Pohlcující realismus studia Ghibli

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:184
Počet zobrazení:9 424

Haja Miyazaki je legendární postavou studia Ghibli. Jeho filmy se prosadily i mezi lidmi, kteří japonské anime vůbec nesledují. V čem tkví kouzlo těchto filmů?

Přepis titulků

Abyste mohli vyprávět působivý příběh, musí ho vypravěč zasadit do propracovaného světa. Říká se tomu stavba světa. Některé příběhy vyžadují detailnější svět než jiné. Ale ve výsledku jde o to samé. Rozehnat nedůvěru a vtáhnout nás do světa, který jsme vytvořili. Rád bych probral stavbu světa ve filmech studia Ghibli. Využívají stavbu světa, aby dosáhli pocitu pohlcujícího realismu.

Je to něco, co lidé ve filmech Ghibli už dlouho obdivují. Díky mistrovské animaci a důrazu na detaily studio Ghibli neustále vytváří propracované a unikátní filmy, které vytvářejí těžko dosažitelnou rovnováhu mezi fantazií a realitou. Stavba světa je pro animátory těžkým úkolem, protože každý vizuální prvek musí být vytvořen od základu. Před nakreslením neexistuje. V tom Ghibli vyniká.

Jejich animátoři svoji práci zvládají mistrovsky a v každé scéně se věnují maximálním detailům. Tím probouzí autorův příběh k životu. Bez ohledu na to, jak fantastický příběh je, svět v jejich filmech vždy vypadá povědomě a realisticky. Jak řekl Hajao Miyazaki: "Anime se může odehrávat ve smyšleném světě, ale věřím, že v jádru musí být realistický.

I když je vyobrazený svět klamem, měl by vypadat co nejrealističtěji. Jinými slovy, animátor musí vytvořit tak realistický klam, až diváci uvěří, že vyobrazený svět existuje." Podívejte se na přístup studia Ghibli k animaci pohybu. Podívejte se, jak postavy utíkají a reagují s prostředím. Vlní se jim oblečení a vlasy. Vytváří to iluzi fyziky.

Animátoři musí v každém snímku zohlednit měřítko, gravitaci, váhu i hybnost. Musí imitovat skutečný svět, i když je to svět smyšlený. To je unikátní výzva. Musí vytvořit realistický film na naprosto nerealistickém médiu. Tuto snahu nemá jen studio Ghibli. Avšak právě to neustále dosahuje realistického a hmatatelného pohybu který vypadá naprosto nenuceně. To nás vtahuje do reality animovaného světa i přesto, že tento svět je naprosto odlišný od toho našeho.

Zamyslete se nad slovem animovat. Znamená to přivést k životu. Je to herectví. Miyazaki tvrdí, že animátoři jsou herci. Musí své postavy chápat a vcítit se do nich. Práce animátorů je podobná práci herců. Musí chápat, jakou motivaci postavy mají.

Ve světě Haja Miyazakiho se jejich emoce stanou vašimi. A jak se často říká, stanete se animátorem i hercem. Samozřejmě i dabéři mají na svědomí velkou část hraní. Ale dabing jsou jen slova, pokud nejsou připojena k postavě. Chování postavy a výrazy v obličeji jsou stejně tak důležité a doplňují slova postavy. Mistrovskou technikou animátora je vcítit se do postavy, kterou vytváří. Abyste to lépe pochopili, podívejme se na běh.

Aby vytvořili iluzi běhu, animace je přeci iluzí, animátoři využívají cyklus běhu. Je to animovaná sekvence, která vytváří pohybující se postavu. Zacyklete ji a docílíte běžící postavy. Samozřejmě existuje mnoho druhů běhu. Každá postava běhá jinak. Záleží na okolnostech a důvodu k běhu. Běh má téměř vždy jasnou motivaci.

Je to příležitost, aby animátor něco prozradil o své postavě. Je to možnost, jak může animátor hrát. Kdykoliv vidíte ve filmech studia Ghibli běžící postavu, animátor zohlednil motivaci postavy a zahrnul ji do způsobu, jakým se postava pohybuje. Poznámka. Vytvoření realistického pohybu v animaci je tak těžké, že mnoho filmařů využívá princip kopírování skutečného pohybu, což je zkratka k realističtějšímu výsledku.

Říká se tomu rotoscoping. Ale pravdou je, že výsledek je někdy trochu děsivý. Leží přímo v děsivém údolí. Vezměte v úvahu například nechvalně proslulou animovanou adaptaci Pána prstenů. Ale to je téma na jiné video. Ale jde mi o to, že animace nemusí přesně kopírovat skutečný svět.

