TOP 10 bojových scén

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:466
Počet zobrazení:12 332

Pokud se řekne film s bojovým uměním, většinou se vám nejspíš vybaví filmy asijské produkce. A nejste moc daleko od pravdy. V tomto TOP 10 žebříčku jsou i americké filmy, ale i v nich najdete asijské stopy. Poznámky: Wire fu - Jedná se o způsob natáčení, kde jsou aktéři připevněni na jistících lanech, které jim umožňují až nerealistické skoky. Wuxia - V žánru wuxia se objevuje jeden hrdina (či více hrdinů), který bojuje proti zlu.

Přepis titulků

Myslete si o akčních filmech, co chcete, ale na dvou lidech, snažících se na obrazovce zmlátit, je něco zajímavého. Zde je TOP 10 bojových scén všech dob. TOP 10 BOJOVÝCH SCÉN VŠECH DOB Utíkej, Neo, utíkej. Co to dělá? Začíná věřit. Číslem 10 je první Matrix.

Miluji bojující Trinity a Morpheovu lekci kung-fu, ale nic nepřekoná střet v podzemce mezi agentem Smithem a Neem. Od zpomalených přestřelek až po kung-fu zápasení, tento souboj spojuje sci-fi efekty se skvělou choreografií. Tím byla vytvořena akce, kterou předtím Hollywood nikdy neviděl. - Došly ti náboje. - Stejně tak tobě. Wachovským patří poklona za samotný Matrix, ale zásluhy za bojové scény patří muži jménem Yuen Woo-ping.

Yuen je znám spíš svou prací než jménem. Je jednou z nejvlivnějších osob v hongkongském filmu. Stál u zrodu kariéry osobností jako Jackie Chan, Jet Li nebo Donnie Yen. Také způsobil revoluci v hongkongských filmech i v Hollywoodu. Pokud se řekne boxerská scéna, asi vás hned napadne Rocky. Nechápejte nás špatně, souboje v Rockym byly úžasné. Ve všech 4 původních filmech i v Rockym Balboovi. Pátý díl vynecháváme.

Ale na 9. místo nominujeme film Zuřící býk. Scorseseho mistrovské dílo nám představuje boxera Jackea LaMottu a vypadá jako bojová báseň. Film je více expresivní a subjektivní než realistický. Ale nic nepředčí závěrečný boj s Sugar Rayem Robinsonem. Scorsese protestoval proti natáčení z pohledu diváka, jako v Rockym, tím, že kameru umístil do ringu. Kameraman Michael Chapman se choval jako třetí bojovník.

De Niro trénoval se skutečným Jakem LaMottou. Zabralo to měsíce práce a spoustu cvičných zápasů. Bojoval také ve třech skutečných brooklynských boxerských zápasech. LaMotta řekl, že by si De Niro mohl na boxu postavit kariéru. Naštěstí pro nás zůstal u hraní. Ale předtím se zúčastnil jedné z nejbrutálnější boxerských scén všech dob. Jak to mohl přežít, to nikdo netuší. Pokud se zajímáte o akční filmy, určitě jste zaregistrovali brutálně realistické bojové scény, které nepocházejí z Hongkongu.

Například Zátah naladil Američany na šílenosti přicházející z Indonézie a zanechal nám velmi realistický souboj bratrů s Maddogem. Ale číslem 8 je starší brutální souboj z filmu Ong-Bak. Šílená směs akrobacie a bojových umění publikum ohromila a představila světu hvězdu Tonyho Jaa, choreografa Prachya Pinkaewa a také samotné umění Muay-Thai.

Muay-Thai Tonyho Jaa je plné ran lokty a koleny. Během bojů se povedlo vyhnout používání lana. A to nás dovedlo k závěru, že Jaa nás přesvědčil, že existuje víc bojových umění než jen Kung-fu. Následuje Jason Bourne. Ačkoliv byl dobrý v Agentu bez minulosti i v Bournově mýtu, naše 7. pozice patří souboji s Dashem v Bournově ultimátu. Každý zápas, který se obejde bez hudby na pozadí, bude brutální.

