GrenadaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:19
Počet zobrazení:3 677

Grenada zvaná Ostrov koření je karibskou zemí, která se ovšem neutvářela pod vlivem Španělska, vliv na ni měly především Francie a Británie. Také si něco začala s komunismem, ale ten vztah neměl dlouhého trvání. Barby pro vás jako obvykle našel všechny zásadní informace a shrnul je v tomto videu.

Poznámky:
Jméno sopky Kick 'em Jenny znamená doslova "Nakopni je, Jenny".
Nutmeg, což znamená muškátový oříšek, je kvůli omezenému místu v titulcích překládán pouze jako muškát.
Technická poznámka – avizovaný díl o Norsku nebyl v době připravování tohoto dílu ještě vydaný, ale přijde na řadu v nejbližší době. 

Přepis titulků

Vyslovuje se to Grenada. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Dostali jsme se k 7. karibské zemi, Grenadě. Každá země v Karibiku je známá nějakou zvláštností a nyní jsme dorazili k Ostrovu koření. Vysvětlíme si to, ale nejdřív: POLITICKÁ GEOGRAFIE Zpět v Karibiku, tak se na to podíváme. Grenada je nejjižnější země karibského souostroví jménem Návětrné ostrovy, leží na konci Grenadin, hned pod Sv.

Vincencem a Grenadinami, ani ne 150 km od Venezuely a Trinidadu a Tobaga na jihu. Grenadu tvoří tři hlavní ostrovy, Carriacou, Petite Martinique a největší je Grenada. Navíc vlastní něco přes 20 menších neobydlených, sotva obydlených nebo částečně obydlených ostrovů. Třeba Ronde, Caille, Large, Saline, Frigate a Diamond Island. Nikdy mi nedošlo, jak hezky to zní, Diamond Island. Super, mám jméno pro nový román.

Grenadu tvoří 6 farností, každá pojmenovaná po světci. Carriacou a Petite Martinique jsou závislá území. Hlavní a největší město je Saint George's. Ano, to 's tam patří. Co přesně to znamená pro vlastnictví toho města, to nevím. Je to jeho město. Možná to tím myslí. St. George's Town. Tady je také největší a jediné mezinárodní letiště, Maurice Bishop Int. Hlavní bývalo letiště Pearls, ale pak se z něj stala pastvina pro kozy a pohřebiště sovětských letadel.

Asi 94 % obyvatel žije na pobřeží ostrova Grenada a spojuje je hlavní silnice, která celý ostrov obkresluje. Známá místa v Grenadě jsou třeba tržiště v St. George's, pevnost Frederick, tunel ze čtvrti Carenage do přístavu, čtvrť Carenage taky, park podvodních soch, pevnost George nad St. George's a všude najdete budovy zničené hurikánem Ivan, které městům dodávají určitý šarm. Koukněte na tenhle kanál, mají celou sérii o Grenadě, kde ukazují ta nádherná místa.

Když máme promo odbyté, podíváme se, proč se Grenada jmenuje Ostrov koření. FYZICKÁ GEOGRAFIE Na první pohled byste čekali, že krajina karibských ostrovů je podobná, ale v mnoha případech to tak vůbec není. I když všechny vznikly sopečnou činností, ne všechny ty ostrovy mají stejné rysy. Proto jsou ty ostrovy rozdělené do různých souostroví. Třeba Velké a Malé Antily, Lucayské souostroví, Závětrné a Návětrné ostrovy a taky Závětrné Antily.

I proto vypadá plochá Barbuda úplně jinak než sopečná Dominika a její horká jezera. Grenada je posledním ostrovem v souostroví Grenadiny, které tvoří kamenité tropické ostrovy s více aktivními vulkány, bratranci na severu mají spíše čtvrtohorní a vyhaslé sopky. Grenada má dvě hlavní sopky, nejvyšší horu Mt Saint Catherine a Kick 'em Jenny, která leží v moři. Tak se to fakt jmenuje. A teď ta zásadní otázka.

Když se podíváte zblízka, zjistíte, že v Grenadě nemají moc pravidelně tvarovaných polí. Ale nenechte se zmást. Ty plochy, které připomínají bujný prales, jsou ve skutečnosti plantáže muškátu. Díky úrodné půdě je Grenada známá jako Ostrov koření, jsou 2. největším producentem muškátu po Indonésii. Indonésii. Ta země má 2000krát tolik populace a 5000krát tolik území. Jsou jedinou zemí, která vyrábí vysoce kvalitní muškátový květ. Navíc pěstují i hřebíček a skořici. Podle spousty návštěvníků je to koření pořád cítit ve vzduchu, jako byste procházeli vonnou svíčkou.

O velikosti tropického ostrova. Pěstují se i jiné plodiny jako chlebovník používaný v národním jídle oil down. To je směs koření, slaného masa, zeleniny a chlebovníku. Grenada je příhodně zavlažovaný ostrov díky bohatým srážkám, ročně asi 300 cm. Jsou tu všude potůčky, řeky a vodopády, jako vodopády Seven Sisters nebo nejdelší řeka St. John's. Najdete tu zvířata jako pásovce, paky, opice a národní zvíře, grenadskou holubici. Ti všichni se potulují v místních lesích.

