Kruté bombyVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 222
Počet zobrazení:14 557

Dnešní díl je naprostá bomba. ;)

 

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Každý mráček má stříbrný okraj. Kromě nukleárních hřibů, které jsou ohraničené stronciem-90, cesiem-137 a dalšími radioaktivními izotopy. Po detonaci jsou atomy doslova vyvrženy a přehlceny při teplotách převyšujících teplotu povrchu Slunce. V 50.

letech 20. století rapatronická kamera Harolda Edgertona zachytila jaderné ohnivé koule méně než tisíciny sekund po detonaci. Použitím speciální magnetické spouště trvala každá expozice pouze miliardtinu sekundy a zachytila nadpozemské stvoření. Jeho energie odpařovala kovové dráty, které držely podpůrnou věž, do vláknitých nohou plasmy. Sledujte cíl na zemi. Je tam zhruba zobrazená trhavina TNT.

Teď je na tom samém místě stejně velká bomba, která používá jaderné štěpení. Když byla bomba Little Boy svržena na Hirošimu, rozštěpilo se pouze 1,38 % jejího uranu. Zbytek byl odvanut ještě než k tomu mohlo dojít. Což, jak poznamenal Eric Schlosser, znamená, že štěpení pouhých 0,7 gramů uranu, to je méně než hmotnost bankovky, stačilo k zabití 80 tisíc lidí a zničení dvou třetin budov ve městě.

Když má země desítky tisíc jaderných zbraní připravených k použití, jsou možné nehody. Toto byl problém během studené války a problémem je to i nadále. Co kdyby došlo k požáru nebo k nedorozumění nebo by se zničený úředník pokusil jednu odpálit? Co kdyby někdo prostě upustil hlavici s náloží?

Jaké riziko je nepřijatelné? Zeptal jsem se Schlossera. Přijatelná pravděpodobnost nehody jaderné zbraně. Jaká je teď? Přijatelná pravděpodobnost detonace jaderné zbraně ke 1 : 1 000 000. V roce 2002 dle statistik byla pravděpodobnost smrti vinou nehody letecké společnosti byla 1 : 40 000 000. Je to ještě vzdálenější než smrt vinou nehody jaderné zbraně.

Na americké půdě byly hodně špatné momenty s nukleárními zbraněmi. Naštěstí žádný z nich nevyústil do kritické situace, ale stejně to byly nehody. Stejně jako když si počůráte kalhoty. Až na to, že vaše kalhoty jsou celá planeta a p znamená plutonium. Heuréka! pochází ze staré řečtiny a znamená našel jsem to. A V Eurece v Severní Karolíně to můžete najít. Obrovskou značku, na které stojí jaderná nehoda.

Na moje narozeniny v roce, kdy se narodil můj otec, americký bombardér B52, nesoucí dvě čtyř megatunové termonukleární bomby nad Severní Karolínou, spadl z nebe. Uvolněná šňůrka v kokpitu se zachytila za spínač vypuštění bomby. Každá bomba obsahovala větší výbušnou náplň než všechno střelivo odpálené lidstvem. Poručík Jack ReVelle zjistil, že pouze jedna bezpečnostní pojistka toho dne neselhala.

Jediný nízkonapěťový ruční vypínač zůstal během pádu nedotčen. V roce 2011 vysvětlil, že tenhle jediný vypínač je důvodem, proč dnes v místech, kde leží Severní Karolína, není záliv. Bomby byly obnoveny, tedy jejich většina. Uranem obohacená trhavina jedné bomby se nikdy nenašla. Dodnes zůstává pohřbená v zemi pod Severní Karolínou. Tohle můžete zkusit doma.

Sestavit jaderný reaktor. V roce 1994 se 17letý David Hahn pokusil postavit jaderný reaktor na dvorku své matky v Michiganu. Nebylo to tak složité. Například běžné detektory požáru obsahují malé množství radioaktivního americia. A staré ve tmě svítící barvy obsahují radium. Jeho reaktor nikdy nedosáhl kritického množství, ale uspěl ve vystavení svého okolí tisíckrát většímu množství radiačního pozadí.

Byl vyhlášen Superfund čištění nebezpečného materiálu a jeho práce byla zkonfiskována vládou a pohřbena v Utahu. Tím to ale neskončilo. V roce 2007 byl David Hahn zatčen za krádež detektorů požáru z obytného domu. Obličej měl pokrytý boláky, o nichž se věřilo, že byly způsobeny neustálým vystavením radioaktivním látkám.