Můžeme za to poděkovat Jeffovi Imadovi. Choreografie vznikla kombinací filipínského Kali a Jeet Kune Do, které vymyslel Bruce Lee a které se Imada naučil od jeho syna Brandona. Scéna je skvělá díky brutální účinnosti a využívání rekvizit. Někteří scénu kritizují kvůli roztřesené kameře, ale stačí jeden pohled do zákulisí natáčení, aby bylo jasné, že si to herci neulehčovali. Buď ho milujete, nebo nesnášíte.

Wire fu v bojových scénách rozděluje publikum. Pokud je špatné, bývá odporné na pohled. Ovšem pokud dobrého bojovníka doplňuje, místo aby suplovalo za jeho schopnosti, může být naprosto úžasné. Boj na kládách ze Železného opičáka, boj na bambusech z Klanu létajících dýk, ale jakého bojovníka by mělo lépe doplňovat, než Jeta Li v Hrdinovi. Pokud jste Hrdinu neviděli, je to nejdražší hongkongský film dneška. A z dobrého důvodu.

Každá bitva je příběhem vyprávěným Bezejmenným, kterého hraje Jet Li, a králem. Každý příběh má vlastní barevné schéma. Červená, žlutá, modrá, zelená i bílá, ale na šestou pozici se dostal šedý boj. Starče, zahraj ještě jednu píseň. Režisér Yimou Zhang a choreograf Ching Siu-Tung nám předvedli jednu z nejlepších ukázek boje se zbraněmi. Háčkem je, že se celý souboj odehrává jen v hlavách.

Bitva mezi dvěma protivníky byla spíš meditačním přetlačováním o převahu. Když se hudba zastaví, celý souboj vyřeší jediný osudový úder. Číslem pět je Kill Bill. V druhém díle byl skvělý souboj mezi Nevěstou a Elle Driver, avšak my si vybrali boj se Šílenou osmaosmdesátkou z prvního dílu. Čestná zmínka patří i boji s Gogo Jubari, který se odehraje těsně předtím. Tarantinova láska ke kung-fu filmům 70.

let je úžasná. V boji s Osmaosmdesátkou jí velmi dobře využil. Ať už jde o vyjmutí oka, zvuk běhu po schodech nebo už jen o ten pocit, že Nevěsta bojuje s tolika nepřáteli najednou. I samotný souboj je špičkový. Za to opět vděčíme skvělé choreografii Yuen Woo-pinga. Pokud jste si všimli, že nám zde chybí zmínka o wuxia wire fu, je to kvůli tomu, že jedna scéna je na čtvrtém místě. Tygr a drak.

Boj ve výšce 30 metrů na bambusech je nádherný. ale my jsme vybrali ještě lepší scénu. Místo jedné drsné ženské se tu objeví dvě a opět je pod tím podepsán choreograf Yuen Woo-ping. Mluvíme o souboji mezi Ziyi Zhang a Michelle Yeoh. Tygr a drak přivedl žánr wuxia do hollywoodského mainstreamu. Překonal rekordy v ziscích a nominacích na Oscara pro zahraniční film. Je to jediný film s bojovým uměním, který byl nominován na nejlepší snímek.

Když vidíte tuto scénu, není těžké pochopit proč. Michelle Yeoh využívá vše možné proti Ziyi Zhang a jejímu Zelenému osudu, který hatí pokusy Yeoh a velmi rychle ničí i všechny její zbraně. Nakonec lepší schopnosti Yeoh překonají zbraň Zhang v jednom z nejlepších wuxia soubojích všech dob. Vstupujeme do TOP 3 a zde je místo jen pro legendy. Ačkoliv asi máte pár favoritů, třetí místo patří legendárnímu bojovníkovi, který v USA není moc známý.

Je to Donnie Yen. Možná ho znáte z Ip Mana, kde bije ostatní mistry, vyzyvatele ze severu, japonské generály nebo 10 mužů s černým páskem najednou. Můžete ho také znát jako protivníka Jeta Li z čísla šest, filmu Hrdina, nebo z jeho další role v Tenkrát v Číně 2. Můžete ho znát i ze Železného opičáka nebo jako padoucha z Rytířů ze Šanghaje. Také jste ho mohli vidět v malé roli ve filmu Blade 2.

