Život a smrt Noor Inayat KhanTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:4 483

I když Noor věřila v mírové hodnoty, byla nucena zapojit se do boje proti nacistickému Německu a během svých tajných operací poskytla spojencům několik cenných informací a zachránila bezpočet vojáků před zajetím. Jaká různá dobrodružství zažila? Podívejte se v novém Ted-Edu.

Přepis titulků

„Velikost života se mění úměrně s odvahou člo²věka.“ - Anaïs Nin Noor Inayat Khan byla na zoufalém útěku. Za své aktivity byla uvězněna jako spojenecká špiónka, ale za pomoci šroubováku a dvou dalších vězňů se opět ocitla pod pařížskými hvězdami. Když se rozběhla, zaplavily ji vzpomínky na to, co ji sem přivedlo. Narozena v Moskvě roku 1914 indickému muslimovi a Američance, Noor byla vychována ve velmi mírumilovném domově.

Její rodiče byli súfijští pacifisté, kteří věřili v sílu hudby a soucitu. Poté bydleli v Paříži, kde Noor studovala psychologii dětí a vydávala dětské knížky. To vše se ale změnilo s příchodem 2. světové války. V květnu 1940, když byla německá armáda připravena obsadit Paříž, Noor a její bratr čelili obtížné volbě. Jako pacifisté věřili, že všechny spory by měly být urovnány nenásilně, ale když viděli devastaci v Evropě, rozhodli se, že tomu nemůžou pouze přihlížet.

Při cestě do Anglie se Noor přihlásila k ženskému pomocnému letectvu a vyučila se na radistku. Ponořila se do bezdrátových operací a Morseovy abecedy nevědíc, že ji sleduje tajná organizace. Za účelem sabotáže Němců v zemích okupovaných nacisty zřídili Britové Oddělení pro zvláštní operace. Jako vycvičená radistka, která dobře znala Paříž a mluvila plynně francouzsky, Noor byla lákavým rekrutem.

Na svém pohovoru byla varována, že bezdrátová operace je jednou z nejnebezpečnějších prací v oblasti zpravodajství. Operátoři museli vláčet nápadný vysílač nepřátelským územím a tajná agentura by ji nemohla ochránit, kdyby byla chycena. Noor na úkol kývla okamžitě. I když se rozhodla brát své pacifistické principy co nejvážněji, Noor se musela naučit umění špionáže. Naučila se, jak kontaktovat zpravodajské sítě, otevřít zámek, odolat výslechu a střílet ze zbraně.

V červnu 1943 přistála v Angers na jih od Paříže a vydala se do města vyzbrojena falešným pasem, pistolí a několika francouzskými franky. Ale její síť byla ohrožena. Týden od jejího nasazení byli všichni její kolegové zatčeni a Noor byla povolána domů. Přesvědčila své nadřízené, aby mohla zůstat, takže musela zvládat bez pomoci práci šesti radistů.

Během následujících měsíců sledovala a přepravovala zásoby francouzskému odboji a informovala o nacistické činnosti do Londýna a zajišťovala bezpečný průchod pro spojenecké vojáky. Byla nezbytná pro budování francouzského odboje a zpravodajských sítí spojenců a nakonec k ukončení války. Chráněna pouze svým důvtipem a charismatem se často vymluvila z dotazování.

Když ji gestapo hledalo ve vlaku, dala jim přednášku o svém „filmovém projektoru“. Když ji důstojník zahlédl věšet anténu, řekla mu o své vášni k poslouchání hudby v rádiu a přesvědčila ho, aby jí pomohl nastavit kabel. Za celé její čtyřměsíční funkční období ji její bystrost a nenápadnost nezklamaly, ale její kouzlo však probudilo smrtící žárlivost.

V říjnu 1943 sestra kolegy, zamilovaná do agenta, který miloval Nooru, prodala její adresu gestapu. Noor odmítla sdělit jakékoliv informace, spíše se soustředila na svůj útěk. Ukradla strážím šroubovák a uvolnila s ním světlík a vyklouzla do noci. Jakmile však vězni začali utíkat o život, její únosci spustili náletovou sirénu. Noor byla znovu chycena a poslána do německého vězení. Poté do koncentračního tábora Dachau.

Noor navzdory mučení, deprivaci a izolaci nic neprozradila. Říká se, že než byla popravena, křičela „Liberté!“ Noor byla po své hrdinské oběti poctěna jako hrdinka, která vedla tajné bitvy za nepřátelskými liniemi a umetla cestu svobodě, aniž by kdy vzala život. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ale tohle by byl super film...

112

Odpovědět

To je lež. Útěkem prokázala vinu. Naletěla spolupracovníkům

28

Odpovědět

Útěkem se dá dokázat jedině to, že se člověk cítí být v nebezpečí. A to je statisticky mnohem častější u nevinných než u vinných - je jich totiž mnohem víc...

102

Odpovědět

Každý se snažil utéct z nacistického věznění. Bylo totiž naprosto jedno, jestli jsou vinní nebo nevinní.

83

Odpovědět

+Calidale na gaj s/m se těšíš i v nazi cele

17

Odpovědět

+tele nebeháCo ty musíš být za debila, OMG ??!

31