Neil deGrasse Tyson vysvětluje cestování časem v Interstellaru

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:214
Počet zobrazení:13 679

V dnešním videu vám Neil deGrasse Tyson vysvětlí princip cestování časem, se kterým jste se mohli setkat ve sci-fi snímku Interstellar.

Přepis titulků

Pokud bych cestoval vesmírem a uviděl černou díru, vydám se opačným směrem. Neil deGrasse Tyson vysvětluje konec Interstellaru. POZOR, SPOILERY! V Interstellaru dochází k interakci mezi budoucím a současným Matthew McConaugheym. Předpokladem je, že proletíte skrz černou díru, a tím tuto možnost získáte. Vezměme si však skutečný život, známe v něm tři dimenze. Představte si to jako ulici v New Yorku.

V té ulici stojí budova, která má určitý počet pater, ve kterých se můžete s někým setkat. Dohromady tedy máme tři souřadnice. Uvědomte si ale, že pokaždé, co si s někým domluvíte schůzku... - Nezvládnu to. - Ale zvládneš! Nikdy si nedomluvíte čas schůzky, aniž byste si domluvili místo. Stejně tak si nikdy nedomluvíte místo, aniž byste se dohodli na čase. Takže abyste se s někým skutečně mohli sejít, je třeba znát čtyři údaje. V podstatě čtyři souřadnice.

Tři prostorové a jeden časový údaj. Nikdy svému kamarádovi neřeknete: "Sejdeme se zítra v deset ráno." Kde? Nikdy mu neřeknete: "Sejdeme se na rohu té a té ulice." Kdy? Sami dobře víme, že je třeba znát místo i čas, aby se náš život ubíral nějakým smysluplným směrem. Takže myšlenka, že žijeme ve čtyřrozměrném prostoru by neměla být lidem cizí.

Bereme ji jako samozřejmost. Rozdíl je v tom, že v tom trojrozměrném prostoru nejsme uvězněni. Mohu jít nalevo, mohu jít napravo, mohu skákat nahoru a dolů, mohu jít dopředu a dozadu a mohu to opakovat. Mohu se dostat do kteréhokoliv místa ve svém trojrozměrném prostoru, ale přesto jsem vězněm přítomnosti, která neustále směřuje od minulosti k budoucnosti. Nemám přístup k minulosti, nemám přístup k budoucnosti. Pokud se však ocitnete ve vyšší dimenzi, není cestování v čase tak nemyslitelné.

Vystoupíte z časové dimenze a můžete vidět čas stejným způsobem jako nyní vidíme prostor. Jakékoliv otázky, které máme, cokoliv, co řekneme o našich životech, nedává ve vyšší dimenzi smysl. Můžete se ptát: "Kdy jsem se narodil?" "Byl jsi pořád naživu." "Kdy jsem šel na vysokou?" "Pořád chodíš na vysokou." "Kdy jsem umřel?"

"Jsi pořád mrtvý." Takže pokud před sebou budete mít celou časovou osu, budete k ní mít přístup a můžete do ní kdekoliv vstoupit. Nevíme však, jestli ji můžete také ovlivnit. Pokud celá vaše časová osa už existuje, co by se stalo kdybyste do ní zasáhli a chtěli něco změnit? Vždyť už dávno existuje. To jsou fascinující otázky, které přesahují hranice science fiction. Nevíme, co je v černých dírách, ale takhle si to vysvětluju...

Komentáře (63)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže len potvrdil, že o čiernych dierach vedia prd.

