James Cameron a Michael Bay diskutují o 3D
Dnes u nás v kinech startuje očekávané třetí pokračování blockbusteru Transformers a my se při té příležitosti podíváme na video s touto událostí spojené. Po americké předpremiéře uspořádal filmový magazín The Hollywood Reporter posezení s režiséry Michaelem Bayem a Jamesem Cameronem a ti se rozpovídali hlavně o ve filmovém světě toliko diskutované technologii 3D.
Jaký názor máte na 3D vy?
Přepis titulků
3D: Přeměna vizuálního umění
Rozhovor s Michaelem Bayem a Jamesem Cameronem Překlad: somerset
www.videacesky.cz Je mi ctí zde přivítat
dva titány dnešního filmu - Jima Camerona a Michaela Baye. 3D: Přeměna vizuálního umění
Rozhovor s Michaelem Bayem a Jamesem Cameronem Myslím, že každý film svým
způsobem těží z možností 3D, ale když se ke mně dostalo,
že zvažuješ 3D, musel jsem tě
k tomu nějak přemluvit.
Jako můj velký idol mě pozval na natáčení Avataru a říká: "Michaele, dokázali jsme všechno." A já na to: "Ty jsi potopil Titanic, takže mám co dohánět." Řekl mi: "Musíš se na to dívat jako na hračku. Jen další zábavnou pomůcku, jak vyvolat emoce a podpořit formu a zážitek." A já se vždycky snažím pro diváka vytvořit co nejlepší letní zážitek. Právě jsem ten film viděl a...
je to paráda. Líbí se mi hloubka. Líbí se mi, jak jsi 3D pevně uchopil a nebál se ho použít agresivně. Ale jaký je tvůj názor na jeho používání... z pohledu režiséra, který tu technologii využil? A neber teď ohled na technické problémy. První den natáčení byl úžasný. Natáčeli jsme scény z Měsíce a byla to nádhera.
Strašně se mi líbilo... Protože já v podstatě... ve všech záběrech mám popředí, prostředí a pozadí a tak to dělám celý svůj život. A 3D k tomu krásně přirozeně pasuje. Bylo opravdu skvělé hrát si s prostorem a já jsem si to užíval. Dělali jste s 3D kamerou nebo celou soupravou něco, co ještě nikdo nedělal?
Hromadu věcí. Dělali jsme toho hromadu. Celou soupravu jsme připevnili do vzduchu na lana. Jinou 3D kameru jsme připevnili na hlavu wingsuit skokana, který padá mezi budovami Chicaga. Letí kolem budov rychlostí 240km/h. To je fakt paráda. Jak taková přilba s kamerou funguje? Je to vlastně...
Je to jako lidské oko. Napodobuje to lidské oči, takže s tím nejde hýbat. Je to uzamčené v jedné pozici. Takže... - To byly kamery SI-2k? - Jo, přesně tak. Když je objekt moc blízko, začne to být nepříjemné. Jeden nepříjemný moment jsem tam nechal, a to když chlápek vyskakuje z helikoptéry... a dostane se moc blízko.
To je trochu nepříjemné. To znamená, že je tak blízko, že... vám to trošku zamotá hlavu. To je už trochu 3D jazyk. Jo, zamotá vám hlavu. Ale je to možné regulovat. Nakonec jste se rozhodl použít soupravu dvou kamer, ale jaké kamery jste pro to zvolil? - Jak to je?
F-25? - Myslím, že to byly F-23 a F-25. Jsou opravdu velké a je k nim připevněné velké zrcadlo. Pracovat s nimi byla obrovská výzva, protože bylo těžké se s nimi někam vejít a spojit je s příslušenstvím, s kterým by být neměly. Někdy, když točíte s 3D kamerou, může dojít k problému s jedním okem a je třeba to překonvertovat. Občas to prostě nefunguje tak, jak má. Obě oči musí sledovat ty samé věci a to způsobuje problémy.
