Jak si zjednat respekt jako Tywin LannisterCharisma on Command
17
Tywin Lannister je člověk, který si ve Hře o trůny dokázal získat obrovský respekt mezi svými spojenci a zasít strach mezi své nepřátele. To vše pouhým klidným, ale velmi vážným postojem, který je velmi jednoduché se naučit.
Přepis titulků
Tywin Lannister je zvíře. Po mnoho let působil pod Aerysem jako král a měl obrovský vliv na Roberta a Joffreyho. Stále by vládl trůnu, kdyby nebyl tak zlý na Tyriona. O tom později, ale o to nejde. V tomto videu zjistíme, proč si Tywin zjednal takový respekt. Odhalíme vše od jeho řeči těla až po jeho strategie. Ale nejdřív si všimněme, odkud Tywinova moc nepochází.
Já jsem král! Potrestám tě. Muž, který musí říkat „Já jsem král“, není žádný pravý král. Tohle je ta nejdůležitější věta, kterou kdy Tywin řekl. Podle Tywina moc nepochází z toho, že lidem říkáte, že ji máte. Musíte jim to ukázat. Tywin to dělá různě. Rád bych začal s dílčími komunikacemi moci, což je to, co Tywin dělá svou řečí těla a hlasem.
A musím zde Charlese Dance opravdu pochválit, protože tu odvedl fenomenální práci. Dívejte, jak Tywin vstupuje do hlučných konverzací. Zaprvé, výbuchem. Prý máme stále jeho sestry. Prvně zaplatíme výkupné za sera Jaimeho. Žádné příměří, nemůžeme vypadat slabě.
Prostě tam nakráčíme. - Nejdřív se vrátíme na Casterlyovu skálu. - Mají mého syna! Když mluví hodně lidí, je problém být slyšet. Můžete zastavit a zkusit to zdvořile a okamžitě být ignorováni. Ale ne Tywin. Vystraší lidi, když najednou z ticha zcela vybuchne. To okamžitě vytvoří napětí. Ale zajímavé je, že takový nezůstane dlouho. Jakmile si získá pozornost, hned se uklidní.
To dělá jeho tichý způsob interakce stejně děsivý jako jeho výbušný tón, protože nevíte, kdy zase přepne. Mají mého syna! Odejděte. Všichni. Nemusíte řvát jako Tywin, ale začít s mírně zvýšeným a hlubším hlasem se vyplatí stejně dobře i v dnešních interakcích. Ve skupinách zjistíte, že člověk, kterého poslouchají, když se snaží mluvit hodně lidí, je při vstupu nejhlasitější.
Pokud chce tuto malou radu využít, nemluvte pořád nahlas, protože to může být nepříjemné. Možná jste si všimli, že si Tywin libuje i v tichu. Tohle jsem rozebíral v jiném videu, takže o tom nebudu moc mluvit a nechám vám na něj odkaz v rohu. Tywin rád využívá ticho, když mu řekli něco, co ho má provokovat. Lidé pak mají chvíli na to, aby litovali, že se mu postavili, a začali se bát, co udělá dál.
Můj otec vyhrál skutečnou válku. Zabil prince Rhaegara. Vzal si korunu, když jsi ty byl na Casterlyově skále. Král je unavený. Odveďte ho do komnat. Tywinovo ticho vytváří pohled spatra, který můžete vidět v boxu nebo UFC. První, který couvne nebo uhne pohledem, prohrává, což je důvod, proč jsou v tom zápasníci tak nekompromisní.
A to není jen svévolné boxerské pravidlo. Uhýbání pohledem je v nás evolučně zapsáno a říká, že cítíme strach. Takže když dojde na konfrontaci, má větší váhu než hrubá síla. Protože když se jedno zvíře nebojí, je to znamení toho, že má výhodu, která se musí ctít. Sledujte, jak tato útočící gorila ustoupí, když malý člověk ani necukne, i když by ho mohla hravě roztrhat na kusy. Útočit, útočit a znovu útočit.
A myslím si, že kdybych jen trochu ucukl... Ale Tywinova dílčí komunikace moci přesahuje říši opic. Jeho volba slov, využití moci, je čistě lidské. Nežádá lidi ani jim nevyhrožuje slovy: „Když uděláš to, já udělám toto.“ Říká lidem, co udělají, tím, že použije slovo „uděláš“. Je si velice jistý tím, že udělají to, co se jim řekne. A když si je jistý, že bude vyslyšen, vzniká dojem, že by měl být vyslyšen.