72

Odpovědět

2:51 "that make great fodder for science fiction stories" - které poskytují skvělý materiál pro sci-fi.
A ten konec bych řekl, že myslí ve smyslu "takže si s nimi dělejte, co chcete". :)

02

Odpovědět

Ve spousty věcech se plete ale jinak to docela ujde podtrženo a sečteno 3/10 nojo každý musí usilovat o to aby vypadal chytře,mohla bych napsat rozsáhlý text toho co si myslím ale nebudu tu ztrácet čas. ;) :-*

134

Odpovědět

Přesně tak nemá cenu tady ztrácet čas oni stejně nepřijmou odlišný názor jen ti smažou komentář pokud je nepohodlný to je tu normálka. já třeba s tebou souhlasím :)

219

Odpovědět

+HostitelDěkuji moc aspoň někdo normální :-*

121

Odpovědět

+Elizabeth66Vždyť si nic neřekl. V čem se plete? Souhlasit s ním nemusíš, ale měl by si říci v čem se podle tebe plete. ( stačí v bodech ať si neupíšeš prstíček )

120

Odpovědět

+Hosthehe ale stejně by to nikoho nezajímalo tak proč to rozebírat navíc pro normální lidi bych to rozebrala moc odborně a ne každý by musel rozumět

18

Odpovědět

+Elizabeth66Nic není potřeba vysvětlovat nikdo tu nepochybuje o tvé genialitě a nadřaženozti

101

Odpovědět

+Elizabeth66:D A to vadí? Proč to nerozebrat pro tu hrstku vyvolených, jež oplývají tak vysokou inteligencý, že by ty tvoje teorie byli schopni vstřebat? :D

70

Odpovědět

+TondaKarelEh teď takhle ráno ? :P ráda bych ale musím se nasnídat a ještě mám spoustu jiných věcí jaká škoda. :)

07

Odpovědět

+Elizabeth66Něco se ti upřít nedá.. Trolíš na jedničku. Máš talent

70

Odpovědět

Trolling level over 9000! :D

130

Odpovědět

+TomicekNechci se chlubit ale podle menzi testu IQ mám IQ 152 takže si myslím že tu nemusím trolit jsem jen prostě trochu chytřejší než ostatní a tak chápu některé věci lépe. :-* prostě vás žere že jsem tak supercool chytrá

122

Odpovědět

+Elizabeth66Ale používat interpunkci tě asi na základní škole nenaučili...

111

Odpovědět

+FrixJá tvoje chyby taky neopravuji ;)

29

Odpovědět

+TomicekJá toho o vesmírné vědě vím hodně ;)

013

Odpovědět

Osobně si myslím, že cestovat v čase není možné. Porušuje se tím příčina a následek. Ono zastavit čas nebo ho zpomalit lze buď díky gravitaci ( viz černá díra ) nebo rychlostí ( čím rychleji se pohybujete tím pomaleji na vás čas působí ( z pohledu vnějšího pozorovatele) z vašeho pohledu čas plyne normálně ) Tady se příroda brání tím že nelze přesáhnout mezní hranici rychlosti ( rychlost světla ) Čím větší rychlost vyvinete tím více energie spotřebujete, ale stejně rychlosti světla nedosáhnete. Krásně je to vidět na urychlovači částic. Tam taky urychlují částice k 99,9 procent rychlosti světla a rychleji to už prostě nejde. I když dodávají více energie částice se srážejí proti sobě blížící se rychlosti světla stejně výsledná kolize rychlost světla nedosáhne ( i když z logiky věci by se rychlosti sčítaly u mezní rychlosti to prostě neplatí)

45

Odpovědět

Netvrdím že cestování v čase musí být nezbytně nutné, ale proč by něco nemohlo porušovat příčinu a následek? Třeba je celý koncept příčiny a následku iluzí lidského mozku způsobenou tím, že nejsme schopni vnímat čas jinak než jako neustále plynoucí v jednom směru. Podobně jako náš mozek vytváří iluzi že je Země placatá protože jsme tak strašně malí že nemůžeme vidět jak je zakřivená, ale ve skutečnosti je to uplně jinak...

101

Odpovědět

+MalkySlyšel jsem i takový názor že plynutí času je iluze. Nebo což bylo i tady zmíněno že veškerý čas byl stvořen při velkém třesku, že vesmír veškerý čas obsahuje budoucnost i minulost, ale pochybuji že by se to dalo nějak dokázat. Nicméně třeba teorie relativity šipku času umožňuje dopředu i do zadu. Prý na tom nezáleží a Einstein měl do teď pravdu .)