A on systém, který používám, vlastní... Já mám výhodu. Nechal jsem si to postavit, tak jak jsem potřeboval. Protože vlastníš společnost. U této technologie jde o to, že každý filmař ji bude užívat po svém. A já jsem...
s 3Dčkem začal v roce 1995 a první digitální soupravu jsme s Vincem Pacem začali stavět v roce 2000. Takže to bylo sedm let vývoje, než jsme došli k Avataru. Ale i tehdy to první dny byl vědecký experiment, kdy jsme se snažili vyřešit, jak kamery připevnit na steadicam a jak soupravu vybalancovat, když se mění IO. Ale už po prvním týdnu... mě 3D ani jednou nezklamalo, protože jsme scénu nasvěcovali pro zelené plátno.
Když svítíte pro zelené plátno, děláte spoustu digitálních efektů. 3D se nezdá jako takový... Ztratí se mezi spoustou jiných problémů, které doprovázejí natáčení. Je větší oříšek natáčet skutečný svět, a to hlavně kvůli slunci a zrcadlu pod kamerou. Je to soustava dvou kamer - jedna je seshora a druhá zezadu.
Jedna natáčí obraz v zrcadle a druhá skrze zrcadlo. Takže musíte dávat pozor na zdroj světla, aby neoslnil jedno z očí a to nějaký čas trvá. Jo, to je naprostá pravda. Když jsme soupravy dávali v roce 2000 dohromady, hned jsme je s sebou vzali na expedici do severního Atlantiku, kde jsme natáčeli bouře, hurikány a plavby lodí. To je režisér akčních filmů.
Jo, nechtěli jsme blbnout, tak jsme kameru vzali na dno oceánu a do letadla, ale to bylo se soupravami se dvěma kamerami vedle sebe. Myslím, že souprava využívající zrcadlo... Pro mě jsou to různé nástroje pro různý druh práce. Soupravu se zrcadlem bych použil pro nájezdy z dálky nebo bezprostřední detaily a podobně. A cokoliv vzdálenějšího více než 6 stop...
bych natočil kamerami vedle sebe. V nejlepším případě by světlo působilo na obě čočky stejně, ale to se nestává. Proto nám bůh dal Photoshop. Je nějaká scéna, která pro vás byla nejtěžší? Rád točíte agresivně. Měl jste kvůli tomu někdy s kamerami nějaký problém? Můžete nám něco popsat?
U 3D je problém s rychlým švenkováním, rychlými pohyby kamerou. Takže u tohoto filmu jsem musel kameru zpomalit a dělat široké záběry a taky trochu zpomalit střihy. Při švenkování je na place člověk, který 3D efekt tlumí, takže zašvenkujete skoro až do 2D a potom zase zpátky do 3D. Jak jsi říkal ty - 3D je skoro jako hudba. Dá se ovlivňovat, jestli bude 3D více či méně výrazné.
Myslím, že jsme o tom mluvili, když ses rozhodl točit ve 3D. Říkám, že je to jako audiostopa. Buď to zesílíš, nebo zeslabíš. Je to jako s hudbou. Někdy musí být efekty hlasitější než hudba. Hudba je až na druhém místě. S 3D je to stejné.
Pokud chceš dělat kulometný střih, tak prostě stáhneš intenzitu u 3Dčka. To režiséři dělají - sedí doma, poslouchají hudbu a přemýšlí, jak chtějí... Alespoň já to tak dělám. Přemýšlím, jak pobavit diváka. A jaké je tvoje tajemství, Jime? Když píšu akční scénu, tak prostě...
vyhulím hudbu tak hlasitě, že skoro nemůžu přemýšlet. Stává se ti, že tě akční scéna napadne na nezvyklém místě? Jo, jasně. Protože já tu scénu s budovou vymyslel při sklapovačkách, což je dost divné místo na vymyšlení akční scény. Může to přijít kdekoliv. Třeba v letadle nad Španělskem, kde přemýšlíš, jaké by to bylo, kdyby jeden parašutista vyskočil bez padáku a chytil se toho druhého.