Ale asi jste neviděli jeho úžasné vystoupení v Zóně smrti, kde prorazil. Jeho finální souboj se směsí různých bojových umění je umocněn bojem proti hongkongské legendě Sammo Hungovi. Ale tenhle jsme si nevybrali. Vybrali jsme souboj těsně předtím mezi Yenem a Wu Jingem, ve které Yen bojoval a byl i choreografem. Většina scén na seznamu se natáčela dny až týdny.

A to nepočítám týdny a měsíce k naučení choreografie. Tento boj ze Zóny smrti byl natočen za jedinou noc a byl z větší části improvizovaný. Protože spolu trénovali a znali své bojové styly, vsadili se, kdo dřív dokáže toho druhého při natáčení zasáhnout. Yen prý zničil tři wutony o Jingovo předloktí. Výsledkem je scéna, která nejenže vypadá skvěle secvičeně, ale ve které se dva bojovníci blokují, tvrdě bojují a reagují na své pohyby.

Výsledkem je jedna z nejpohyblivějších a nejnebezpečnějších scén ve filmu. Zbývají dvě pozice a jedna z nich musí připadnout Jackeimu Chanovi. Mohli bychom celý TOP 10 seznam vyplnit souboji Jackieho Chana. Ale na druhém místě může být jen jeden. Který si vybrat? Jsou tu první filmy s Jackie Chanem, ve kterých objevuje akční komedie a kde mu byl choreografem Yuen Woo-ping, jako film Mistrův syn, nebo brutální souboje jeden na jednoho se Sammo Hungem v Pojízdné kantýně nebo Navěky drakem.

Chan je známý především díky využívání rekvizit v boji, jako boj s žebříky v První ráně nebo boj ve skladišti ve filmu Rachot v Bronxu. Ale druhé místo patří finálnímu souboji v továrně v jeho mistrovském dílu Legenda o opilém Mistrovi. Co v tom, sakra, je? Co to znamená, když je tam obrázek lebky?

Že je to dobré. Boj trvá přes 10 minut a najdeme v něm Jackieho komediální styl boje, ohnivé rekvizity, a především jeho směšný opilecký bojový styl. Sílu získává z alkoholických nápojů jako nějaký Pepek alkoholik. Choreografie i režie se zhostil sám Jackie, když vyhodil dalšího legendárního choreografa Lau Kar-Lunga, protože chtěl být více tradičnější.

Jsme rádi, že to udělal, protože tenhle boj je jedním z jeho nejlepších bojů v kariéře. To díky Jackieho neuvěřitelným schopnostem a bezbřehé představivosti. Zneuctil jsi mou rodinu a zneuctil jsi šaolinský chrám. Kdo jiný by mohl být na prvním místě než Bruce Lee. Bez mistra Leeho bychom tenhle seznam asi ani nemohli sestavovat. Bruce Lee není zodpovědný jen za představení hongkongských akčních filmů americkému publiku, ale také za vypilování stylu do dnešní úžasné podoby.

V Pěsti plné hněvu porazil celé dódžó, Kareema Jabbara porazil ve Hře smrti a Chucka Norisse v Cestě draka. Ale na prvním místě je boj Bruce Leeho s každým hongkongským kung-fu komparzistou ve filmu Drak přichází. Nejen, že je tento boj typickým příkladem Leeho kopů, jeho schopností s nunčaky a jeho vyrýsovaných břišních svalů, ale i Jackie Chan v něm měl jednu ze svých prvních rolí.

Ačkoliv Leeho choreografie není tak vypilovaná jako ta jeho následovníků, jeho pověstná smrtonosnost každého úderu způsobuje, že máte pocit, jako by vás opravdu mohl zabít. A nejspíš by skutečně mohl. Lee je známý složením dvakrát tak velkého chlapa jednopalcovým úderem, stejně tak každé osoby na place, která ho vyzvala, a vytvořil i vlastní bojové umění.

Byl skutečně jedním z nejlepších bojovníků. Právě jemu musíme poděkovat za tradici, ve které se nadaní bojovníci snaží ze sebe vymlátit duši pro naše pobavení. Co myslíte? Vynechali jsme nějakou vaši oblíbenou scénu? Přišlo vám něco navíc? Napište nám komentář a odebírejte CineFix pro další seznamy.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Akutecnim bojovnikem je jet li a na něho nikdo do nemá ten nahrál i z eaperama filmy např.dmx eminem atd.co dal dodat na něho neni

01

Odpovědět

Proč tam mluví o souboji se Sammo Hungem, když v těch ukázaných scénách Jackie bojuje s Bennym Urquidezem?

