Můj život po 44 letech ve vězení

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:612
Počet zobrazení:8 863

Dokážete si představit návrat do úplně jiné společnosti, než jakou jste ji znali před 44 lety? Otis Johnson šel do vězení, když mu bylo 25 let, a dostal se ven v 69 letech. V tomto videu popisuje, jak se mu povedlo vrátit se do zcela nového světa.

Přepis titulků

Na oknech? Nic takového jsem v životě neviděl. Dívej se. Na oknech? Neviděli jsme nic na oknech, ale viděli jsme lidi. Jak procházejí. Žádné video. Říkám ti. Stál jsem tu dlouho a sledoval ten blázinec.

Dobře. Jmenuji se Otis Johnson. Šel jsem do vězení, když mi bylo 25 let. A když jsem se dostal ven, bylo mi 69 let. Zavřeli mě za pokus o vraždu policisty. Útok na policistu. Vězení mě hodně ovlivnilo. A moje znovuzačlenění bylo nejdřív hodně těžký, protože věci se změnily.

Vystoupil jsem na Times Square a sledoval jsem tu atmosféru. Ty nový věci, co se děly. A já viděl, že všichni... nebo alespoň většina lidí, si mluví pro sebe. Pak jsem se líp podíval a oni vypadali, jako by měli věci v uších.

Já nevím...s těmi věcmi. S tou telefonní věcí? Říkaj jim iPhony nebo nějak tak. A já si pomyslel: "To se stali všichni agenty CIA nebo něco takovýho? Protože to je jediný, co mě napadá, když jde někdo po ulici s dráty v uších.

To měli, když jsem byl venku během 60. a 70. let. Některý lidi ani nekoukaj kam jdou. Takže se snažím přijít na to, jak to dělaj. Jak zvládaj jít,... když telefonujou a ani nekoukaj, kam jdou. To pro mě bylo úžasný. Tohle si pamatuju, když jsem se poprvý dostal ven. Chtěl jsem si zavolat.

Pak jsem viděl, že za to chtěj dolar. Předtím to bylo 25 centů? Zjistil jsem, když jsem se dostal ven, že tyhle nepoužívaj. Jak jsem řekl. Jsem zvyklý být sám. Ale většinu času trávím rád v autobusech, protože vidíte různý věci...

a taky komunikujete s... míň lidmi. Vrážet do lidí, když jedeš vlakem a tak, protože vlak je přeplněnej. Ale autobus není tak nacpanej. A i když je,...

tak máš pořád prostor na to... s někým si promluvit nebo poslouchat, co se děje u ostatních v autobuse. Být ve společnosti je dobrý pocit. Hodně dobrý pocit. Jiný pocit, než být ve vězení. Ven můžeš jít jen v určitý čas.

Proto mám rád, když jsem na slunci. A taky když pozoruju lidi. Je to fajn. Je fajn být volný. Myslím, že v roce 1998, nebo nějak tak, jsem ztratil kontakt s rodinou. Takže když jsem se dostal ven, byl jsem většinu času sám. Jak jsem říkal, nemám rodný list.

Nic takovýho. Neměl jsem rodinu. Neměl jsem přítelkyni. Žádná sestra ani bratr. Nikdo s kým bych mohl komunikovat, koho jsem měl před lety. To mě hodně trápí. Protože mi fakt chybí rodina. Pamatuju si, že jsem měl dvě neteře.

Byly to dvojčata. A vždycky, když jsem k nim přišel, rozběhly se. Běžely ke mně a... jedna z nich se za mě schovávala. A ta druhá ji hledala. Takže někdy jsem prostě... víš co...nahnul se do strany, tak aby ji mohla vidět.

A ona řekla: "Tys mě podfouk!" Tohle si pořád pamatuju. Miloval jsem děti. A to je jedna z mých dobrých vzpomínek. Jím teď různý věci, protože se koukám na tyhle bláznivý věci, co tu maj. Tak to zkouším. Jednou za čas.

Vtipné večeře. Různě barevný pití. Jak tomu říkáte? Aligátoří drinky. Růžové. Modré. Všechny ty různý barvy. Takže jsem začal pít tohle jednou za čas. Jen proto, že to vypadá vtipně.

