Guinea-BissauGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:20
Počet zobrazení:3 629
Naši sérii o Guinejích dnes uzavře Guinea-Bissau, Pobřeží ořechů kešu, země, o které toho s největší pravděpodobností moc nevíte. Barby si tedy pro vás něco o ní nastudoval, aby vám mohl ukázat tuto Portugalskem ovlivněnou sestru větší a Francií ovlivněné Guineje z minulého týdne.

Přepis titulků

Buďte upřímní, taky o té zemi nic nevíte. Ale to je v pohodě, já kvůli vám budu předstírat, že já jo. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Minule jste viděli větší, francouzské dvojče Guineu, teď potkáte divočejší, vášnivou sestru ovlivněnou Portugalskem – Guineu-Bissau. Je toho spousta, jdeme na to! POLITICKÁ GEOGRAFIE Teď se připravte, s mojí expertizou se naučíte najít Bissau.

- Teda, tohle mi chybělo. Díky. - Není zač. Guinea-Bissau leží v Západní Africe u pobřeží Atlantského oceánu, hraničí se Senegalem na severu a Guineou na východě a jihu. Je rozdělená na osm regionů a hlavní město Bissau funguje jako autonomní sektor. Má rozlohu asi jako Švýcarsko a vypadá trochu jako prsty, které sypou sůl. Guinea-Bissau je jedna z mála zemí, které nemají nejsevernější bod, protože část hranice se Senegalem je rovná čára a ta celá je nejseverněji.

V nejjižnějším bodě rozděluje hranice poloostrov mezi ně a Guineu. Mají jenom 6 letišť a pár ranvejí ve vnitrozemí, největší jsou Osvalda Vieira v Bissau a Bubaque na ostrově Bubaque. Když si tu zemi prohlédnete, nejvýraznější oblast uvidíte u pobřeží. Tyto krásky zvané Bissagoské ostrovy tvoří souostroví a je jich 88. To je ta sypaná sůl Guinei-Bissau. Ne, nebudu odkazovat na Salt Bae, na tomhle kanálu se do kulturní relevance nepouštíme, - pokud nemusíme.

- Ale co Bob Sag... Pšt! Ten nikdy není relevantní. Ty ostrovy jsou jejich korunním klenotem. Jen asi 20 je celoročně obydlených, nejlidnatější je Bubaque, kde je jejich správní centrum. Jinak na ostrovech jako Bolama, Carache, Formosa, Roxa, Uno, Caravela a Orango dříve pohřbívali všechny své krále. Všechny mají vesnice a šarm, co přitahuje turisty. A tím myslím tři Portugalce na cestě na Madeiru. Jinak mezi zajímavá místa patří: stará čtvrť Bissau Velho, staré hlavní město Bolama Polon di Bra, socha Amílcara Cabrala, Porto Pidjiguiti, starý prezidentský palác s vybombardovanou střechou, ale nechoďte dovnitř, je tam dost netopýrů, národní etnografické muzeum a Fortaleza d'Amura, kde jsou budovy středomořského stylu, ale je to vojenský prostor, tak se tam nesmí, leda když se spřátelíte se stráží.

Ta země je fascinující, ale problematický je automobilový provoz. Protože zem tvoří jedno velké ústí řeky, musíte vždycky jezdit do vnitrozemí.

To je zajímavé i pro ekonomiku, na to vše se podíváme v: FYZICKÁ GEOGRAFIE V minulém díle jsme říkali, že všechny země Západní Afriky jsou nějaká pobřeží. Ghana je Zlaté pobřeží, pak je Pobřeží slonoviny, Guinea je neoficiálně Hliníkové pobřeží a u Guineje-Bissau by to nejspíš bylo Pobřeží kešu. Celé pobřeží je poseto potoky a ústími řek, které se vlévají do Atlantiku, většinu napájí nejdelší řeka Geba, která teče asi 550 km z vnitrozemí.