20

Odpovědět

+HostA když se nad tím tak zamyslím tak v tomto případě kde by byl veškerý čas stvořen při velkém třesku tak se cestování časem prakticky vylučuje. Vše už je určeno nic se nedá změnit a prakticky i člověk vlastně má jen iluzi svobodné vůle. Jen plníme předepsaný scénář. Pro mně je to dost divná představa.

30

Odpovědět

+HostAle nevylučuje... Zjednoduším to, nějaký cestovatel v čase může udělat třeba milion skoků, ale čas pořád má začátek a konec a konečný počet bodů mezi tím. A cestovatel na to nemá žádný vliv, všechno to vzniklo při velkém třesku, včetně jeho cest. Musíš se na to dívat z vyšší dimenze, vždyť o tom mluvil v tom videu. :)

21

Odpovědět

+TaanTam by se muselo počítat, že cestování v čase už je obsaženo při vzniku vesmíru i stím že volby které skokan udělá už vesmír obsahuje. Je to jak bochník chleba. Současnost je krajíc. Před krajícem minulost za ním budoucnost. Řekněme že skokan by chtěl dát do určitého úseku chleba hrozinky. Tyto hrozinky už by byli součástí vytvořeného chleba vlastně dříve než by je tam ten skokan dal. Tohle už je trochu psycho.

00

Odpovědět

+HostNázor který zde popisuješ byl velice populární v minulosti. Snad píšu správně, že Einstein prohlásil "bůh nehraje v kostky", čímž narážel na kvantovou fyziku. Ta nám právě "říká" že události nejsou předurčené, ale věcí náhody.

30

Odpovědět

Poznámka k novému webu: Až teď, když je zde více komentářů s ještě více reakcemi, jsem si všiml, jak jsou odpovědi na komentáře strašně nepřehledné a hodně se ztrácím v tom, která odpověď odpovídá na kterou ..

101

Odpovědět

Jo to jak to bylo předtím odsazené bylo lepší. Myslím že max kapacita byla 3, ale úplně by stačilo 6 s poloviční zvdáleností

30

Odpovědět

K tomu máte to odřádkování strašně napálený, vejdou se mi tu tak 2 komentáře na obrazovku. Mimochodem, když má video víc stránek komentů, proč nezůstalo [1] 2 3 [...] a místo toho je tu jen ubohé Předchozí a Další? Nikdo se nechce proklikávat, když ani neví, kde je konec. Děláte to kvůli pár proklikům, nebo vám ten web dělal nějaký lempl? A jen tak mimochodem, lišta ve přehrávači, která se objeví při pohybu myší je snad standard. Vy jste fakt unikát. Omlouvám se za jedovatou slinu ale muselo to ven.

30

Odpovědět

+TaanTo same titulky v prehravaci pro iOS zarizeni.. Existuje rada opensource prehravacu, ktere si muzes implementovat na stranky a mobilni zarizeni to zvladnout, ale proc ze jo? Proc neco delat poradne, kdyz to muzu odflaknout :-)

00

Odpovědět

Minulost je uz napisana. Ak by som sa teda do minulosti vratil a nejakym sposobom ju zmenil, jednoducho sa tam pozmeni chod udalosti, pricom cas z ktoreho som prisiel bude nezmeneny - akurat, ze tam nebudem ja.
Potom sa ale mozem vratit naspat... s dobrym pocitom, ze som prave vytvoril novy vesmir.
Takto by som si mohol skakat hore-dole a vytvarat dalsie a dalsie vesmiry.

Som zvedavy kolkokrat prepisem tento koment z inych dimenzii.
... potom som sa zobudil a napisal koment na videacesky... to nie je pravda... aale je. Nie je a uz netrep. Ok

05

Odpovědět

Hned v druhé větě odporuješ té první. Ano, minulost je napsaná. Proto, když se do ni vrátíš, objevil ses tam i v ten moment, kdy byla minulost "psána".

Pojem "psát minulost" je tady ale dost zavádějící. Minulost prostě je. Nepíše se, když ji zrovna prožíváme. Už je vytvořená.