Sledujte. Pojedeš do Králova přístaviště. - Dělat co? - Vládnout. Budeš dělat královi pobočníka místo mě. Donutíš toho královského kluka a jeho matku k poslušnosti. A ještě jedna věc. Tu děvku si ke dvoru nepřivedeš. Rozumíš?
Takto kruhová logika dílčí komunikace funguje, protože když lidé dají najevo, že mají navrch, tak reagujeme podřízeně, kvůli čemuž jim dáváme ještě větší moc. Podobné to je i s tím, jak Tywin ukončuje věty. Vždy jedná spatra, čímž zdůrazňuje, že to není prosba, jako zde. Sledujte, jak Joffrey udělá pravý opak a položí Tywinovi otázku vzestupným tónem. Je to skvěle zahráno a odráží to pravý život. Když jsou lidé nervózní nebo bezmocní, začnou se přirozeně ptát a obrátí svou intonaci vzhůru, jako zde.
Zasedání rady je ale v Pobočníkově věži namísto komnaty Malé rady. Ano, to je. Můžu se zeptat proč? Nechápejte to špatně. Někdy budete chtít pokládat otázky a mluvit vyšším tónem. Například Tyrion a Malíček používají jemnější způsob výslechu, aby někomu vnukli nápad, který byl ve skutečnosti jejich. Tato strategie funguje dobře i v dnešní době.
Například když mluvíte se zaměstnanci, raději řekněte: „Můžeš to, prosím, udělat?“ Lepší než to vyžadovat. Takto vám mnohem raději pomohou. Tywinovi je ale toto jedno. Jeho plánem je vytvořit strach. Je to možná nejnižší Lannister, ale stále je náš. A čím déle je ve vězení, tím menší respekt máme.
Takže Lvovi na názorech záleží. Ne, to není názor, ale fakt. Pokud jiný rod může unést jednoho z nás a beztrestně ho držet v zajetí, tak už nejsme obávaný rod. K tomu později, ale teď se podívejme, jak Tywin manipuluje v situacích, kdy chce v lidech vzbudit nejistotu. Zaprvé, často nechává lidi čekat, než promluví. Je to taktika, která se stále používá při jednáních a její účel je stejný.
Nechat někoho čekat je znamení kruhové moci. Říkáte tím: „Začneme, až já řeknu.“ A než vyjednávání vůbec začne, obě strany nenápadně souhlasí, že osoba, která určí začátek debaty, je důležitější. A na vašem podvědomí se to podepíše, takže pokud jste na špatné straně, vyjednáte horší dohodu. To je ale téma na další video, ale pokud chcete zůstat více sebevědomější v situacích, ve kterých mlčíte, váháte nebo vyjednáte špatnou dohodu, podívejte se na náš online kurz Charisma University.
Je tam vše od prvního dojmu až po vedení a je tam toho dost i na to, jak zůstat sebejistí. Odkaz je když tak v popisku. Také je tam kategorie na řeč těla, kterou Tywin Lannister používá jako zbraň. Podívejte se na jeho postoj nad Tyrionem. Jsi nechtěné a zlomyslné malé stvoření plné závisti, chtíče a lstivosti.
Tywin se na Tyriona dívá spatra. A pokud jste se někdy bavili s někým, kdo se povyšoval a vyhrožoval vám, víte, jak mocnější se vám zdají. Ale lidé obvykle nejsou sedící trpaslíci, takže další způsob, jak Tywin dominuje, je narušení jejich osobní bubliny. A tohle dělá obzvláště ve chvíli, kdy odhaluje, o co mu vlastně jde, takže mu lidé spíše vyhoví, namísto aby ho odmítli.
Například zde s Jaimem. Budoucnost naší rodiny bude určena v následujících měsících. Můžeme vytvořit dynastii, která vydrží tisíce let. Potřebuji, abys byl mužem, kterým jsi vždy měl být. Ne příští rok, ne zítra. Teď. Pokud se cokoliv zásadně změní, tak to Tywin téměř vždy udělá tak, aby měl poslední slovo.
