Kde je 1 % Američanů?QI

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:97
Počet zobrazení:6 186

V této epizodě QI se dozvíte, kde vězí 1 % amerických občanů a jaké negativní následky má baseball na jejich společnost.

Poznámka:
Question Time je diskuzní pořad, ve kterém 5 britských politiku, novinářů nebo i komiků detailně probírá dvě otázky položené diváky.
Pokud vás toto téma zajímá více, poslední díly pořadu Last Week Tonight se mu poměrně podrobně věnoval.

Přepis titulků

Kde je 1 % dospělých Američanů? To by se mělo dát zjistit celkem lehce – pomocí Google Earth, protože jsou tak tlustí. Tady je jeden, má vlastní PSČ. 1 % populace je kolik? Jakou mají populaci? - 300 milionů. - Takže se pohybujeme mezi 2,5 a 3 miliony. - Vězení. - Ano. - V jako vězení.

- Opravdu je tam tolik lidí? 3 miliony jsou za mřížemi? No, spíš tak 2,3 miliony, což je 1 z 99 dospělých. Tihle jsou ale nevinní, protože je zavřeli za vlastnění zavíracího nože, ale každý z nich má jen jednu ruku. Dobrý postřeh. Proporcionálně Amerika uvězní dvakrát víc lidí než Jižní Afrika, třikrát víc než Írán a šestkrát víc než Čína. V historii nevěznila žádná společnost tolik svých občanů jako Spojené státy.

- Británie v tom vede v rámci Evropy, ne? - Máme jich víc než Čína, Turecko i Indie. - Ano. - Tam je to 148 lidí ze 100 000. - To je tím systémem "Třikrát a dost". - Ano, ten je problémový. Právní systém založený na baseballu se mi prostě zdá bizarní. Lidé moc nerozumí složitým zákonům. Co je jednoduché? Co mají rádi? Baseball. - Jasný, takhle to bude fungovat. - Jo, třikrát a dost. Znamená to, že pokud jsou první dva zločiny závažné, tak za ten třetí, jakkoliv triviální, vás odsoudí na 25 let a víc.

Takže například Leandro Andrade si musí odpykat dvakrát 25 let za krádež 9 videokazet. - Vzal jich 9? - Ano. Kevin Webber dostal 26 let za krádež čtyř čokoládových sušenek. - Je to ohromující. - To je hloupé, protože když víte, že je to ten třetí... - Vemte rovnou 5. - Přesně. Rozšoupněte se trochu a vylupte banku nebo někoho zabijte. - Nedělejte nic malého.

- Když už se necháte chytit. Je to šáhlé. Ale poměr ras a pohlaví je znepokojivý. 1 z 30 mužů ve věku 20–34 let je za mřížemi, ale pro černé muže je to 1 z 9. Ve vězení je více 17letých černých lidí než na vysoké škole. 5 % světové populace jsou Američané a 25 % vězňů jsou Američané. Netýká se hlavní kontroverze okolo věznic obchodování? Ano, to je pravda, je to i problém obchodu.

- Protože tam vyrábějí spoustu věcí. - Co jsem asi měl zmínit... Když je řeč o kontrabandu, nesmíte si do Ameriky přivést nic, co bylo vyrobeno nucenou či vězeňskou prací. Ale o Americe byste mohli říct, pokud tak smýšlíte, že tam znovu zavedli otroctví. Vyrábějí například všechny vojenské helmy, opasky, neprůstřelné vesty, jmenovky a další podobné věci.

Také 93 % tuzemsky vyráběných barev, 36 % domácích spotřebičů, 21 % kancelářského nábytku, což dovoluje Spojeným státům konkurovat továrnám v Mexiku, protože dělníci nemůžou odmítnout pracovat za 25 centů na hodinu. Rád bych řekl něco vtipného, ale s tímhle se musí něco udělat. Tohle se hodně podobá Question Time. - Je to poměrně udivující. - Jo. Neuvěřitelné, je to takové otroctví za zadními vrátky, což je název jednoho mého videa.

Překlad: Zef www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

zaházet s lidmi jinak než jako s majetkem je popření základu kapitalismu
k čemu je mít peníz když si nemůžete koupit lidský život -?
jsem rád ze se Amerika úplně nezbláznila

17

Odpovědět

Máš to dobře tak napůl. Otroctví je v zásadě ok. Každý člověk by měl mít právo nakládat se svým životem, jak uzná za vhodné. Prodat se do otroctví, prodávat vlastní orgány, nechat se zabít, atp... Je to jeho život. Ale systém nedobrovolného zotročování, jako je v USA, je prostě špatně.

54

Odpovědět

+Taanoni se nechali zavřít
svím vlastním přičiněním
to preci očividně spadá do kategorie
zaházet se svím životem jak uznám za vhodné

43

Odpovědět

+KAPITALISTADnešní svět je nastaven tak, že lidský život se nedá vyčíslit penězi. Neříkám že to tak je.
Ale právě to, že se vaše smrt bude řešit za každou cenu, za každou cenu zjistit viníka, tak je náš život tak cenný. Mimoto kapitalismus je pojem, v americe je demokracie.
A když je každej stej zavřenej, myslím že je jasny, že není problém v lidech. Respektive je, špatný jsou zákony požadovány lidem, ale právě od toho tady je ta demokracie.

00

Odpovědět

+KAPITALISTATo fakt někdo téhle "demokracii" věří? Vždyť se ve volbách vždycky hlasuje jen o tom, kdo bude dalších x let prosazovat to stejné svinstvo... S tím, že třeba u nás demokraticky vládne strana, kterou volilo jen asi 20% populace...

10