A to bylo v Bodě zlomu. Otázka pro oba: Je něco, co ještě nejde udělat a vy se těšíte , až to udělat půjde? Něco, co jste potřebovali a chtěli, ale ono to ještě udělat nešlo? V efektech už není nic, co by udělat nešlo. Je to jen otázka peněz a času. To je na digitálních efektech úžasné, že skýtají nekonečné možnosti.
A bude se to pořád zlepšovat. Co se 3D týče - pracujeme každý den na tom, aby kamery byly menší, robustnější, uživatelsky přívětivější a technologické vybavení modernější. Ale to je jen otázka času. Když se zamyslíte nad tím, kde byl automobilový průmysl...
v roce 1905. Pořád je to jen v plenkách. Chtěl bych vzít kameru, někam ji položit, během pěti minut natočit detail a jít dál. To je teď možné. Ale doslova až teď. Teď jo, ale tenhle film to nešlo. - O fous tě to minulo.
- Mě mine hodně věcí. Jaký má 3Dčko dopad na rozpočet? Páni, to je těžká otázka. Pokud chceš dobré 3D, je to hodně drahé. Je to drahé z mnoha důvodů. Kamerové vybavení je drahé, protože vyžaduje spoustu příslušenství. Vybavení je drahé, práce s ním je drahá. Když děláš speciální efekty, potřebuješ na to lidi.
Ti musí udělat asi třikrát víc práce, když pracují s dvěma obrazy. Každý záběr dá více práce, takže čím víc záběrů máš, tím víc je třeba odvedené práce. Máme peníze na konverzi, vybavení, spoustu technologických záležitostí. Natáčet ve 3D není žádná sranda. Nikdy to není technicky perfektní, jako když natáčíte film a ze střižny dostanete skoro hotový materiál.
Ve 3D to tak jednoduché není. Při točení ve 3D přijdou i špatné dny. Dny, kdy jste v Chicagu obklopený stovkou hořících aut a celý technický tým stojí kolem kamery jako kolem mrtvoly, všichni mají malé skalpely a jehly a rakouský technik řekne: "To nevypadat dobře." Mým vedoucím kameramanem je Amir Mokri, který je Íránec a to jsou velmi vášniví lidé.
Člověk před nimi musí sklopit uši a být jako: "Já jsem jen režisér, co má sen natočit film ve 3D." Takže je to velká výzva pro... - protože je to úplná novinka. - Neprotáhne to natáčení? Ne, neprotáhne. To byla věc, kterou bych si nedovolil.
Jediná možnost, jak film ve 3D zmáknout, byla... Můj styl byl... Udělali jsme kamerové testy se štábem... Já na placu rád skáču z místa na místo a udržuju si pořád dostatečný předstih. Chtěl jsem vidět, jak rychle dokáží měnit čočky a držet krok. A fungovalo to, protože to byla inteligentní skupina. Dělali jsme se štábem z Avataru, což je jeden z nejlepších 3D štábů.
Měli jsme 50 stop vysoký jeřáb, který jsme brali všude a kameru jsme z něj nesundali. Jeden z nejlepších jeřábů na světe. Dá se použít jako steadicam, dají se s ním dělat nájezdy. To ušetřilo hodně času. Detaily na obličej jsem ale natáčel obyčejnou kamerou. Ve filmu podle mě není nic hezčího.
Přišli jsme na to, že konverze obličejů nevypadá... ...vůbec špatně. S konvertovacími studii jsme udělali hodně testů a asi 7 měsíců strávili výběrem toho správného studia. Našli jsme styl, který nám seděl. Takže jsme natočili asi 60 % přímo ve 3D. Pak máme asi 15-20 %... 15 % je digitálně, takže to může být plnohodnotné 3D.
A pak máme... záběry určené ke konverzi. Takže jsou nějaké záběry konvertovány. Jak zajistíte, že ta konverze bude na úrovni? Nejdříve jsme si jednotlivá studia otestovali a potom... Všechny podklady jim dáváme asi 10 měsíců předem. Když se dělají digitální efekty, začínáme jim házet jednotlivé vrstvy, aby měli vše, co potřebují.
