TalkshowpardonNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:123
Počet zobrazení:6 866

Imigrační politika Nizozemska je jasně daná a podle pravidel bylo třeba vyhostit třináctiletého Howicka a dvanáctiletou Lili, kteří přišli do Nizozemska před deseti lety se svou matkou. Matce se nepodařilo získat azyl, a tak byla již loni vyhoštěna do Arménie. Navzdory snahám veřejnosti trval soudce na svém rozhodnutí, že ji děti musí následovat, protože jim v Arménii nehrozí žádné nebezpečí. Lili a Howick však nakonec mohli zůstat v Nizozemsku. Pokud chcete vědět, jak k tomu došlo a co si o tom myslí Arjen Lubach, pusťte si první díl nové řady Neděle s Lubachem.

Přepis titulků

Lili a Howick mohou zůstat! Ale... jak k tomu došlo? Už jsou doma! Už jsou doma! A tak v zemi a na sociálních sítích vypukla mimořádně emotivní debata. "Chucpe! Můžou se schovat u mě." "Každý, kdo je udá, je nácek." To je docela drsný výrok. Ano, ale stojím si za ním.

Že to děláme dětem... Hanbou bych se propadl. Dvě děti. Slitujte se. Pochopil jsem, že dvě arménské děti Lili a Howick, které tu už deset let bydlí, skoro celý svůj život, budou teď vyhoštěny ze země. Týjo, když se tím zabývají i Lama's. "Znáte nějakou bezpečnou zemi?"

"Arménie? Ne, ta není dost lechtivá." "Panenské ostrovy, prima." To není země. Celé... Celé Nizozemsko bylo na barikádách, ale soudce byl neoblomný. Na základě nizozemských zákonů musely děti pryč. Ale pak se stalo toto. Děti, které dnes měly být vyhoštěny, se pohřešují. Dnes v noci utekly od rodiny v Gelderlandu a od té doby o nich nejsou zprávy.

Chlapci a děvčata, utíkat se samozřejmě nesmí. Ale člověče, funguje to. Dobré odpoledne. Dobré odpoledne, zvláštní zpravodajství o případu arménských dětí. Mohou zůstat. Z Haagu reportér Fressen. To je velká novinka. Je to neuvěřitelně ohromující zpráva.

Neuvěřitelně ohromující zpráva. Ale také neuvěřitelně matoucí zpráva. Mohli snad zůstat proto, že se sami vystavili nebezpečí? Podle ministra je obrat nutný kvůli bezpečí obou dětí. Takže když se vystavily nebezpečí, mohly najednou zůstat. Ale to zní, jako by náš stát bylo možné vydírat. Takže jsem si včera na autíčko nalepil toto: "Můžu jet 150, jinak se nebudu mýt."

Už žádné pokuty. Určitě to zabere. Ale ve skutečnosti využil Harbers jejich útěk k tomu, aby přeci jen mohl ustoupit tlaku médií. Ten byl totiž obrovský. Paul de Leeuw to řekl nejlíp, vlastně nejrychleji. Děti nesmí trpět. Utrpení není pro děti. To je, to je příšerné.

To říkám jako otec, já... Myslím si, že děti nesmí trpět. Tomu se musí zabránit. To je utrpení. Ano, podle De Leeuwa je dětské utrpení příšerné. Je to prostě drzost. A De Leeuw je mile naivní, ale jsou i agresivně naivní. Jesse Klaver. Nemůže ministr pro tyto děti udělat výjimku?

Samozřejmě může. Ale on nechce. Vypadá to tak. Asi se cítí ultradrsně. Vážně drsný chlapík. Říct dvěma dětem, že musí pryč. Ano, Klaver si myslí, že obě děti smí zůstat. Ale jak na to přišel? Howick a Lili smí zůstat. Dobře, ano, samozřejmě.

Ale co to Klaver přesně řekl? Asi se cítí ultradrsně. Vážně drsný chlapík. Říct dvěma dětem, že musí pryč. Klaver dělá, jako by Harberse bavilo posílat děti pryč ze země. Jako by doma říkal: "Zlato, posadil jsem dvě uřvaná děcka na letadlo do zkurvystánu." "Zajdeme si na čínu." Přitom Harbers musel ty děti vyhostit na základě rozhodnutí soudce, které vycházelo z demokraticky přijatých zákonů.

Ty může změnit jen parlamentní většina, ale Klaver se rozhodl hrát nám v talk show na city, aby pomohl medializovaným dětem. Pro ty dva je to sice fajn, ale srdcervoucích případů je víc. Vítám Sofii a Nazeli. Jste z Arménie, ale už dlouho bydlíte tady. Jste ve stejné situaci jako Lili a Howick.