Jejich pobřeží je tedy členité, nesouvislé a najdete tam spoustu mangrovů, mokřadů a pár pláží. Mají tedy přístavy a doky, ale cestování po suchu bylo vždy složité. Celá země je docela plochá, nejvyšší bod ani nemá jméno, je to kopec vysoký asi 300 m, leží na východní hranici s Guineou. Ve vnitrozemí najdete lesy a savany, zalesněných je asi 71 % území, je to tedy 3. nejlesnatější země Afriky po Seychelách a Gabonu. Tady také najdete typickou faunu jako hrabáče, pišťuchy, opice, žirafy a údajné národní zvíře, západoafrického slona.

V té oblasti je také srdce zemědělství, které zaměstnává přes 80 % obyvatel. Nejvíce produkovanou plodinou je kešu. Jako fakt, přes 90 % vývozu jsou ořechy, z toho nejvíce kešu. Ekonomicky vzato žijí dvě třetiny obyvatel v chudobě, částečně je to i proto, že po Surinamu mají nejdelší proces registrace nového podnikání na světě. Průměrně to trvá 33 týdnů. ASI TAKHLE... Páni, mrkvové koláče s krémem zrovna jedou na Instagramu!

Promiňte, pane, rád bych si zaregistroval pekárnu mrkvových koláčů s krémem. Tak jo. PO CELÉ VĚČNOSTI Konečně jsem si otevřel pekárnu mrkvových koláčů s krémem. Promiňte, slečno, nechcete mrkvový koláč s krémem? Možná tak před osmi měsíci. Teď jsou in grapefruity. - Ale ne... - Vzali se! Když jsme u toho, národním jídlem jsou asi ragú Caldo. Známé jsou Caldo branco, Caldo mancara a Caldo cheben.

Mezi nejlepší jídla patří avokádo s tuňákem, kuře yassa, polévka egusi a smažená kasava. Na Bissagoských ostrovech mají největší biodiverzitu, jsou dokonce na seznamu biosfér UNESCO. Najdete tam i mořské hrochy na ostrově Orango. Mezi přírodní památky patří Jereberem a svaté lesy na jihu, kde najdete šimpanze, vodopády a krokodýly bambadincy a samozřejmě pláže Bijango, kde kladou vejce velké mořské želvy. Tím jsme vyřídili území, teď se podíváme, kdo to území řídí.

Skvělej přechod, to jsem si měl schovat do většího dílu, třeba na Indii... No nic. DEMOGRAFIE Vyjasníme si to: Místním se neříká Guinea-Bissajci ani Guinea-Bissajové, jsou to Guinejci nebo pro rozlišení Bissau-Guinejci. Jinak oni sami Guineji říkají Guinea Conakry nebo jen Conakry. Vlastně si myslí, že skutečné jméno Guinea může mít jenom jedna! Ale obvykle vyhraje Guinea...

Žije tu asi 1,8 milionu lidí a přes 60 % populace je mladší než 25 let. Mezi největší etnika patří Fulbové s 28 %, Balantové s 23 %, Mandinkové s 15 % a Pepelové s 10 %. Zbytek tvoří spousta dalších kmenů a etnik a kolem 2 % tvoří neafričané včetně Evropanů a dokonce několika Číňanů, kteří byli většinou přivedeni z Macaa. Ano, portugalsky mluvící, čínští imigranti z jihovýchodní Asie. V Africe. Teda, ten náš svět... Jako měnu používají africký CFA frank, mají zásuvky C a jezdí vpravo. Před kolonizací patřily velké části pod různá africká království jako říše Gabu nebo Mali.

Potom v polovině 15. století přišli Portugalci a začali s Atlantským obchodem s otroky. V polovině 50. let se na Portugalce naštvali, spolu s Kapverdami povstali, tak na ně přišli Rusko, Čína a Kuba a dost se snažili vnutit jim komunismus. Asi takhle: Tady jsou zbraně, krejem ti záda, Guineo-Bissau, a když budeš mít čas, tady máš ideologickej manuskript. V pohodě, mně zbraně stačí.