10

Odpovědět

+skyTakze keby som sa vratil, vratil by som sa do mojeho stareho ja a smycka by sa uzavrela ?
Den by pokracoval ako zvycajne a ja by som nemal vedomie o tom, ze sa nieco stalo, ze som prisiel z buducnosti ?

00

Odpovědět

+lol`vratil by som sa do mojeho stareho ja a smycka by sa uzavrela...` -> nikoli. Není problém, aby tvé "já" existovalo v jenom čase vícekrát. Nicméně, pokud by se v minulosti objevilo tvoje "já" z budoucnosti, mohl by ses s ním normálně potkat.

Představ si, že by právě prošlo dveřmi tvoje budoucí já. Řekněme, že by se 3.9. 2020 vrátilo do dnešního dne. Existence tvého "já" v budoucnu by skončila a 4.9. 2020 by tam již nebylo (pokud do té doby nepřežije), protože bypokračovalo v životě 3.9. 2016.

00

Odpovědět

Tak málo videí s ním a ještě přidáte takové krátké, které skončí dřív než začne. Prosím více videí s ním.

330

Odpovědět

Jj, další se časem určitě objeví.. :)

60

Odpovědět

Osobně si myslím že ani v prostoru se nejsme schopni pohybovat volně ale jsme stejně jako v čase uzamčeni. Tím že se pohybujeme se vlastně v prostoru suneme stejně pomalu jako v případě času. Podle Einsteinovi teorie relativity čím rychleji se pohybujeme tím pomaleji plyne čas. Proč to samé neplatí pro prostorové dimenze, čili čím rychleji se v prostoru pohybujeme, tím pomaleji nám prostor plyne, pouze to člověk není schopen vnímat. Aneb stejně jako se nemůžeme vrátit v čase zpět, nelze ani skočit do absolutního bodu v prostoru protože ten neexistuje.

04

Odpovědět

Čas neexistuje mimo prostor a proto se mu říká časoprostor: Tolik o tom proč si myslíš že se pohybem v prostoru ovlivňuje čas. Ale jak tě napadlo že se nemůžeš pohybovat v prostoru? Jsi snad nějaký strom kterému se to nějak špatně vnímá ? A co je ten Absolutní bod v prostoru ?

10

Odpovědět

Tak tohle mi přišlo trochu zbytečné. Konec interstellaru byl naprosto jasný. Nebyla to přece Clarkeho Odysea. Velice hezký film, ale žádnou konečnou mindfuck zápletku na rozdíl od spousty jiných neměl. Asi proto video nemělo v podstatě žádný obsah.

151

Odpovědět

to je tvoj pohlad, ale asi by si neveril kolko ludi ten film nechapalo, resp. nanho nadavali ze to bola p******a co nedava zmysel (ta zaverecna cast), pre tych ludi by to video mozno nebolo zbytocne

10

Odpovědět

Chybka 1:09: when - kdy :)

30

Odpovědět

Díky, opraveno.

20

Odpovědět

Osobně mám problém vstřebat pojem časo-prostor.

Vždyť čas objektivně neexistuje. Je to poměr dvou kmitavých procesů/frekvencí, kde jeden z nich zvolím jako etalon (viz. definice sekundy) .

Máme biologický čas, sociální čas, poločas rozpadu...

27

Odpovědět

Samozřejmě že čas existuje, lidi si ho nevymysleli. Všechno známé v našem vesmíru je závislé na čase.

60

Odpovědět

+ass.ass.inCo konkrétně je ve vesmíru závislé na čase?

02

Odpovědět

+callhouseVšechno
:D
Nebo víš o něčem co není ?

10

Odpovědět

+callhouseMožno proces, keď sa rozpínanie vesmíru začne zastavovať a ísť dozadu a zmršťovať sa.
Na druhú stranu si nie som istý, či to vyžaduje čas alebo je to iba určitý proces bez potreby času

00

Odpovědět

+ass.ass.inNo oba máte pravdu :D už jen na základě toho co řiká týpek ve videu. Pro člověka čas existuje, ale neexistuje sám o sobě. My vnímáme čas, abychom si ulehčili prožívání reality. Je to stejný jako bys řekl, že existuje šířka...to je jen pojem co označuje něco, co můžeme vnímat ale šířka sama o sobě neexistuje. Pokud bychom se staly bytostmi vnímající čas jako další dimenzi, přestal by tím pádem pro nás existovat. Čas nejde dozadu, ani dopředu, ani nestojí na místě. To jen my, třídimenzionální bytosti, to tak vnímáme.

