Přespříliš zjednodušená studená válka #1

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:123
Počet zobrazení:7 471

Nebaví vás ty vážné televizní dokumenty? Mě taky ne. A tak tu máme poněkud sarkastický "dokument" o studené válce. 

Poznámky: Omlouváme se pravidelným divákům Velké války, ale InkCZ tento týden bohužel nestihl připravit nový díl, protože je teď dlouhodobě pracovně vytížen. Pořadu se od příštího týdne ujme Dr.Don. Děkujeme za pochopení.
Pro přeskočení druhé reklamy ve videu jděte na čas 3:54.

Přepis titulků

Řekl jsem si, že abych prodal víc triček, měl bych se v nich ukázat, takže jdeme na to. Je tady nové zboží ze studené války. Ulovte limitovanou edici brože s Churchillem, než se vyprodá. A další postavičky budou následovat. Odkaz je dole v popisku. Je rok 1917. Na východní frontě Velké války zuří tvrdé boje. Německo i Rusko jsou na pokraji zhroucení. Vojáku, přiveďte mi tohoto muže.

Ano, pane. - Mám ho, pane. - Co? Ne Lenona! Ale Lenina! Ruského komunistu, na co mi je muzikant? Lenin. Ruský komunista. Je v exilu ve Švýcarsku. Víš co? Udělám si to sám. Kdo chce začít revoluci? PŘESPŘÍLIŠ ZJEDNODUŠENÁ STUDENÁ VÁLKA Němci naložili Lenina na vlak a dovezli ho až do Ruska v naději, že s kumpány vytvoří interní krizi.

A interní krizi skutečně vytvořili. Vláda byla svržena a Lenin byl u moci. Okamžitě se stáhl z Velké války, nastolil komunismus, začal tři roky dlouhou občanskou válku, byl postřelen, zruinoval ekonomiku, způsobil hladomor a potom umřel. Na smrtelné posteli řekl: Ať rozděluje role kdokoliv, nenechte se vůdcem stát toho blba Stalina.

Mimochodem, koho jsem to pověřil rozdělováním rolí? Stalina, pane. Stalin se v komunistické straně dral nahoru, stále měl oponenty, ale ti byli "náhodou" zatčeni nebo zmizeli. Taková klika. A tak se Stalin chopil moci. Uvedl svůj pětiletý plán, který proměnil zemi ze zemědělské na průmyslovou. A jako Lenin předtím vládl železnou pěstí.

Kdokoliv ho kritizoval nebo se mu postavil, byl zabit nebo shnil v otřesných sovětských pracovních táborech. Potom se prcek s legračním knírkem snažil dobýt svět, zatlačil Rusy až k Moskvě, ale Rusové ho se starým spojencem zimou zahnali zpět do Berlína. V této chvíli byli coby spojenci Američané, Britové a Sověti parťáci. Ke konci války uspořádali několik konferencí, aby se dohodli, co bude potom.

Staline, po všech zkouškách a trápeních musíš být rád, že stojíš tady v Berlíně. Car Alexandr došel až do Paříže. Hej... Dej mi chvilku. - Kámo, se Stalinem něco je. - Já vím, co budeme dělat? - Mám mu říct o té bombě? - Jo, řekni mu o bombě, to ho vyděsí. Máme tuhle šílenou j-bombu, která ve chvilce zničí celé město. Já vím, špehové mi o tom řekli. Počkat, měl jsem dělat překvapenýho. - Panejo.

To je úžasné. - On to věděl. Jak? Opravdu chci poslat jaderné tajemství přes nechráněnou, veřejnou kavárenskou wifi? Tak určitě. Vole, použij VPN. A když mluvíme o VPN, pokud berete internetovou bezpečnost vážně, potom potřebujete Nord VPN, která skryje vaše online aktivity, zabrání cizincům ukrást vám osobní data a znemožní vašemu poskytovateli prodávat data inzerentům. S pěti tisíci servery v 62 zemích vám dovoluje surfovat anonymně a bezpečně.

Je to úplně jednoduché. Pouhým kliknutím se můžete připojit na server na druhém konci světa, díky čemuž můžete vidět obsah jinak nedostupný ve vaší zemi. Například pokud chcete vidět mé video, které bylo ve vaší zemi zablokováno, s Nord VPN se vám to podaří. Funguje na PC, mobilu i tabletu. Klikněte na nordvpn.com/oversimplified a získejte 75% slevu. To znamená jen $2.99 měsíčně s dalším měsícem zdarma. Zadejte nordvpn.com/oversimplified nebo klikněte na odkaz v popisku.

Tak, kde jsme skončili? Jo, tady vlastně. To "j" znamená jaderná, nebo jalová? Potom Amerika shodila velkou j-bombu na Japonsko, čímž druhá světová válka oficiálně skončila. Jupí, vyhráli jsme. Takže je čas ustanovit nový světový řád. Staline, východní Evropa je tvoje. - Chceme, abys tam umožnil volby. - Ano, jistě, samozřejmě. Volby. A ty volby budou svobodné a fér, jo?

Jasně. Svobodné a fér. Zcela určitě svobodné a fér. Komunismus, komunismus, komunismus, komunismus, komunismus, komunismus. Jestli tohle není svobodné a fér, tak už nevím. Ve východní Evropě byly instalovány sovětské loutkové vlády sloužící jako nárazníková zóna mezi SSSR a Západem, přičemž Churchill řekl, že na kontinent spadla železná opona. Vztahy mezi starými spojenci se rychle zhoršovaly. V dalších několika letech zasáhli Britové do řecké občanské války, aby zabránili nástupu komunismu.

Po Turecku začali Rusové požadovat větší kontrolu nad mořskými cestami, takže tam Američané poslali největší bitevní loď na "přátelskou" návštěvu. Po druhé světové válce byl Írán okupovat Sověty i Brity, ale po konci války se měly obě strany stáhnou. Po válce se Britové stáhli, ale Stalin řekl: Víte co? Asi se tu zdržím. Všichni pro vykopnutí Ruska z Íránu?

Chcete něco vědět? Stojíte za prd. Tlak OSN donutil Sověty odejít a se založením NATO se Sověti začali obávat, že je chce svět obklíčit a zničit. A Amerika oznámila Trumanovu doktrínu. Ta ve zkratce říkala: Ti jsou ti zlí a nedá se jim věřit. Uděláme všechno, abychom zabránili rozšíření komunismu po světě. Mnozí tento okamžik vnímají jako vyhlášení studené války. V Evropě všichni žili v postapokalyptickém světě způsobeném druhou světovou válkou.

Města proměněná v prach, nedostatek jídla, prostě hrůza. To je super, čím víc trpí, tím pravděpodobněji se dají na komunismus. Vole, tobě hrabe. Co to s tebou je? Otec mě jako malého bil. Amerika si uvědomila, co se děje, a ihned zareagovala. V Maršalově plánu poslala západní Evropě na ekonomické zotavení 12 miliard dolarů. Země Stalinova východního bloku záviděly. Hej, Československo, chceš ekonomickou pomoc?

Jo, ale musím se zeptat mámy. Promiň, Ameriko, ale nejde to. V Evropě řádila ekonomická válka mezi kapitalismem a komunismem. Pokud by se západní země vyvíjely lépe a rychleji než východní, Stalin by prohrál, takže přišel s vlastním plánem, který pojmenoval RVHP, a rovněž založil Kominformu, která mu dala větší ekonomickou kontrolu nad východním blokem. Nikde tato ekonomická válka nezuřila více než v Berlíně.

Stovku mil za sovětskou hranicí bylo město rozděleno se Spojenci a západní oblasti zůstávaly pod západní kontrolou. Východoberlíňané mohli svobodně cestovat do západního Berlína, uviděli ekonomickou prosperitu a řekli si: Možná tenhle komunismus zase tak skvělý není. Dnes večer se půjdu bavit. Jdeš pozdě. - Staline, byl jsem jen s přáteli.

- Přáteli? Smrdíš kapitalismem. Zase ses poddal kapitalistickým orgiím. Ivane, já už na to prostě nemám. Stalin chtěl Západ vystrnadit, takže řekl: Hádejte co? Zablokuji zásobování západního Berlína. Co s tím uděláte? Asi je tam dopravíme letadlem. Tak jo, Trumane, tohle kolo jsi vyhrál. Berlínský letecký most byl ohromnou úlohou a úspěchem pro západní spojence. A Stalin svoji blokádu ukončil. Jeho agresivní akce Západ znepokojovaly, ale ne tak moc jako toto: Sovětský svaz vyvinul vlastní atomovou bombu.

USA už neměly jaderný monopol. Svět věděl, že pokud mezi velmocemi vypukne otevřená válka, bude ničivější, než si dovede kdokoliv představit. Takže bylo uklidňující, když se ukázal Stalin a řekl, že válka mezi Sovětským svazem a Západem je nepravděpodobná. Ou, řekl nevyhnutelná. Řekl, že je nevyhnutelná. Víte, koho jsem dlouho neviděl?

Svého kamarádu Čínu. Sakra, co se ti to stalo? Stala se jí občanská válka zuřící od roku 1927. Čínská lidová osvobozenecká armáda pod vedením Mao Ce-tunga porazila Čínskou republiku, která uprchla na Tchaj-wan. Komunistická Čína a SSSR teď podepsali smlouvu o vzájemné obraně. To byla pro Západ příšerná zpráva, ale počkat, je toho víc. Po druhé světové válce byla Korea rozdělena podél 38. rovnoběžky. Na severu Sověti nainstalovali komunistický režim, na jihu Američané nainstalovali protisovětský režim.

Oba vedli mile vypadající dědečci, ale nenechte se mýlit, oba byli nelítostní diktátoři snící o jednotné Korei pod jedním režimem. Teď když měl bombu, Stalinovy narostly koule a konečně Kimovi dovolil zaútočit. Sever zahájil se sovětskou pomocí překvapivou invazi 25. června 1950. Severokorejci se valili vpřed, za pouhé tři dny dobyli Soul a nahradili jednoho nelítostného diktátora dalším.

OSN vyšilovalo a rychle vytvořilo krizovou jednotku ze šestnácti zemí na obranu jihu. Západ stále držel Pusan a vylodil se v Inčchonu u Soulu. Vytlačili Severokorejce ze Soulu a nahradili nelítostného diktátora, který nahradil nelítostného diktátora, tím samým nelítostným diktátorem, který byl předtím nahrazen novým nelítostným diktátorem. Západ se valil přes celý poloostrov a Čína se začala bát, že dojde i na ni. Američané poslali operaci velet tohoto chlápka. Poté, co v Pacifiku vyhrál druhou světovou válku, měl generál Gouglas MacArthur velkou hlavu a ještě větší koule.

Ujistil prezidenta Trumana, že se Číňané určitě nijak nezapojí. Mezitím do Koreje mířilo půl milionu Číňanů. - Požij atomovku. - Ne. - Použij atomovku. - Ne. - Ale no tak. - Máš padáka. Američané zvažovali atomovky. Ale protože je Sověti měli taky, nechtěli riskovat zničení světa. Komunisté zatlačili Západ zpět skoro na startovací pozici a nastal pat, který vydržel až do doby, než obě strany zahájily jednání o míru v roce 2018.

V Americe se Američané rozhodli, že chtějí prezidenta, který bude drsný na komunismus, takže zvolili generála druhé světové Eisenhowera, který jde těžko nakreslit. Je rok 1953. Hej, Staline, jak je? Ou, je mrtvý. Měl krvácení do mozku a jeho vláda hrůzy se mu hezky vrátila, protože uvěznil nejlepší doktory a ti, kteří zůstali, měli strach jej léčit. Nový vůdce Nikita Chruščov svolal setkání a řekl: Chlapi, víte jak nás Stalin zavíral a vraždil prakticky pro nic? Byl to blbec.

Nějak nechápu, proč jste překvapení. Chruščov začal s destalinizací. Stalinovy sochy byly svrženy, Stalingrad přejmenován a Chruščov oznámil, že chce, aby lidé SSSR byli šťastní, a že ve SSSR povolí větší svobodu, takže jak to fungovalo? Povstání ve východním Německu bylo brutálně potlačeno, revoluce v Maďarsku byla brutálně potlačena a demonstrace v Polsku byly brutálně potlačeny. Ale nakonec nějaké jemné reformy povolil.

Dovolil lidem kulturně se vyjádřit, ale potom začal věci zakazovat podle svého vkusu. Moderní umění vypadá, jakoby na plátno nachcalo dítě. Zakázáno. Jazzová hudba zní jako předehra prdění. Zakázáno. Tvoje básně jsou depresivní. Jak můžeš být v SSSR v depresi? Zakázáno. Chruščov chtěl lidi šťastné, ale ne takhle, takhle nebo takhle. Mladí lidé si začali užívat nudné západní popkultury. Synu, ihned si svleč ten nechutný imperialistický oděv. Zmlkni, otče, nemůžeš mi říkat, co mám dělat.

Podívejte se na to, ukázalo se, že mi může říkat, co mám dělat. Západu se zpočátku Chruščovův přístup líbil, ale to se brzy změní. Obě strany se během studené války neustále špehovaly. KGB měla agenty v každém aspektu západního života a vládě v takovém rozsahu, že když se Američané snažili vyslat špiona do SSSR, KGB už na něj čekala. Členové Projektu Manhattan pomáhali Sovětům v získání atomové bomby. Někteří američtí představitelé si mysleli, že jsou na špatné straně.

- Prodám ti tři tajemství za pět milionů dolarů - Tak jo, spusť. Spojenci kopou tunel pod východním Berlínem, aby vám napíchli dráty. Na této adrese v Moskvě žije americký agent a někdy, když jsem sám doma, obleču si šaty mé ženy a hodiny brečím v koutě. Velice zajímavé. V Americe během Mccarthismu převládl strach, hodnoty implodovaly, strach z komunismu kolidoval se svobodou myšlení a slova a "komunista" se stalo slovem pro všechno, co jste neměl rád.

Hollywood? Komunistický. Sousedův pes? Komunista. Pokladní, který se ptá, jestli chcete tašku, když nákup očividně neunesete? Komunista. Jedna oblast, kde měly USA výhodu nad SSSR, byla špionážní technologie. Špionážní letouny U2 létaly nad Ruskem a špehovaly ze vzduchu. V roce 1960 došlo k nepěknému incidentu, kdy bylo letadlo sestřeleno a Chruščov zuřil. - Kdo to sakra je? - Chlap, co studuje počasí, ale nějak mu to ujelo. Tak jo, to zní uvěřitelně, ale počkat, proč má zbraň a otrávenou jehlu? Je to velice nestydatý chlap, co studuje počasí.

Ameriku znepokojovalo, že SSSR zdánlivě vyhrává vesmírný závod. Každý šílel, když Rusové vypustili první satelit. A potom poslali muže do vesmíru. Taky to vypadalo, že existuje raketová propast v sovětský prospěch a Chrusčov byl tak sebevědomý, že dovolil USA uskutečnit výstavu v Moskvě, kam přijel jistý viceprezident Richard Nixon. Koukněte na to, máme barevnou telku. Jo, ale my byli ve vesmíru a můžeme vás zničit masivním jaderným arzenálem.

Podívej, škrabka na zeleninu. Napětí ještě vzrostlo, když obě strany povýšili atomovky na vodíkové bomby. A když se západní Německo připojilo k NATO v roce 1955, Chruščov založil Varšavskou smlouvu, která posílila vazby SSSR se satelitními státy. V roce 1960 se Američané rozhodli, že chtějí nového prezidenta, který bude drsný na komunismus, takže si zvolili Johna F. Kennedyho. Sovětský svaz technologicky postupoval, ale zásoby peněz vysychaly a peníze šly do armády namísto k lidem.

Život za komunismu byl tvrdý jako nikdy a Berlín zůstával trnem v sovětském oknu. Kontrast mezi ekonomicky úspěšným Západem a zápolícím Východem byl den ode dne jasnější. A Východoberlíňané stále mohli svobodně cestovat na Západ, kde se jich mnoho rozhodlo zůstat. Miliony utekly přes západní Berlín do západního Německa, sovětské továrny přišly o lidi, což si vybralo daň na ekonomice. Sovětští představitelé se rozhodli, že to musí přestat, a Chruščov řekl: - Opusťte západní Berlín nebo!

- Nebo co? Nebo... se naštvu. Ne, zůstaneme, poslouchej kámo, západní Berlín je náš a východní Berlín je váš. Tak to prostě je. Kennedy se cítil skvěle, jak prosadil americkou agendu, ale počkejte, slyšeli jste to? Pustíme si to znovu. Východní Berlín je váš. Ajaj, Kennedy právě řekl Chruščovovi, že je Američanům jedno, co Sověti udělají se svým Berlínem. Takže Chruščov dostal nový nápad.

Postavíme zeď, bude to velká nádherná zeď a udrží venku všechny Mexičany. Pardon, udrží uvnitř všechny Mexičany. 13. srpna 1961 se Berlíňané vzbudili a zjistili, že je město rozdělení vedví. Ostnatý drát a stráže blokovaly hranice mezi Východem a Západem. Po čase byla městem postavena zeď. Rodiny byly přetrženy. Tisíce dají v sázku svůj život při překonání zdi a stovky zemřou. Navzdory zoufalství Berlíňanů s tím nebyl Západ schopný nic udělat. Ale zeď naplno ukázala selhání komunismu, protože jak řekl Kennedy: Demokracie není dokonalá, ale nemusíme stavět zeď, aby z ní lidé neutíkali.

Součástí dohody mezi stranami bylo, že američtí diplomaté stále mohou do východního Berlína, ale najednou se do nich pohraničníci začali opírat a Kennedymu se to nelíbilo. V říjnu Američané dovalili tanky na přechod Charlie jako ukázku síly. Sověti udělali totéž a nastal pat. Zůstali tak šestnáct hodin a svět se připravoval na nukleární Armageddon. Naštěstí Kennedy zavolal Chruščovovi a řekl: Kámo, tohle se hrozně vyostřuje.

- Couvni svoje tanky o cenťák a já udělám totéž. - To by šlo. Teď je couvni ty a já udělám totéž. - Tak jo, dáme další cenťák? - A tak oba odcenťákovali od apokalypsy. Fíha, doufám, že to byla největší krize mého úřadování. Nebyla.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Poučné a zábavné. Ideálna kombinácia :)

20

Odpovědět

hodně pěkný a zábavný, těšim se na další díl :)

100

Odpovědět

Doufám, že přeložíte i další díly! :)

70

Odpovědět

Super, těším se na další díl :)

101