Ale má to háček. Grenada stojí v cestě většině hurikánů. Nejničivější byly Ivan a Emily v letech 2004 a 2005. Další přírodní památky jsou třeba: tropické zahrady Sunnyside a Hyde Garden, Sandy Island, národní park Grand Etang, zátoka Morne Rouge, pláže Grand Anse a Lavera, černá pláž s rytinami domorodců, jezero Antoine dobré pro pozorování ptáků a můžete si tu dopřát rum Clarke's Court. Někteří místní ho pijí rádi, jiní ne, ale trávit s nimi čas je super vždycky. DEMOGRAFIE Grenaďané.

Tak se jim říká. Jako Kanaďané. Žádní Grenadánci. Chápeme? Grenada vypadá jako typická karibská země, ale v 70. letech se to zkomplikovalo. Žije tu asi 113 tisíc lidí a asi 2krát tolik jich žije v zahraničí, mimo Grenadu je tedy více Grenaďanů než v ní. Přes 80 % populace tvoří potomci černých Afričanů, asi 10 % jsou míšenci, 4 % jsou Indové a zbytek jsou jiné skupiny jako běloši a domorodí obyvatelé. Měna je východokaribský dolar, mají zásuvky typu G a jezdí vlevo.

Možná si říkáte, proč tam žije tolik Indů. V jednom z příštích videí zjistíte, že Britové je prostě přivezli jako sluhy - během kolonizace a oni se tam usadili. - Usadili? Nic jiného jim nezbylo. Však víte, co myslím. Britové tu zůstali až do roku 1974, sice pořád patří do Commonwealthu, ale tehdy Grenada získala nezávislost. Asi 5 let docházelo k pomalé změně, a pak přišel tenhle a celé to obrátil. Maurice Bishop sesadil premiéra v roce 1979 a byl hrozný marxista, tak okamžitě navázal vztahy s komunistickými zeměmi jako s Kubou, Nikaraguou a taky SSSR a NDR, když ještě existovaly.

Maurice ale odmítl pozici v sovětském bloku, chtěl, aby byla Grenada jen společník. Ve zkratce, jeho vlastní vláda ho začala nenávidět, zabili ho, a když se chystala eskalace, požádala organizace ESC a 600 amerických studentů medicíny USA o zásah do situace. V roce 1983 dorazili výsadkáři, vojsko a dokonce i Delta. Bylo to asi takhle: - Hej! Nechte toho. - No dobře. A potom přišla Margaret Thatcher: "Hej, to není v pohodě.

Ale asi to fungovalo." A potom přišlo OSN: "Hej! Jednohlasně to neschvalujeme." Ale o rok později prohlásila: "Asi teď zase fungujou normálně, je tam mír. Tak teda jo." Amerika! Destruktivní intervence někdy vedou ke svobodě! Zásadní je to slovo někdy. Jenom říkám, co se dělo v 80. letech. Kvůli tomu komunistickému výkyvu má místní kultura historickou kontroverzi, kterou u jiných karibských zemí nenajdete. Teda všechny jsou nějak kontroverzní, ale ne na úrovni večírků s delegáty z NDR.

Z hudby milují reggae, socu a calypso. Víte, jak se u nás děti musí často učit na klavír? V Grenadě jsou to většinou ocelové bubny. Znova! Grenaďané jsou známí jako tvůrci hudby a kultury jab jab, což někdy zahrnuje natření se térem a ropou a masky a řetězy. Je to matoucí. Zajímavé je, že v minulosti byla Grenada kolonií Francie i Británie, dokud Británie nezískala úplnou kontrolu. Angličtina je sice úřední řeč, ale francouzský vliv pořád najdete.

Třeba častá francouzská příjmení nebo dva druhy patois nářečí, jeden z angličtiny, druhý z francouzštiny. Je to vidět i na víře. Obyvatelé jsou skoro půl na půl buď protestanti, nebo katolíci podle svých kolonizátorů. Taky to vysvětluje, proč slaví Karneval v srpnu, ne v únoru. Ale Brity přivezený kriket je nejoblíbenější sport. Ke známým Grenaďanům patří: řidič Formule 1 Lewis Hamilton, zpěvák calypso Francisco neboli Velký vrabčák, Jennifer Hosten byla první černá žena, která se stala Miss World v roce 1970.

Je zajímavé vidět, jak se za tak krátkou dobu Grenada změnila v zemi, kterou je dnes. Roli v tom hrály i jiné státy. FRIEND ZONE Asi chápete, že Grenada prošla několika revolučními změnami za posledních 50 let. S UK měli vždycky těsné vztahy i po nezávislosti. Grenada zůstává zemí Commonwealthu, takže královna občas pošle pozdrav nebo humanitární pomoc.

Princ Harry je také nedávno přijel zkontrolovat. USA a Čína samozřejmě už desítky let investují a podporují rozvoj. V USA žije také mnoho lidí s grenadskými kořeny. Ale za nejlepší kamarády považuje většina Grenaďanů dvě země: Kubu a Trinidad a Tobago. Kuba je vzpomínkou na ty komunistické roky a nadále udržuje blízké vztahy, nabízí Grenaďanům stipendia a zdravotní výhody. Trinidad a Tobago je takový starší brácha. Hodně obyvatel má v té druhé zemi rodinu a už staletí jsou dobří přátelé, ačkoliv občas spolu soutěží.

Grenada je ostrov pod francouzsko-anglickým vlivem, skvěle voní, chvíli zkusil komunismus a tancuje k hudbě calypso. Počkejte si, příště bude Guatemala. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

K té invazi, je pro představu. Američani v ní ztratily 19 lidí celkem. Za celou invazi. Stejné množství mrtvých měli při operaci Red wings (byl o ní film Lone Survivor)

20