81

Odpovědět

+GodotMěl by sis o tom zjistit víc. Čas existuje a my to víme a vnímáme jako BOD ! Bod je nultá dimenze a protože se pohybujeme ve třetí znamená to že částečně zasahujeme do 4. ale jak říká ve videu jsme v ní uvězněni. Stejně jako je 2D prostor možné zobrazit jako povrch koule tedy na 3d tělese nebo zakřivená přímka je 1D prostor promítán v 2D prostoru (jako kruh). O tomhle je to video.

21

Odpovědět

+00oqV tomhle se samořejmě neshodou ani fyzikové mezi sebou, ani filosofové mezi sebou. Jde o to, že obecná teorie relativity čas bere jako základ, zatímco v kvantové mechanice to úplně nefunguje. Mluvil jsem ale spíš o tom, že když se řekne "čas", představí si lidi, jak útíkají hodiny, vteřinu za vteřinou a hodinu za hodinou a že čas jako takový lítá ve vzduchu a ukrajuje nám den. A že je lineární. A v tomhle smyslu čas neexistuje, na čemž se shodne 99% fyziků i filosofů ;-)

04

Odpovědět

+GodotJmenuj alepsoň jednoho... Neznám žádného (dobrého) filozofa ani fyzika který by tvrdil že čas neexistuje. Také nechápu co to má společného s kvantovou teorií vs teorií relativity... Řešíme tu dimenze o nichž není ani jedna z teorií.

30

Odpovědět

+00oqPromiň, neposloucháš mě, jedeš si svou, jsi celkem kousavý a očividně v tomto směru nevzdělaný. I tak díky za diskuzi, nicméně pokračovat v ní nebudu. Kdybys chtěl, můžu ti sem hodit nějaký odkazy na základní pojmy a teze, případně doporučit literaturu ;-)

01

Odpovědět

+GodotOvšem budu rád. Pokud možno pošli vše dost mě to zajímá.

00

Odpovědět

+00oqStačí si to vygooglit:
http://www.national-geographic.cz/clanky/cas-neexistuje-vsechno-probiha-najednou-tvrdi-respektovany-fyzik.html#.V8RSPyiLShc" target="_blank" rel="nofollow">http://www.national-geographic.cz/clanky/cas-neexistuje-vsechno-probiha-najednou-tvrdi-respektovany-fyzik.html#.V8RSPyiLShc
http://nevsedni-svet.cz/rozbijeme-vasi-predstavu-o-casu-existuji-minulost-pritomnost-a-budoucnost-soucasne-skonci-nekdy-cas/" target="_blank" rel="nofollow">http://nevsedni-svet.cz/rozbijeme-vasi-predstavu-o-casu-existuji-minulost-pritomnost-a-budoucnost-soucasne-skonci-nekdy-cas/
http://www.physicscentral.com/explore/plus/timeless.cfm" target="_blank" rel="nofollow">http://www.physicscentral.com/explore/plus/timeless.cfm
http://www.collective-evolution.com/2015/07/20/quantum-experiment-shows-how-time-doesnt-exist-as-we-think-it-does-mind-altering/" target="_blank" rel="nofollow">http://www.collective-evolution.com/2015/07/20/quantum-experiment-shows-how-time-doesnt-exist-as-we-think-it-does-mind-altering/
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cas_(filosofie)" target="_blank" rel="nofollow">https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cas_(filosofie)
Doporučuju Hawkinga, Polkinghorne, nebo Heideggera (i když ten nepíše populárně samozřejmě). V češtině toho je taky pár k najití online, ale takové články nemají akreditaci tak jen pro příklad sem jich pár linknul. Ber v potaz že to jsou články a knihy pro laiky (až na heideggera, ale to je zas superparádní) a že informace jsou mírně zkreslené na úkor dobré chápavosti.
Btw, jak sis mohl všimnout, ale nevšiml, tak já popírám jen existenci času, jakožto pojmu který je obecně myšlen. Jak můžeš vůbec říct, že teorie relativity nemá nic společného s časem, když jejím základním pojmem je časoprostor? :D stejně tak kvantová mechanika, jež čas používá jako jedno ze základních měřítek? Navíc jsou to teorie, na kterých staví drtivá většina vědeckého světa a vztahují se v podstatě na všechno, co je :D Sypeš si popel na hlavu a i když samozřejmě chápu, že tvá poznámka o tom, abych ti skutečně poslal odkazy, byla ironická, tak doufám, že dokážeš spolknout svou nabubřelost a třeba se něco přiučíš. Možné je taky to, že si vzdělaný a moudrý fyzik a jen si ze mě děláš srandu ;-) budiž, každý se baví jinak!

