VzpouraVelká válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 97
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:98
Počet zobrazení:7 222

Po půl roce ničeho než utrpení se vojáci začali bouřit. Na druhé straně světa, v Evropě i pod mořem. Rovněž zde někdo u minulého dílu poznamenal, že byl na události trochu chudý – toho se dnes opravdu bát nemusíte. Dnes se toho stane opravdu hodně. 

Přepis titulků

Solidarita. To je to slovo, že? To přeci všichni z první světové války známe. V každé bojující zemi. Britové zcela jednotní proti Němcům, Srbové jako jeden proti Rakousku-Uhersku, Němci semknuti proti Francouzům. Ale skutečně to tak bylo? Možná na začátku, ale po šesti měsících smrti a zkázy začala tato jednota povolovat a tento týden uvidíme výsledky.

Tento týden uvidíme první velkou vzpouru. Jsem Indy Neidell, vítejte u Velké války. Minulý týden bojovalo Rakousko-Uhersko proti Rusku v zasněžených Karpatech, zatímco na severu byli Rusové vytlačeni z východního Pruska. Na blízkém východě se osmanská armáda stahovala od Suezského průplavu a na západě se válčilo v Argonne. Na západní frontě je to jako obvykle, boje v zákopech pokračují a fronta se posouvá tam a zpět.

Němci obsadili 13. února vesnici Norroy a zaútočili na údolí u města La Lauch, kde následující den dobyli Sengern a Remsbach. Francouzský protiútok na Norroy 16. února byl odražen, ale už 18. února uspěl a vesnice byla dobyta. K tvrdým bojům dochází také ve Vogézách a severozápadně od Verdunu. Tohle může vypadat v porovnání s jinými věcmi jako skutečné maličkosti, ale musíte si uvědomit, že to byla neustávající francouzská ofenzíva a v únoru ztratili 100 000 mužů, alespoň podle knihy German Army on the Western Front, 1915 od Jacka Sheldona, přičemž R.

T. Foley, který psal o opotřebovávací válce, uvádí 250 000 mrtvých a zraněných a každá jedna bitva o zákop, pozorovatelnu, nebo vesnici počet obětí rychle zvedala. Ale významné vojenské zprávy nepřišly tento týden ze západu, ale z severu východního Pruska, kde probíhala od 7. února německá ofenzíva generála von Hindenburga a Rusové byli v nehezkých potížích. Nejprve bylo ruské jižní křídlo zatlačeno zpět o 100 km a následný útok na pravé křídlo hrozil Rusům obklíčením a zopakováním katastrofy podobné bitvě u Tannenbergu ze srpna 1914, kde Rusové ztratili skoro celou armádu.

Do Valentýna byli Rusové na ústupu, Němci dobyli Ełk a celé východní Prusko bylo osvobozeno od ruských jednotek. Za jeden den vzali Němci do zajetí 5 000 Rusů jako bonus k 10 000 z minulého týdne. Do 16. to skutečně vypadalo jako další Tannenberg, ale nikdo nepočítal s 20.

ruským armádním sborem. I když byl zbytek ruské armády vytlačen z oblasti, 20. sbor byl pod velením generála Bulgakova zakopaný v Augustowě lese a následně obklíčený Němci. Vytrval po dva týdny. Byla to jedna z nejhrdinštějších událostí celé války, ale nakonec 21. února kapituloval. Byla zaplacena vysoká cena: 70 000 mužů bylo zajato, ale tento boj dal Rusům šanci uniknout a přeskupit se. O den později přešli Rusové do protiútoku a zastavili německý postup, čímž zmařili Hindenburgův plán na vyřazení Ruska z války.

Co by se asi stalo, nebýt hrdinů z 20. armádního sboru? Už tak ztratili Rusové ve druhé bitvě o Mazurská jezera přes 150 000 mužů, možná i 200 000. zatímco Němci jen zlomek těchto čísel. Jak daleko mohli postoupit nebýt 20. armádního sboru? Neměl je kdo zastavit. Skutečně na zamyšlení. Rakousko-Uhersko také vedlo ofenzívu proti Rusku, i když nebyla tak úspěšná, jako ta Německá a přinesla Rakousku ztrátu 100 000 mužů a většina jich ani nezemřela v bitvě, ale umrzla v Karpatech.