To znamená, že se rozhovor vyvíjí tak, jak on chce. Buď nařídí lidem, aby odešli, jakmile dosáhne svého... Přestaň mluvit o svém právu na Casterlyovu skálu. Běž. ...nebo prostě opustí místnost, jakmile dosáhne svého. Nedá vám vůbec možnost se hádat. Můžeš pít, můžeš vtipkovat, můžeš hrát dětinské hry, aby se tvůj otec cítil trapně, ale budeš dělat svou povinnost.
Z minulého videa o Malíčkovi, odkaz v rohu právě teď, víte, že dělá to samé, jen jemněji. Každopádně diskuse končí ve chvíli, kdy ji Tywin a Malíček chtějí ukončit. Takže pokud budete mít poslední slovo, získáte velkou autoritu a obrovskou moc. Je možné, že budete ovládat toho druhého i poté, co odejdete. Samozřejmě je výhoda mluvit jako první, pokud chcete zapůsobit.
Tohle by bylo lepší probrat v jiném videu, kde bychom tohle vše probrali, ale prozatím si pamatujte, že poslední slovo vytváří velkou moc a autoritu. Abychom tuto část o řeči těla shrnuli, podívejte se na tuto ukázku a schválně, kolik dílčích komunikací moci spočítáte. A je jich dost. Jdeme na to. Pořád jsi plodná. Provdáš se a budeš rodit. - Jsem královna regentka, ne kobyla. - Jsi má dcera! Uděláš, co ti přikážu, a vezmeš si Lorase Tyrella.
A ukončíš o sobě ty nechutné řeči jednou provždy. - Otče, nenuť mě k tomu. - Už ani slovo! Mé děti. Špinili jste jméno Lannister až moc dlouho. Šílené, kolik toho je, že? Velká pocta Charlesovi Dancovi za to hraní. Ale pozor. Tywinův charakter není jen o hrubé síle nebo fyzické šikaně.
Je o strategických ukázkách síly, aby udržel lidi v lati. A u velké události knihy zjistíte, že věci jako Rudá svatba byly brutální a celá říše se začala bát, co Tywin udělá, když se mu někdo postaví. Martellové čekali téměř 20 let po Eliině smrti, než zosnovali pomstu. To je síla strachu a Tywin to ví. - Sever na to nikdy nezapomene. - Dobře. Ať si pamatují, co se stane, když pochodují na jih.
Mohl bych mluvit dál o Tywinově genialitě, ale ostatní už to pokryli velice dobře, takže jen odkážu na zajímavé teorie v popisku. Překlad: Kara www.videacesky.cz
Já jsem král! Potrestám tě. Muž, který musí říkat „Já jsem král“, není žádný pravý král. Tohle je ta nejdůležitější věta, kterou kdy Tywin řekl. Podle Tywina moc nepochází z toho, že lidem říkáte, že ji máte. Musíte jim to ukázat. Tywin to dělá různě. Rád bych začal s dílčími komunikacemi moci, což je to, co Tywin dělá svou řečí těla a hlasem.
A musím zde Charlese Dance opravdu pochválit, protože tu odvedl fenomenální práci. Dívejte, jak Tywin vstupuje do hlučných konverzací. Zaprvé, výbuchem. Prý máme stále jeho sestry. Prvně zaplatíme výkupné za sera Jaimeho. Žádné příměří, nemůžeme vypadat slabě.
Prostě tam nakráčíme. - Nejdřív se vrátíme na Casterlyovu skálu. - Mají mého syna! Když mluví hodně lidí, je problém být slyšet. Můžete zastavit a zkusit to zdvořile a okamžitě být ignorováni. Ale ne Tywin. Vystraší lidi, když najednou z ticha zcela vybuchne. To okamžitě vytvoří napětí. Ale zajímavé je, že takový nezůstane dlouho. Jakmile si získá pozornost, hned se uklidní.
To dělá jeho tichý způsob interakce stejně děsivý jako jeho výbušný tón, protože nevíte, kdy zase přepne. Mají mého syna! Odejděte. Všichni. Nemusíte řvát jako Tywin, ale začít s mírně zvýšeným a hlubším hlasem se vyplatí stejně dobře i v dnešních interakcích. Ve skupinách zjistíte, že člověk, kterého poslouchají, když se snaží mluvit hodně lidí, je při vstupu nejhlasitější.
Pokud chce tuto malou radu využít, nemluvte pořád nahlas, protože to může být nepříjemné. Možná jste si všimli, že si Tywin libuje i v tichu. Tohle jsem rozebíral v jiném videu, takže o tom nebudu moc mluvit a nechám vám na něj odkaz v rohu. Tywin rád využívá ticho, když mu řekli něco, co ho má provokovat. Lidé pak mají chvíli na to, aby litovali, že se mu postavili, a začali se bát, co udělá dál.
