Jak Tesla vydělala 300 miliard korun za 13 dnů?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:7 375

Určitě jste si všimli, že Tesla za třetí čtvrtletí 2018 vykázala zisk. Lei z kanálu Curious Elephant se v tomto videu zamýšlí nad tím, jak toho mohla Tesla dosáhnout a proč se analytikové ve svých odhadech tak moc mýlili.

Poznámky k překladu:
Marže je rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou za zboží nebo službu. Marže však není totéž co zisk.
Zisk se počítá jako rozdíl mezi výnosy a náklady. Jinými slovy je to marže snížená o náklady, které souvisejí s prodejem zboží nebo služby. Čistý zisk pak představuje zisk po zdanění.

Přepis titulků

Za posledních pár týdnů stoupla hodnota jedné akcie z 6000 na skoro 8000 Kč, což tržní hodnotu společnosti navýšilo o skoro 300 miliard Kč. Zakladatel společnosti, Elon Musk, mezitím díky 33,7 miliónům akcií bez jakékoliv práce vydělal více než 66 miliard Kč. Gratulujeme, Elone, jsi zase bohatší. Pokud už tento kanál nějakou dobu sledujete, víte, že se nezabývám tím, jak vydělat peníze a být úspěšný. Tenhle kanál je o analýze technologií.

Zaměříme se tak na to, jak události uplynulých týdnů dávají smysl z technologického pohledu. Tento rok byl pro Teslu poměrně náročný. Nejdříve Martin Tripp obvinil Elona Muska, že klame trh nekvalitním produktem. Pak přišlo prohlášení Elona, že z Tesly udělá soukromou firmu, které nakonec pro Teslu a Elona skončilo pokutou od Komise pro cenné papíry přesahující 900 miliónů Kč. Pro společnost i samotného Elona to samozřejmě bylo velmi těžké.

I tak jsem nadále podporoval elektrifikaci a udržitelnou budoucnost, ale když fakta nehrála ve prospěch Tesly a Elona, začal jsem taky pochybovat. Dnes se chci zaměřit na to, jak společnost, která ještě před dvěma týdny měla hodnotu přesahující bilion Kč, zvýšila svou tržní hodnotu o 33 % jen o půl měsíce později. Proto musíme začít u výsledků společnosti za třetí čtvrtletí 2018. Tady najdeme hlavní důvod zvýšení ceny akcií. A teď nějaký kontext. Nejdůležitější věc, kterou investoři v tuto chvíli řeší, jsou výsledky Modelu 3.

Je to první čtvrtletí, ve kterém se Tesla vyrábí ve velkém objemu. Přibližně 4 300 aut za týden. Jedná se tak o test, zda v budoucnu Tesla dokáže vydělat peníze. Podle čtvrtletních výsledků v této výzvě Tesla obstála a vytvořila čistý příjem přes 6,85 miliardy Kč z tržeb přesahujících 155 miliard Kč. Průmyslovým analytikům z toho šla hlava kolem, protože takové výsledky nejsou za běžných podmínek vůbec možné. Analytikové vědí, kolik aut týdně Tesla vytvoří, protože sledují registrační systém USA pro VIN čísla vozidel.

Pokud se k tomu přidá matematické modelování, mohou analytikové poměrně přesně předvídat skutečné tempo výroby. Díky tomu je možné odhadnout i tržby za třetí čtvrtletí, že? Ano, takový odhad jsme měli k dispozici. Ale je hodně nepřesný, protože Tesla podle něj měla být ve ztrátě. Kde se stala chyba? Ukázalo se, že hrubá marže Tesly je mnohem vyšší než obvyklý průměr, což vedlo k vyšším ziskům Tesly na jedno auto: 20 % v porovnání s obvyklou marží ve výši 5 nebo 10 %.

Předpokládaná čtvrtletní ztráta se tak nekonala a čistý příjem Tesly přesáhl 7,1 miliardy Kč. A to je oficiální důvod raketového nárůstu ceny akcí Tesly v uplynulém týdnu. Skvělý výkon, který naprosto předčil očekávání. Nicméně takové vysvětlení není dostatečné. Nevysvětluje totiž, proč se každý "expert" na planetě mýlil.

Jasné je jen to, že se jedná o finanční experty. Ale už ne technické. Umí skvěle vytvářet analýzy z finančních výkazů společnosti a pracovat s investičními očekáváními. Ale už jim nejde porozumění technologiím, které daná firma představuje. A to je podle mě celý problém. Tradiční analytikové Teslu často posuzují jako další automobilku a aplikují na cenu jejích akcií násobky. Lidé však Teslu kupují pro její příběh a potenciál.

Tesla je spíš technologickou společností než automobilkou. Technologické společnosti sází na budoucnost. Cílem finanční analýzy je podat jasné vodítko, odhadnout cenu společnosti. A to je v tomto případě problém. U technologických společností se díváte na potenciál, zakladatele, tým, ale především na technologii. Díky tomu má Uber hodnotu 1,6 bilionu Kč, aniž by společnost vůbec vydělávala. Lidé totiž nekupují současnost, ale budoucnost.