Věci vypadaly pro Rakousko bledě a tady je skutečný novinový článek z deníku Northern Advocate z 16. února 1915. "Boje v Bukovině pokračují. Rusové přivezli posily a odrazili několik útoků. Tři ruské protiútoky roztříštily rakousko-německou frontu na třech místech a pojistili si tak vítězství. Teploty se pohybují kolem -20 °C a kvůli prudkému mrazivému větru je těžké na více než 90 metrů rozlišit nepřítele od přítele.

Rakušané a Němci podléhají zimě dříve než Sibiřané. Zima způsobuje zraněným nevýslovné utrpení. Tisíce jich jsou pohřbeny sněhovými závěji. Rusové se opevňují v Černovicích. A přesto, snad zázrakem, zvládli Němci a Rakušané v ofenzívě pokračovat a tento týden si připsali další úspěchy. 12. února prošli Jablonickým průsmykem do východní Haliče a 17. dobyli Černovice i navzdory skutečnosti, že tam Rusové byli opevněni a nečekaně tak vyhnali Rusy z východního úpatí Karpat.

Ale to byl jen chvilkový úspěch, který dlouho nevydrží – jednoduše nemohli v ofenzívě pokračovat, nehledě na svoje odhodlání. Zimní ofenzíva se chýlila ke konci a Rakušané začali ofenzívu vyhodnocovat. Navzdory některým vítězstvím se jim nepodařilo osvobodit rakouskou armádu o síle 100 000 mužů uvězněnou v Přemyšli. nepodařilo se přesvědčivě porazit Rusy a odradit Rumunsko s Itálií od vstupu do války na straně nepřátel, a přišli o více než 75 % mužů a to většinou ne v bitvách, ale jako výsledek nemocí a omrzlin.

Minulý týden jsem zmínil zoufalství některých mužů v Karpatech, a že kvůli tom spáchali sebevraždu, ale zoufalství má mnoho podob a jednou z nich může být vzpoura. Tento týden došlo k první velké vzpouře války, když se vzbouřili indičtí vojáci v kasárna v Singapuru. Vzpoura měla být součástí velkého sikhského povstání proti britské nadvládě nad Indií.

To bylo povzbuzeno Němci, kteří doufali, že je Indie na revoluci připravena. Stejně tak doufali v povstání v Egyptě při bojích o Suezský průplav před dvěma týdny, ale opět to nevyjde. Britové vůdce povstání v Singapuru popravili, 37 jich zastřelili. V Indii, kde mělo proběhnout povstání mnohem větších rozměrů, byl celý plán zmařen policejním špehem dřív, než mohlo povstání vypuknout; byli shromážděni jeho vůdci a 18 jich bylo oběšeno.

Tím operace Britů v zámoří neskončily, protože na Sinaji Britové a Egypťané ochránili Tor před tureckými útoky i vlivem. Tor je malé přístavní město na pobřeží Rudého moře poblíž Suezského průplavu, který Osmané nezvládli před dvěma týdny dobýt, a proto se Tor stal jejich dalším cílem, protože z toho malého přístavu mohli do Rudého moře vypouštět miny a potápět lodě vyplouvající z průplavu. Tento týden začala 18. února německá ponorková blokáda. A takto končí další týden.

Rusové vyhnáni z východního Pruska a z úpatí Karpat, ale Němci ani Rakušané nebyli schopni postoupit a využít svá vítězství, zatímco na západě Francouzi pokračují v neustávajících útocích proti malým strategickým cílům a počet mrtvých stoupá a stoupá. A samozřejmě vzpoura, první velká vzpoura války. Daleko od Evropy a dokonce i daleko od Indie, na samém okraji britského impéria. Mohli byste si říct, že se takové věci daly čekat a skutečně jich bude přibývat.

Uvidíme vzpouru ve francouzské armádě, v Austrálii, u německého námořnictva, ale v menším měřítku najdete vzpouru kdekoliv. Protože organizovaná vzpoura je jen skupinové "končím" a to bylo vidět každý den války, v každé armádě, kdy vojáci dezertovali, schovali se a přečkali bitvu, vystavili se nepřátelské palbě nebo se prostě zastřelili. Říkali: "Končím.

Jsem v malé ocelové kostře pod mořem a vyplavu jen abych potopil loď plnou námořníků ze země, se kterou ani nejsem ve válce. Končím. Jsem z jižní Indie a teď bojuji ve sněhu, který jsem nikdy před ani neviděl. Dívají se na mě skrz prsty, mí spolubojovníci říkají, že jsem podřadný a očekávají, že za ně položím život, jako to udělali mí kamarádi minulý týden." Deset milionů příběhů zoufalství. To byla moderní válka. Před několika týdny se na Vánoce vojáci z obou stran zákopů rozhodli skončit alespoň na jeden den.