Koho jinýho bych tu mohl ovlivnit? Téda, to jsou zbraně? V 70. letech získali nezávislost, ale vždy měli problémy se stabilitou, zatím žádný prezident nevydržel ve funkci celý mandát. Potom občanská válka v letech 1998–1999, bla, bla, bla, pak skončila. Jako tolik afrických zemí Bissau tvoří kmenové a etnické oblasti. Fulbové obývají střední a východní oblasti, Mandinkové jsou roztroušeni mezi nimi, Pepelové a Balantové žijí na pobřeží spolu s Dioly-Felupy, na jihu žijí Nalové a nakonec Bidžogové žijí na Bissagoských ostrovech.

Na těch ostrovech taky žije matriarchální společnost, kde ženy vládnou domácnostem a volí si své muže. Ostatně, o Mandincích už jsme se několikrát bavili, ale o Fulbech jsme zatím nemluvili. Fulbové jsou velkým africkým etnikem čítajícím asi 25 milionů lidí, žijí v části Západní Afriky, hlavně v oblasti Sahelu. Fulbové jsou největší nomádskou, pastýřskou národností, jsou známí klobouky bordado, zdobenými vlasy a zajímavým zvykem, kdy si muži pomalují obličej a organizují soutěž krásy, aby oslnili ženské rozhodčí.

Guinea-Bissau patří k lusofonním neboli portugalsky mluvícím zemím, ale jen asi pětina populace opravdu portugalsky mluví. Většina populace umí kromě svého mateřského jazyka guinejsko-portugalskou kreolštinu. Třeba portugalsky se říká "muito limpo", ale v té kreolštině je to "limpu pus".

Z "Isso é muito quente" se stane "Isso é Kinti wit". A potom slova z afrických řečí, která nejsou odvozená z portugalštiny. K víře: asi 45 % obyvatel tvoří muslimové, asi 30 % dodržuje tradiční přesvědčení jako animismus, asi 20 % jsou křesťané a 5 % patří k jiným nebo k žádným vírám. Teď trocha kontroverze, ano, Guinea-Bissau má své problémy. Zaprvé je rozvoj pomalý a lékaři, sestry a učitelé stávkují, což ovlivňuje zdravotnický a vzdělávací systém. Guinea-Bissau je bránou, kterou vstupuje jihoamerický kokain do Evropy.

Letištní personál se kouká jinam a dá se snadno podplatit, pašeráci schovávají zásoby na tom souostroví, ví o tom všichni, Interpol už to vyšetřuje léta. Mezi slavné Bissau-Guinejce patří: Amílcar Cabral, národní hrdina z války o nezávislost, a mnoho fotbalistů jako Ale mnoho těch hráčů má ke Guineji-Bissau velmi slabý vztah a v posledních desetiletích tu zemi sotva navštěvovali, ale jejich krajané jsou na ně stále hrdí.

Když jsme u lidí v zahraničí: FRIEND ZONE Guinea-Bissau je zajímavá, protože z lusofonních zemí má Portugalsko nejméně ráda, ale přesto se s ním ještě neochotně baví. Mnoho obyvatel stále imigruje do Portugalska a se suverenitou byly sice trable, ale dál jsou na nich závislí. Čína s nimi vede podobný vztah jako skoro se všemi zeměmi Afriky. "Postavím ti stadion a parlamentní budovu, když mi to zaplatíš exkluzivními právy na tvé zdroje jako ryby a dřevo."

Ale co se týče nejlepších kamarádů, patří do Hospodářského společenství západoafrických států a také mezi lusofonní země, takže jejich portugalsky mluvící sousedé s nimi vycházejí docela dobře, ale z celé té skupiny by si asi vybrali Kapverdy. Dokonce během boje s Portugalskem byli v jedné unii, mnoho je spojuje, moc rádi se navštěvují a už desetiletí jsou spokojení manželé. Guinea-Bissau je jako malá, vytrvalá, rozvojová, portugalsky mluvící, tradiční kešu republika Afriky s pár super ostrovy.

Jen tu nechtějte otevírat pekárnu. Počkejte si, příště bude Guyana. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář