Zabijácké smysly kočekPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:4 943

Všechny kočkovité šelmy, od roztomilého koťátka ve vašem bytě až po sněžného levharta, jsou nelítostní lovci. A proto mají úžasně vyvinuté smysly, které jim pomáhají kořist uchvátit. Ze Frank vám přiblíží fungování těchto supersmyslů. A samozřejmě přidá pár nepochopitelných, podivných a někdy zbytečných zajímavůstek.

Poznámky:
Flémování se anglicky řekne Flehmen response. Zní to tedy, že je toto chování pojmenované po nějakém Flehmenovi, proto mluví vypravěč ve videu o „Flémovi“. Ve skutečnosti je anglický název odvozen od německého slovesa flehmen (ohrnovat ret).
Anglická fráze Has the cat got your tongue? (Sebrala ti kočka jazyk?) se používá v situacích, kdy někdo nezvykle dlouho mlčí.

 

Přepis titulků

Zástupci čeledi kočkovitých jsou praví masožravci. Všechny kočky, od tygra se čtyřmi bradavkami až po kočku domácí s 6–8 bradavkami, někdy má lichý počet, jedí maso, aby přežily. Ačkoliv umí velmi dobře zvracet trávu, ztratily schopnost strávit většinu rostlinné hmoty. Ale moc jim jde trávit tučné maso a orgány, z kterých bychom dostali infarkt. Kočky se vyvinuly v úžasné lovce s úžasně citlivými smysly.

Ale to celé možná způsobil nedostatek jednoho smyslu. Všechny kočky ztratily schopnost vnímat sladkou chuť. Nevratná genetická mutace některého předka vyřadila ty receptory. Takže sladkokyselá omáčka chutná jako kyselá omáčka. Kočky se možná staly těmi superpredátory jen proto, že všechno ostatní bylo hnusný. Kdybyste ty věci sebrali mně, taky bych se zbláznil. Jaké další evoluční podivnosti a adaptace nám pomohou pochopit kočku? Díky čemu tygr ***?

Proč to pípáte? Já myslel ***! Pojďte se mnou, podíváme se na pozadí tygra. To je divný. Dovnitř? Pojďte se mnou, půjdeme dovnitř, na pozadí tygra? Aha, jenom do tygra? To je horší. No nic, popovídáme si o kočkách. Hned po představení našeho sponzora. Chtěli jste být tygrem? Tento měsíc přichází Tigra do Marvel Contest of Champions, bojové mobilní hry dostupné zdarma na mobilech.

Můžete si tak domů přivést ji i celou manéž postav v kostýmech zvířat. Třeba Rhino je tak silný, že ho nezastaví ani nosorožec, co ho žere. Přesně tak jeho oblek vypadá. Tak to vede. Vulture má silná křídla a drápy, kterými dokáže rozpůlit člověka. Nepotkal jsem moc supů kyborgů a upřímně mě to docela těší. A samozřejmě tu máme Tigru oblečenou v mém last-minute kostýmu, v kostýmu koťátka. Má více síly, rychlosti i výdrže a drápy jako břitvy. To já nemám, ale v tom kostýmu vypadám zrovna tak dobře jako ona.

Tento měsíc jsou noví Tigra a Hit-Monkey. Rozšíří řady více než 170 postav ze všech marvelovských vesmírů. Contest of Champions. Běžte si to stáhnout a zahrajte si s nimi. Dostupné pouze v Contestu. Kočky mají skvělé noční vidění. Vidí ve tmě téměř 6krát lépe než my. Když se v klubu rozsvítí, tolik je nepřekvapí, s kým tancovaly. Mají tapetum lucidum, odrazivou vrstvu v oku za sítnicí.

Na sítnici jsou světločivné fotoreceptory. Světlo na ně dopadne cestou dovnitř a pak znova na cestě ven po odražení, reakce na světlo dopadající do oka se tak zesiluje. Představte si to jako chuť fazolového burrita, cítíte ji při jídle a potom znova, když si krknete. Právě tapetum lucidum způsobuje ten efekt zářících očí.

Je to trochu blbý, když se chcete schovat. Jako by ninja jel do práce na motorce a zapomněl si sundat reflexní pásky z kalhot. Vidím tě, ninjo. Jako mnoho jiných zvířat mají kočky palpebra tertia, třetí víčko. Kvůli tomu vypadá občas vaše kočka po probuzení jako malý démon. Představte si vlhčený ubrousek. Ale pro oko. Tato membrána čistí a zvlhčuje povrch oka a zároveň ho chrání. Lidé mají ve vnitřním koutku oka malý ohyb zvaný plica semilunaris, který je pozůstatkem té membrány.