Takže jsou o dost víc detailní než původní záběry. I materiál konvertovaný do 3D může být opravdu nádherný. Jako filmař říkám, že materiál natáčený přímo ve 3D je trochu hřejivější. Jen nepatrně, ale některé konvertované záběry můžou být udělané skvěle. Jsem velice spokojený s prací, kterou moje dvě společnosti odvedly. Zvážil byste i konverzi dalšího filmu?
Nemyslím, že vše je vhodné pro 3D. Bude váš další film ve 3D? Ne. Myslím, že tento film byl pro 3D vhodný. Umožnilo to umocnit zážitek z filmu a způsob, jakým divák vnímá ty roboty. Našli jsme způsob, jak lidi znovu nalákat do kina, a je to pro nás možnost, jak bojovat proti internetovému pirátství a digitálnímu obchodu s filmy.
A 3D znovu dělá zážitek z kina a velkého plátna unikátním. Co je na točení 3D filmů v tuto chvíli tak vzrušujícího? Přesně, jak říkal Jim - na place si to užívám. Je to jako nová hračka a byl to pro mě příjemně strávený čas. Pro mě je to nadšení diváků, když vidí něco, co je odrovná. To je pro mě to nejúžasnější.
Potom víš, že jsi uspěl a dal jsi jim dosud nepoznaný zážitek. To je nejlepší. Takovou větu nemám šanci přebít.
Jako můj velký idol mě pozval na natáčení Avataru a říká: "Michaele, dokázali jsme všechno." A já na to: "Ty jsi potopil Titanic, takže mám co dohánět." Řekl mi: "Musíš se na to dívat jako na hračku. Jen další zábavnou pomůcku, jak vyvolat emoce a podpořit formu a zážitek." A já se vždycky snažím pro diváka vytvořit co nejlepší letní zážitek. Právě jsem ten film viděl a...
je to paráda. Líbí se mi hloubka. Líbí se mi, jak jsi 3D pevně uchopil a nebál se ho použít agresivně. Ale jaký je tvůj názor na jeho používání... z pohledu režiséra, který tu technologii využil? A neber teď ohled na technické problémy. První den natáčení byl úžasný. Natáčeli jsme scény z Měsíce a byla to nádhera.
Strašně se mi líbilo... Protože já v podstatě... ve všech záběrech mám popředí, prostředí a pozadí a tak to dělám celý svůj život. A 3D k tomu krásně přirozeně pasuje. Bylo opravdu skvělé hrát si s prostorem a já jsem si to užíval. Dělali jste s 3D kamerou nebo celou soupravou něco, co ještě nikdo nedělal?
Hromadu věcí. Dělali jsme toho hromadu. Celou soupravu jsme připevnili do vzduchu na lana. Jinou 3D kameru jsme připevnili na hlavu wingsuit skokana, který padá mezi budovami Chicaga. Letí kolem budov rychlostí 240km/h. To je fakt paráda. Jak taková přilba s kamerou funguje? Je to vlastně...
Je to jako lidské oko. Napodobuje to lidské oči, takže s tím nejde hýbat. Je to uzamčené v jedné pozici. Takže... - To byly kamery SI-2k? - Jo, přesně tak. Když je objekt moc blízko, začne to být nepříjemné. Jeden nepříjemný moment jsem tam nechal, a to když chlápek vyskakuje z helikoptéry... a dostane se moc blízko.
To je trochu nepříjemné. To znamená, že je tak blízko, že... vám to trošku zamotá hlavu. To je už trochu 3D jazyk. Jo, zamotá vám hlavu. Ale je to možné regulovat. Nakonec jste se rozhodl použít soupravu dvou kamer, ale jaké kamery jste pro to zvolil? - Jak to je?
F-25? - Myslím, že to byly F-23 a F-25. Jsou opravdu velké a je k nim připevněné velké zrcadlo. Pracovat s nimi byla obrovská výzva, protože bylo těžké se s nimi někam vejít a spojit je s příslušenstvím, s kterým by být neměly. Někdy, když točíte s 3D kamerou, může dojít k problému s jedním okem a je třeba to překonvertovat. Občas to prostě nefunguje tak, jak má. Obě oči musí sledovat ty samé věci a to způsobuje problémy.