Musí vytvořit jeho analogii. Některé imaginární světy se tomu našemu podobají, ale nemusí být nutně identické. Animátoři mohou vzít pravidla světa a kdykoliv je změnit nebo porušit. V tom leží kouzlo animace. Ale abyste dosáhli pohlcujícího realismu, který najdete ve filmy studia Ghibli, musí existovat základní podobnost mezi postavami a prostředím. To nás přivádí zpět k tomu, jak Ghibli zobrazuje pohyb.

Pohyb v animaci musí zohledňovat relativní měřítko a váhu. Nejenže to Ghibli zvládá s grácií, ale také tlumočí emoce a vlastnosti postav zaměřením se na malé detaily. Ve scéně, kde si Čihiro nazouvá boty... Mohla to být jednoduchá scéna. Mohli jste nakreslit, jak si nazuje boty a odejde. Ale Myiazaki sledoval, jak se obouvají skutečné holčičky. Botu si pouze neobuje, ujistí se, že sedí a je zavázaná.

Vidíte, jak botou zaklepe do země a pak odběhne. A tenhle kouzelný moment vás přesvědčí o tom, že nejde o imaginární svět, ale o skutečný. V Cestě do fantazie se lázně zdají být živé a skutečné. Ačkoliv jsou naprosto nereálné, v jejich existenci v kontextu světa věříme, protože jsou tak dobře vykresleny. Najdete zde zaměstnance se svými úkoly, ložnice, kotel na uhlí, který vyhřívá koupele, různé druhy lázní pro různé klienty, dokonce i proces, kterým naplníte koupele různou vodou.

Kdybyste sledovali jiného zaměstnance, jaký by byl jeho den? Je zábavné si to představovat. Tyto detaily jsou příběhy, které se ukrývají v pozadí. Zde tkví důležitost stavby světa. Nevypadá jako laciná fasáda, která doplňuje náš příběh, místo toho světu dodává hloubku. Máte pocit, že svět existuje i mimo záběr.

Názorným příkladem je Princezna Mononoke. Je to středověký svět inspirovaný japonským folklórem. I přes fantasy prvky nejde o za vlasy přitažený film. Je uvěřitelný díky propracovaným postavám a díky smyslu pro detail. Film vyobrazuje klasický styl pohybu studia Ghibli, společně se zavedenou společností i infrastrukturou. Podívejte se na Železné město. Společnost je zde propracována tak, že každé pohlaví má své role.

Ženy pracují u měchů, zatímco muži vyrážejí z města s paní Eboši a získávají suroviny. Tyto detaily nejsou hlavním tématem filmu, ale budují hloubku, která posiluje hlavní příběh. Vytvářejí uvěřitelný svět. Důraz na detail je nejvíce vidět u širokých statických záběrů. Především ve městech, kde je mnoho lidí. Ilustruje to nesmírnou snahu o detail animátora. Vše v tomto světě musí vytvořit od základů.

Všimněte si postav v pozadí. Co dělají, jaké mohou mít úmysly? V animovaných filmech má vše svůj důvod. Sledujte pozadí. Podívejte, co vše tam animátoři skryli, ať už úmyslně nebo ne. Pomáhá to vytvářet uvěřitelnost světa, ale sahá to až mimo filmový záběr. Všímejte si běžného a nevýznamného.

Zdánlivě nepodstatných prvků v pozadí. Vše bylo vytvořeno s nějakým úmyslem. Další unikátní kvalitou studia Ghibli jsou příběhy, které vyprávějí. Studio Ghibli je často přímo spojováno s Hajem Miyazakim, jejich slavným a vizionářským režisérem fantasy příběhů. Ale existuje i pár dalších filmů, které vsází na zdánlivě bezvýznamné příběhy. Podívejte se na filmy jako Vlny oceánu, From up on Poppy Hill a Střípky minulosti.

Vyprávějí minimalistické a decentní příběhy s hlubokým emocionálním jádrem. Tyto příběhy by bez mistrovské animace nešlo přivést k životu. Jsou to příběhy, které byste v animovaném filmu nečekali. Většinou by mohlo jít o hraný film, ale není tomu tak. Zdá se, že do animovaného světa naprosto zapadají. Jiné médium by je od základu změnilo. Jde o vyprávění těchto příběhů. Byly to decentní, extravagantní, dospělé, kouzelné, nostalgické a emocionální příběhy, které ve filmech studia Ghibli ztělesnily příchod tohoto média.

