Horror Trip: Zombie

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:5 942

Historie zombíků je zajímavější než zombíci samotní. Odkud tedy pramení první nápady? To a více se dozvíte v dalším Horror Tripu.

Přepis titulků

Ahoj, jmenuji se Ragnar a vítám vás u nové epizody Horror Tripu. Upřímně, když jste viděli, že dnešní epizoda bude o zombících, obrátili jste aspoň trochu oči v sloup, i když jste si skoro jistě někdy užili seriál, film, komiks nebo hru se zombíky. V posledních letech jich vznikla spousta. Zombie jsou celkem fascinující, nehledě na to, zda jsou obětmi epidemie, čarodějnictví nebo vynalézavého vědeckého důvodu pro jejich existenci. Jako například agresivního kmene hub v The Last Of Us.

Zombie jsou dobrou výmluvou pro spisovatele a režiséry k tomu, aby hrdinové mohli použít spoustu násilí proti zrůdám podobným lidem. Ale také nám nastavují zrcadlo, připomínají nám naši smrtelnost a marnou snahu jí vzdorovat. Přestože zatím žádná skutečná zombie apokalypsa nenastala, za posledních 20 let byla média zaplavena zombie jako ničím jiným. Zrovna vyšla Pýcha a předsudek a zombie. Musím dodávat něco dalšího? Myslím, že to je praktické.

Jako spisovatel se můžete hned pustit do akce. Každý ví, jak zombie fungují. Momentálně je největším tajemství to, jestli půjde o pomalé zombie, kdy jste celkem v pohodě, nebo o rychlé zombie, kdy jste v prdeli. Ve světě oživlých mrtvol se toho moc neskryje. Podle předmluvy Roberta Kirkmana k jeho komiksové sérii Živí mrtví zombie už nejsou tolik o hororu, ale spíše o prozkoumávání toho, jak zkažení jsme.

Nutí nás pochybovat o našem postavení ve společnosti a o postavení naší společenosti ve světě. Když se nad tím zamyslíte, tak na tom skutečně něco je. Většina zombie filmů nebo seriálů se nesnaží šokovat jako slasher filmy nebo duchařiny. V podstatě nás vedou k závěru, že skutečným monstrem je člověk a zombie jsou pouze katalyzátorem urychlenému pádu do zákonů zbaveného postapokalyptického světa, kde rozklad těl nemrtvých slouží jako metafora pro morální degeneraci společnosti v režimu bez zákona a pořádku.

Ale odkud tento mýtus pochází? Kde načerpal George A. Romero inspiraci pro armádu oživlých mrtvol? Nemůže to být přeci skutečný virus, který promění lidi v lobotomizované, vzteklé a nakažlivé kanibaly, protože něco takového určitě nemůže existovat. Ne, kulturní kořeny zombií jsou mnohem logičtější. Magie. Ano, kletba, která změní živé lidi v nemrtvé, vzkříšené ze smrti, a opravdu funguje. Abych tomu nasadil korunu, tak vám dám recept.

Od 17. století jedni z převládajících věřících zkoušeli v oblasti Karibiku vedle katolictví a protestantismu evropských osadníků tradiční západoafrické voodoo. Někteří věří, že tam je dodnes. Bylo přivezeno ze zámoří otroky z Afriky. Přestože bylo úřady oficiálně považováno za kacířství víry, bylo víceméně tolerováno, dokud otroci maskovali svá božstva křesťanskými jmény.

Nedělám si srandu. A očividně dost křesťanů sdělilo své znalosti o voodoo knězům a kněžkám, protože ilegální obchod s voodoo kouzly přerostl do vyloženě černého trhu. Mnoho lidí, kteří se zbožně modlili každý den a přáli si zdraví, štěstí, lásku a bůh ví co dalšího, i když často nemohlo nikomu ublížit uspokojování více než jednoho božstva, tak nakupovali elixír lásky, talisman nebo jiná kouzla od Bokora, takzvaného nájemného voodoo kouzelníka. A jedno velmi drahé, vzácné a mocné zlé kouzlo, které údajně pochází z voodoo magie v Haiti, by vámi vybrané oběti způsobilo pohřbení zaživa.

Tímto kouzlem je v zásadě elixír se dvěma ingrediencemi. Jednou z nich je jed čtverzubce, té ryby, kterou jen nejzkušenější japonští kuchaři mohou nakrájet na sushi, protože stačí jedna chyba a bude to vaše poslední maki. Aby se dostal jed do krevního oběhu oběti, je druhou ingrediencí rozmačkaný plod šípku.