A on systém, který používám, vlastní... Já mám výhodu. Nechal jsem si to postavit, tak jak jsem potřeboval. Protože vlastníš společnost. U této technologie jde o to, že každý filmař ji bude užívat po svém. A já jsem...
s 3Dčkem začal v roce 1995 a první digitální soupravu jsme s Vincem Pacem začali stavět v roce 2000. Takže to bylo sedm let vývoje, než jsme došli k Avataru. Ale i tehdy to první dny byl vědecký experiment, kdy jsme se snažili vyřešit, jak kamery připevnit na steadicam a jak soupravu vybalancovat, když se mění IO. Ale už po prvním týdnu... mě 3D ani jednou nezklamalo, protože jsme scénu nasvěcovali pro zelené plátno.
Když svítíte pro zelené plátno, děláte spoustu digitálních efektů. 3D se nezdá jako takový... Ztratí se mezi spoustou jiných problémů, které doprovázejí natáčení. Je větší oříšek natáčet skutečný svět, a to hlavně kvůli slunci a zrcadlu pod kamerou. Je to soustava dvou kamer - jedna je seshora a druhá zezadu.
Jedna natáčí obraz v zrcadle a druhá skrze zrcadlo. Takže musíte dávat pozor na zdroj světla, aby neoslnil jedno z očí a to nějaký čas trvá. Jo, to je naprostá pravda. Když jsme soupravy dávali v roce 2000 dohromady, hned jsme je s sebou vzali na expedici do severního Atlantiku, kde jsme natáčeli bouře, hurikány a plavby lodí. To je režisér akčních filmů.
Jo, nechtěli jsme blbnout, tak jsme kameru vzali na dno oceánu a do letadla, ale to bylo se soupravami se dvěma kamerami vedle sebe. Myslím, že souprava využívající zrcadlo... Pro mě jsou to různé nástroje pro různý druh práce. Soupravu se zrcadlem bych použil pro nájezdy z dálky nebo bezprostřední detaily a podobně. A cokoliv vzdálenějšího více než 6 stop...
bych natočil kamerami vedle sebe. V nejlepším případě by světlo působilo na obě čočky stejně, ale to se nestává. Proto nám bůh dal Photoshop. Je nějaká scéna, která pro vás byla nejtěžší? Rád točíte agresivně. Měl jste kvůli tomu někdy s kamerami nějaký problém? Můžete nám něco popsat?
U 3D je problém s rychlým švenkováním, rychlými pohyby kamerou. Takže u tohoto filmu jsem musel kameru zpomalit a dělat široké záběry a taky trochu zpomalit střihy. Při švenkování je na place člověk, který 3D efekt tlumí, takže zašvenkujete skoro až do 2D a potom zase zpátky do 3D. Jak jsi říkal ty - 3D je skoro jako hudba. Dá se ovlivňovat, jestli bude 3D více či méně výrazné.
Myslím, že jsme o tom mluvili, když ses rozhodl točit ve 3D. Říkám, že je to jako audiostopa. Buď to zesílíš, nebo zeslabíš. Je to jako s hudbou. Někdy musí být efekty hlasitější než hudba. Hudba je až na druhém místě. S 3D je to stejné.
Pokud chceš dělat kulometný střih, tak prostě stáhneš intenzitu u 3Dčka. To režiséři dělají - sedí doma, poslouchají hudbu a přemýšlí, jak chtějí... Alespoň já to tak dělám. Přemýšlím, jak pobavit diváka. A jaké je tvoje tajemství, Jime? Když píšu akční scénu, tak prostě...
vyhulím hudbu tak hlasitě, že skoro nemůžu přemýšlet. Stává se ti, že tě akční scéna napadne na nezvyklém místě? Jo, jasně. Protože já tu scénu s budovou vymyslel při sklapovačkách, což je dost divné místo na vymyšlení akční scény. Může to přijít kdekoliv. Třeba v letadle nad Španělskem, kde přemýšlíš, jaké by to bylo, kdyby jeden parašutista vyskočil bez padáku a chytil se toho druhého.
A to bylo v Bodě zlomu. Otázka pro oba: Je něco, co ještě nejde udělat a vy se těšíte , až to udělat půjde? Něco, co jste potřebovali a chtěli, ale ono to ještě udělat nešlo? V efektech už není nic, co by udělat nešlo. Je to jen otázka peněz a času. To je na digitálních efektech úžasné, že skýtají nekonečné možnosti.
A bude se to pořád zlepšovat. Co se 3D týče - pracujeme každý den na tom, aby kamery byly menší, robustnější, uživatelsky přívětivější a technologické vybavení modernější. Ale to je jen otázka času. Když se zamyslíte nad tím, kde byl automobilový průmysl...
v roce 1905. Pořád je to jen v plenkách. Chtěl bych vzít kameru, někam ji položit, během pěti minut natočit detail a jít dál. To je teď možné. Ale doslova až teď. Teď jo, ale tenhle film to nešlo. - O fous tě to minulo.
- Mě mine hodně věcí. Jaký má 3Dčko dopad na rozpočet? Páni, to je těžká otázka. Pokud chceš dobré 3D, je to hodně drahé. Je to drahé z mnoha důvodů. Kamerové vybavení je drahé, protože vyžaduje spoustu příslušenství. Vybavení je drahé, práce s ním je drahá. Když děláš speciální efekty, potřebuješ na to lidi.
Ti musí udělat asi třikrát víc práce, když pracují s dvěma obrazy. Každý záběr dá více práce, takže čím víc záběrů máš, tím víc je třeba odvedené práce. Máme peníze na konverzi, vybavení, spoustu technologických záležitostí. Natáčet ve 3D není žádná sranda. Nikdy to není technicky perfektní, jako když natáčíte film a ze střižny dostanete skoro hotový materiál.
Ve 3D to tak jednoduché není. Při točení ve 3D přijdou i špatné dny. Dny, kdy jste v Chicagu obklopený stovkou hořících aut a celý technický tým stojí kolem kamery jako kolem mrtvoly, všichni mají malé skalpely a jehly a rakouský technik řekne: "To nevypadat dobře." Mým vedoucím kameramanem je Amir Mokri, který je Íránec a to jsou velmi vášniví lidé.
Člověk před nimi musí sklopit uši a být jako: "Já jsem jen režisér, co má sen natočit film ve 3D." Takže je to velká výzva pro... - protože je to úplná novinka. - Neprotáhne to natáčení? Ne, neprotáhne. To byla věc, kterou bych si nedovolil.
Jediná možnost, jak film ve 3D zmáknout, byla... Můj styl byl... Udělali jsme kamerové testy se štábem... Já na placu rád skáču z místa na místo a udržuju si pořád dostatečný předstih. Chtěl jsem vidět, jak rychle dokáží měnit čočky a držet krok. A fungovalo to, protože to byla inteligentní skupina. Dělali jsme se štábem z Avataru, což je jeden z nejlepších 3D štábů.
Měli jsme 50 stop vysoký jeřáb, který jsme brali všude a kameru jsme z něj nesundali. Jeden z nejlepších jeřábů na světe. Dá se použít jako steadicam, dají se s ním dělat nájezdy. To ušetřilo hodně času. Detaily na obličej jsem ale natáčel obyčejnou kamerou. Ve filmu podle mě není nic hezčího.
Přišli jsme na to, že konverze obličejů nevypadá... ...vůbec špatně. S konvertovacími studii jsme udělali hodně testů a asi 7 měsíců strávili výběrem toho správného studia. Našli jsme styl, který nám seděl. Takže jsme natočili asi 60 % přímo ve 3D. Pak máme asi 15-20 %... 15 % je digitálně, takže to může být plnohodnotné 3D.
A pak máme... záběry určené ke konverzi. Takže jsou nějaké záběry konvertovány. Jak zajistíte, že ta konverze bude na úrovni? Nejdříve jsme si jednotlivá studia otestovali a potom... Všechny podklady jim dáváme asi 10 měsíců předem. Když se dělají digitální efekty, začínáme jim házet jednotlivé vrstvy, aby měli vše, co potřebují.