Jak jejich filmy ukázaly, animace je vážné médium, ne žádná novota. Nejedná se pouze o způsob, jak zobrazit kouzelné fantastické světy, ale dokáže předávat myšlenky a emoce, které jiné médium nezvládne. Filmy studia Ghibli překonaly naše očekávání toho, co animované filmy dokáží. Zanechaly nás přístupné jejich kouzlu. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pozerám anime asi 4 mesiace a od vtedy som videl dobrych 50-60 filmov a serialov pricom KIMI NO NA WA je najlepsie spracovany animovany film ak nie aj celkov jeden z najlepsich filmov ktore boli kedy vytvorene ta animacia,farby a az neskutocna realnost postav ktoru animatori zakomponovali do toho je neskutocna.

11

Odpovědět

Díky za překlad hezkého videa. Poetika ghibliho filmů je úžasná a je fajn, že si toho lidé všímají.

91

Odpovědět

Teda kdyby měli lidi v reálu takhle děsivě obří oči, zabednil bych se doma s brokovnicí a lunchmeatovejma konzervama, než by si pro mě ty monstra přišli...

311

Odpovědět

V anime mají tak velké oči protože japonci je mají hnusné malé a šikmé kompentují si tak své nedostatky :) nesudmě je podle toho :)

127

Odpovědět

+Carol WorldChápu. Dobře... :)

12

Odpovědět

+Carol Worldvelke oci maji pro lepsi vyjadreni emoci

21

Odpovědět

+xaone to teda nemají a přestan se jich zastávat ! :D viděl si někdy ty šikmooké žlutáky ? :D vždyt jsou to odporní lidé :D se jim nediv žemají takové mindráky

24

Odpovědět

Lunchmeat by vás zabil rýchlejšie ako tie monštrá :D :D

50

Odpovědět

Tak tohle je přesně podle mého gusta. Díky moc za překlad úžasného videa. Cesta do fantazie se pro mě stala zlomovým okamžikem vnímání anime v dětství. I když jsem si hrával venku s kamarády, byly to právě všemožné filmy, seriály a i hry, které se na mých názorech, ideích a nakonec i osobnosti podílely a utvářely. Asijská kultura spolu s anime mě nejvíce oslovila.

Jen bych si dovolil menší výtku: prosím autora překladu aby přidal více tagů, nemusí to být desítky, ale myslím si, že takový kvalitní video si zaslouží více tagů jen rychlým navrhnutím třeba: Ghibli, Haja Miyazaki a možná kdyby se i chtělo více tak bych přidal tagy názvů hlavních filmů, které se ve videu ukázaly. Bohužel je až příliš reálné, že název videa zapomenu a pak ho nebudu moct najít, protože si nevzpomenu na vhodné klíčové slovo.

171

Odpovědět

Miyazaki... to je zkrátka fenomén animovaného filmu... jen bych doplnil práci Joe Hisaishiho, který k Miyazakiho většině filmům vytvořil naprosto úžasné soundtracky, dohromady tvoří dokonalou filmařskou dvojici... pro milovníky soundtrackové hudby si doporučuji stáhnout jeho koncert k 25. výročí založení studia Ghibli...

81

Odpovědět

Mononoke miluju od dětství a je to prostě výborný, jako dospělej to oceňuju ještě víc... nedávno jsem začal zkoukávat ostatní Miyazakiho věci - Howls moving castle je hodně dobrej, Spirited Away mě tak nevzalo, i když je to samozřejmě řemeslně pěkný...asi jsem na to starej... máte taky takovou zkušenost, že některý Miyazakiho filmy jsou spíš pro mladší a některý dospělší? (případně doporučení na ty dospělší ? :))

51

Odpovědět

Určitě souhlasím s tím, že některé filmy jsou spíš pro dospělé a jiné spíš pro děti. Určitě je to dáno tím, zda má film nějaký podtext nebo ne. U některých filmů je hodně silný, jako například poměrně silný ekologický podtext u Mononoke a Naušiki. Zrovna u Spirited Away mi přišlo, že ten film je jen čistě odpočinkový. Howl's moving castle zase stojí tak nějak na polovině cesty. Odkazuje na nesmyslnost války, ale tenhle společenský podtext se nachází v pozadí.
Ale pokud je nějaký další Mijazakiho film, na který nedám dopustit, tak je to Doručovací služba slečny Kiki. Ten film je hrozně odpočinkový a kouzelný, přitom se v něm za celou dobu nestane nic moc významného.