Takto smíchané se to použilo například na kliku. Objekt, na který oběť pravděpodobně sáhne holýma rukama. Způsoblo to příšerné svědění, které vedlo ke škrábání, což způsobilo lehké otlaky na kůži, kterými jed čtverzubce vstoupil do krevního oběhu oběti v malých dávkách. Zajímavá věc na tomto jedu tetrodotoxinu je, že v malých dávkách není smrtelný, ale zpomalí metabolismus oběti a tepovou frekvenci na úplné minimum, dokud neupadne do ztuhlého, smrti podobného stavu.

Žádný doktor by nenahmatal puls a oběť by byla diagnostikována jako mrtvá. A protože je Haiti velmi horké a vlhké místo a mrtvoly se rozkládají v horku poměrně rychle, tak je pohřbívali ještě ten den v mělkých hrobech jen stopu pod zemí. A taková osoba byla oficiálně považována za mrtvou. Efekt jedu vyprchal po jednom až dvou dnech, oběť se vzbudila naživu a při vědomí ve svém vlastním hrobě.

Takže buď tato osoba vyhladověla ve svém hrobě, nebo se Bokor rozhodl ji vysvobodit, což znamenalo, že byla doslova vzkříšena z mrtvých. Podle tradičního voodoo zákona byli tito lidé odteď jejich nemrtví otroci. A těmto otrokům se říkalo zombie. Takže teď už víte, jak si udělat svého podomácku vyrobeného zombíka. Potřebujete jen jed čtverzubce a rozmačkané šípky a můžete začít. Jen nezapomeňte, že vykopat zombíka, co skončil pod drnem, není hračka, tak si vemte dobrou výbavu a ujistěte se, že jeho rodina nedává přednost kremaci.

To by bylo... přinejmenším nepříjemné. Děkuji za zhlédnutí Horror Tripu zde na bloody-disgusting.com. Pokud chcete vidět ostatní pořady, koukněte na můj YouTube kanál RagnarRox, kde najdete video o hororových hrách, komentáře a analýzy herního designu. Klikněte na tyto anotace, pokud chcete sledovat na Facebooku mé novinky nebo zvažte podporu mé osoby na Patreonu. Jmenuji se Ragnar a uvidíme se příště v Horror Tripu.

Překlad: Markst www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No zombies me bavili vzdy a tak tohle byla alespon pro mne prijemna vsuvka, takze vesmes nemam dilu co vytknout. Ale k prekladu ... proc...proboha PROC, se Walking Dead i tady, kde si prekladatele davaji praci s kdejakou slovni hrickou, nebo kontextem, preklada jako Zivi mrtvi? Vzdyt je to tak strasne spatne a lajdacky prelozeny, ze to hur nejde :( :( :(

02

Odpovědět

Habáne,
třeba je to proto, že na CSFD je to jako oficiální český název
http://www.csfd.cz/film/268090-zivi-mrtvi/
CSFD beru jako zdroj informací — bible českého filmového fanouška,
i na http://www.serialzone.cz/serialy/ se to dohledá s českým názvem

11

Odpovědět

a kde je predchozi horor trip ?

00

Odpovědět

Myslím že zombici jsou populární kvůli tomu že to je neutrální nepřítel. Stejně jako zlý mimozemšťané. Je tedy bez obav a vysvětlování možné je kosit po tisících. To by s černochy, číňany atd. možné nebylo.

51

Odpovědět

6minut tlachání o ničem. Nebo co řekl, co jste předem nevěděli ?

55

Odpovědět

Zombíků máme plnej parlament!Kdo se jich ,,ujme''?

10

Odpovědět

Zombíků se "neujímáme" – zombíky likvidujeme!
Řešení by to bylo vhodné a potřebné. Škody už nadělali dost.

20

Odpovědět

+mykanecMyšleno,,ujmout se anihilace!''Ta je na zombíky nejlepší!

00

Odpovědět

+Fanymagorna parlamentní či senátní určitě

10

Odpovědět

Z voodoo pochází pouze název zombie, které "proslavili" amíci. Ale oživlí mrtví jsou součástí evropské mytologie už tisíce let. Takže zombie, jako takové, nepochází z voodoo, ale z Evropské mytologie.

65

Odpovědět

Kteří "oživlí mrtví" jsou součástí evropské mytologie už tisíce let?
Prosím jmenovitě.

