JordánskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:4 205

Na přání diváků přinášíme před slibovaným Ománem díl o Jordánsku, o rozhodčím Blízkého východu, který dává, ač má sám málo. Země s bohatou historií, sužovaná suchem, která se přesto stala útočištěm mnoha lidí z této oblasti.

Poznámka:
OOP neboli Organizace pro osvobození Palestiny seskupuje palestinské odbojové skupiny a snaží se o vytvoření samostatného palestinského státu.
V tomto dílu slibovaný Kazachstán už na našem webu najdete.

Přepis titulků

Popíjíte svůj čaj a sledujete tři páry, jak se hádají. Pak jim sociální služby seberou děti, vy jste se jediní přihlásili jako pěstouni a úřady vám přivezou osm dětí. A navíc berete dávky, i když pracujete jako doktor. To je Jordánsko. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby, vítejte u rozhodčího Blízkého východu. Jordánsko funguje jinak než ostatní země v té oblasti. Čas na slovní hříčku?

Tak jordačneme s tím dílem... POLITICKÁ GEOGRAFIE Budu upřímný, než jsem napsal scénář, znal jsem z Jordánska jen Petru a fattet, to mě Ismail přinutil ochutnat v Saúdské Arábii. Ale když jsem se zeptal svých fanoušků, dost mě pro tenhle díl nadchli. Jordánsko leží na Blízkém východě a hraničí se čtyřmi zeměmi: Saúdskou Arábií, Irákem, Sýrií a Izraelem a také s palestinským územím podél řeky Jordánu.

Mají kus pobřeží u Akabského zálivu, který je pojmenovaný po sousedním městě, naproti izraelskému Eljat. Země je rozdělená na 12 správních celků v severní, střední a jižní oblasti. Hlavní a největší město je Ammán ležící ve středu. Je na stejném místě jako starověké město Filadelfia za vlády Řeků, je tedy jedno z nejstarších trvale obydlených měst světa. Po něm jsou největší města Zarká a Irbid a nejrušnější letiště jsou ta dvě mezinárodní, Queen Alia v Ammánu a King Hussein v Akabě.

Civilní letiště v Ammánu je třetí. Většina hranic Jordánska je následek evropského kolonialismu z doby britské nadvlády, kdy se jednalo o Emirát Transjordánsko. Jediný rozdíl je, že dnes se území rozšířilo o sporné Golanské výšiny a o část bývalého území Sýrie. Irák získal část východního území a postavil leteckou základnu Ruwaished. Ta je dnes opuštěná, vrátila se tam poušť. To je výzva pro extrémní cestovatele, schválně jestli se vám tam podaří dostat. Hranice se Saúdskou Arábií je sice otevřená, jen v 60. letech si vyměnili některá území, ale je označená hlubokými příkopy, které se zavrtávají i do skal a pouštních údolí.

Se Sýrií je to trochu složité. V zalidněných oblastech je hranice jasná, mají i společnou průmyslovou zónu, ale dále na východ se hranice ztrácí. Pokud je někdo dostatečně šílený, aby se do té pustiny vydal, může nejspíš hranici volně překročit. Ale to byste museli být blázni. Většina obyvatel žije na severozápadě kvůli vhodnějšímu klimatu a půdě. Super je, že Jordánsko má dlouhou historii a spoustu zachovaných památek. Například: Džaraš, Ajloun, Montreal, hrad Kerak, římský amfiteátr, citadela v Ammánu, Ad Deir, horké prameny Ma'in, kostel s Madabskou mapou, Kusejr Amra, palác Umajjovců Um ar Rasas, soutěska Sík, Nymfeum, chrámy Herkula a Dušara, Hadriánův oblouk, hora Nebo, kde je prý pohřben Mojžíš, a korunní klenot, Petra, jeden ze sedmi divů moderního světa.

Z toho seznamu poznáte, že Jordánsko má jedinečnou historii a čím dál jdete, tím zajímavější je. Když jsme u toho, jdeme dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE Tady je to složitější.

Sice mají památek spoustu, ale se zdroji to tak dobře nevypadá. Jordánsko leží na křižovatce tří světadílů na východním konci Levanty, tedy části Blízkého východu, která je nejblíže Středozemnímu moři. Zemi rozdělujeme na tři oblasti, severní, jižní a západní. Většinu území tvoří planina v syrské a arabské poušti, především na východě a jihu. Ta oblast je plná vyschlých toků, kde se sbírá voda během zimních dešťů, ale rychle se zase vypaří.

Když se podíváte na satelitní snímky, křížem krážem celou pouští uvidíte vyschlé řeky a jejich přítoky, které naznačují, že v Jordánsku bývala spousta vody. Na západě najdete Jordánskou vrchovinu, kde je i nejvyšší bod, Jabal Umm Ad Dami. Vedle je nejvýznamnější přírodní památka, patří ke světovému dědictví, Wádí Rum. Takový Mars na Zemi, točili tam i Marťana. Matt Damon má ostatně na plakátech vždycky přes obličej text, co to má být? Nebylo by lepší víc kontextu nebo tak? Pardon, odbočuju, jdeme dál. Ta vrchovina se táhne k největšímu jezeru, Mrtvému moři, nejnižšímu bodu na světě, je i 9x slanější než oceány.

Část patří Izraeli, vlévá se do něj nejdelší řeka Jordán, podél které vede západní hranice. Jediná úrodná, orná půda, kterou mají, je na severozápadě u hranic s Izraelem, sporným územím Golanských výšin a Sýrií. Jenom tam najdete lesy, traviny, farmy a dostatek srážek, dešťových i sněhových. A v tomhle měli smůlu, Jordánsko patří mezi tři země na Blízkém východě s nejmenší produkcí ropy spolu s Izraelem a Libanonem. Taky byste mohli přidat Afghánistán a Kypr, pokud je do té oblasti počítáte, ale to je na vás.

Sice v poušti existují naleziště ropy, ale zdaleka to není významná komodita, na kterou by mohli spoléhat, a většinu ropy stále dovážejí. Jordánsko se navíc pravidelně řadí mezi nejsušší státy planety s pouhými 145 m³ na obyvatele ročně. Je tak suché, že většina divokých savců zde vyhynula, nebo se jejich populace drasticky zmenšily, včetně národního zvířete přímorožce arabského, kterého museli zachraňovat chovným programem.

Uvidíte tu hlavně divoké druhy ptáků a plazů, včetně národního ptáka hýla plavého. Jen asi 7 % půdy se obdělává, na 20 % území spadne 200 ml srážek ročně, což je absolutní minimum pro zemědělství. Nezapomínejte na pravidlo 200 ml. Jestli jste nedávali pozor, pozdě. Na té trošce půdy, kterou mají, pěstují vše, co tam vyroste. Od oliv po pšenici, citrusy, melouny, rajčata, což pak jedí. Většina jejich jídla je podobná ostatním arabským kuchyním, ale mají i speciality jako třeba: maqluba, freekeh, beduínský zarb, i když je to spíš palestinské jídlo, tak je tu oblíbený kanafeh, to je nejlepší dezert, jaký jsem kdy jedl, to jsem byl v SAE.

Děkuji, Basile, žes mě zasvětil. A národní jídlo mansaf, který někdy stojí strašně moc, když ho objednáváte na svatby a tak, že si lidi kvůli tomu i brali hypotéku. A alkohol je tady rozhodně legální. Když se na to takhle podíváte, pochopíte, proč Jordánci říkají, že turismus je jejich ropa.

Závisí na vnějších příjmech a dovozu. Hlavně proto, že více návštěvníků znamená větší poptávku po jídle už celé poslední půlstoletí. A o kom se to bavíme? To zjistíme za tři, dva, jedna... DEMOGRAFIE Měli jste u vás někdy místo, kde se všichni scházeli, protože tam našli útěchu? To je Jordánsko pro Blízký východ. V Jordánsku žije asi 10 milionů obyvatel, podle Amnesty International je největší uprchlickou zemí světa.

Žijí tu především Arabové, asi 98 %, ale odhaduje se, že z nich asi třetina nejsou obyvatelé, ale uprchlíci. Podle některých by to mohlo být až 60 %, ale to je těžké říct, neexistuje moc dat a ještě to komplikují svatby. Zbytek jsou menšiny Čečenců, Čerkesů a Arménů. Jako měna slouží jordánský dinár, používají zásuvky C, D, F, G a J, jo, je to divnej systém, a jezdí vpravo. Zpátky k uprchlíkům. Od doby šestidenní války, o které jsme mluvili u Izraele, uprchli Palestinci hlavně do Jordánska a pár dalších arabských zemí jako do Libanonu, Sýrie, Egyptu a Iráku.

Je těžké odhadovat počty, ale v Jordánsku prý žijí asi 3 miliony Palestinců, z toho asi 2,1 milionů registrovaných. Navíc asi 1,4 miliony Syřanů, kteří do Jordánu uprchli kvůli konfliktům s Asadem a ISIS. Jordánsko, kterému i tak chybějí zdroje a voda, se musí postarat o hodně lidí, se kterými nepočítalo. Ale ne všichni Jordánci jsou Arabové, nezapomínejme na ty komunity Arménů, Čečenců a Čerkesů, které mezi nimi žijí v míru. Asi víte, kdo je to Armén, ale pokud nevíte o těch ostatních, Čečenci a Čerkesové jsou dvě národnosti, které pochází z oblasti dnešního jižního Ruska přímo nad kavkazskými zeměmi Gruzií, Arménií a Ázerbájdžánem.