Tak proč akcie Tesly v minulém týdnu vzrostly o 33 % a vydělaly 300 miliard Kč? Dovolím si prohlásit, že Tesla už tuto hodnotu měla. Zkuste se nad tím zamyslet. Mohla automobilka změnit svůj provoz za jediný týden? Ne, nemohla. Z technického hlediska je vše při starém. Ale pokud jde o vnímání, je vše jinak. Už jsem o tom mluvil, ale zopakuju to. Když se podíváme na trend v automobilovém průmyslu v Číně, Japonsku, Indii, Rusku a Evropské unii, elektrifikace je nevyhnutelná.

A Tesla je jedna z mála společností na světě, která má spoustu důvodů elektrifikaci urychlit. Pro tradiční výrobce aut je výroba elektromobilů v podstatě přesunem peněz z levé kapsy do pravé. Mají příliš mnoho závazků a mnozí postrádají vůli takovou změnu provést, přestože vědí, že se jedná o správnou věc.

Proto se Číňané tak moc snaží vyrábět elektromobily. Vědí, že se nacházejí na spodní části dodavatelského řetězce, ale jsou rozhodnutí, že z této příležitosti vytěží maximum a v budoucnu porazí americké, japonské a německé společnosti. Uvidíme. Za 20 let možná budou automobilovému průmyslu kralovat čínské značky jako Geely a BYD, Dyson z Británie, Tesla, a možná dokonce i Apple z USA. Je to zajímavý pohled na věc, který je nyní jednou z možností.

Díky za zhlédnutí a moc děkuji přispěvatelům z Patreonu. Několik z vás se nedávno přidalo k mému kanálu. Marcusi Ungrande, vítej na kanálu Curious Elephant. A pokud jste došli až sem, nezapomeňte se přihlásit k odběru kanálu a mého Twitteru a Instagramu. Než odejdete, chtěl bych ještě něco zmínit. Tesla nyní dává zdarma aktualizační balíček pro vylepšení vozu v hodnotě 115 000 Kč. Mnoho vlastníků Tesly to popudilo a není se čemu divit, protože to znamená, že zaplatili 115 000 Kč za nic.

Fred Lambert z electrek.co správně uvedl, že tento poplatek možná hrál velkou roli ve zvýšení marže Tesly na 20 %. Takže budeme muset být trpěliví a počkat, abychom zjistili, jakou marži Tesla získá v následujícím čtvrtletí. Já jsem v tomhle optimista. Tak zase příště. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (54)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Poznámka k překladu – osobně bych uvítal, kdyby překladatel přeložil přesně to, co je ve videu řečeno a odpustil si přepočty do jiných měn (v tomto případě dolar-koruna).
(tímto rozhodně nechci práci překladatele jako takovou znevažovat!)

312

Odpovědět

Většinou částky převádíme/překládáme na koruny, abyste si je dokázali lépe představit (a to se týká třeba i mílí na km atp.). I když je fakt, že tady to vyjde asi nastejno, protože jsou to zrovna celkem nepředstavitelné částky. Titulky jsou tu však hlavně pro ty, kdo neumí (dobře) anglicky a ti pravděpodobně přepočet ocení.

170

Odpovědět

+setheAnglicky neumím ani zaštěkat, ale (pokud to opravdu potřebuji) vím že dolar je momentálně cca 22 Kč a to odpudivé Euro za 26 a to jsou čísla která si snad každý dokáže zpaměti s konkrétní částkou pronásobit.
Přít se nemíním – proto jsem v předchozím příspěvku použil slovíčko "osobně".
U "technického" překladu, což je tento případ, bych očekával faktickou přesnost, pouze oděnou do srozumitelného hávu cílového jazyka.
Budete časem překládat třeba i jména osob či měst? Jistě by se našli jedinci co by to ocenili :-)

Něco jiného je třeba pan Kantůrek a Pratchettova série Zeměplocha – tam jsou překlady jmen přínosem.
Nebo namátkou další příklad – Američtí bohové pana Gaimana.

Působí na mne rušivě když vím že čtu knihu jejíž děj se odehrává např. v USA či Anglii a najednou bác! – kilometry…

Rozhodně jsem vám všem velice vděčen za práci kterou si s obsahem webu dáváte a my nevděčníci jen furt frfláme a vymýšlíme si koniny.

111

Odpovědět

+mykanecKdyž frfláš k věci (a slušně), tak to vůbec nevadí. V podstatě s tebou souhlasím – nejde se zavděčit všem.

Co se týče přesnosti – až budeme překládat účetní rozvahu (jakože nejspíš nebudeme), tak budeme přesní do poslední kačky včetně uvedení kurzu a dne, ke kterému proběhl přepočet, protože jinak by nás účetní "roztrhala na cucky". BTW, v popisu videa je odkaz na web ElonX, kde k tématu najdeš podrobnosti, a tam částky nechali v dolarech.