34

Odpovědět

+mykanecJežíš Kristus :D

240

Odpovědět

+mykanecTřebas takoví upíři ti nic neříkají? V každé zemi říkali nemrtvým jinak a měli trochu jinou mytologii, ale že na ně lidé věřili lze dokázat všude. Po celou historii můžeme nalézt hroby lidí, kteří byli třeba svázáni, byla jim useknuta hlava a dána mezi nohy, položeni čelem dolů, přibiti kůlem atd... vše proto, aby nemohli vstát z hrobu a útočit na živé. Ještě ve viktoriánské Anglii se báli návratu mrtvých tak, že hroby opatřovali mřížemi viz: https://www.fakter.cz/images/SPRAVA_OBRAZKU/KATKA/07_viktorianska_era/02_grave_cell.jpg

62

Odpovědět

+Moor8Upíři mi říkají hodně. Jsou to mí oblíbenci jak v knihách, tak ve filmech. Totéž platí i vlkodlacích a podobné "havěti".
Pod názvem "zombie" nás filmy i knihy naučily si představovat úplně jiné/nesrovnatelné bytosti.
Upír je (většinou) chytrá, samostatně přemýšlející bytost, kdežto "zombíci" jsou tupá pažravá hovada bez špetky pudu sebezáchovy či myšlení. Na hrdý titul "Nemrtvý" nemají zombíci žádný nárok.
Mísit tyto dvě kategorie dohromady mi připadá nevhodné.
Obrázek, na který jsi uvedl odkaz se mi velice líbil. Jenže se domnívám, že proti zombíkům by to bylo zbytečné opatření, na rozdíl od např. upírů. Ten nic nedokazuje.
Jako příklad špičkového upířího filmu bych uvedl "Interview s upírem".
Za knihy třeba šestidílná série knih spisovatelky Petry Neomillnerové pod souhnným názvem "Tina Salo".
Za knižní autory bych ještě zmínil perfektního spisovatele pana Jiřího Kulhánka.
Nebo ještě "Beljanin, Andrej - Upíří chutě"

44

Odpovědět

+mykanecTady je několik rozporů:

1) Filmy i knihy. V tomhle vidím problém. Já jsem mluvil o mytologii v několika posledních tisíciletích. Moderní autoři na tyto mýty navazovali, ale dost je překroutili. A toto video je o mytologickém původu.

2) Upíři v historii nebyly vznešení, jako hrabě Drákula. Většinou to byli pokřivená stvoření, která žila na hřbitovech a živila se těly mrtvých a občas i krví živých. Mnohdy to byli rozkládající se tvorové jako zombie. Pro ně to prostě byli mrtví, ať už se podobali více současným upírům nebo zombíkům.

3) Vzpomeňme na Kytici K .J. Erbena a (1853) a báseň svatební košile. Tam za dívkou, která se rouhá, přijde její mrtvý milý. Když ji pak přivede na hřbitov a si to uvědomí, schová se do márnice, kde je další nebožtík, který na volání svého druha vstává z mrtvých. To jsou prostě zombíci, jen jsou nazýváni Umrlci. (výraz pro každého mrtvého)

Cituji:

„A tu poznovu - buch, buch, buch!
silněji tluče její druh:
"Vstávej, umrlče, nahoru,
otevři mi svou komoru!"

A na ten hřmot a na ten hlas
mrtvý se zdvihá z prkna zas
a rámě ztuhlé naměří
tam, kde závora u dveří.

4) Další druhy nemrtvých v mytologii, krom upírů, kteří byli jedna sorta s obživlými umrlci, můžeme vidět třeba Draugar, což je skandinávský nemrtvý válečník, který se navrátil a ze svého hrobu vyjíždí do bitev hledat poklady. Bludička, což je duše utopených lidí v bažině, která tam láká další nebožtíky. Vodník, což je taky nemrtvý, který se utopil a teď topí ostatní, aby se zmocnil jejich duše. Na východě měli Kostěje Nesmrtelného. U nás jsou to blaničtí rytíři, kteří spí věčným spánkem, což je eufemismus pro smrt a jednou se probudí a vyrazí do boje. Tedy vstanou z mrtvých. Bude to něco jako nemrtvé přízraky z Pána prstenů.

5) Pojem nemrtví zahrnuje veškeré tvory, kteří, jak už název napovídá, mají být mrtví a nejsou. Upíři, zombie, bludičky, přízraky, strigy, lichové atd… Ale nepatří tam vlkodlaci, ti nejsou mrtví.

Myslím si, že nemrtví a i zombie byli v Evropské mytologii už dávno a že jsem to dostatečně dokázal. Odvozovat zombie od voodoo je nešťastné, protože ty jejich zombie nebyly mrtví, ale jen omámení. Z voodoo pochází pouze to slovo, protože upíři už bylo použito a živí mrtví bylo jednoslovné.

50

Odpovědět

+Moor8A nebyly ty mříže spíše kvůli vykradačům hrobů?
Taky mě docela zaráží, že vedle je hrob s křížem, což evokuje křesťanský hřbitov - poslední místo, kam by pohřbívali člověka podezřelého z upírství.

20

Odpovědět

+NickerNebylo to kvůli zlodějům. Ve viktoriánské době se báli různých druhů nemrtvých, nejen upírů. Nejspíše chtěli svému příbuznému dopřát řádný pohřeb, ale nechtěli, aby se vrátil.

11