Můj otec vyhrál skutečnou válku. Zabil prince Rhaegara. Vzal si korunu, když jsi ty byl na Casterlyově skále. Král je unavený. Odveďte ho do komnat. Tywinovo ticho vytváří pohled spatra, který můžete vidět v boxu nebo UFC. První, který couvne nebo uhne pohledem, prohrává, což je důvod, proč jsou v tom zápasníci tak nekompromisní.
A to není jen svévolné boxerské pravidlo. Uhýbání pohledem je v nás evolučně zapsáno a říká, že cítíme strach. Takže když dojde na konfrontaci, má větší váhu než hrubá síla. Protože když se jedno zvíře nebojí, je to znamení toho, že má výhodu, která se musí ctít. Sledujte, jak tato útočící gorila ustoupí, když malý člověk ani necukne, i když by ho mohla hravě roztrhat na kusy. Útočit, útočit a znovu útočit.
A myslím si, že kdybych jen trochu ucukl... Ale Tywinova dílčí komunikace moci přesahuje říši opic. Jeho volba slov, využití moci, je čistě lidské. Nežádá lidi ani jim nevyhrožuje slovy: „Když uděláš to, já udělám toto.“ Říká lidem, co udělají, tím, že použije slovo „uděláš“. Je si velice jistý tím, že udělají to, co se jim řekne. A když si je jistý, že bude vyslyšen, vzniká dojem, že by měl být vyslyšen.
Sledujte. Pojedeš do Králova přístaviště. - Dělat co? - Vládnout. Budeš dělat královi pobočníka místo mě. Donutíš toho královského kluka a jeho matku k poslušnosti. A ještě jedna věc. Tu děvku si ke dvoru nepřivedeš. Rozumíš?
Takto kruhová logika dílčí komunikace funguje, protože když lidé dají najevo, že mají navrch, tak reagujeme podřízeně, kvůli čemuž jim dáváme ještě větší moc. Podobné to je i s tím, jak Tywin ukončuje věty. Vždy jedná spatra, čímž zdůrazňuje, že to není prosba, jako zde. Sledujte, jak Joffrey udělá pravý opak a položí Tywinovi otázku vzestupným tónem. Je to skvěle zahráno a odráží to pravý život. Když jsou lidé nervózní nebo bezmocní, začnou se přirozeně ptát a obrátí svou intonaci vzhůru, jako zde.
Zasedání rady je ale v Pobočníkově věži namísto komnaty Malé rady. Ano, to je. Můžu se zeptat proč? Nechápejte to špatně. Někdy budete chtít pokládat otázky a mluvit vyšším tónem. Například Tyrion a Malíček používají jemnější způsob výslechu, aby někomu vnukli nápad, který byl ve skutečnosti jejich. Tato strategie funguje dobře i v dnešní době.
Například když mluvíte se zaměstnanci, raději řekněte: „Můžeš to, prosím, udělat?“ Lepší než to vyžadovat. Takto vám mnohem raději pomohou. Tywinovi je ale toto jedno. Jeho plánem je vytvořit strach. Je to možná nejnižší Lannister, ale stále je náš. A čím déle je ve vězení, tím menší respekt máme.
Takže Lvovi na názorech záleží. Ne, to není názor, ale fakt. Pokud jiný rod může unést jednoho z nás a beztrestně ho držet v zajetí, tak už nejsme obávaný rod. K tomu později, ale teď se podívejme, jak Tywin manipuluje v situacích, kdy chce v lidech vzbudit nejistotu. Zaprvé, často nechává lidi čekat, než promluví. Je to taktika, která se stále používá při jednáních a její účel je stejný.
Nechat někoho čekat je znamení kruhové moci. Říkáte tím: „Začneme, až já řeknu.“ A než vyjednávání vůbec začne, obě strany nenápadně souhlasí, že osoba, která určí začátek debaty, je důležitější. A na vašem podvědomí se to podepíše, takže pokud jste na špatné straně, vyjednáte horší dohodu. To je ale téma na další video, ale pokud chcete zůstat více sebevědomější v situacích, ve kterých mlčíte, váháte nebo vyjednáte špatnou dohodu, podívejte se na náš online kurz Charisma University.