20

Odpovědět

+GodotTak tady se pleteš pouze v tom že byla ironická. Díky za odkazy rád si je počtu. Jinak máš asi pravdu cos říkal. A dík za vysvětlení

20

Odpovědět

+00oqA mám silné podezření že oba vnímáme pojem "čas" odlišně.
...proto ty neshody :)

10

Odpovědět

+00oqDíky ti za tuhle reakci. Nečekal jsem to, ať se daří ;-)

20

Odpovědět

+GodotDíky, a mám dotaz jestli chápu správně že konec času (tedy že nebude existovat) nastane tehdy když by se vše zastavilo (všechno co existuje a ve všem). Tak tedy my jako lidé se zastavíme na této planetě, ta se zastaví ve sluneční soustavě a ta se zastaví v galaxii, a ta se zastáví v kdoví čem ještě vším dalším pak vykonáváme jediný pohyb v čase a využíváme jakoby 100% pohybu v čase (něco jako obrácená rychlost světla). ?

00

Odpovědět

+00oqNo... nemyslím si, že to takhle funguje. Čas je závislý na prostoru a naopak, takže se zánikem prostoru by zanikl i čas. Nemůže se stát aby zaniklo jedno bez druhého a proto je představa "zastavení" prostoru a věcí v něm už přežitá (i když nad tím přemýšlel Zenón ve svých aporiích "...Není zcela jasné, co chtěl Zenón svými aporiemi dokázat; snad nemožnost pohybu, ale možná jen to, že jakmile připustíme dělitelnost prostoru a času, dostaneme se do neřešitelných potíží."). Já se snažím vnímat čas, respektive třeba prožívání člověka, svoje prožívání, tak, že se jedná o už namalovaný obraz, ale já ho umím pozorovat jen po částech. Kdybychom se vyvynuli v bytosti, které vnímají čas jako další dimenzi, tak by pro nás přestal plynout a byl by to důkaz toho, že ve skutečnosti čas je sám o sobě jako vlastnost reality a je nehybný (stejně jako v tom Interstellaru ;-) kdyby se čas pohyboval, nebylo by možné pronikat do budoucnosti a zpět do minulosti dle libosti, protože by zkrátka neexistovaly). Je to strašně těžký na pochopení, a podle mě jen naprostý génius (jestli vůbec!) má šanci ztotožnit se s tak abstraktní myšlenkou, pro jejíž plné pochopení a uchopení by musel člověk překročit rámec vlastního mozku! Já sám jen papouškuju to, co se mi líbí a pouze se snažím to pochopit. Taky nejsem vědec ani filosof, jen laik, kterého to baví. Neznám vzorečky, fyziku neumím a většinou nechápu, mám jen nějaké fundamentální základy, takže to prosím vše ber spíš jen jako můj názor než jako pravdu! Tu se dočteš v knihách a seriózních článcích, ale netlač na pilu, jinak se z toho zblázníš :D Navíc představa nehybnosti času je možná jen a pouze pokud existuje tzv. kauzální determinismus (všechno je jen sled příčin a následků, přičemž máme prvotní příčinu a každý další následek je sám o sobě nepřímou příčinou dalšího následku). To by znamenalo, že nemáme svobodnou vůli, nemáme možnost volby, nemůžeme nic změnit a všechno je dáno. (a jak říkala vědma v Matrixu "My svá rozhodnutí musíme jen pochopit" ; páč neznáme příčiny a proto nemůžeme stopro určit budoucnost i když je daná. Musíme jí nejdřív prožít - pochopit-)). A to by se všichni zcvokli! :D
No...zavařil se mi mozek, jdu na pivo, snad je to co píšu nějak pochopitelný a snad by se mnou fyzikové a filosofové souhlasili :-) ještě jednou pro jistotu dodávám, že nejsem vědec ani filosof a nejsem v těhlech oborech studovanej!! Pokud tě to vážně zajímá a chceš se dozvědět víc, přečti si pár populárně naučných knížek s fyzikální tématikou a nějakou základní filosofii, tak jako já a neposlouchej hlupáka v komentářích na videacesky! :D