Je tu tolik věcí, co můžete jíst. Takže je hodně těžký vybrat si to, co chceš Například burákový máslo. Mělo v sobě želé. Nic takovýho jsem v životě neviděl. A už určitě to nebylo ve vězení. Burákový máslo a želé na jednom místě, ve sklenici? To bylo divný.

Pořád tu je. Skippy z 60. let. Pořád tady. Když nemám co dělat, třeba okolo šestý večer, víš co, prostě... protože je venku hezky, jdu ven do parku. Kde prostě medituju.

Musíš vypustit věci z hlavy, protože... když se budeš držet vzteku,... budeš stagnovat... ve tvým růstu a rozvoji. Hodně lidí říká:... "Společnost mi dluží za to, co jsem si odseděl. I přesto, že jsem spáchal tenhle zločin." Já takhle nemyslím.

Nemám pocit, že by mi společnost něco dlužila. Věřím, že všechno má svůj důvod. Takže to prostě nechám bejt... a vypořádám se s budoucností, místo toho, abych se díval na minulost. Snažím se necouvat. Snažím se jít vpřed. Takhle přežívám ve společnosti. Překlad: drah0j www.videacesky.cz

Komentáře (158)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

~4:53 rika 'what do you call it the GATOR stuff' prelozeno jako 'aligator piti', Gator je zkratka pro Gatorade, coz je iontovej napoj (takze zadnej aligator:D), kterej se prodava i u nas, zatimco u nas se vetsinou pije pred sportem, malokdo ho pije normalne pres den v americe je to docela rozsireny, protoze oni bez slazene vody neudelaj ani krok

190

Odpovědět

Jestli jel z vězení hned na Times Square v NY, tak se mu ani nedivím, že mu to připadalo jako v budoucnosti. Mě to tak taky připadalo, když jsem tam byl, a to jsem ani nemusel být ve vězení. :D Podobně ty americký obchody :)

490

Odpovědět

Tyvole to je zase diskuze na zeblití. Polovina dementů brečí o sluníčkářích, druhá polovina dementů brečí o Kramnym.
A i tohle má volební právo :(

710

Odpovědět

a zbytek přidává nicneříkající metakomentáře

374

Odpovědět

povinné posílání výdělku vězněm pozůstalým
vězeň by musel makat jako šroub, aby vdově vynahradil (částečně finančně) manžela a ekonomicky ji z basy pomohl...nechápu, proč se mají vězni flákat uprostřed 4 stěn!

pokud by vězeň nepracoval, trest by se mu prodlužoval

btw. to jako chtějí pustit Breivika po 21 letech na svobodu?

25

Odpovědět

Ekonomickou náhradu za příjem zesnulého zajišťuje vdovský a sirotčí důchod. Vdova po zavražděném není víc, než vdovec po někom, kdo dostal infarkt.

Práce vězňů je v principu skvělý nápad. Vězeň neztratí (či dokonce získá) pracovní návyky, částečně nahradí náklady trestu, a navíc dostane peníze, které použije k náhradě škod, pokud je má nahradit, nebo k tomu, aby nebyl na nule, až vyjde ven. Něco dostat musí, z etických i výchovných důvodů, samozřejmě ne všechno.

Ovšem při současné nezaměstnanosti je to trochu obtížně zrealizovatelné. Vězně za standardní plat nezaměstnáte, když to může za ty prachy dělat spousta nevězňů, a při slevě klesá ekonomický efekt, přičemž to ani tak nebude nejspíš stačit, a jsou s tím další náklady. Pokud jste tou prací myslel nějakou "práci pro práci" ta je ekonomicky nerentabilní prakticky nutně.