Je tam vše od prvního dojmu až po vedení a je tam toho dost i na to, jak zůstat sebejistí. Odkaz je když tak v popisku. Také je tam kategorie na řeč těla, kterou Tywin Lannister používá jako zbraň. Podívejte se na jeho postoj nad Tyrionem. Jsi nechtěné a zlomyslné malé stvoření plné závisti, chtíče a lstivosti.
Tywin se na Tyriona dívá spatra. A pokud jste se někdy bavili s někým, kdo se povyšoval a vyhrožoval vám, víte, jak mocnější se vám zdají. Ale lidé obvykle nejsou sedící trpaslíci, takže další způsob, jak Tywin dominuje, je narušení jejich osobní bubliny. A tohle dělá obzvláště ve chvíli, kdy odhaluje, o co mu vlastně jde, takže mu lidé spíše vyhoví, namísto aby ho odmítli.
Například zde s Jaimem. Budoucnost naší rodiny bude určena v následujících měsících. Můžeme vytvořit dynastii, která vydrží tisíce let. Potřebuji, abys byl mužem, kterým jsi vždy měl být. Ne příští rok, ne zítra. Teď. Pokud se cokoliv zásadně změní, tak to Tywin téměř vždy udělá tak, aby měl poslední slovo.
To znamená, že se rozhovor vyvíjí tak, jak on chce. Buď nařídí lidem, aby odešli, jakmile dosáhne svého... Přestaň mluvit o svém právu na Casterlyovu skálu. Běž. ...nebo prostě opustí místnost, jakmile dosáhne svého. Nedá vám vůbec možnost se hádat. Můžeš pít, můžeš vtipkovat, můžeš hrát dětinské hry, aby se tvůj otec cítil trapně, ale budeš dělat svou povinnost.
Z minulého videa o Malíčkovi, odkaz v rohu právě teď, víte, že dělá to samé, jen jemněji. Každopádně diskuse končí ve chvíli, kdy ji Tywin a Malíček chtějí ukončit. Takže pokud budete mít poslední slovo, získáte velkou autoritu a obrovskou moc. Je možné, že budete ovládat toho druhého i poté, co odejdete. Samozřejmě je výhoda mluvit jako první, pokud chcete zapůsobit.
Tohle by bylo lepší probrat v jiném videu, kde bychom tohle vše probrali, ale prozatím si pamatujte, že poslední slovo vytváří velkou moc a autoritu. Abychom tuto část o řeči těla shrnuli, podívejte se na tuto ukázku a schválně, kolik dílčích komunikací moci spočítáte. A je jich dost. Jdeme na to. Pořád jsi plodná. Provdáš se a budeš rodit. - Jsem královna regentka, ne kobyla. - Jsi má dcera! Uděláš, co ti přikážu, a vezmeš si Lorase Tyrella.
A ukončíš o sobě ty nechutné řeči jednou provždy. - Otče, nenuť mě k tomu. - Už ani slovo! Mé děti. Špinili jste jméno Lannister až moc dlouho. Šílené, kolik toho je, že? Velká pocta Charlesovi Dancovi za to hraní. Ale pozor. Tywinův charakter není jen o hrubé síle nebo fyzické šikaně.
Je o strategických ukázkách síly, aby udržel lidi v lati. A u velké události knihy zjistíte, že věci jako Rudá svatba byly brutální a celá říše se začala bát, co Tywin udělá, když se mu někdo postaví. Martellové čekali téměř 20 let po Eliině smrti, než zosnovali pomstu. To je síla strachu a Tywin to ví. - Sever na to nikdy nezapomene. - Dobře. Ať si pamatují, co se stane, když pochodují na jih.
Mohl bych mluvit dál o Tywinově genialitě, ale ostatní už to pokryli velice dobře, takže jen odkážu na zajímavé teorie v popisku. Překlad: Kara www.videacesky.cz
Komentáře (3)
kotjaOdpovědět
17.03.2020 16:36:43
Zdá se mi to, nebo Tywin při rozhovorech z Joffreyem nedodá :"...ty malá p**o." jen a pouze slovy?
charlestone (anonym)Odpovědět
17.03.2020 07:16:39
tak to je Charles Dance , Charakter on vystihuje
Komikoň (anonym)Odpovědět
17.03.2020 17:59:08
On a Christopher Lee v jednom filmu nebo hře by způsobili maskulinní explozi