Tři dny po shození bomby Little Boy na Hirošimu bombardérem Enola Gay, dostal Charles Sweeney příkaz shodit bombu Fat Man na Kukuru. Létal nad městem téměř hodinu s otevřeným otvorem pro bombu, ale bylo zataženo. Sweeney nedosáhl vizuálního potvrzení cíle a byl nucen letět k druhému cíli - Nagasaki.

Kde zemřelo 75 tisíc lidí. Kukura byla díky mrakům zachráněna. Dokážeme sestavit zbraň, která napodobuje výheň našeho Slunce a větry Neptunu, ale nedokážeme předvídat počasí na více než několik minut dopředu. Během druhé světové války bojovali japonští vojáci za své císařství způsobem, jenž zanechal spojenecká vojska neschopná slova.

Letadla kamikadze a torpéda řízená jediným pilotem, ztraceným po použití. Při přesile, bez naděje, japonští vojáci radši skočili z útesu nebo odplavali mořem, kde se utopili, než aby se vzdali. Dokonce i po dvou atomových útocích japonský ministr války nabádal své lidi, aby pokračovali v boji.

14. srpna 1945 japonský císař zrušil toto rozhodnutí a bezpodmínečně kapituloval. Muži kvůli němu skákali z útesů, ale jeho vlastními slovy: nepřítel poprvé použil kruté bomby. Ztráty byly nesčíslné. Richard Feynman dostal Nobelovu cenu za fyziku v roce 1965. Také pomáhal vyvinout první atomovou bombu v Los Alamos.

V knize Smysl bytí napsal: Má věda nějakou hodnotu? A pod tím: Myslím, že síla něco udělat je hodnotou. Rozvíjí to mluvením o klíčích. Všechno, co jsme se dozvěděli o vesmíru, všechno, co jsme v něm vynalezli nebo objevili, je klíčem k branám nebe. Ale ten samý klíč taktéž otevře bránu pekla.

Raketa Titan 2 je skvělá k přenášení smrtících nukleárních hlavic. Ale také poslala astronauty programu Gemini do vesmíru k přípravě na výstup na Měsíc. Věda nám neříká, jak máme klíče používat. Nachází je nebo předpovídá. Jak je použijeme, je jen na nás. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT.

Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (57)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

je to síce novinka, ale 2.27 hovorí 2012

20

Odpovědět

Už jsem kdysi přemítal nad tím, kdybych byl geniální vědec a něco významného objevil či vynalezl, jestli bych si to nenechal pro sebe... A kolik objevů tak mohlo nikdy nespatřit světlo světa.

133

Odpovědět

v současné době o tom dost pochybuju že se může stát - jen tak že by někdo bádal doma je už dávno minulostí a pracuje se v týmech na základě předchozího výzkumu atd. Takže 1) kdyby to jeden z týmu chtěl ututlat, tak pochybuju že by to obhájil před dalšíma třeba 10 lidma, kteří se na tom podílí taky 2) ikdyby to ututlali, tak je dost možný, že by během krátké chvíle na to narazil někdo jinej, protože jak jsem psal - nebádá se naprosto od nuly a předpokládám že třeba v číně a USA probíhá dost podobnej výzkum už jen kvůli tomu kdo bude mít jaký patenty a tak...

41

Odpovědět

+czatlantisCo se týče projektů v aplikované fyzice a chemii a biologii atd., máš pravdu, tady se hádat nebudu. Nicméně na poli teoretické fyziky, teoretické informatiky a matematiky existují lidé ( vědci) pracující samostatně, může se tedy klidně stát, že by někdo vymyslel úžasný teorém, který by měl globální dopad a nikdy o tom nikomu neřekl. Nepřišel by na něj jen tak, jednalo by se nejspíš o celoživotní dílo. ale i tak je možné, že by si to nechal pro sebe.

