MaliGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:13
Počet zobrazení:4 845

Než se příští týden přesuneme k Peru, zůstaneme ještě chvíli v Africe. Tentokrát se podíváme na jednu z historicky nejvýznamnějších zemí Afriky, která byla centrem obchodu a vědy, spojnicí mezi královstvími Sahelu, a ve které žil možná nejbohatší muž planety, Mansá Músa. Dnes žije většina obyvatel na úrodném jihu, ale některé národy se nadále vyrovnávají s životem v poušti, která tvoří asi 60 % území Mali. O tom všem vám v dnešní epizodě povypráví Barby se svým týmem.

Poznámka: Barby říká, že Mali hraničí s 8 státy, ale spletl se tady, proto je v titulcích uvedeno, že hraničí se 7 státy.

Přepis titulků

Ahoj všichni, rozjeli jsme geographynow.com a najdete tam notýsky a placky, můžete si je tam koupit. Díky za podporu. Když se vás někdo zeptá, která země skrývá nejhlubší tajemství a poklady staré Afriky, možná řeknete Egypt nebo Etiopie, což je docela pochopitelné, ale co takhle země s nejbohatším chlapem, co kdy žil, a městy, která vzkvétala vědou, astronomií, literaturou a zlatem. To se hlásí o slovo naše malé Mali. Je čas učit se zeměpis – teď!

Ahoj všichni, já jsem Barby. Mali dnes vypadá o dost jinak než před tisíci lety, ale příběh těch lidí, kteří jsou v té rychle rostoucí zemi doma, je nadále fascinující. Vraťme se do písků Afriky. POLITICKÁ GEOGRAFIE Jméno Mali původně pochází z mandinského slova pro hrocha, ale později to znamenalo sídlo krále, každopádně to má evokovat sílu.

Mali nemá přístup k moři, leží v západní Africe a hraničí se 7 zeměmi. U města Goa ho protíná nultý poledník, takže tu můžete stát na 2 polokoulích. Také nemají jediný nejsevernější a nejvýchodnější bod, tam jsou hranice rovné. Mali je rozdělené na 10 oblastí a hlavní město Bamako má vlastní správu. Mali je vlastně rozdělené na dvě části, úrodný subsaharský jihozápad, kde žije asi 90 % obyvatel, a suchý saharský severovýchod, který tvoří asi 65 % území.

Na severu také vzniklo napětí mezi obyvateli, především etničtí Tuaregové bojují proti centrální vládě. Snaží se odtrhnout a zformovali samozvanou nezávislou oblast Azawad, kterou vede MNLA neboli Národní hnutí za osvobození Azawadu. V roce 2012 vypukly boje, ale vláda rychle opět přebrala kontrolu. Premiér navštívil jejich ředitelství a snažil se o dialog, ale vlastenectví a boj za nezávislost jsou tu stále silné. Složitá situace. Nebudu to zlehčovat, většina cestovek vydává nějaká varování proti cestě do těchto oblastí - kvůli té nestabilní politické atmosféře.

- Ale já chtěl vidět Timbuktu. Můžeš tam jet, jen buď opatrný, to je celé. Po Bamaku jsou největší města Sikasso a Mopti a mají tu jen jedno mezinárodní letiště, Senou v Bamaku. V Gau je sice taky jedno mezinárodní, ale slouží jen pro holandské letectvo a mírové mise OSN. Mají další regionální letiště, ale většinou jen s omezeným provozem.

To je škoda, protože třeba Timbuktu je tak historicky významné, k tomu se ještě dostaneme. Jejich území je obrovské, sahá až do středu Sahary, ale mají pouze jednu transsaharskou silnici, která vede do Alžírska, na hranici u El Khalilu. Alžírsko ale na své straně postavilo hned dvojitou zeď. Od Timbuktu na sever žádné silnice nevedou a skoro nikdo tam nežije. Ale nebojácní nomádi i turisté se vydávají autem nebo na velbloudech do jednoho z nejodlehlejších míst světa, Taoudenni, známého solného dolu, ze kterého lidé těží celá staletí.

Později vysvětlíme, proč je Mali historicky tak významné nejen v Africe, ale celosvětově. V některých oblastech dodnes vidíme pozůstatky jeho slávy. K zajímavým památkám patří například: národní muzeum v Bamaku, umělecký trh, památník nezávislosti, růžové duny, vodopády Gouina a Dandan, Fort du Médine, velká mešita v Bamaku, národní zoo, asi všechno v legendárním městě Timbuktu, hrnčířské trhy v Segou, vsi na útesech v Bandigaře, hrob císaře Askii, celá země je známá různými druhy tradičních budov a mešit z hlíny, ale asi nejznámější je ikonická památka Velká mešita v Djenne.

Je to největší budova z hliněných cihel na světě, dostavěna byla 1907, každý rok se opravuje, když je poničena živly, a mají ji dokonce ve znaku, který vám vysvětlím v pátek. Ale hlavním hnacím motorem Mali je ten zdroj života, na kterém závisí skoro celá populace, řeka Niger, což nás přivádí k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Občas narazíme na země, které mají velké území, ale skoro všichni obyvatelé jsou nacpaní v malé oblasti, odkud se málokdy vydávají ven.

