EtiopieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:4 300

Etiopie je v mnoha směrech podobná Eritreji z minulého týdne, ale vybojovala si v rámci Afriky i světa důležitou pozici. Jak toho dosáhla, vám dnes mimo jiné povypráví i Barbyho host, Etiopanka Samri.

Poznámka:
Derg – Prozatímní vojenská správa socialistické Etiopie vládla v Etiopii od roku 1974 do roku 1987 (Wikipedie)

Přepis titulků

Ahoj všichni, pozdravte Samri. - Je to skutečná Etiopanka. - Ahoj všichni. - Samri, bude na tebe Etiopie hrdá? - Jasně! Tak jdeme na to. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, já jsem Barby a dostali jsme se k Etiopii, to je velký. Etiopie je v Africe důležitá. - Něco takového jinde nenajdete.

- To rozhodně ne. Je toho spousta a máme málo času, tak začněme. POLITICKÁ GEOGRAFIE Vy víte, jak já miluju administrativní členění. Když jsem mluvil o Číně, byl jsem jako dítě v cukrárně, ale u Etiopie jsem vyhrál zlatý kupón. Pusťme se do toho. Etiopie hraničí se 6 státy, je nejlidnatější zemí bez přístupu k moři a leží v Africkém rohu. Před rokem 1996 mívala 13 provincií, ale po konfliktech a problémech nakreslili nové hranice, teď je rozdělená na 9 oblastí podle etnik, každá má velkou samostatnost, ale spadá pod ústavu.

Podle článku 39 si východ vyhradil právo odtrhnout se od Etiopie, pokud si to bude přát. Ale je diskutabilní, nakolik se jich ten článek opravdu týká. Hlavní město Addis Abeba, což znamená Nový květ, leží ve středu země a je samostatnou jednotkou. To platí i pro 2.

největší město, Dire Dawa. Říká se jim chartová města. Vynechávají regionální politiku a spravují se sama, podléhají přímo ústavě. Je to divné, protože Harari je považované za oblast, ačkoli je menší než ta chartová města a má nejmenší populaci, asi 212 000 lidí. A to je ještě divnější, protože ty oblasti se dále dělí na zóny, které se dělí ještě na "woredy". Některé ty woredy se neidentifikují s oblastí, ve které leží, a vyrazily na vlastní pěst.

Říká se jim speciální woredy a mají druhořadou samostatnost. Je jich 10, polovina leží ve Státě jižních národů, národností a lidu, tedy SNNPR. - A jsme u této oblasti. - Je to třetí nejlidnatější oblast. Na tom trefně pojmenovaném území žije víc kmenů a národů než kde jinde. Většinu oblastí obývá méně než 10 národnostních skupin, v téhle jich je asi 45. A to je asi vše k administrativnímu dělení. - Moment, spory o území.

- Jo, jasně. Tak jdeme na to. Trojúhelník Ilemi je na jihu u Keni a Súdánu. Potom spor o Ogaden se Somálskem a nakonec ještě spor s Eritreou a Jemenem o ostrov Džabal at-Tajr v Rudém moři, který Jemen tak nějak dobyl, ale potom tam vybuchla sopka a asi polovinu zničila... - Najděte si to, nestíhám. - Ještě rychle, největší letiště jsou samozřejmě to v Addis Abeba, Bole International, to v Dire Dawa - a to v Mekelle na severu. - Především ale vyniká Etiopie tím, že jako jediná africká země nikdy nebyla kolonizována evropskými mocnostmi.

Italové to zkusili, ale Etiopie neúnavně bojovala a ubránila se. - Zapomněl jsi na Libyi. - Jo, ta to taky zkusila. - Ale to není Evropa. - Pravda. To je překvapivě bezprecedentní, ale získala si tím respekt. Jo, Etiopie se ubránila. Duši Etiopie nevyjadřuje jen jedno místo, ale je poseta jedinečnými památkami a každá vypráví vlastní díl etiopského příběhu. Mají více UNESCO památek než jakákoli jiná africká země.

Jenom nastřelíme pár důležitých míst. Město hyen Harar, kde můžete krmit divoké hyeny, záhadné kamenné rytiny na stélách v Tiye, kostel svatého Jiří v Lalibele, vytesán z jediného kamene, Chaple of the Tablet, - ve které je prý Archa úmluvy. - Ta má být hlídána pannami, - které nesmí opustit budovu. - Aksumský obelisk z Aksumského království, vesnice domorodých kmenů v údolí Omo - a známý hrad v Gondaru.