40

Odpovědět

+sethePokud máš na mysli
https://www.elonx.cz/jak-tesla-vydelala-300-miliard-korun-za-13-dnu/
tak je tam identické video jako zde.
Žádné textové podrobnosti k tématu v tomto článku nejsou.
A dle prvního odstavce článku jsou pachatelem překladů zdejší stránky.
·
Nechme už to být ať je tu místo i pro ostatní :-)

02

Odpovědět

Odpovědět

+scr00chyJo jo, ten jsem měla na mysli, díky za doplnění.

20

Odpovědět

+setheBóže, to je materiál.
Byl by velký problém hned přiložit odkaz aby nemohly vznikat zmatky?

02

Odpovědět

+mykanecFrflání k věci se mi líbilo mnohem víc ;-) Byl by velký problém číst text pod videem, kde je jasně vidět odkaz a kliknout na něj?

50

Odpovědět

+setheTak teď jsem to pěkně a právem schytal.
Odcházím chcípnout do houští.

21

Odpovědět

To je v pořádku, že když se mluví o pohybu ceny akcií společnosti, mluvit o tom jako že společnost ty peníze vydělala?
Měl jsem za to, že kolik někomu vydělaly akcie se zjistí tak, že se od ceny za kterou je prodal odečte cena za kterou je nakoupil. V okamžiku, kdy někdo ty akci je pouze drží, se o nějakém výdělku dá těžko mluvit.
Další věc je, že cenu akcií ovlivňuje i tržní sentiment - ten v té úvaze chyběl. A to je někdy prvek zásadně ovlivňující cenu akcií.

141

Odpovědět

Neprepočítavajte prosím vo videách sumy na české koruny alebo inú menu. Toto je úloha ekonóma nie prekladateľa. Dolár sa po česky nepovie česká koruna ale dolár. Tým z nás, ktorý už dokážu pozerať video a titulky potrebujú už len na občasné pozretie to zásadne narúša chápanie toho čo počujú a čo čítajú.

317

Odpovědět

To ti gratuluji že se jen občas díváš na titulky, ale titulky jsou pro nás co angličtinu moc neovládáme. A chápu že jako slovák nepotřebuješ převádět z eur, ale my tady u nás máme koruny a opravdu z hlavy během sekundy nedám kolik je 312 miliónů krát 26kč. Takže pro mě je to docela důležité aby to tam bylo v korunách a mohl jsem si udělat představu.

161

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruKolik tisíc těch Tesláckých akcií máte, že "je to docela důležité"?
A ještě dodatek – pro hrubé výpočty – 26 je za euro, za dolar je cca 22.

312

Odpovědět

Celé video nabízí jen velmi omezený úhel pohledu a vynechává dost důležité informace. Co považuji za klíčové - Tesla je prodejně zcela závislá na kalifornském trhu. Jenom zde dlouhodobě prodávala přes 40% všech svých automobilů (možná tu někdo bude mít nejaktuálnější hodnotu) díky vhodné cílovce = spousta bohatých lidí, které táhne ekologie. Však i sám velký guvernátor zde během svého politického působení jezdil v upravených eko Hummerech...zřejmě věděl proč. Problémem je kalifornská legislativa, regulující automobilový trh. Zjednodušeně - každý prodejce musí povinně prodat určité (rostoucí) procento eko automobilů, nebo se vykoupit ze svého "ekohříchu" poplatkem. Akorát že tenhle poplatek nejde do kalifornské pokladny, NÝBRŽ do příjmů automobilek, které splnily výše zmíněný limit prodaných eko aut.

Jinak řečeno - Kalifornie nadiktuje kvótu na prodej eko automobilů (Tesla jako čistý elektro výrobce plní automaticky na 100%) a konvenční automobilky jsou při jejím nesplnění zákonem v podstatě nuceny dotovat svou přímou obchodní konkurenci. Díky takovému příjmu v kombinaci se všemožnými daňovými úlevami, příspěvky apod. může Tesla v podstatě prodávat svá auta pod výrobní cenou a i přesto vykazovat zisk. O to víc je zarážející doba, po kterou byla Tesla stabilně v červených číslech. A raději se nebudu pouštět do nějakého filozofování o rovné příležitosti a konkurenceschopnosti celé automobilky bez dotování z benzínových kapes :)

83

Odpovědět

Jen si neřekl, že stát má povinnost skladovat palivo na 90 až 100 dní.

Proč by si tedy ten stejný stát nevymyslel podmínku, že pár procent vozového parku, kterému musí skladovat palivo, bude poháněno elektřinou ( roční spotřeba elektřiny republiky je zhruba 74 TWh, ale výroba elektřiny je zhruba 86 TWh) ???