71

Odpovědět

Mě právě Spirited Away dostalo hrozně moc: ) Asi je to nejenom o věku, ale i o životní etapě a taky náladě... Mononoke a Howla jsem už dlouho neviděla (teď si říkám, jaká je to chyba: )), ale ještě se mi hodně líbilo Whisper of the Heart a zmiňované From Up on Poppy Hill, ty jsou právě takové dospělejší.

61

Odpovědět

Ty dospělejší z mého pohledu : The Wind Rises ,From Up on Poppy Hill , Whisper of the Heart ,Porco Rosso, Laputa/Tenkū no shiro Laputa, Kaze no tani no Naushika.

The Wind Rises a Porco Rosso Jsou asi nejvíce dospělácké.

11

Odpovědět

+OhBaterkaPríde mi divné uvádzať anglické názvy japonských filmov na českej stránke. Prečo použiť u filmov čo majú český názov anglickú verziu, keď vo videu sú tiež uvedení preklady a aj csfd primárne používa české verzie. Väčšina názvov filmov sa ani neprekladá doslovne, teda ak neviem anglickú verziu tak si musím daný film dohľadať. Napr. pri Spirited Away som nevedel o čo ide. Chápem že je to môj problém že túto vedomosť nemám, ale keby ste uviedli Cesta do fantázie tak by podľa mňa každý vedel o čo ide. Alebo sa mýlim?

21

Odpovědět

+Jojoza mě - já se na zmíněné filmy dívám v angličtině + pro své "databázové" účely používám IMDB... české názvy filmů vůbec neznám a nehodlám je kvůli Vám zjišťovat :)

01

Odpovědět

+freak thinkerNo ja na japonské filmy jedine po japonsky :) Ale prečo to brať tak osobne... Len som povedal svoj názor, že väčšina ľudí by podľa mňa skôr spoznala české ako anglické názvy. Netvrdím že to platí pre každého. A kým niekto nespraví nejaký prieskum, tak sa asi nedozvieme ako to je :)

11

Odpovědět

+Jojoprůzkum by pravděpodobně řekl, že nejvíc Čechů vidělo ty filmy v češtině s českým názvem, slavnější filmy vidělo celosvětově nejvíc lidí v angličtině s anglickým a méně slavné vidělo celosvětově nejvíc lidí v japonštině s japonským... takže si z toho každá strana může vzít ten svůj argument :)

01

Odpovědět

+freak thinkerVšechny právě nejsou do češtiny přeložené (a i když jde o doslovné překlady, nemuselo by to být vždy jednoznačné) a japonštině nerozumím, takže se mi špatně pamatuje, který film je který - proto mi přijde nejjednodušší je jmenovat všechny v angličtině...

21

Odpovědět

+freak thinkerUh právě sem nechtěl postovat mix japonštiny (a to ještě přepisu),češtiny a angličtiny. V AJ jsou všechny snad dohledatelný.

Navíc ne všechny mají český název.

21

Odpovědět

+OhBaterkaChápem, ono to vôbec nebola kritika, len ma kus zarazilo že štyria ľudia zo štyroch sa v tom tak dobre orientujú :)

01

Odpovědět

To, co jsem vždycky obdivoval na japonském animovaném filmu (seriálu), byl způsob, kterým dokáže vykreslit poetiku i zcela běžných věcí. V tomto videu to jde vidět snad na každém obrázku :-)

132

Odpovědět

najednou jsem dostal strašnou chuť koukat na anime filmy

154

Odpovědět

klídek lidi hovado je jen troll :P

13

Odpovědět

disney se může někam zahrabat.. nic nikdy nedosáhne takové úrovně jak miyazakiho filmy .. mě stačí jen viděl část filmu a už je mi do breku :D a to u žádných filmů ani pohádek nikdy nebrečím jen u miyazakiho filmů .. hm čím to asi bude? o_O

74

Odpovědět

Ako porovnávať Disney s Pixarom je ťažké, ale aby niekto porovnával Disney s Miyazakim, to je ako porovnávať jablko s tlačenkou, len preto že oboje sú potravina. To že preferuješ jablko neznamená, že je tlačenka zlá ;)

12

Odpovědět

+EzTeď mluvíš o subjektivním hodnocení ale obecně se hodnotit dá (CSFD) Tam by Pixar ani Disney neměli šanci....

00

Odpovědět

Už mi dochází Mijazakiho filmy. Ještě, že se vrátil udělat poslední film.

41

Odpovědět

Skvělý informující počin geniálního studia.

61

Odpovědět

Nádherné video a to díky tomu, že je to o nádherných filmech.

121