- A to jsme ještě nezmínili krajinu. - Tady začíná to pravé dobrodružství. - To rozhodně! FYZICKÁ GEOGRAFIE Krajina Etiopie je plná tolika extrémů, že se podíváme na tektonické rozložení, abyste to pořádně prokoukli. V dílu o Eritreji jsem říkal, že Africký roh leží na hranici arabské, africké a somálské desky a Etiopie je přímo uprostřed toho všeho. Somálská deska není tak úplně deska, spíše zlom, který se úplně nerozlomil a teď se tře podélně o Africkou desku, tomu se říká transformní zlom.

To zemi rozděluje na dvě části, západní a východní Etiopskou vysočinu, které se říká i Etiopská plošina, a Amharské hory. Etiopská vysočina je největším nepřetržitým pohořím Afriky, táhne se od severu k jihu a podle oblasti k ní patří - mnoho různých terénů. - S podnebím to máme tak: - Východ je horký, západ je chladný. - To je snadné. Jak jsem říkal, v severovýchodním rohu u Eritreje leží Danakilská proláklina, kde najdete Dallol, nejteplejší lidské sídlo na Zemi, průměrná roční teplota je zhruba 41 °C.

Většina té strašidelně krásné oblasti je neobyvatelná, místy se tu vypařují jedovaté plyny z vroucích geotermálních solných jezírek. Přesto sem lidé pravidelně chodí dolovat sůl. A když máte štěstí, můžete vidět modrou lávu vytékající z místních sopek. - Modrá láva. - Jo, modrá. Netušil jsem, že něco takového existuje.

Poblíž najdete také Erta Ale, nejčinnější sopku v Etiopii se dvěma lávovými jezery, která neustále oranžově září. Někdy se jim říká brány do pekla. Ne. Já mám tu skutečnou a je lepší! Dále ve vnitrozemí máme dechberoucí Simienské hory, kde se nachází nejvyšší bod, Ras Dašen. Také tu leží jezero Tana, největší jezero Etiopie a zdroj Modrého Nilu, který se trochu kroutí a pak na severu v Súdánu vtéká do Bílého Nilu.

Směrem na jih je krajina výrazně bujnější a zelenější. Tam je též nejvíce vegetace v celé zemi. Na západě a na jihu je nejvíce zemědělských pozemků, kde se pěstují obiloviny, zelenina, koření a bylinky, a to včetně miličky, národní obiloviny Etiopie. Z té se vyrábí chléb indžera z videa o Eritreji, ten vypadá takhle a je fakt skvělý! Dobře, týme, pojďte, pauza na oběd.

Jíme, oběd, pojďte. Pokud jste nikdy nejedli nic etiopského, vážně o hodně přicházíte. Země se také hemží různými druhy zvířat, jako jsou gazely, antilopy, kudu, gepardi, kozorožci, paviáni a více než 500 druhů ptáků, kteří na planinách buď žijí, nebo sem migrují. Národním zvířetem je ale lev. Také byl na bývalé vlajce Etiopie, když jí vládl poslední císař, jehož příběh je docela zajímavý. O tom si promluvíme v: DEMOGRAFIE Tak nejprve vyvraťme ten mýtus.

Když lidé slyší Etiopie, vybaví si tohle. Ano, během let konfliktů to tu bylo rozšířené, ale běžně to v Etiopii vypadá úplně jinak. Rozhodně. Musíte pochopit, že v Etiopii nemáte jen starověké dějiny, - ale i ty pravěké. - Některé z nejstarších exemplářů - moderních lidí byly nalezené tady. - Proto se o Etiopii mluví jako o původní oblasti, kde se lidé vyvinuli. - Pamatujete na Lucy?

Ano. - Etiopie. Etiopie je neuvěřitelně různorodá, je tu více než 80 etnik a kmenů, ale některé z nich jsou významnější. Asi třetina populace jsou Oromové a 30 % jsou Amharové. Další skupiny jsou menší než 10 % populace jako Somálci, Tigrajové, Sidamové a zbytek tvoří více než 70 národností. Ve videu o Eritreji jsem říkal, že jsou s Etiopií jedinečné, - protože mají populaci Habešanů. - To jsou Afričané se semitskými kořeny, - kteří prý obývali království Kúše. - Etiopané tvrdí, že jsou potomky krále Šalamouna a královny ze Sáby, o které se krátce mluví v Bibli.

Měla se Šalamounem syna jménem Menelik, - který se stal prvním etiopským císařem. - DNA testy ukazují, že většina Habešanů má genetické stopy, které jsou podobné jako ty u Židů a Arabů. Částečně proto Habešané vypadají jinak, než jak si většina představí - lidi ze subsaharské Afriky. - A Etiopané milují svoje vlasy, viď? Mají jedny z nejzajímavějších účesů světa, takové jinde nenajdete. A laserem si odstraňují vlasy. Amharské ženy mají také fascinující vlasový tanec.

Vypadá takhle: - Ale to je jenom habešská Etiopie. - Jo, jak jsem říkal, 80 etnických skupin, které jsou naprosto odlišné. A tak jako v Eritreji, Amharové používají jediné původně africké písmo, tzv. ge'ez, slabikové písmo. Většina zbylých jazyků píše latinkou, třeba oromština a somálština. Když jsme u toho, Oromové mluví kušitskou řečí příbuznou se somálštinou a afarštinou a Amharové jí vůbec nerozumí. V zemi jsou všechna abrahámovská náboženství, křesťanství, židovství i islám.

Asi 63 % obyvatel jsou křesťané z etiopské pravoslavné nebo protestantské církve, muslimů je asi třetina, zbytek jsou židé a stoupenci domorodých náboženství. Ano, slyšíte správně, židé. V Etiopii žije snad jediná černá židovská populace. Lemba z Jihoafrické republiky jsou asi taky černí židé, ale to sem nepatří. V dobách Aksumského království přijala Etiopie křesťanství mezi prvními. A podle pověsti sem slovo boží přinesl apoštol Matouš a svatý Filip pokřtil prvního Etiopana.

Oblast Harari v Etiopii je také považována za 4. nejsvatější místo islámu, - je tam 82 mešit a více než 100 svatyní. - Ale vážně zvláštní je etiopský kalendář. - Jo. - Je dost divný. Etiopský kalendář je asi o 7 let a 3 měsíce pozadu za tím gregoriánským, který je ve většině zemí standardní. Teď, v roce 2016, je v Etiopii rok 2008. Fakt? V Etiopii je 2008? To je divný. Je podobný tomu koptskému, používá 12 měsíců, každý má po 30 dnech a 13.

přestupný měsíc s 5 nebo 6 dny, podle toho, jaký rok je. Nový rok je obvykle 11. září, nebo 12., podle roku. Většinu historie byla Etiopie království nebo císařství, to poslední skončilo s císařem Hailem Selassiem. Ale jeho syn Amha vládl ještě asi rok, než přišel komunistický Derg, - který monarchii ukončil. - Tady tak nějak začalo napětí s Eritreou. Derg byl sezazen a teď je Etiopie federativní parlamentní republika. Císař Haile Selassie je dodnes uctíván rastafariány jako spasitel, ačkoli prý prohlásil: "Já nejsem bůh."

Zajímalo by mě, co si Etiopané myslí o celé té věci. Přijde jim to super. Milují naši zemi a mají tam území, - přispívají k naší ekonomice. - Představte si, jak se cítili, když v 60. letech tu zemi fakt navštívil. Když jsme u vztahů: FRIEND ZONE Etiopie je docela velké zvíře. Zasloužila si svou slávu na scéně a teď má spoustu kontaktů.

Nepřekvapí vás, že Čína a USA jsou největší zahraniční investoři. USA nabízí nejvíce pomoci a vojenských aliancí a Čína sem nejvíce dováží. Udržuje vztahy s Izraelem i Palestinou. Když se stal Izrael státem, tisíce Etiopanů se tam přestěhovalo a teď v Izraeli žije více etiopských židů než v samotné Etiopii. Palestinu uznává jako stát a oba tam mají ambasády. S Tureckem má vztahy ještě z doby Osmanské říše a s Ruskem se dříve kamarádila, když jí 20 let vládl komunistický Derg, teď je to mezi nimi složité.

Nejlepší kamarádi jsou ale asi Egypt, Džibutsko a trochu i Súdán. S Egyptem sdílí Etiopie tisíciletí starověkých dějin a povodí Nilu je pro jejich spolupráci zásadní. Džibutsko je jejich jediná cesta k Rudému moři a obchod s ním je pro etiopské hospodářství klíčový. Súdán je zásobuje ropou, je pro ně přístupem ke Středozemnímu moři, a i přes spory o hranice mají docela dobré vztahy.

Etiopie je docela dost důležitá. Pochází odsud jedni z prvních lidí, a to nemluvím o společenstvích a civilizaci. Vyhnula se evropské kolonizaci a má jedinečnou, různorodou společnost, jakou jinde nenajdete. A přesto nějak drží ty oblasti pohromadě a formuje národ hrdý na svůj původ. Co myslíš, Samri? Bylo to správně? - Ano. Děkuji, děkuji. - Počkejte si, po skoro dvou letech se vracíme do Oceánie. Jako další přijde Fidži! Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Není ten vlasový tanec to co dělají metaláci?

62