40

Odpovědět

+GodotProto píši, že objektivně neexistuje.

Čas je subjektivní kategorie, nemá oporu v objektivní realitě. Čas je porovnání dvou frekvencí nějakých procesů, z nichž jeden je vybrán jako etalon. Bez etalonu neexistuje ani čas, není co s čím porovnat.

Šířka je něco úplně jiné, to je otázka metrologie, způsobu měření "prostoru". Já se bavím o jedné z prvotních kategorií, jež jsou současnou vědou všeobecně přijímány - o času (vedle které stojí hmota, energie a prostor).

Jinak souhlas.

13

Odpovědět

+callhouseSice: souhlasím, souhlasím. Ale dohromady to nedává smysl mluvíš tu o pojmech tak jak je definoval člověk ale existují zcela jinak. ...a o tom je toto video (a myslím i zbytek diskuze)
Také souhlasím s tvým prvním příspěvkem ale i ten se zakládá na tom jak toto tvrzení existuje pro člověka a ne "obecně" Je jasné že něco může existovat pokud to může neexistovat nebo existovat jinak ale pokud ani jedno neplatí neznamená to že to neexistuje. (jen o tom nevíme)

01

Odpovědět

+00oqCo konkrétně ti nedává smysl?

10

Odpovědět

+callhouseNo tak jednak bych řek že čas obecně existuje jenom "jinak". Myslím že jeho existenci utváří pohyb v prostoru což znamená že pro množinu všechno co se pohybuje, existuje čas. Je jen otázkou je li něco co se nepohybuje a existuje to, součástí množiny všeho. A tím pádem to obecnou existenci času popírá. Mě to však nedává smysl ty množiny slučovat. (Nevím jestli to chápu správně, jsou to spíš jen parafrázované pravidla co jsem vyčetl).
(Taky se mi zdá zbytečné tvrdit že bez ezhanolu by neexistoval čas (pokud to chápu správně je to nějaká konstanta co to definuje pro všechny případy stejně ?) no každopádně by i bez toho čas existoval ale to je jen jinak řečené výšeuvedené zdůvodnění. Jen by to bylo zmatené pro nás).
A nakonec jen, srovnání vnímání času a prostoru bych také takto neporovnával protože i prostor se (když je v pohybu(jakože nějaká věc/hmota)) deformuje pro všechno co je vůči němu v klidu.
A jak říkám máš ve všem pravdu pokud to tak vnímá člověk. Ale pokud by se to pravidlo vztahovalo na větší množinu prvků pak by to tak nejspíš nebylo

00

Odpovědět

+callhouseJak to, že čas nemá oporu v objektivní realitě? Čas od času si vrznu, to je objektivní realita. :D

30

Odpovědět

toto je jedno z tých videí s ním, ktoré má hrozne zaujímavý obsah ale povie toho tak strašne málo, čo je škoda

180

Odpovědět

Tak kdyby toho řekl více, musel už by si hodně vymýšlet. Jsem radši, že řekne méně věcí blíže pravdě.

121