41

Odpovědět

+TStancekNassim Haramein - poloměr protonu

00

Odpovědět

@BugHer0: hned ta první věta je nesmysl chlape. Jelikož idiom "Every cloud has a silver lining" opravdu neznamená každý mráček má svou stříbrnou linku, okraj nebo něco podobného. Ale jde o přísloví: Všechno zlé je k něčemu dobré, nebo vše má i své kladné stránky. To taky zapadá do toho kontextu, že nuclear mushroom cloud opravdu žádnou světlou stránku nebo pozitivum nemá, jelikož je to druhotný děj po výbuchu at. bomby. Tak to prosím oprav;-)

323

Odpovědět

Krásný díl ... má pravdu předseda. A to se zatím babral v té slabší kategorii jaderných bomb. Zajímalo by mne kolik uranu ve skutečnosti spálil takový Car a jak by to vypadalo kdyby využil všechen.
Když uvážím, že výbuch měl ekvivalenci 57 Mt TNT (Fat man měl pouhých 22 000t), tak raději nemyslet na to, co by bylo kdyby místo několika procent využily většinu paliva..

11

Odpovědět

Aneb jak by v Kokuře řekli: "Fucking Weather" !!

http://www.youtube.com/watch?v=1y5cPDrUAP4

150

Odpovědět

Taky jsem si hned vzpomněl na Knoflíkáře. :D

21

Odpovědět

Tak na tohle jsem narazil až díky tomuhle komentu. Super, díky! :D

00

Odpovědět

Existencia ľudstva a skoro akéhokoľvek života na tejto planéte môže zaniknúť doslova v okamihu ...and all it takes is the will of a single man....

81

Odpovědět

Ono by to nebylo až tak strašný... totální konec života by nejspíš nenastal. Všechen ten arzenál by se musel odpálit rovnoměrně po ploše planety. Drtivá většina strategických cílů je na severní polokouli a atmosférou by se to nějakou dobu toulalo, než by to zasáhlo celý povrch.
A případný výbuch skladu jaderné munice by byl taky relativně lokální záležitost. Vybuchla by jenom ta první střela...ostatní by se vypařily, takže by největší hrozbou byl spad.
To ale nemění nic na faktu, že je potřeba množství i nadále snižovat.

51

Odpovědět

+adamhups...to patřilo trošku níž do diskuze

10

Odpovědět

Co je na tomhle videu tak perfektniho?

721

Odpovědět

uvedomenie si že o všetkom živote na tejto planéte rozhoduje spoľahlivosť nizkonapäťoveho spínača. Že svet je posiaty zbraňami ktoré su schopné vyhladiť život na zemi a že na to aby planeta zahynula netreba ani vojnu ale stači nehoda ktorá je 40x pravdepodobnejšia ako to že spadneš v lietadle. Myslim že to dáva ľuďom veľa materialu na premýšľanie.

312

Odpovědět

+MarekSVK811 : 1 000 000 je pořád hodně malá pravděpodobnost. To, že to je 40x pravděpodobnější než, že spadneš v letadle je pěkné, když vezmeš, že letadla padají pořád, ale je to trochu vytažené z kontextu. Navíc na to, aby planeta zahynula by nestačilo, aby vyšla tahle pravděpodobnost pouze jednou, ale muselo by se to stát na vícekrát v přibližně stejném časovém horizontu.

Spíše se autor videa snažil dokázat svoji pointu, tak to podal tragičtěji než to ve skutečnosti je.

13

Odpovědět

Tento díl je bomba, protože je o bombách a ne proto, že je perfektní :D

43

Odpovědět

Strach z bomby za studené války mělo stejný účel jako nynější strach s terorismu...mocní chtějí, aby ovčané byli vděční za ztráty svých svobod pro svou bezpečnost

1510

Odpovědět

Někde tady v diskuzi jsem zahlédl několik příspěvků od lidí, co debatují, zda existují zbraně, které jsou zakázány ve válce/v boji.

Ano, takové zbraně existují. Ani byste nevěřili jaké množství jich je. Když uvedu jeden příklad: tlakové pumy. Přesný název vám nepovím, sám ho neznám, ale už jsme si tento termín osvojili, tak takhle to nazvat mohu. Jedná se o "přístroj", díky kterému člověku na dálku větší než 5km praskají tepny a větší žíly. A věřte mi, že to není zdaleka nejhorší zbraň.

Omlouvám se, že jsem tu uvedl, jakou odpornou činnost ta věc dělá, ale chtěl jsem se případně vyhnout těm, co by o tom pochybovali.

250

Odpovědět

Vždy, když slyším o USA a jejich slavném "vítězství" je mi do breku. Proč nikdo neřeší jednu z největších genocid v historii lidstva? Proto, že to byla armáda spojenců tak se jim vše promine?