21

Odpovědět

+LTo mi přijde jako dost zvláštní argument...neznám sice detailní pravidla skladování paliva pro Kalifornii (kolik dnů, jaké objemy a druhy paliv, jak velké procento zásob je určeno pro spotřebu v osobních automobilech apod.), nicméně snad všechny země pro pokrytí těchto nákladů čerpají jednoduše z příslušných daní, které mají uvaleny na prodej toho daného paliva. Což dává perfektní smysl, zkus se zamyslet nad svým scénářem do důsledků - Kalifornie nařizuje určité procento elektromobilů prodejcům, nikoliv ale veřejnosti (taky ještě aby ano...občané, v určité výši povinně utrácejte své peníze za elektro auta :D zkouším si představit způsob, jakým bys něco podobného na lidech vymáhal, vycházejí mi scénáře jak od Němčoura s debilním knírkem) a samotná existence palivové rezervy je především státní zájem, i proto jsou daně mnohem logičtějším a lepším řešením, než nějaká švihlá ultimáta veřejnosti.

No a výroba elektřiny převyšuje spotřebu jednoduše díky exportu. Zrovna teď hodlá Macron rozsáhle zavírat jaderné elektrárny, protože chce být taky "eko". Francouz si svíčkami ale logicky svítit nebude a vznikne přeshraniční poptávka. A naši (resp. zahraniční) výrobci logicky raději vyvezou na západ za draho, než aby doma prodávali za levno. Zpravidla zdraží o trochu později elektriku i doma :)

Představa, že nadprodukci elektriky usměrníš do baterií elektromobilům, je bohužel naprosto mimo realitu.

00

Odpovědět

+L1ghtAsi si nepochopil pointu mého příspěvku. Jak stát Kalifornie, tak Česká chce diverzifikovat způsoby přepravy, a tak také nařizuje.

Řekněme, ale že by tak stát nedělal. Pak by mohl odpískat celý automobilový průmysl tím, že by nestavěl dálnice a silnice. Stejně tak by mohl stát odpískat odpočet DPH jen proto, že si koupíš ten správný kus plastu, který udělá z osobního auta užitkové auto.

Jaká by pak byla síla automobilového průmyslu? Troufám si tvrdit, že někde na úrovni Japonska, kde už automobily nejsou oblíbená, protože je válcuje železnice, či lodní doprava.

10

Odpovědět

+LTohle mi v pochopení také úplně nepomohlo :) Např. si nemyslím, že by nástup elektromobilů měl nějakou významnou souvislost se snahou o diverzifikaci dopravy, mnohem více jde o těžbu politického kapitálu z ekologických témat.

Tedy ona i ta ekologie je dosti sporná, ať už jde o Teslu nebo třeba Euro emisní normy pro auta...na jedné straně ultra vyhrocené a technicky nedotažené normy či konkurence neschopné produkty, na straně druhé třeba lodní doprava: 20 nákladních lodí v nejvyšší nákladní třídě vyprodukuje stejné množství oxidu síry, jako miliarda aut. Problém je v tom, že nákladních lodí je na světě přes 60 000 (viz perfektní dokument https://www.csfd.cz/film/441157-temna-stranka-lodni-dopravy/prehled/). No a třeba v Kalifornii máš dvě klíčová města, L.A. a San Francisco, v obou pochopitelně obří přístavy....i proto si myslím, že celá Tesla je spíš kšeft s iluzí "koukněte, šetřím planetu", než ekologicky smysluplný projekt.

00

Odpovědět

+L1ghtPrávě i největší kontejnerové kapacity patří Evropanům (https://en.wikipedia.org/wiki/Container_ship#Cargo_holds), v součtu všech kapacit se první čínská společnost drží až na bramborové pozici a vládne dánská společnost Maersk, tedy úkolem evropských politiků je diverzifikovat dopravu (dokonce i nákladní lodní), a to lze uskutečnit velice snadno.

Prostě se postaví koleje a část nákladu se bude převážet po kolejích. USA tuto výhodu (pochopitelně) nemají, a taky mají mnohem větší problémy s osobní automobilovou dopravou (myslím, že tu dokonce bylo i video, jak se americké ropné společnosti postupně zbavovaly dopravních podniků a jak se do postupně vrací). Mimochodem i širší okolí Ostravy si prošlo tímto procesem, kdy soudruzi prostě zkrátili, či rovnou zrušili několik tramvajových tratí, protože byly až příliš silnou konkurencí pro ropu/ropné produkty dovážené tehdy především Družbou z bratrského SSSR...

Tedy otázkou pro Evropu je, zda chtějí být Evropané závislí na ruském/americkém dovozu ropy/zemního plynu a dálnice zahltí kamiony se zbožím, nebo zda budou svou infrastrukturu rozvíjet i směrem budování elektrifikované železnice.

