi podobně, ale s pomocí tisíců osob a počítačů všude na světě, které sledují a evidují všechny transakce v kryptoměnách. Může se stát, že nějaký hacker napadne jeden počítač, ale je téměř nemožné, aby se mu podařilo napadnout všechny jedince, kteří sledují jeden řetězec bloků. Tato vlastnost dělá z blockchainu atraktivní systém pro nákup a prodej.

Bitcoin a digitální měny působí dost bezpečně a hezky, že? Když ale něco vypadá příliš hezky, než aby to byla pravda, tak... je v tom většinou háček. Zatím je trh s kryptoměnami založený na spekulaci. Jde o velmi nebezpečnou metodu založenou na předpovědích, což způsobuje značnou nestabilitu.

Hodnota čehokoli totiž může jeden den šplhat do nebes a druhý den se úplně propadnout. Představte si dražbu tužky, se kterou prý jeden člen Beatles napsal písničku. Dojdete k tomu, že její hodnota je určitě obrovská, a koupíte ji za pořádnou pálku. Věříte, že se to vyplatí, protože ji chtělo hodně lidí, a tak bude nabývat na hodnotě.

Zjistíte ale, že o vaši tužku nemá nikdo zájem, její hodnota výrazně klesne a místo výdělku přijdete o všechny investované peníze. Pořízení kryptoměn by nemělo být vnímáno jako investice, ale spíš jako sázka, kterou můžete vyhrát, když vyjde předpověď, nebo všechno prohrát v jediné transakci.

Pozor! Kryptoměny samy o sobě nejsou podfuk, ale současný trh s nimi je založen výhradně na spekulaci, takže může představovat nebezpečné prostředí. Mohly by se stát bezpečnějšími, kdyby je postupně přijalo více institucí jako platnou měnu. Prozatím, pokud byste chtěli vstoupit do světa kryptoměn, nezapomeňte, že neinvestujete, ale sázíte.

Kvůli tomu nesázejte více peněz, než o kolik jste ochotni přijít. CuriosaMente. Už jste vyzkoušeli transakci v kryptoměně? Vyzkoušel ji váš známý? Povězte nám o tom v komentářích. Jestli se vám líbilo toto video, na YouTube máme další. www.youtube.com/curiosamente Překlad: ematum www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

BTC uz zase roste, rychle kupujte :D https://www.moneyo.cz/bitcoin-kurz/

00

Odpovědět

Zajímavé, že na kryptoměny nadávají jenom lidé, kteří o tom neví absolutně nic.
To, že to teď většina lidí nakupuje jenom kvůli spekulaci a potenciálnímu výdělku, neznamená, že nemají reálný use-case. S některými měnami spolupracuje Microsoft, IBM, Volkswagen a testují je celosvětové banky.
Ale chápu, že je jednodušší hejtovat věci kterým nerozumim než si o nich něco zjistit ...

109

Odpovědět

Naprosto souhlasím, stačilo mi si tady přečíst pár komentářů a mám dost. Než lidé vypustí něco z pusy, tak by si o tom měli něco zjistit, aby pak nebyli za hlupáky. Například ohledně té elektřiny, což je v souvislosti s bitcoinem velice často a rádo zmiňováno, tak to zas není tak úplně pravda, spíše je to naopak. Viz. článek předního českého krypto člověka Dominika Stroukala - https://roklen24.cz/a/SYZDr/bitcoin-ma-opacny-problem-v-budoucnosti-bude-palit-malo-elektriny

Já osobně vidím dost velkou budoucnost v blockchainu jako takovém. Myslím si, že obrovské % všech kryptoměn zanikne a zbude jen pár přeživší, bude taková krypto evoluce. Co se týče toho blockchainu tak tam vidím obrovské využití co se týše automobilového průmyslu, finanční sféra a mohl bych pokračovat dále. Samozřejmě, že je XXX projektů, které si myslí, že řeknou "použijeme blockchain" a lidé se z nic pose*** -- blockchain je v poslední době dost oblíbený buzzword, to připouštím. Podle mě si spousta lidí neuvědomuje potenciál toho všeho, blockchainovou technologii popsali skvěle zde - https://finex.cz/blockchain/ má to hlavu a patu a je tam prakticky všechno, co by každý kdo o blockchainu skoro nic neví, mohl postrádat. Takže doporučuji přečíst, ať pak zas tu někteří z vás nechytračí.

00

Odpovědět

0:36 „nemají cenu díky výrobnímu materiálu nebo užitečnost samy o sobě“: nepravda. Hodnotu má ona technologie zvaná blockchain. Blockchain jako takový se nemusí nutně používat jen v kryptoměnách – dá se například použít k jednoznačné identifikaci zboží jako to dělá Walmart. Hodnota libovolné kryptoměny od Bitcoinu přes altcoiny až po shitcoiny je daná blockchainem a dalšími technologiemi. Na nich stojí a padá použitelnost, rozšířitelnost, důvěryhodnost a likvidita.

Mimochodem, v Brně ve Vaňkovce je možné v Subway koupit bagetu za BTC nebo LTC. V Alze šlo jednu dobu (možná stále jde) nakupovat za BTC.

U těžitelných kryptoměn je potom důležitá fragmentace mezi co nejvíce těžařů, aby nikdo neměl více než 50 % výkonu (ať už jedinec nebo pool). Zhruba 10 % celosvětové těžby BTC připadá na ČR, okolo 70 % výkonu mají čínští těžaři. V případě, že by se v Číně domluvili na sloučení pod jeden těžební pool, je možné manipulovat s hodnotou BTC například vícenásobným utracením jedná mince (kdo má více než 50 %, tak může podvodnou transakci schválit).

A perlička na závěr: věděli jste, že tržní kapitalizace všech kryptoměn (počet mincí vynásobených jejich hodnotou) byla donedávna zhruba srovnatelná, jako částka, kterou Evropská centrální banka skupovala dluhopisy celé Eurozóny za půl roku? Stávající hodnota kryptotrhu je 186 miliard Euro (212 miliard USD). Ještě v lednu 2018 nakupovala ECB dluhopisy za 60 miliard euro, poté snížila měsíční nákup na 30 miliard Euro a od října snížila nákupy na 15 miliard Euro. Z toho plyne jediné – kryptoměny jsou stále malé a bezvýznamné. A jestli někdo straší, kolik spotřebují energií? Podívejte se, kolik energie spotřebuje výroba hliníku.

vysvětlivky:
---------------
BTC = Bitcoin, první kryptoměna
altcoin = alternativa k Bitcoinu, může se jednat o kryptoměnu s jinými nebo podobnými vlastnostmi
LTC = Litecoin, jeden z prvních altcoinů. Technologicky nezajímavý, ovšem dlouhodobě fungující
shitcoin = pdvodná kryptoměna, založena za účelem okradení všech okolo
pool = dnes je velmi obtížné těžit sám, proto se několik těžařů dohodne a rozdělí mezi sebe těžbu a následnou odměnu

53

Odpovědět

Takže zjednodušeně to je k hovnu, nic to světu nedá, jen na tom spousta lidí prodělá a pár zbohatne?

413