21

Odpovědět

Když ten žebříček začínal Matrixem,tak jsem si říkal,že je něco špatně.Scénu v metru jsem si na vhs přetáčel pořád :D ,ta je prostě legendární.Ale úplně nejvíc z matrixu je scéna z naklonovanýma agentama,ta je aspoň pro mě jedna z nejlepších bojových scén vůbec.
Jinak mě ten žebříček celkem zklamal,jsem velkým fanouškem bojových filmů a proto nechápu jak se tam nemohl objevit Ip man nebo Undisputed a ještě spousta dalších.Asijské filmy s pěkným visuálem jsou sice pěkné,ale tak pro děti,v soubojích chci vidět brutalitu a reálnost a poletující bytosti mě moc neberou.
V Kill Bill na mě ty bojové scény taky působí spíš vizuálně.Ten film mám rád díky příběhu než kvůli skvělým bojovým scénám.
To můj názor.

614

Odpovědět

Jsem rad ze autor zminil Bournovo Ultimatum, protoze tam jsou opravdu bojove sceny realne, prirozene a vcelku syrove. Jinak zebricek, hlavne teda prvni misto Bruce je spise za zasluhy nez primo za scenu a at se to snazi okecat sebevic nemel tam teda byt...
Pro me nejlepsi a nejzabavnejsi scena je v hromadna bitka v jidelne "Jackie Chan vs snad padesat nabozenskych fanatiku" v prvni "Bozske relikvii" a tech scen tam bylo vic...

96

Odpovědět

Ta mě jednoznačně raid 2 a záverečný fight v kuchyni, pokaždý mě dostane.

40

Odpovědět

jak už zmínili kolegové.. Raid 2 a konkrétně scéna na bahnitém dvorku

10

Odpovědět

Chybí mi "Bud Spencer a Terence Hill"

342

Odpovědět

Ctrl+F Maestro

22

Odpovědět

No, nikdy nezapomenu jak jsem vyšel z kina kde jsem právě viděl první MATRIX a šel rovnou k pokladně koupit další lístek. :-)

251

Odpovědět

mě tam chyby zas z Tony Jaa a tahle scéna bez jediného střihu https://www.youtube.com/watch?v=79ditPebZ8g

41

Odpovědět

Nechapu jak nekdo muze povazovat finale RAID 1 za dobrou scenu, do te doby vyborny akcnak se tam zvrhl do ujete asijske mlaticky, kde jsou akteri takrka nezranitelni a nesmrtelni. A raid 2 tu serii vtomto ohledu uplne pohrbil.

222

Odpovědět

Díky bohu, že to netočili podle tebe. Raid 1 a 2 jsou úžasnou poctou MA filmů. Dokonalá choreografie dvojky mě ohromila. Jak říkám, bude trvat dlouho, než se amící naučí točit tak dobrý akční filmy jako asiati.

130

Odpovědět

Patejl ty jsi dobrý trouba. Tohle je film a ne realita. Jinak se někdy mrkni na zápas v kleci co všechno trénovaný člověk ustojí.

40

Odpovědět

No budu si muset doplnit znalosti filmografie. Další skvělý video od Cinefixu

40

Odpovědět

Tony Jaa a Donnie Yen jsou best.Zátah mě mrtě překvapil od té doby bedlivě sleduju Iko Uwais.Absence Scotta Adkinse mě nepřekvapila, protože Americký způsob točení bojových scén, nesáhá těm asiiským ani po kotníky.Mají to příliš umělý a okatý.

71

Odpovědět

nice :)

00

Odpovědět

Osobně mi chybí nejvíce asi Michael jay white nebo klidně i něco s Adkinsem. Něco z filmu Fighter in the wind případně merantau warrior, i když v Zátahu byl samozřejmě lepší :-).

51

Odpovědět

Zátah 1 a zátah 2 opravdu doporučuji. Skvělé bojové scény. Jinak mi tam chyběl třeba Van Damme a Scott Adkins.

143

Další