- Počkej, až se dostaneš ke mně. - Už zase ty. - Ahoj. - Jak že se jmenuješ? - Jon.

- Jak ses sem dostal? - Byl jsem v posledních pár dílech. - Jasně. Vítej v týmu. Mali leží na tzv. západoafrickém kratónu, takové geologické desce, která asi zajímá lidi, co studují kameny. Mali je rozdělené na 3 přírodní oblasti, horká a suchá Sahara na severu, polosuchá sahelská savana ve středu a tropická savana a les na jihu. Nejvyšší bod, Hombori Tondo, leží ve středovýchodní oblasti Mopti a o kousek dál je ta jakoby puklina ve tvaru hrotu oštěpu, to je "jezero" Faguibine, které je v zemi největší a má fungovat jako nádrž, když se rozvodní řeky, ale dnes je téměř vyschlé, zbylo z něj jen vlhké dno.

Většina přebytečné vody místo toho končí v těchto jezerech přímo pod ním, Tele, Oro a Fati. Ale největší stálá vodní plocha je Manantali na jihu, je to umělá nádrž nad přehradou Manantali. Ale co se týče vody, všichni si všímají jen jednoho, řeky Niger. Skoro celá ekonomika Mali se omezuje na okolí té řeky, která protéká 5 oblastmi včetně Timbuktu a Gaa na severu, protéká hlavním městem i všemi významnějšími městy.

Dále na západě také teče řeka Senegal, která doplňuje tepny této země. V té oblasti také nejspíše najdete národní zvíře, levharta. Období dešťů na jihu někdy způsobí záplavy na Nigeru, čímž vznikne delta, obrovské dočasné mokřiny, - podobně jako u řeky Okawango v Botswaně. - Jo, sezónní záplavy delt, jako by si matka příroda hydratovala kůži po vyrážce.

Pauza na trojité espreso, je čas, aby to podle dohody převzal Noah. I přes dostatek vláhy je zalesněných jen asi 10 % území a asi 6 % tvoří orná půda, ačkoli asi 70 % obyvatel pracuje v zemědělství, které tvoří kolem 42 % HDP. Přesto nejsou největším vývozem plodiny, nýbrž zlato a bavlna, které tvoří asi 80 % zisků z vývozu. Mali je 3. největším vývozcem zlata v Africe a nejvýnosnější doly leží na jihovýchodě v pohoří Bambouk. Když jsme u zdrojů, jídlo!

V Mali mají hodně regionálních kuchyní, kterými jsou známé různé národnosti, ale jídla známá po celé zemi jsou třeba: rýže jollof po malijsku, džus diablani, maso v arašídové omáčce, tuarežská alabaja, fakoye, saga saga, malijský čaj a poulet yassa. Ano, poulet neboli francouzsky kuře. To napovídá něco o jejich historii, více si povíme v: DEMOGRAFIE To byl Noah, díky. Najděte ho na Instagramu, napište mu. Mali je zajímavé tím, že má sice problémy, ale řeší je hodně barevně, jedinečně, bujaře a okázale a každá oblast má vlastní druh okázalosti.

Žije tu asi 18 milionů lidí a mají 3. nejvyšší porodnost na světě, populace se nejspíš zdvojnásobí do roku 2035. Obyvatelstvo je různorodé, tvoří ho několik národností, asi polovina obyvatel patří k širší skupině Mande, asi 16 % jsou Fulbové, 13 % ze skupiny Voltaic, 10 %, hlavně na severu, tvoří Tuaregové a Maurové a zbytek tvoří další skupiny a poměrně velká menšina Songhaiů.

Jako měnu používají západoafrický frank, mají zásuvky C a E a jezdí vpravo. Jako bývalé území Francie se učí úřední řeč francouzštinu, používají ji všechny národnosti ke komunikaci mezi sebou, ale také mají 13 uznaných národních jazyků. Zpět k té diverzitě. V dílech třeba o Burkině Faso nebo Gambii jsme zmínili skupinu Mandé, která v Mali tvoří většinu. Jsou to potomci národností, které tvořily neznámější říše západní Afriky, ghanskou a songhajskou říši a říši Mali.

- Jo, sláva, Ghana! - Ghanská říše byla vlastně od dnešní Ghany dost daleko a neměla s ní nic společného. V historii hrálo Mali obrovskou roli na obchodních cestách mezi sahelskými královstvími severní Afriky. Tumbuktu a Djenne byla ve 14. stol. centra vědy, astronomie a literatury. Mansá Músa byl prý jeden z, jestli ne nejbohatší muž, který kdy existoval. A až evropský zaoceánský obchod a následné hladomory a invaze Maročanů začaly tato království rozvracet.

Už jsme také mluvili o Fulbech, žijí v celé Západní Africe, asi třetina z nich jsou pastevci, což z nich dělá největší nomádské etnikum světa, a asi 2,5 milionu žije v Mali. To znamená, že 5–10 % populace jsou kočovníci. Nejsou to ti lidi, co hrají na kytaru hoddu? - Jo. - To je tak parádní! Jsou známí účesy svých žen, tkanými klobouky a barevnými šperky i oblečením.