Nemyslím tu bouličku, to je lacrimal caruncle. Chtěl bych ji vymáčknout. Možná jste si všimli, že tygři mají jiný tvar zorniček než kočka domácí. Existuje spousta tvarů zorniček. Některé svislé, jiné vodorovné. Některé, jako ty naše, jsou kulaté. A potom tohle. Jako pusa smutného ducha. A pitomý škeble ani nemaj zorničky. Blbečci. Vypadáš jak Jabba, když je nadrženej. Nadrženej Jabba! Martin Banks a A Kol, to je nejlepší vědec, píše všechny studie, použili svoje vědy, aby ty rozdíly vysvětlili.

Ukázalo se, že svislé zorničky umožní větší vertikální hloubku ostrosti. Takže když zaostříte na nějaký předmět, vertikální objekty jako stébla trávy před a za tím předmětem se nerozostří tolik jako vodorovné objekty. Díky těmto vizuálním informacím může mozek přesněji propočítat hloubku. Takto je to zařízené u predátorů, kteří číhají a poté kořist uchvátí skokem. Tato výhoda je ale tím menší, čím vyšší jste.

Predátoři menšího vzrůstu, lišky a kočky, mají svislé zorničky, ale jejich větší příbuzní, jako vlci a velké kočky, je mají kulaté. To vysvětluje, proč mají skoro všichni ptáci kulaté zorničky. Vodorovné zorničky jsou jiné. Má je lovná zvěř s očima po stranách. Jejich funkcí je spíše vytvoření širšího panoramatu, aby byl lépe rozeznat pohyb predátora na horizontu. To funguje pouze, pokud je zornička paralelně s obzorem. Když tedy tato zvířata pohybují hlavou nahoru a dolů, jejich oči se otáčí, aby byla zornička správně.

To je super, ne? Vím, co si myslíte: Když jsou svislé zorničky tak super, proč je moje kočka rozšíří, než vyskočí? Jakmile kočka zaměří svůj cíl, snaží se získat co nejvíc vjemů, než se vydá naslepo. Kvůli celkem obřím očím nemohou kočky zaostřit na věci, které jsou blíž než asi 30 cm. To je trochu hloupé slepé místo, když obličejem zabíjíte věci.

Kočičí vibrissae neboli vousy doplňují tuto vjemovou mezeru. Jsou to pevné chlupy, které koření hluboko v kůži a jsou obklopené smyslovými receptory. Vousy jsou jako rybářský prut, samy nic necítí, ale receptory jsou jako váš prst na vlasci. Když na vousy něco zatlačí, receptory reagují na sílu, směr a zrychlení toho tlaku. Vznikne tak hmatový obrázek.

Jako když v plné kabelce hledáte klíče. Ale je to lepší. Zdá se, že cítí i vzdušné proudy kolem jednotlivých předmětů. Když kočky útočí… Ten záběr patří jinam. Když kočky útočí, obrátí se jejich vousy dopředu. Když chcete zastavit běžící žirafu, je to takový prd v hurikánu, ale když lovíte velká zvířata přesným zakousnutím, může to znamenat rozdíl mezi večeří a pořádným průšvihem. Díky vousům může kočka cítit i tep své kořisti, takže ví, kdy může uvolnit stisk.

Kočky mají velmi dobrý čich, mají v nose skoro 40krát více čichových buněk. Kočky pachem i komunikují. Například tady jsou profily tohoto lva na LinkedInu i Tinderu. Trochu jako internet, jen na všechno… V podstatě internet. Aby dokázaly správně interpretovat ty signály, mají ještě vomeronazální orgán zvaný také Jacobsonův orgán.

Je umístěn nad tvrdým patrem, vedou k němu malé trubičky za řezáky. Když zvířata tento orgán používají, dělají něco, čemu říkám smrdoksicht, ale vědci to nazývají flémování. To je fuk. Ten Fléma musí smrad milovat. Vždycky kontroluje, jestli je mlíko zkažený. Co je to hnědý na koberci? Zavolejte Flému, on to očuchá. Když chcete zjistit, jestli vám smrdí z pusy, ale nepoužíváte ruku, aby si nikdo nevšiml, vypadáte takhle.

Majitelé koček domácích to uvidí po tom, co si jejich kočka, no, popovídala se svým Sauronovým okem. Tu pozici znáte. „Co, lásko? Mám poslat doktorovi fotku hemoroidu. Pro vědu.“ Jen se nedělej! Teď si budeš lízat nohu? To je tvoje výmluva? Nejvýraznější vlastností jazyka koček je jeho drsnost. Protože kočky jsou největší drsňáci. Pardon, blbej vtip. Když vás líže kočka, je to podobné jako poslouchat dítě, co našlo harmoniku.

Nejdřív moc roztomilý, ale brzy to začne bolet. Kočičí jazyky jsou pokryté malinkými ostrými papilami z keratinu. Z toho se dělají i nehty. Škrábe to. Dlouho se předpokládalo, že jsou to zkrátka kuželovité výrůstky, ale Dr. Alexis Noel a A Kol, už zas, zkoumali, jak papily pomáhají kočkám při jídle. A to tak, že přejížděli kočičím jazykem po kusu vepřového. Jak to tak vědci dělají.

Měla spoustu kočičích jazyků. Darovaných post mortem. Má dobrou odpověď, když se zeptají: „Kočka ti sebrala jazyk?“ „Vůbec ne, právě naopak.“ Nicméně, Dr. Noel zjistila, že i po vyčištění papil v nich zůstalo nějaké maso. Při bližším pohledu se ukázalo, že nejsou jednolité, nýbrž vytvarované do U. Ukázalo se, že tento tvar umožňuje udržet díky povrchovému napětí to správné množství slin.

To se velmi hodí při mytí. Kočky skoro nic jiného nedělají. Mají dvě vrstvy kožichu, vrchní ochrannou vrstvu delších hrubších chlupů a spodní vrstvu hustých jemných chloupků. Kdyby měla kočka hladký jazyk, vrchní vrstva by se slinami slepila, takže by kožichem pronikl jen částečně. Ale při mytí se papily otočí kolmo ke zbytku jazyka a kožich se stlačí.

Papily se tak dostanou až ke kůži. Při pohybu skrz kožich pokryjí zachycené sliny jemné chloupky a také kůži. I velké chlupaté kočky jako sněžný levhart se těmi papilami dostanou ke kůži. Jenom vyšlechtěná perská kočka má pro mytí příliš dlouhý a hustý kožich. Což asi poznáte. Tato adaptace papil se žlábkem se hodí k mytí, ale nejspíš je zásadní i pro chlazení. Kočky mají velmi málo potních žláz a většinou jsou na bříškách prstů. Kolik to má prstů?

Sliny, které zůstanou v kožichu a na kůži, se vypařují a tím kočky ochlazují. Při pití používají ještě jeden trik s jazykem. Teda pokud tu vodu najdou. Blízko obličeje toho moc nevidí, ale co kdyby si namočily čumák! Já bych uměl potmě pít pivo z kbelíku. Psi i kočky ohýbají při pití jazyk, ale pes si z něj udělá takovou lžíci, kterou vodu nabere a dopraví ji do tlamy. Psi to dělají tak, takže kočky na to šly naopak.

Neponoří jazyk do vody, ale položí ohnutou, hladkou stranu jazyka na vodní hladinu. Tím se zapojí adheze vody, ucítíte to, když položíte na hladinu dlaň. Zkuste to, až bude váš kamarád ve vaně. Pro vědu. Když kočka jazyk zatáhne, vezme s sebou díky setrvačnosti i vodu. Vytvoří tak na chvíli sloupec vody, než to gravitace celé zkazí. Kočka tlamou ten sloupec zhltne, ještě než spadne. Spousta složitých malých doušků.

Asi jako když vyhazujete jídlo do vzduchu a snažíte se ho chytit do pusy, což někteří mladí rádi dělají s hroznovým vínem. Ano, kočka je mimořádné stvoření se svou silou, rychlostí a energií, ale nakonec jsou to ty maličkosti, co nám umožní nahlédnout na pozadí kočky. To to neslyšíte? Podle mě to zní divně. A na její pozadí nemusíte nahlížet, ona vám ho nacpe přímo do obličeje. Já osobně bych dal to třetí oční víčko tam. Nebo ne.

Bylo by divný, kdyby na vás mrklo. Všechny kočky, od tygra se čtyřmi bradavkami… Proč říkáme, kolik mají bradavek? Já vím, že je to fakt… Jasně, ale taky ti neříkám „Jerry, kamarád se dvěma bradavkami“. Dobře, to jsem nevěděl. Fakt? Harry Styles má čtyři. Piju potmě pivo z kbelíku Potmě pivo z kbelíku… Z kbelíku. Z kbelíku. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will wr https://vidmate.onl/download/ ite many more posts like this one.

05

Odpovědět

Neklikat.. odkaz na addware

10

Odpovědět

True Facts mám rád, ale mám dojem, že sa z toho vytratil ten prvotný humor.

10

Odpovědět

Skvělé video, díky za překlad překlad. Et al. je opravdu nejčastější autor článků :)

Drobná poznámka k překladu - hned v první větě říká, že jsou kočky "obligátní masožravci". To "obligat" se nepřekládá, takhle zní ten vědecký termín...

11

Odpovědět

Díky moc za poznámku, trochu jsem v tom místě podcenila rešerši. Na českém internetu jsem ale našla mnohem častěji pojem "pravý masožravec" než "obligátní masožravec", tak jsem si dovolila dát do titulků tenhle termín :)

31