Takže jsou o dost víc detailní než původní záběry. I materiál konvertovaný do 3D může být opravdu nádherný. Jako filmař říkám, že materiál natáčený přímo ve 3D je trochu hřejivější. Jen nepatrně, ale některé konvertované záběry můžou být udělané skvěle. Jsem velice spokojený s prací, kterou moje dvě společnosti odvedly. Zvážil byste i konverzi dalšího filmu?
Nemyslím, že vše je vhodné pro 3D. Bude váš další film ve 3D? Ne. Myslím, že tento film byl pro 3D vhodný. Umožnilo to umocnit zážitek z filmu a způsob, jakým divák vnímá ty roboty. Našli jsme způsob, jak lidi znovu nalákat do kina, a je to pro nás možnost, jak bojovat proti internetovému pirátství a digitálnímu obchodu s filmy.
A 3D znovu dělá zážitek z kina a velkého plátna unikátním. Co je na točení 3D filmů v tuto chvíli tak vzrušujícího? Přesně, jak říkal Jim - na place si to užívám. Je to jako nová hračka a byl to pro mě příjemně strávený čas. Pro mě je to nadšení diváků, když vidí něco, co je odrovná. To je pro mě to nejúžasnější.
Potom víš, že jsi uspěl a dal jsi jim dosud nepoznaný zážitek. To je nejlepší. Takovou větu nemám šanci přebít.
Komentáře (47)
Anys (anonym)Odpovědět
17.07.2011 19:18:41
Je pravda že ve 3D je budoucnoust , ale až další Virtuální 3D , tohle 3D s brýlemi je ještě k ničemu..
Tom (anonym)Odpovědět
17.07.2011 12:24:10
3D sa dúfam čím skôr vytratí z kín :) Pre film je nepotrebné. Dej, herci, atmosféra to je skutočné 3D. Ak to nefunguje tak potom musí byť obraz 3D. ľudia sa tým presýtia..
pedro (anonym)Odpovědět
12.07.2011 16:27:36
režiséři, producenti a všechny velký ryby filmovýho průmyslu by si měli uvědomit, že lidi nalákají do kin, jen pokud se jejich ceny budou držet při zemi a nebudeme platit 200,- Kč za osobu, pak ať se nediví, že tam lidi nechodí... vím že to není jen problém jejich, ale spíš promítacích spol. no a internetové pirátství? je to jako, když před lety filmy lidé natáčeli na VHS, to se zřejmě nevymítí, co internet bude existovat...
SalemOdpovědět
02.07.2011 00:57:33
Hele 3D bych nechal pro filmy žánru sci-fy zbytek bych natáčel ve 2D.
nejhorší film ve 3D jsem viděl Souboj titánů, to bylo natočení 2d a pak předěláno do 3D a bylo to hrozný. Líbilo se mi 3D u Trona kde to bylo ombinovaný i s 2D v normální světě 2D a Grid 3D to se hodí.
Problémy s brýlema: je fakt že ty brejle to strašně ztmavý, nebo třeba dostanete brejle který blikaj(segra byla poprví na 3D filmu a já tam blikaly brejle tak jsem je šel vyměnit) a samotnej fakt že prostě na sobě musíte mít další brejle(já mám normálně dioptrický) je to prostě takoví blbý
alex (anonym)Odpovědět
01.07.2011 17:52:01
už mě unavuje když vždycky v traileru vidím "očekávejte ve vašem kině ve 3D"....mně to teda nějak extra nepříjde, ale každej má jinej názor že ;P
Standa (anonym)Odpovědět
01.07.2011 16:21:28
A ešte k tomu je to drahšie takže horšia kvalita za drahšiu cenu
Standa (anonym)Odpovědět
01.07.2011 16:20:30
Keď dávajú v kinách film a má pod názvom velké 3D tak mňa to od návštevy kina práveže odradí pretože kvalita je mizerná radšej idem na 2D a vidím aj efekty a všetko ostrejšie a lepšie.