Ve studiu je také jedenáctiletá Gohar, dvanáctiletý Vahe a třináctiletý Mariam z Arménie. Šestnáctiletí David a Emil a devatenáctiletý Edgar z Ruska. Devatenáctiletý Edgar, to zní hodně rusky. Ale toto se stane, když imigrační politiku řídí zájem médií. Vzniká tak určitý talkshowpardon. Všechny pořady to berou zodpovědně, protože co kdyby byl dvanáctiletý Vahe vyhoštěn, protože jste točili o Boeijenovi a jeho coververzi Van Veena.

Díl: Provinilé radosti mrtvých umělců. Každé dítě si zaslouží talkshowpardon. I já jich pár mám. Támhle jsou, ahoj. Ahoj, hi. To jsou Malika a Yaro. Děti, ne abyste vzbuzovali lítost, když mluvím.

Ale soudce rozhodl, že musí zpět k moderátorce Jinek. Ale to, to... To jim nemůžete udělat, vždyť ani neumí její řeč. Ale právě toto je jádro problému. Nizozemsko podle De Leeuwa a Klavera, kde není dětské utrpení a kde nejsou nezletilí vyhošťováni, bohužel neexistuje. A ani nemůže existovat. Když totiž děti zůstanou a rodiče pošlete pryč, tak děti trpí, takže musí zůstat i rodiče.

Ale to znamená, že každý rodič kdekoliv na světě může jednoho dne říct: "Teď budeme žít v Nizozemsku." A vy na to: "Super." Ale to jste nedomysleli. A je to i nespravedlivé, homosexuálové třeba děti nemívají. Nejde to tedy jinak.

Harbers musí vyhošťovat lidi, a tedy i děti. Asi se cítí ultradrsně. Jesse, nebuď jak malý. Chápu, že chcete vlídnou politiku a rychlé soudy, ale i když to vyjde, tak pořád budou srdcervoucí případy těsně pod čarou. Můžete je poslat k Pauwovi, aby dostaly pardon, ale pak budou další děti těsně pod čarou.

Děti ne tak srdcervoucí, ale to vám teprve rve srdce. Pro Lili a Howicka je nejspíš prima, že díky zájmu médií dostali výjimku. Samozřejmě, pro Maliku a Yara snad taky. Držte se. Ale tak jednoduché to není. Ve Volkskrantu psali o pracovnících IND, Imigrační a integrační služby. Ti kontrolují, zda žadatel o azyl smí zůstat, nebo ne. Vidí i odvrácenou stranu Harbersova obratu.

Za chvíli půjdeme zase k soudu a pošleme integrované rodiny do zemí, kde je život ještě míň příjemný než v Arménii. Podle pracovníka IND myslí každý z nich na dítě nebo rodinu, kteří byli v podobné situaci a nakonec byli vyhoštěni, protože to nedokázali zahrát s médii. Ano, někde daleko v cizině jsou děti, které byly vyhoštěny, ale mají srdceryvnější příběh než Lili a Howick. Jen se jim nepovedlo získat pozornost De Vriese a Klavera.

Soucit je pěkný a i já s nimi cítím, když je vidím v televizi, ale média mohou vést i k větší nespravedlnosti. Talkshowpardon zní hezky, ale imigrační politika by se asi neměla vytvářet v televizi. Ale když už tady jste, děti, dobrá zpráva... Byli jste v televizi dost dlouho, takže máte talkshowpardon. Teď jen utéct a schovat se. Brnknu De Vriesovi, večer jste pohřešovaní a ráno máte pasy.

Utíkejte, děti, schovejte se. Maliko a Yaro, běžte. Pa. Ahoj, já jsem Arjen, díky za pozornost. Pro více informací o nejlepších receptech na fríský sladký chléb, odebírejte náš kanál. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach.

Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

zkurvystán :D za kreativitu klobúk dole

221

Odpovědět

Pokud žijí děti deset let v nějaké zemi, a ani jinou zemi neznají (v tomto případě tedy od tří a dvou let) je naprosto nehumánní, necitlivé, špatné, neetické, brutální a nemorální je poslat do jiné země a navíc absolutně jiného prostředí s jiným jazykem a kulturou - a nemělo by k tomu docházet nikdy. To, že to s Howickem a Lili díky médii vyšlo není špatně, je to dobrá zpráva v záplavě něčeho odporného k čemu by docházet nemělo a s tím by se mělo pracovat ;)

2424

Odpovědět

Ten hlavní problém je v tom, že by vyřizování žádostí o azyl nemělo trvat deset let. Pak by taková nepříjemná situace vůbec nenastala.

751

Odpovědět

+jjkPřesně tak :)

92

Odpovědět

+jjkBingo.

61

Odpovědět

+jjkjjk to je pravda, nemělo by trvat 10 let ale když trvá protizákonné to zjevně není a dál se jede podle stejných pravidel která byla nastavane pro optimistickou představu řešení v řádu měsíců. Takže co když tedy soudy pochybí a vlečou to 10 let, něměl by přeci jen existovat nějaká pardon nebo pravidla která zohlední tuto dobu a délku pobytu dětí v dané zemí ? Protože toto není jejich chyba že se to vleklo tak dlouho.

30