10

Odpovědět

+LTo je zkratkovité až na hraně dezinterpretace. Předně třeba ten zmíněný Maersk - v Dánsku má pouze sídlo, ale v lodní dopravě je mnohem podstatnější to, pod jakou vlajkou daná loď / flotila pluje, protože od toho se pro ni odvíjí odpovědnost a platné zákony. Právě proto je většina nákladních lodí registrovaná v zemích jako Panama, Libérie, Mongolsko (které ani nemá moře) atd. Daňové ráje, žádná minimální mzda...Stačí zaregistrovat loď v některé "vhodné" zemi a obejdeš veškerou evropskou politiku či legislativu během pár hodin. Btw. odpovědnost za takto nastavený systém nese primárně OSN, vysvětlení by bylo na delší psaní.

Stavba kolejí je z pohledu ekologie taky hodně dvousečná - omrkni si třeba čínské budování novodobé hedvábné stezky, spousta dobrých videí je i zde. Číňan teoreticky skutečně může převzít přepravu zboží a zásobovat po elektrických kolejích (byť reálně investuje těžké miliardy do přístavů, silně cílí na Afriku atd.), ale promysli všechny důsledky. Pokud vybuduje takovou přepravní síť, celý asijský export posílí a naroste, ruku v ruce se růstem výroby. Už dnes přitéká do moří 90% veškerého plastového svinstva z 10 velkých řek, přičemž jich je 8 v Asii a 2 v Africe. O posílení ultra nedemokratického a nebezpečného režimu v pozici světové supervelmoci škoda mluvit.

No a Evropa na nějaké formě dovozu jednoduše záviset musí, protože nemá přírodní bohatství, které by umožňovalo alternativu.A elektrické koleje možná jádro celého průseru přenesou, ale rozhodně jej nevyřeší.

10

Odpovědět

+L1ghtZmíněný Maersk má v Dánsku sídlo, což znamená, že v Dánsku platí daně. Právě informace, že najímá Filipínce/Srílančany/Bengálce, aby pluli pod vlajkou Libérie je ta nepodstatná informace. (A mimochodem, nevím, kde jsi četl o mongolských vlajkách, pořadí je Panama, Liberie, Marshallovy ostrovy, Hong Kong, Řecko, Bahamy).

A že můžeš obejít evropskou politiku je také silné tvrzení. Loď, která nikde nepřistane je lodí bezcennou (viz italské snahy zabránit přistavení lodi s uprchlíky k italským přístavům).

Ještě jednou si přečti mé poznámky. Nikde nepíšu o ekologickém aspektu elektrifikované železnice a o významu elektrifikované železnice z pohledu diverzifikace celého dopravního koláče. Mimochodem proč si myslíš, že Španělsko a Itálie se postupně propadají v evropském žebříčku síly ekonomiky....Nebude to právě z důvodu otevření kanálu Dunaj-Mohan-Rýn, takže lodní export může cestovat přes Černé moře, a tedy Terst, či Algeciras rostou pouze o desítky % za šest let, zatímco řecký Pireus za stejné období vzrostl o 120%.

10

Odpovědět

+L1ghtA proč zmiňuji právě přistav Pireus?

Protože právě v něm má čínská společnost Cosco (v brutálním prekladu Společnost čínských oceánských zásilek) 51% podíl.

Ten nárůst přepravovaného nakladu je tak výrazný, že pouze přistav Gdaňsk a (portugalský) Sines jsou lepší -a to jen díky terminálům na ropné produkty a zemní plyn. (A vlastně taky snaha o diverzifikaci, tentokrát právě na ropě a zemním plynu.)

00

Odpovědět

+LJá přece nikde netvrdil, že je Mongolsko v nějaké top 5, jen mě kdysi zaujalo, že v námořní přepravě patří také do vyhledávaného okruhu, progoogli si třeba "Mongolia Ship Registry". a nepodstatná informace to určitě není už jen proto, že náklady na posádku spolu s náklady na palivo určují cenu přepravy = klíčový faktor.

U té evropské politiky je k zamyšlení více bodů, z pohledu ČR coby vnitrozemského státu třeba clo. Ohromná část zboží na místních pultech k nám doputovala námořní přepravou, ale proclení se řeší v rámci EU u státu přístavního, nikoliv koncového (který přístav bude pro zásobování ČR dominantní, Hamburk?). Proto mám chuť prošlápnout televizi vždy, když v ní nějaký eurosvazák formátu Polčák nalajnuje situaci v duchu "ČR zaslala < ČR na dotacích obdržela = EU je super a dejte mi hlas" :)

Už jsme se ale hodně odchýlili od původního tématu. Moje myšlenka - stále nevidím žádnou logickou spojnici v tom, že by skladování zásob paliva dávalo státu právo diktovat prodejcům nějaké povinné procento elektromobilů. Také mám trochu problém s myšlenkou diverzifikace, resp. nepovažuji elektro segment za něco výrazně diverzního vůči konvenčním automobilům (o něco vyšší cena, kratší dojezd a delší "reload"). Plus jsem toho názoru, že kdyby Muskovi opravdu šlo o spásu planety, pak nestaví osobní auta, ale spíš nákladní lodě :)

00

Odpovědět

+L1ghtZprávy z roku 2015 (https://thediplomat.com/2015/03/mongolias-dubious-merchant-navy/ The Mongolian fleet now comprises 168 vessels and, in terms of dry weight tonnage, is the largest merchant fleet of any landlocked country except Switzerland (1,144 tons) and Luxembourg (1,601 tons) – both highly developed economies with long traditions of nominal ownership.)