3D nie je nič iné ako rozdvojený mizerný obraz.
Pazzi (anonym)Odpovědět
01.07.2011 15:43:18
Ve 3D je budoucnost. Bohužel s ním umí pouze malá hrstka lidí, protože je to neskutečně náročné (pokud má být 3D opravdu dobré). Časem se ale příjde s uživatelsky přívětivějším vybavením a sledování 3D obrazu bez brýlí (což už existuje, ale jen první nedokonalé verze). Jakmile budou splněny tyto 2 body, 3D záběry (ano, nejen filmy, ale i veškeré záběry jako třeba rodinné videa apod.) se stanou samozřejmostí stejně jako barevná fotografie.
Samozřejmě se bude stále natáčet i ve 2D (jako se fotí i černobílé fotografie - kouzlo doby). Moje vize do budoucnosti filmu po 3D je, že se už nebude natáčet jen jedno místo, ale celá lokalita. Divák se tak bude moct kdykoliv podívat na úplně jiné místo, které ho bude zrovna zajímat.
krabice v krabici (anonym)Odpovědět
01.07.2011 15:07:10
to jsou blbci :-D
jirka (anonym)Odpovědět
01.07.2011 13:20:33
co to melou? dyz placaji uplne kraviny :O az neverim vlastnim usim :D 3D...za par let nevzdechne ani pes....radeji kvalitni platno a brilantni obraz sHD...
zany (anonym)Odpovědět
01.07.2011 12:25:07
If you can't make it good, make it 3D , zazitok z filmu mi to nijak nezlepsi
corfix (anonym)Odpovědět
01.07.2011 11:30:01
bivoj32 1.7.2011 - 10:29
No myslím, že každý doma nemá takovou výbavičku srovnatelnou s kinem. A to, že si to pustíš doma u monitoru je hodně slabá náhražka kina... :))
corfix (anonym)Odpovědět
01.07.2011 11:27:00
Standa 30.6.2011 - 21:46:
Obávám se, že nebude problém v tý televizi...
krtek (anonym)Odpovědět
01.07.2011 10:35:11
více rozhovorů s režiséry.. proosim :-)
bivoj32 (anonym)Odpovědět
01.07.2011 10:29:17
jura: víš o tom, že v tom zpěvu v muzikálu je to story:-D Jinak 3D je určitě kvalitní marketingovej tah.Lidi to láká do kina, ale za cenu toho že filmy jsou několikanásobně dražší. Co se týká transformers tak bohužel není komplet ve 3D první díl, který je dle mého názoru nejlepším celé série. Ostatní už neukazují nic co by v jedničce nebylo. A vemte si třeba plně v 3D scénu, jak se Cube skládá z Megakrychle na Minikrychli (podle mého by to byl nářez)
A ano jak Bay tak Cameron použili 3D u filmů, kde nemusíte klást důraz na příběh, protože audiovizuální stránka děje je prostě dokonalá, ale oba tohle dokázali natočit i bez 3D viz Transformers 1 nebo Titanic.
3D je rozhodně budoucností, ale né v podobě kterou známe teď. Mě osobně prostě vadí přijít do kina a muset si nasadit "sluneční" brýle a to naštěstí patřím k těm vyvoleným, kteří nemají žádnou oční vadu a 3D vidí. Takže dle mého názoru, dokud to nebude koukatelné bez dalších pomůcek a pro všechny, tak to prostě není ono. Myslím si ale, že je to jen otázka času a hlavně peněz.
Jo a co se pirátství týká, tak 3D už si můžete doma pustit na TV nebo PC, takže stačí aby někdo sosnul originál BD a můžete vesele stahovat a filmovej průmysl zase přijde o prachy. Pirátství je a bude (proč platit 150,- za jedno shlédnutí filmu potom za něj muset zaplatit 1000,- abych ho mohl mít doma, když to můžu mít zdarma?) tak lidé uvažují. Já osobně na filmy do kina chodím hodně, ale co chci domů, to si sosnu, protože peníze a origo sou prostě moc.