1625

Odpovědět

Dvě svržené atomové bomby, které zabily 150.000 Japonců a následná kapitulace Japonského císařství zachránila přes 2.000.000 Japonců, kteří by umřeli v konvenční válce, než by Američani dobili císařský palác.

3712

Odpovědět

+shalViete že niekde robíte chybu ak vediete činnosť voči ktorej zvrhnutie dvoch atómovych bômb na civilné obyvateľstvo vyjde ako mierové riešenie. Ak ľudstvo neskonči s vojnou, vojna skonči s ľudstvom.

45

Odpovědět

+shalVliv atomovek na kapitulaci je dost diskutabilní. Už v noci z 9 na 10 března podnikli Američani masivní nálet na Tokio. Pumovnice byly k prasknutí nacpané zápalnými bombami.
V Japonsku nebyly obrovské tovární komplexy, ale menší závody rozptýlené v celé zástavbě převážně tradiční výstavby...tedy dřevo, papír a rákos. Nebyl to záměr, ale otázka historického vývoje.
Ten nálet totálně zničil asi 30 km2 města a zahynulo přes 110 000 lidí... v drtivé většině se jednalo o civilisty. A následovaly další nálety. Když pak vybírali potenciální cíle pro atomovky, tak byl problém najít město dost velké a zároveň ještě nevypálené, aby byl účinek dobře patrný.
Řekl bych že pro Japonce to byly jen další ničivé nálety, ale tou dobou na tom bylo výjimečné jen to, že na vyhlazení stačilo jedno letadlo a jedna bomba.
Mnohem větší vliv měly ty politické tanečky na pozadí o kterých se toho moc zatím nezveřejnilo. Sovětům nabídli svoji kapitulaci. Neznám podmínky, ale celé se to děsně vleklo...až do shozu. Sověti pak ukončili jednání a uvedli 1,5 milionovou armádu připravenou k invazi do pohybu. Japonci ještě před tím nabídli odevzdat všechny zbývající zbraně a byli se ochotní zavázat ke spojenectví. Buďto Sověti chtěli od japonska odstavení císaře a nastolení socialismu, což bylo pro ně nepřijatelné, nebo už nešlo o Japonsko, ale o to nechat co nejdéle krvácet Američany při boji o každý kousek skály co trčel z vody. To ale hádám...nemám k tomu dost informací.

131

Odpovědět

Nehledě na to, že Japonci zaútočili a neměli žádné slitování. Na územích, které dobili vyvolali opravdový masakr civilního obyvatelstva, který si nic nezadal s Nacisty.

234

Odpovědět

Nikoho jsem nikdy neslyšel říkat, že by Amerika dosáhla "slavného" vítězství proti Japonsku. Dokonce ani Amerika sama to nikdy neřekla a její tehdejší president sám ve svém proslovu litoval, že k tomu muselo dojít. Pokud tvůj "dotaz" byl směřován k tomu, že si myslíš, že Jaderné zbraně nebylo potřeba použít, tak si pečlivě pročti jak válka mezi Spojenými státy a Japonskem probíhala a sám dojdeš k závěru, že tím Amerika ve finále ušetřila mnohem více životů Američanů i Japonců, než kdyby se ve válce pokračovalo.

184

Odpovědět

"... with bomb bay's door open." - s otevřenou pumovnicí. To je terminus technicus.

122

Odpovědět

To bych nechal tak jak to je, moc lidí asi nebude vědět co je to pumovnice.

1011

Odpovědět

Kolem 2:26 jak mluví s tim chlapem, tak by tam slyším 2012 a ne 2002, pokud jsem se spletla tak se omlouvám :)

190

Odpovědět

Rogue officer prelozit jako zniceny urednik mi pride trochu zvlastni, urednici urcite nemuzou odpalit atomovou bombu a officer je beztak dustojnik.

130

Odpovědět

Rogue officer je spíš vzbouřený důstojník

200

Odpovědět

background radiation je "radiační pozadí" ne zpětná radiace, nic takového neexistuje

200

Odpovědět

Opraveno, díky.

71

Odpovědět

Hmm...nedávno jsem se dozvěděl o tom, jak spadlo to zmíněné letadlo s dvěma atomovkama...dva týdny nato o tom Vsauce dělá video.
Máme stejné zdroje? :D #FrequencyIllusion

122

Další