Jinými slovy je tato vnitrozemská země daleko ZA Švýcarskem, či Lucemburskem.

O té námořní dopravě máš jen povrchové informace. Česká republika VLASTNÍ v Hamburku svůj vlastní přístav - vlastně dva přístavy; ještě pár let platí dohoda uzavřená po první světové válce, že tyto přístavy jsou výsostným územým Č(S)R, stejně jako každá loď, která pluje Labem z/do Děčína a německé úřady mají velice omezené pravomoci vstupovat, či omezovat v plavbě jakoukoli loď plující pod českou vlajkou.

A že nepovažuješ elektropoháněné vozy jako možnou alternativu k vozům poháněným ropnými produkty jen odráží tvou zkušenost. Troufám si tvrdit, že si vyrůstal někdy v 70. letech a vůbec sis nevšimnul, kolik tramvajových, ale i trolejbusových tratí zmizelo z české krajiny. A kolik propagačních filmů typu (Pátek není svátek) se vlastně zarylo do tvého podvědomí, že nedokážeš vnímat elektropřepravu, když právě elektrifikované železnice jsou kapacitně zcela naplněny a uvažuje se o rozšíření.

00

Odpovědět

+L1ghtNapsal si, že většina lodí je registrovaná v zemích Panama, Libérie, Mongolska (což není pravda, protože tyto země prostě NEMAJÍ většinu, prosté většiny dosahuje prvních pět zemí, které jsem jmenoval já). Tvá trojice představuje menšinu.

00

Odpovědět

+LKdyž už cituješ - napsal jsem, že je "většina nákladních lodí registrovaná v zemích JAKO Panama, Libérie, Mongolsko" a chtěl jsem tím jen poukázat na vzorec, kdy společnosti registrují své flotily pod výhodnou vlajku, důsledkem čehož je třeba největší nákladní loďstvo registrované v čtyřmilionové a ne zrovna bohaté zemičce. Nešlo mi o žádné stanovení pořadí nebo statistiky (což moc dobře víš) a jestli máš potřebu se v tom i nadále vrtat a dokazovat si, že dočůráš výše, klidně pokračuj, ale mně už to stačilo :)

Jinak o existenci té přístavní kuriozitky na základě Versailleské smlouvy vím a jestli těch pár čtverečních metrů má nějaký klíčový význam pro český import export / export, určitě mě pouč. Měl jsem za to, že jde spíš o státem ne zrovna dobře využívaný objekt, který měl původně ve velmi malém rozsahu umožnit okliku cla, DPH a spotřební daně. Spíše drobný reparační benefit, než podstatný logistický prvek. Ale nijak podrobně jsem se v tom nikdy nevrtal, možná mi něco uniká.

No a u toho závěrečného věštění jsem se vyloženě zasmál :) Takže pro upřesnění jsem ročník 89 a Pátek není svátek jsem nikdy neviděl. Jestli se má osobní zkušenost nějak odráží v názoru na elektro auta...možná částečně. Žiju v horské oblasti s nízkou hustotou zalidnění, s většími dojezdovými vzdálenostmi a na okraji investičních zájmů. Proto třeba vím, že elektrifikované tratě jsou zrovna zde nerealizovatelná utopie, a to asi ze všech myslitelných směrů. O elektro autech při jejich cenách a využitelnosti škoda mluvit, to je zde čistě záležitost bohatých pozérů. Btw. i připravovaný zázrak Tesla Semi Truck má mít údajně velké problémy s dojezdem na trasách s výraznějším převýšením (pokles o desítky procent). Jen pro zamyšlení nad funkčností té alternativy.

Sice se mi do toho moc nechce, ale kdybych měl zrcadlově aplikovat tvůj způsob uvažování a zkusit nějaký odhad, střelil bych měšťáka, který nedohlédne za okénko jeho městské tramvaje.

00

Odpovědět

+L1ghtDůvodem registrace v Panamě NENÍ její zaostalost, ale naopak její strategická výhoda v Panamském průplavu. Stejně jako registrace lodí na Marshallových ostrovech, které mají také strategickou výhodu, že 4000 km jedním směrem je to do Japonska, 4000 km druhým směrem na Havaj, 4000 km zase jiným směrem na Nový Zéland.

Panama, či Marshallovy ostrovy si tak naopak můžou diktovat podmínky.... Máte naši vlajku, tak bude voda/registrační poplatek za 1000. Aha, vy nemáte, tak to bude za 10000.