Potom tu jsou jižní národy - jako Senufové, Bwaové a Voltaicové. - Jsou to ti, co hrají na balafon? - Takový ten jakoby xylofon? - Jo. - Paráda. - A potom Dogonové, kteří mají nejdelší náboženský obřad na světě, festival Sigui, který se koná jednou za 60 let a samotný ten obřad může trvat roky. Také tu mají jednou ročně rybí mánii u posvátného jezera Antogo.

Muži se v něm snaží chytit co nejvíce ryb. A teď k lidem na severu, to jsou hlavně Tuaregové, příbuzní Berberů ze Severní Afriky, kteří bydlí na obrovském území Sahary. Mají tisíce let předislámské historie a tradic založených na zvycích přizpůsobených poušti, - které nikde jinde nenajdete. - Jsou to ti, co hrají na nástroj imzad? Teda, tobě jde dneska hodně o ty nástroje. Nojo, je to prostě tak parádní, kytary, nástroje a tak... Mají tu mnoho národností a kmenů, o kterých jsme mohli mluvit, ale tyhle jsou ty nejvýznamnější, které mají na tu zemi největší vliv.

Vírou je Mali docela jedinečné. Říká se, že Mali je z 98 % muslimské, ze 2 % křesťanské a ze 100 % animistické. Jak jsme říkali i u Svazijska, většina obyvatel na jihu Mali vyznává určitý náboženský pluralismus, v tomto případě s islámem. Mnoho tvrdí, že jsou muslimové, hlavně súfiové, ale přibírají k tomu tradiční animistické zvyky, aby navázali na své kořeny.

To samozřejmě moc nevoní sunnitským Tuaregům a dalším skupinám na severu a bylo to jednou z příčin interních konfliktů. Zeptal jsem se svých muslimských fanoušků, aby mi vysvětlili rozdíl mezi súfismem a sunnitským islámem a tohle jsou asi ty nejlepší vysvětlení. Běžní sunnité se nejvíce soustředí na doktríny a tento svět, ale súfismus patří většinou ke škole maliki, která učí mystičtější verzi islámu, soustředí se na svět, který přijde potom. Mají přímější přístup a snaží se boha vnímat pomocí meditací, modliteb, někdy dokonce tance a hudby, záleží na oblasti.

Jeden fanoušek mi řekl, že podle stereotypů je někdy súfismus v některých oblastech vnímaný jako "hippie islám". Nevím, co myslíte vy? Je to trefné? Každopádně většina Malijců na jihu vyznává súfismus, kdežto na severu mají přísnější společnost vedenou rebely podle šaríe, což se neshoduje s uvolněnějším přístupem jejich jižních spoluobčanů. A to celé je zase jiný příběh.

Ale teď se přesuneme na historickou montáž. Nemáme moc času, ale když to zkrátím: Kmeny osídlí horní povodí Nigeru, vzestup říše Mali, Mansá Músa provede obří pouť do Mekky, úpadek říše Mali, Maročané porazí Songhaie, Timbuktu je hlavní město, obří hladomor v 19. století, francouzská okupace, Francouzský Súdán, nezávislost, tenhle se stane prezidentem, březnová revoluce, změna systému, konflikt na severu v roce 2012, chvíli to vypadá dobře, ale o tři roky později přijde nový útok, další mírové mise OSN, země se snaží přizpůsobit prudkému nárůstu populace a už jsme u dneška.

Mezi známé lidi z Mali nebo s kořeny v Mali patří: samozřejmě Mansá Músa, A s tím se musíme posunout dál, podíváme se na diplomacii Mali. FRIEND ZONE Pro Mali jsou přátelé zajímaví, v historii už měli kontakt s tolika lidmi v Africe, ale roli hraje i moderní politika a kultura.

Mimo Afriku je jim nejblíže asi Francie, která se svou bývalou kolonií udržuje vztahy. Francouzi sem cestují z turistů nejčastěji, a to i po konfliktu, do kterého se zapojila i jejich armáda. Během studené války se Mali trochu spojilo s Ruskem, tak silný ten vztah nebyl, ale dodnes se baví s Ruskem i Arménii a mají navzájem dokonce své ambasády. V Africe je to složitější, záleží, koho se zeptáte. Kulturně si lidé z jihu rozumí se svými sousedy a země jako Burkina Faso, Pobřeží slonoviny a Guineu považují za nejlepší kamarády, ale lidé ze severu si lépe rozumí s Mauritánií, Alžírskem a Nigerem, ty mají také obyvatele ze stejných etnik jako Tuaregové a Berberové.

Ale s Alžírskem je to těžké. 2012 byla na alžírském konzulátu aféra s rukojmími a od té doby spolupracuje alžírský premiér s MNLA, takže s nimi má jižní Mali problém. Mali je země stará tisíce let, která vypráví příběh vystavěný na písku, hlíně, řekách a zlatu. Dnes i přes svůj konflikt vědí, odkud přichází a svůj příběh žijí dál.

Počkejte si, příště bude Malta. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář