Projížďka na obřím mechanickém slonoviTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:4 168
Tom se vydal do Francie a ve staré loděnici v Nantes našel galerii plnou obrovských mechanických zvířat. Mají tam i obřího slona, na kterém se návštěvníci mohou projet.

Přepis titulků

Na světě působí hodně umělců a společností, co tvoří obrovské pohyblivé konstrukce. Určitě znáte různé zábavní parky, představení v arénách a podobně, kde jsou potřeba obrovské pohyblivé věci. Ale tady v Nantes na západě Francie se takové konstrukce staví jinak. Les Machines de l'Île, Ostrovní stroje. Nejznámější je obří mechanický slon. Výška 12 metrů, váha 48 tun a pravidelně se prochází po městě.

Velký rozdíl je, že se na něm mohou svézt turisté. A stejně jako u atrakcí zábavních parků musí slon vystoupit 4krát denně a zároveň neohrozit pasažéry na své palubě. Dva umělci, kteří projekt založili, to udělali, protože mohli. Starosta si přál rekonstruovat tenhle areál a tento projekt se do něj skvěle hodil. Slon se vyráběl od roku 2004 do roku 2007, trvalo to asi 30 měsíců.

Všechny stroje v tomto projektu jsou vyrobené ze dřeva, oceli a kůže. Tedy především. Občas používáme plasty, ale jen na několik součástek, snažíme se je používat co nejméně. Slon má hybridní motorový pohon napojený na dvě zadní kola. Lidé si myslí, že slon chodí přímo díky svým nohám, jenže ty se sice dotýkají země, ale neodráží se od ní. Slon funguje jako automat.

Pohyby hlavy, uší, očí a také chobotu jsou naprogramovány, ovládány počítačem. Je v něm 44 hydraulických válců, šest plynových válců a čtyři pneumatické válce. Pro rozpohybování slona potřebujeme alespoň dvě osoby, řidiče a potom jednoho člověka uvnitř slona, který zajišťuje bezpečí pasažérů a také pouští troubení slona.

Kolem slona se může pohybovat třeba 200 nebo 300 lidí, kteří jdou na procházku s ním. Ale vždy kolem něj udržujeme bezpečnostní pásmo o šířce asi pět metrů od předního kola k divákům. Slon váží asi 48 tun, takže by bylo velmi riskantní dostat se mu pod nohy. Ta opatření pochopíte, jakmile jste blízko. Je tu mnoho pohyblivých částí, hlavně uprostřed, kde se nesmí natáčet, ale lidé se k nim nepřiblíží.

V autobuse taky nejste u kol a motoru. Nakonec tohle je jen pomalý a divně tvarovaný autobus. A ve vlaku nebo autobuse, který jede i 100krát rychleji, můžete bezpečně stát. Na některých místech by tahle jízda byla exkluzivní, a kdybych to měl na povel já, taky bych to možná dovolil jen několika lidem a lístek by byl za 100 eur, aby si to mohli dovolit jen VIP.

Aby s tím nebylo tolik práce. Ale ve skutečnosti stojí jízda méně než 10 eur. Nástup funguje jako na letišti a celkem může být na palubě 50 pasažérů. Nejvíc mě na tom fascinuje ani ne to, že to funguje, ale že to funguje spolehlivě. Každé vystoupení, každý den, každý rok ve skutečném světě s lidmi na palubě.

A není to jediná místní atrakce. Toto je starý sklad a stará dílna loděnice Dubigeon. V galerii máme mnoho strojů, housenku, volavku, pavouka, to jsou velké stroje. Máme i menší. Často vybereme náhodného návštěvníka, aby se na stroji projel nebo třeba nějaké části stroje řídil. Každý z našich mechaniků se musí asi měsíc a půl zacvičovat, aby uměl pohybovat každým naším strojem.

Nejnáročnější je pavouk, protože funguje jako bagr, je to složité, hýbe dvěma rameny najednou. Po pavoukovi má ze strojů nejnáročnější řízení malá volavka. Malá je tady eufemismus, protože má rozpětí asi 7,5 metru a je vysoká 3 metry. Má hodně pohyblivých částí, hlavně na křídlech. Kolotoč Mořský svět je vysoký asi 25 metrů a uvnitř je 36 strojů.

Můžete jít dovnitř a svézt se na nich. Ty stroje jsou inspirované fantaskními i reálnými mořskými rybami. Mnoho dílen a uměleckých projektů těžko shání prostředky, ale díky prodeji lístků je i takto velký projekt udržitelný. Se slonem, galerií a kolotočem už je z toho skoro malý zábavní park. Navíc projekt ovlivňuje pověst celého města. Peníze na výstavbu slona i zbytek projektu pocházely z rozpočtu města, které chtělo proměnit svou image a přilákat více turistů.

Otázka, proč byste měli jet do Nantes, má teď jasnou odpověď. Protože nikde jinde nemůžete jet na obřím mechanickém slonovi za méně než 10 eur. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

hmm jakmile jsem zjistil, že je to tříkolka, tak mě to přestalo bavit ...

00

Odpovědět

A přitom takový šméčko na lidi...

00

Odpovědět

Jules Verne v realitě.

40