Stejně tak si může diktovat podmínky (v amerických podmínkách) Kalifornie, protože ani Oregon, ani Washington nemá ani tak velké přístavy a ani tak vydatné spojení na východ (do Salt Lake City a Denveru, nebo do Fort Worth v Texasu).

K hamburskému přístavu: nejedná jen o samotný přístav, ale právě o tu druhou podmínku, že lodě pod českou vlajkou nemůžou být zastaveny (polopatě: žádný německý celník nemá právo kontrolovat loď směřující do/z Děčína). Právě to byla/je ta komparativní výhoda, že export nesměřoval/nesměřuje po Dunaji, ale většinou po Labi. A to ani v dobách, kdy dunajská cesta byla pod správou spřátelených zemí, zatímco Hamburk byl tím konkurenčním prostředím.

Jen s tím závěrem souhlasím, elektroauta jsou (zatím) záležitostí bohatých pozérů. Ale právě tento předpoklad a tento způsob prezentace zajišťuje Muskovi, že ještě nezkrachoval. Právě této strategii přizpůsobil vše.
a)
Vybral si nejbohatší stát USA
b)
který je navíc na individuální dopravě mnohem závislejší než třeba Illinois;
c)
v USA navíc mají standardně v zásuvkách 120 V, tedy si musel vybrat stát, kde zákazníci připlatí za nadstandardní způsob dobíjení - další důvod proč EV1 na severovýchodě muselo zákonitě zkrachovat (jinými slovy si musel vybrat stát s vysokou hustotou zalidnění).

Jinak si trefil jen toho měšťáka, v našem městě se měla stavět tramvajová/trolejbusová trať, ale právě po roce 1968 soudruzi rozhodli o připoutání na naftovou trakci (později na plynovou) a to tak přísně, že postavili jen silnici do Ostravy. Paradoxní je, že po modernizaci železničních koridorů to máme do Prahy rychleji právě vlakem, nikoli autem.

Jinak je až směšné, že neuvažuješ ani bioplynku na dřevo, která bude vyrábět proud i teplo. Ale raději uvažuješ situaci, kdy budeš raději platit své peníze nejbližšímu čerpadláři. Tímto se stavíš sám do situace "navoněná bída", kdy tě nejprve čerpadlář obere o luxus samoty, poté tam vystaví turistický hotel, bioplynku na dřevo a elektronabíječky pro své zákazníky.

00

Odpovědět

+LProč pořád to překrucování? Copak jsem někde ve vlákně tvrdil, že důvodem registrace v Panamě je její zaostalost? Ne, od počátku upozorňuji na výhodnost vlajky a faktická část tvého komentáře mi s tímto připadá v naprostém souladu. Důsledkem je pak situace, kdy tahle malinká země přispívá klíčovou částkou do fondu IMO (podorgán OSN, který řídí nastavení celého systému). Ergo na základě mezinárodního konsensu si největší eko škůdci kupují nejvlivnější pozici.

No a Musk dle mého názoru zatím nezkrachoval primárně díky tomu, že je silně dotován z benzínových peněz (viz původní příspěvek) a všemožně protěžován jako ekologický vizionář. Právě s jeho obrazem spasitele planety mám zásadní problém, dle mého je primárně vypočítavý byznysmen, který těží z geniálně zasazeného marketingu. V principu se ale nijak podstatně neliší od mazlíků jako Babiš nebo Bakala.

Krásná byla třeba ta loňská situace Tesly kolem hurikánu Irma. Automobilka tehdy softwarovým patchem odemkla svým vozům delší dojezd (sice zaobaleno do humanistických plků, ale asi každému je jasné, že si chránili vlastní zadky před kritikou a žalobami u případných úmrtí). V podstatě nejde o nic jiného, než o přiznané "kurvítko". U konvenčních automobilek taková situace vede k aférám na způsob Dieselgate, ale Muskovi se ještě zatleská za humánní přístup :)

A bioplynku nezmiňuju jednoduše proto, že mi od původního komentáře jde jen o poukázání na kritické prvky kolem současného směrování elektroaut v čele s Teslou. Nemám ambici vyřešit otázku světové ekologie v diskusi na VČ :D obecně můžu s klidem říct, že třeba plynu, vodíku nebo jádru fandím (hodně mě zaujaly třeba koncepty thoriových reaktorů, i když jejich plné pochopení už je nad mé možnosti) a považuju je za cestu k udržitelné budoucnosti. Nikdy jsem třeba nepochopil, proč hipíci tak nenávidí jádro.

01

Odpovědět

+L1ghtVybral si atributy (daňové ráje a minimální mzda), aby si ukázal na zaostalost Panamy.
Pojďme se ale na podívat blíže.
Smutným faktem je, že minimální mzda v Panamě byla už v roce 2014 na úrovni České republiky v roce 2018 (https://ihned.cz/c1-61607570-panama-pozor-na-kanal).

Prostě si vařil z vody, ale obraz Panamy je prostě úplně jiný.

U ostatních států nejspíše taky. On prostě nejde obraz bohatých bankéřů, právníků a jiných filutů s obrazem občanů stejné země ať už fakticky, či jen na papíře, pracujících v potu tváře na lodi za pár šušňů ( tedy alespoň pod úrovní české minimální mzdy).

U elektroaut sis také vyberal jen jeden případ, ale vůbec nevidíš ani nejprodávanější (tím je Nissan Leaf, nebo čínský BAIC EC), ani nejdražší (čímž je McLaren Ultimate Vision Gran Turismo). Takže je otázka, proč dáváš Teslu "do čela" zástupce elektroaut.

00

Odpovědět

+LAneb z pitvání Mongolska plynule přecházíme na pitvání Panamy :D Nikde jsem se neprezentoval jako nějaký odborník na tuhle zemi (nevím proč mi něco takového opět zkoušíš podstrkovat) a nemám problém to připustit. Ale pokud mi chceš vyvracet zaostalost Panamy, nejprve si radši přečti vlastní odkaz - čtvrtina obyvatel pod hranicí chudoby, obří kriminalita, slumy, bohatství v rukou hrstky lidí...tohle na zaostalost nepoukazuje? :D Mám dojem, jako bys z textu účelově vyzobnul jedinou informaci, která se ti hodila do krámu, jen abys s ní mohl za každou cenu oponovat.

U elektroaut jsem Teslu nevybíral ani tak já, ale spíš překladatel tohoto videa, nemyslíš? :) Stejně tak nedávám Teslu do žádného čela já, ona tam je tak nějak přirozeně sama coby nejvlivnější čistý výrobce elektromobilů (Nissan udělal Leaf coby rozšíření tradičního spalovacího portfolia pro zelenou klientelu, McLaren se dlouhodobě soustředí na supersporty a mám pocit, že jim aktuálně převažují hybridy atd). Omrkni si třeba autařská fóra, uvidíš že v popředí zájmu je právě Tesla, ta udává směr...ostatně i na VČ máš kolem Tesly zaručeně mnohem víc videí, než kolem všech ostatních elektro aut dohromady.

Jedna zajímavost k Leafu - že udělal lepší objem prodejů není žádná záhada s ohledem na fakt, že proti takovému modelu S v plné palbě stojí zhruba půlku ceny a má lépe zavedenou distribuční síť. Sranda začíná v momentě, kdy začneš procházet jeho recenze - vesměs převažují názory, že Leaf nabízí vlastnosti, které může nabídnout prakticky libovolný klasický automobil za poloviční pořizovací peníze (plus je vnímán jako ultra nudný a ošklivý, ale to je vedlejší). No a pak se berou v potaz náklady na provoz - spočítáš průměrný roční nájezd a úsporu za PHM (subjektivně jsem viděl rozpětí 20-50 tis. Kč ročně) a podle toho dopočítáš, za jak dlouho se náklady alespoň srovnají s běžným spalovacím autem. Nápověda - Leaf mi z takových počtů vyjde snad vždy blbě :D Přání splněno, rozpitval jsem ti i jinou značku. Spokojenost?

00

Odpovědět

+L1ghtNevím, jaká fóra máš na myslí. Ale třeba jeden vlivný řeší neustále právě Leaf a Norsko. Teslu zmiňuje jen okrajově a jednou za uherský rok.

00

Odpovědět

+L1ght"neznám sice detailní pravidla skladování paliva pro Kalifornii (kolik dnů, jaké objemy a druhy paliv, jak velké procento zásob je určeno pro spotřebu v osobních automobilech apod.), nicméně snad všechny země pro pokrytí těchto nákladů čerpají jednoduše z příslušných daní, které mají uvaleny na prodej toho daného paliva." To neplatí pro USA. Tam jdou daně z pohonných hmot do dálniční sítě.

Spotřeba elektřiny v Česku předloni (2018) meziročně vzrostla o 0,2 procenta na 73,9 terawatthodiny (TWh). Je to nejvyšší hodnota od roku 1981, od kdy jsou údaje k dispozici. Výroba loni stoupla o 1,1 procenta na 88 TWh. Největší podíl (43 procent) připadal na hnědouhelné elektrárny. Vyplývá to z oficiálních údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Vývoz elektřiny loni meziročně vzrostl o 9,3 procenta na 25,5 TWh. Dovoz se snížil o 23,2 procenta na 11,6 TWh. Nejvíce elektřiny se vyvezlo na Slovensko a do Rakouska, největší dovoz připadal na Německo a Polsko. Což znamená že se vyvezlo více energie než se vyrobilo.

00

Odpovědět

General Motors byla vládou USA dotována 50 mld. dolarů. Raději se ale nebudu pouštět do nějakého filozofování o rovné příležitosti a konkurenceschopnosti celé automobilky bez dotování z kapes daňových poplatníků.

00