Čečenci jsou především muslimové, Čerkesové jsou křesťané i muslimové. S 5 % je nejsilnější křesťanská církev ta pravoslavná, kostely tu najdete ve velkých městech. Křesťané mají také 9 křesel v parlamentu a někteří jsou na vysokých pozicích veřejného života, v armádě a na velvyslanectvích.

Teď co nejrychleji shrnu historii: království doby bronzové Ammón, Moáb a Edóm, Nabatejci, Babyloňané, Alexandr Veliký, volení chalífové a Umajjovci, Osmanská říše, arabské povstání, konec turecké nadvlády, britské nadvláda, předělané hranice, vládu přeberou Hášemové, Abdalláh I., nezávislost 1946, válka 1948 a anexe Západního břehu, vlna palestinských uprchlíků, atentát na Abdalláha I., neúspěšná unie s Irákem 1958, v Jordánsku vznikne OOP, občanská válka a černé září 1970, OOP opustí Jordánsko, mírová dohoda s Izraelem 1991, protesty arabského jara 2011 a 2013 a jsme u dneška.

Posuďte to sami, ale podle sousedů i jiných zemí patří prý Jordánsko mezi nejbezpečnější země Blízkého východu. A to nejen díky obvyklému turismu, ale i díky tomu medicínskému. Světová banka označuje Jordánsko za jednu z 5 nejoblíbenějších destinací takových turistů na Blízkém východě. Jenom z toho jim plyne až miliarda ročně. Ale je smutné, že po arabském jaru a destabilizaci jejich sousedů klesl turismus asi o 70 % mezi roky 2010 a 2015.

Ale teď se to pomalu zase vyrovnává. Ke známým osobnostem Jordánska patří: Omar Al-Abdallat, královna Ranija Al-Jasín a královská rodina je populární, lidé mají rádi krále Abdalláha II. Sloužil v britské armádě, jordánské zvláštní jednotce a je pilotem vrtulníků Cobra. Královna Ranija je také oblíbená, zasazovala se o vzdělání a zdravotnictví. Taky tvrdí, že jejich rodina přímo pochází z proroka Mohameda, to jim taky nahrává.

Jak asi vidíte, Jordánsko se musí vypořádat s mnoha lidmi interně, ale také mají mezinárodní vztahy. Takže poslední segment na závěr je: FRIEND ZONE Někdy chcete tam, kde vás každý zná a jsou vždycky rádi, že přijdete, tam, kde vidíte, že všechny problémy jsou stejné, tam, kde vás každý zná. A pro arabský svět je to Jordánsko. Mají blízké vztahy s USA a UK. Největší ambasáda USA na Blízkém východě je v Ammánu a po Izraeli dostává Jordánsko 2.

největší finanční pomoc. Matka krále byla Britka a členové královské rodiny studovali v UK. Jako zakládající člen Ligy arabských států dobře vychází s většinou sousedů. Egypt je blízkým přítelem, pochází z něj většina zahraničních zaměstnanců a Irák dodává Jordánsku ropu. Pro Saúdskou Arábii je Jordánsko takový kumpán, vždycky jim bude věřit a bude na jejich straně. SAE je bohatá, atraktivní sestra Saúdské Arábie, kterou Jordánsko miluje, tak se jí snaží zalíbit a brání Saúdskou Arábii. Ale jejich nejlepší kamarád je asi Palestina.

Jordánsko je jedinou zemí té oblasti, kde mají Palestinci reálnou šanci na integraci a získání občanství, to v jiných zemích bohužel moc nejde. Jordánsko jednou ovládlo Západní břeh až do šestidenní války a od té doby podporují Palestince a často si je berou. Třeba královnu. Pokud by byl Blízký východ tělem, Jordánsko by byly játra, takový bezpečnostní filtr, který obklopují problémy, jejich úkolem je to zpracovat a přeorganizovat s těmi zdroji, které jim zbyly.

Počkejte si, příště bude Kazachstán. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Děkuju mockrát za překlad :) . Když jsi psala, že se objeví v červnu, nečekal jsem, že hned první červnové pondělí :) . Jsi skvělá :) .

20

Odpovědět

To je snad jediná země z arabského/muslimského světa, která je mi sympatická.

50

Odpovědět

Dobrý den,
bylo by prosím možné přidat díl o Nauru? Myslím, že by to bylo hodně zajímavé protože najít o této zemičce nějaké informace je stále dost obtížné. Děkuji.

30

Odpovědět

To určitě nebude problém, do dvou týdnů se tu objeví :)

00