83

Odpovědět

+komunardano vím, vdovský a sirotčí důchod...ale to je pomoc státu (v podstatě daňových poplatníků) obětem...ale co účast toho, co to spáchal...to podle mě vede k změně člověka, neustále si uvědomovat pro koho to dělám, proč to dělám...navíc je mnoho dokumentů, výpovědí pozůstalých - s psychologickou výchovou

nezaměstnanost je v současné době dobrá, nicméně je např. mnoho pozic (např. technických), na které nejsou lidi a když někdo není ani vyučen, tak toto je ideální čas, jak takového člověka vzdělat a vštípit mu nějaké dovednosti, bohužel trestanec má nesmazatelný cejch, který ho omezuje, ale pokud má cejch a nic neumí, tak ta šance na začlenění ve prospěch společnosti je mnohem mnohem menší

uvědomuji si, že je nesmírně složité reformovat nějaký systém (školství, zdravotnictví,...), kor když u mnohých ještě chybí motivace, ale tento systém je neefektivní a podle všeho slepá ulice...pasivita nenutí lidi se změnit, naopak je stresující, frustrující...

80

Odpovědět

+komunardHm, jestli to myslíte takto, pak s vámi souhlasím. Tohle by znamenalo strukturální reformu, ale byla by to cesta správným směrem.

51

Odpovědět

+komunardjak nejde zaměstnat? jedna půlka bude kopat na dvoře výkopy a druhá půlka je bude za nima zase zahazovat. Večer se to přejede válcem a ráno múžou začít znova. furt lepší než když roky čumí na bednu nebo posilujou.

01

Odpovědět

+komunardRavel:
Nevýhody vašeho návrhu:
1. Vězni přijdou o čas na přemýšlení, vlastní kulturní či jiné sebezlepšování.
2. Psychologická vazba mezi prací a odměnou (za rozkopávání dvora jim žádnou nikdo nedá), stejně tak vazba mezi prací, a pozitivním výsledkem.
V součtu to znamená horší návrat do společnosti, pravděpodobnější recidivu a jiné škodlivé věci.
Výhody:
1. Pár blbů, kteří si myslí, že vězni se mají dobře (nemají), ten pocit mít nebude. Vzhledem k tomu, že vycházení vstříc takovým lidem v nich jen potvrdí jejich krutost, je to možná spíše nevýhoda.

Víte co? Já jen doufám, že tímhle příspěvkem krmím trolla, protože jestli tohle někomu fakt nedochází...

12

Odpovědět

Jiří Kulhánek: "Česká republika. Méně obyvatel než Los Angeles, polovina z nich si myslí, že je děd Vševěd, druhá, že velitel světa."

Po shlédnutí debaty pod videem mi tento výrok přijde celkem trefný.
K videu: 5 z 10 - Podle mého názoru není člověk bez informací ani ve vězení.

95

Odpovědět

a co Jakube, kam myslíš, že patří Kulhánek?

Nebo lépe kam si myslí, že patří ultračtivý a lehce nelogický brakař Kulhánek...

05

Odpovědět

+MMZpokud bych měl Kulhánka chytit za slovo, tak LA má přes 3 mil., AGLOMERACE LA má pod 20 mil.!
dále...pokud dva lidé říkají něco a jeden s nimi nesouhlasí, mají ti dva pravdu, protože jich je víc? Přijde mi neskutečně krátkozraké takhle uvažovat.
Na druhou stranu je mi jasné, že nejsme pupek světa, ale přímo trpaslíci, to ale neznamená, že takovému "globálnímu minietniku" patří roubík na ústa.

32

Odpovědět

a co jeden kontroverzní nápad?
brát odsouzeným na doživotí za vraždu ledvinu...

64

Odpovědět

kdyby to opět někomu nedošlo, tak by tím mohli zachránit někomu život, který jinému člověku vzali

42

Odpovědět

Záměr evropského práva není odplata, ale náprava. Jinak bychom si vystačili se systémem oko za oko anebo trestem smrti, jako je to v méně civilizovaných zemích a Americe.
Jsou lidi, co by všem zlodějům sekali ruce, jenže tím je pak člověk do konce života skoro nepoužitelný – a stát ho živí z invalidního důchodu, což je blbost.
Chápu tvůj návrh, ale tím už do toho taháš třetí osobu, které se situace netýká. Trochu podobné by bylo, kdyby matka, co zabije své dítě, musela jít povinně nějaké adoptovat. Taky se nechává určitý prostor pro případné právní omyly, protože spousta případů je nejasných.

120

Odpovědět

+Ryelzáměr Evropy je dobrý (náprava), ale zajímala by mě statistika napravených (např. až do důchodu, pokud toto někdy někdo zjišťoval), tj. recidivismus

oko za oko...nechci nikoho popravovat (jsem proti trestu smrti)...s tou matkou je to mnohem složitější, to je o výchově, lásce,...zde by to byla zákonná povinnost dárcovství (stále v rámci otázky, jak vězeň prospěje společnosti, během trestu a po výkonu trestu)... já dneska vězení chápu povětšinou takto - trest = pasivně sedět

22

Odpovědět

+RyelOtázka prospěšnosti vězně je jistě legitimní. Ale odebrání orgánů živému člověku je de facto mrzačení, takže jeho nařízení a vynucování by nebylo eticky o mnoho lepší, než sekání rukou.

34

Odpovědět

Za předpokladu, že je odsouzen na doživotí, na základě přímých důkazů (jakým je např. vražedná zbraň nebo DNA), případně spáchal více jak jednu vraždu a je očividné, že z vězení ho nepustí, kvůli nebezpečí pro společnost, pak nevidím důvod proč by darování orgánů, které někomu může zachránit život, mělo být neetické.

Pořád lepší, než když výše zmíněného člověka, budou jen dotovat daňoví poplatníci, do konce jeho života - to nikomu ani ničemu nepomůže.

32

Odpovědět

+Liborto je to slovo, resp. sousloví, které jsem chtěl dát do návrhu, "přímý důkaz", díky

byť na kontroverznosti, v současném chápání, to nic nemění

01

Odpovědět

+LiborAni přímý důkaz zcela nevylučuje justiční omyl. Ale hlavní problém vidím v tom, že ten člověk byl odsouzen k doživotnímu vězení-ne ke zmrzačení. Takže to naprosto nelze v rámci trestu provádět. A odsoudit někoho ke zmrzačení? Stejný zločin-stejný trest. Nelze dát někomu horší trest, protože má jinou krevní skupinu. A odebrat mu ten orgán jen tak, pro vyrovnání? To je opravdu na úrovni sekání rukou. Chápu váš úmysl, a přijde mi dobrý. Ale nemyslím, že by ho šlo realizovat v souladu s principy, které bych opravdu nerad viděl padnout.

60

Odpovědět

jak jenom ledvinu? normálně do samotek po jednom, aby se eliminovala možnost chorob a každej měsíc odebrat půl litru krve. a samozřejmě kostní dřeň, plazma. a dát do registru dárců orgánů a jakmile bude dost příjemců, bez milosti rozebrat

12

Odpovědět

Tak takhle by se asi cejtil clovek co by vynalezl stroj času a šel 44 let do budoucnosti.

90

Odpovědět

takhle se silný titulek tváří...podobný otřes člověk kolikrát pocítí, když odcestuje někam daleko, v podobě kulturního šoku (s tím souvisí i problém migrace)...je otázka, zda se zrychlujícím se tempem doby a její proměnou, která tempo provází, jestli bude mít smysl pouštět někoho po 40 letech (kvalifikace? nebo zavádět osvětové programy ve věznicích). Člověk tak může akorát tak meditovat a kochat se konzumem.

50

Odpovědět

Není jedinej kdo byl dlouho ve vězení. Jo vlastně od je n**r a ještě k tomu islamista. Co by aldžazíra neudělala aby zpropagovala tu svoji svoloč. Mimochodem ve vězení mají TV, tak ať nemele věci že neví co je ajfoun atd. Průměrný Čech by v USA zíval nudou, protože při sledování 6 hodin murica filmů denně tam skoro žijete a on to má tak stejně. Teď toho lenocha budou ještě daňoví poplatníci živit. Škoda že nedostal trest smrti.

646

Odpovědět

Kdo souhlasí ať dá palec dolů.

213

Odpovědět

O no v TV to není to samý jako v reálu, mimoto pochybuju že by tam každej viděl a měl chuť čumět na bednu, jestli dostal 4 let tak to bude ve věznici minimálně 2 kategorie a tam je pokud vím jedna TV na celé patro což muže být třeba tak na 200 lidí, ono tě TV taky přestane zajímat. Aby jsi zabil čas tak nesedíš u bedny, děláš jiný aktivity...

20

Odpovědět

1. za pokus o vrazdu policisty skoro doživotí, bez možnosti puštení za dobré chování,l myslím že i proběhla amnestie .... 2. Oni maji ale ve vezeni TV a myslim, ze o sluchatkach by asi vedel = pekna p******a ...

95

Odpovědět

On taky neříká, že o sluchátkách nikdy neslyšel. Jen prostě nečekal, že je bude mít v uších půlka lidí na ulici (nebo i víc)...

60

Odpovědět

Nevím co ho k tomu vedlo, ale od pohledu vypadá jako sympatickej chlap a za pokus dostat 44 let, když hovado Kramný dostane za dvojnásobnou vraždu rodiny 28? Kde to žijeme...

76

Odpovědět

:D Připadá ti 28 let málo? Skutečně je Kramný takový hovado? Jelikož celou dobu vše popírá, tak těžko můžeš znát jeho pohnutky, které mohou být klidně pochopitelné....

213

Odpovědět

On je totiž dostal v roce 1972 vzhledem k barvě jeho pleti.

302

Odpovědět

+luftmausmannK jaké barvě pleti? Rasisto jeden hnustej, v tom videu vůbec o barvy nešlo!

337

Odpovědět

+luftmausmannAle v roce 1972 ano.

333

Odpovědět

Nebo Lord Breivik za 80 vražd nebo kolik dostal 21 let ;) pochop že každá země má svůj soudní systém

80

Odpovědět

+Zlopánto je fakt, jen mají skoro všechny "vyspělé" systémy jedno společné, vězeň si to jde povětšinou jen odsedět, proč proboha? mnohem větší službu společnosti by udělat, kdyby byl i ekonomicky aktivní, minimálně si odpracovat náklady, které trest provází (jídlo, energie,...), popř. nějaké procento vypočtené ze ztráty lidského života, který zmařil (např. myslím, že lidský život je v současné době napočítán na ztrátu cca 20 mil.Kč), nebo z defraudace, zavést hmotnou, osobní, trestní odpovědnost politiků a státních úředníků...(každý podnikatel riskuje, jak riskuje politik? mnohdy jen očerněním svého etického hábitu, opravdu směšné)

10

Odpovědět

+ZlopánMMZ: To bude asi kvůli tomu, že někteří lidé nad tím z etickýho hlediska přemýšlí trochu víc než ty. Život nejsou jenom prachy.

10

Odpovědět

+Zlopánje pravdou, že jsem etiku vězeňské problematiky nikdy nestudoval...nicméně život nejsou JENOM prachy...ale na druhé straně život jsou také prachy...a já opravdu nevidím důvod, proč zatěžovat systém...tedy nejen každého pracujícího, ale i lidi, kteří je potřebují v jiných oblastech...tedy ožebračovat potřebné skupiny lidmi, kteří byli pravomocně odsouzeni...tudíž můj pohled je mnohem více etický, nežli Váš "nenázor" pane Auto

00

Odpovědět

+Zlopánresp. pokud, chcete sdělit nějaký názor, tak stačí odpovědět na jednoduché zadání otázky: Jak by mohl vězeň prospět? to je celá alfa omega problému, jednak ve výkonu trestu, jednak event. po něm. (a to společnosti nebo přímo postiženým osobám)...tenhle systém je v mnohém padlý na hlavu

00

Odpovědět

+ZlopánOtázka spíš zní, měl by vězeň být prospěšný? On si přece nevybral, že se narodí v této společnosti a příjme všechna její pravidla. Z jeho pohledu je už dost velký trest, že se nesmí svobodně pohybovat po této planetě, která patří všem.

00

Odpovědět

+Zlopánto je pravda, to si nikdo nevybral...
homo zahaleč
-pokud nechce této společnosti škodit (ani pasivně), je nespokojen, má možnost emigrace
-pokud nechce nic dělat (tichá solidarita, kterou i podporuji), nemusí, ale bude žít téměř v bídě, z nějaké existenciální podpory (v podstatě "evropský asketismus")
-pokud je společnost smířena s tím, že takové lidi bude demokraticky
tolerovat, tak prosím, problém vyřešen

homo trestanec
- pokud by byl zájem společnosti takový, aby lidé, kteří vystoupili ze svého "asketismu" a mají materialistické choutky, nebo například spáchali někomu újmu na životě (takový člověk už si vybral!, na které straně barikády bude stát), tak takový člověk má dle mého nesmazatelný dluh vůči společnosti, který si musí AKTIVNĚ odpykat (pasivní trest je z poloviny trest i společnosti vlastní) a pro mě argumentace, že teď bude ještě společností podporován (živen, šacen, krmen,...) ve výkonu trestu a následně po výkonu trestu jen opět tiše nepřihlížel, ale znovu se snažil o něco, čím okrade společnost buď o finanční prostředky nebo přímo někoho na životě, je nepřijatelná; takový člověk v rámci svého dluhu by měl být všemi prostředky tlačen ke změně (nemá vzdělání? vězení neopustí, dokud nesloží, v rámci svých možností, např. s výučním listem, který by v rámci doby po trestu musel vykonávat v rámci ekonomické poptávky, která s oborem souvisí..., pokud by striktně vše odmítal, tak jsem si např. nevšiml, že jsou města tak čistá jako například v Rakousku, rezerv je tady spousta a mzda pod 10000 měsíčně na sběrače odpadků, natěrače zábradlí, apod. je dnes úplně normální)

02

Odpovědět

A jé, soudci z lidu... tohle jsou ti slušní čechové :/
Co Kramný udělal, nebo neudělal, neví nikdo, moulo

00

Odpovědět

Nevím tedy čeho jsem si zasloužil tolika mínusů, ale každopádně jsem to myslel tak, že v Americe je spravedlnost trochu někde jinde, určitě v tom rozsudku byl rasový podtext, ale i tak 44 let mi přijde opravdu hodně. Ve srovnání s rozsudky v ČR, kde za vraždu kolikrát člověk dostane JEN 7 let....neskutečný

10

Odpovědět

To video nás chce dojmout člověkem, který se pokusil někoho zabít? Nemyslím si, že bychom tyto lidi měli pouštět zpět do ulic...

928

Odpovědět

a proc ne? Tys nikdy nemel chut nekoho zabit? Urcite ano. Duvod proc si to neudelal je, ze na to nemas koule.

77

Odpovědět

+rodierpletete si "nemít koule" s mít svědomí

52

Odpovědět

Děkuji za video. Nejen příběh muže z něj mne zaujal, ale také příběhy všech diskutujících musí býti velice zajímavé. Více než všichni imigranti a kriminálních nás v poslední době ohrožuje naše vlastní blbost...

366

Odpovědět

Tak nějak a bude jenom hůř...

63

Odpovědět

Z toho jeho způsobu sezení při meditaci by mě bolely nohy už teď, natož v 69 letech. Vězení udržuje lidi ve formě ;)

40

Odpovědět

Super video, doufám že bombardování originálníma videama bude pokračovat :D

101

Odpovědět

44 rokov za pokus o vraždu policajta? U nás je za vraždu väčšinou 1/4 a keď minulé romská osada napdla policajtov neviem čo vôbec niekto do basy išiel.

Ale svoje si odsedel a rozpráva rozumne, neviem prečo tu majú rasisti a náckovia potrebu mu nadávať do negrov.

344

Odpovědět

Za vraždu těžko, za tu je u vás 15-20 let. Nanejvýš za usmrcení.
U takového hromadného útoku je dost obtížné prokázat vinu konkrétnímu jednotlivci.

310

Odpovědět

+komunardU hromadného útoku se musí pochopitelně odsoudit ta hromada ty komouši.

24

Odpovědět

+komunardA jak se odsuzuje hromada, aniž by se soudili konkrétní lidé, kteří mají právo na spravedlivý proces?

62

Odpovědět

Možno to bude tým, že n*******? rasa sa správne označuje ako n*******?, nie čierna...

23
Další