Britové a Němci si dali dárky a na jeden den zavládl mír. Pro epizodu o vánočním příměří klikněte sem. Co si myslíte o těch vojácích, kteří se rozhodli, že už to nezvládnou? Dejte vědět v komentářích. Jestli se vám pořad líbí, začněte kanál odebírat. Uvidíme se za týden.

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Drobnost 9:20 "and again, it was not to be" - "ale opět to vyjde"? Nemělo by tam spíš být "ale opět to nevyjde"?

00

Odpovědět

Vskutku. Mělo. Nevím, kde se stala chyba. Asi nějaký ruský hacker.

00

Odpovědět

Děkuji moc za video i titulky.
Krácení je pěkné. Jsem rád, že nepřekládáte slovo od slova. Pár interpunkčních i jiných chybek se dá odpustit. Všiml jsem si i středníku - na ty ale bacha, je prokázáno, že u rychlejších titulků zpomalují čtení. :-)

00

Odpovědět

V současnosti je to z mého pohledu asi nejkvalitnější seriál na tomto webu. Ale všiml jsem si jedné věci. Zatímco první díly byly víceméně popisné, tak časem začali tvůrci dodávat i výchovný rozměr. O tom jak to bylo hrozné, jaké to bylo utrpení, to je v pořádku, ale ve chvíli kdy začne říkat jaké měli pocity... v tu chvíli to poněkud ztrácí na faktickém vzdělávání a stává se z toho výchovný program. Něco jako Sezame otevři se pro dospělé. Když se s tím šetří, tak to nevadí a je to naopak vhodné, diváka to víc vtáhne, když jsou v tom i taková ,,soft" data, ale (zatím jen) trochu vidím problém v tom, že tato výchovná hodnota v tomto pořadu sílí, tak aby z toho časem nebyl pořad ve kterém se na příkladech bude ukazovat jak je válka hrozná, to by mě mrzelo.

Ale jak jsem řekl, kvalita hodně převyšuje průměr...

174

Odpovědět

Hlavně díky za kladná slova o pořadu :)

A k té kritice: ten "výchovný prvek" nebude sílit, toto je asi takové maximum ty poslední dvě epizody. Někde se třeba neobjeví vůbec. Nicméně já v tom nevidím problém, já to naopak vítám. Zase mě to donutilo uvažovat o tom všem trochu jinak. Jak Indy řekl minule, tak jsme oklamáni čísly a nepřemýšlíme nad jednotlivci. A tím, že nad nimi přemýšlí podle mě kvalitu pořadu zvedá a nesnižuje.

A myslím, že to dělá šikovně, protože třeba v této epizodě neříká, že by se neměly potápět neutrální lodě, jen říká, že se to některým vojákům nezdálo správné. A pokud si chce někdo myslet, že ty lodě měly být potopeny, protože vezly zásoby nepříteli, potom mu to pořad nijak nevymlouvá. Indy třeba řekne, že s tím nesouhlasí (i když myslím, že by zůstal u slova "komplikované"), ale není to jako při výchově, kdy by jednoznačně pořad řekl, že je to špatně. Naopak to nutí k hlubšímu zamyšlení.

Z nejnovější epizody z deníku kanadského vojáka: "Vtrhli jsme do bunkru, kde byl vystrašený Němec, který padal na kolena a zvedal ruce nad hlavu. Pořád dokola. Potom někdo z našich řekl: zastřel toho hajzla. A někdo ho zastřelil. Došlo mi, že hajzlové nejsou jen na druhé straně." Teď. Zase velice silná citace, že? Ale vychovává nás k tomu, abychom nestříleli zajatce? Nemyslím si. Pokud chce divák zareagovat "vždyť to byl nepřítel, bylo to správně", pořad mu to neznemožňuje. Tedy.... nesnaží se vychovávat .. není to škola :)

361

Odpovědět

Nemyslím si, že by to bylo špatně. Snaží se vymanit z toho, že si 1. světovou představíme jako souboj čísel. Ti byli proti těm a nic nebylo mezi tím. Vzhledem k tomu jak je ten seriál natažený, jsem pro každý rozměr, který tomu Indy dává.
Další věcí je, že když je zima a lidi umírají stejně jako týden zpátky a chtějí udržet délku dílu, tak si vypomůžou právě takovým kecáním kolem. Za mě je to naprosto v pohodě.

20

Odpovědět

Mate suba u nich na utube vy pankharti? ;D

28