Jak úsporně cestovat po Japonsku
Chris Broad nám popíše, jak ušetřit, když se vydáme do Japonska. Probere tři hlavní složky cesty, a to ubytování, dopravu a stravování. Pokud někdo z vás plánuje dovolenou v Japonsku, tak by toto video mohlo být nápomocné.
Poznámky k videu:
Záměrně jsou ve videu ceny v korunách pro přehlednější srovnání a lepší představu.
Srovnání cen jídel uvedených ve videu:
Onigiri (rýžové koule), 19 korun
Sendvič, 41 korun
Udon/Soba (polévka s nudlemi/nudle podávané za studena), 94 korun
Rámen (polévka s nudlemi), 131 korun
Kacu Kari (Kari s rýží a vepřovým řízkem), 131 korun
Tempura, 169 korun
Suši, 281 korun
Jakitori (kuřecí maso na špízu), 300 korun
One Cup Sake, 41 korun
Pivo (ze samoobsluhy), 43 korun
Přepis titulků
Pro hodně lidí nejdou slova
ušetřit a Japonsko dohromady. Myslí si, že dva týdny dovolené
v Japonsku by zbankrotovaly i diktátora, ale tak to být nemusí. V posledních letech turismus
v Japonsku přímo vzkvétá. Od 8 miliónů zahraničních turistů
v roce 2007 k 24 milionům v roce 2017. Díky tomu vznikla spousta nových hotelů, hostelů, jízdenek na vlak,
autobusů či nízkonákladových aerolinek. Zlevnili natolik, že můžete procestovat
Japonsko úsporněji než kdy dříve.
Po pravdě, v Británii bylo Tokio vyhlášeno jako nejlevnější dovolenková destinace. Díky pádu hodnoty jenu. V tomhle videu se podíváme na to, jak můžete ušetřit peníze. Ať už za dopravu, ubytování či stravování. Získáte předsatvu o tom, kolik tak denně utratíte. UBYTOVÁNÍ ÚSPORNĚ Růst turismu přispěl ke vzniku spousty nových hostelů a hotelů otevírajících se napříč Japonskem, obzvlášť v Tokiu.
Ať už noc trávíte v hotelu, motelu nebo hostinci, nejlevnější místa v Tokiu jsou oblasti Asakusa a Ueno, kde se nachází většina hostelů. Nejlevnějším ubytováním je právě hostel. Za jednu postel zaplatíte okolo 380 korun. Když cestujeme skupinově, tak volíme tuhle možnost. Druhá možnost je kapsulový hotel, který je o trošku dražší. Od 570 do 960 korun za noc.
Kdybych měl vybírat mezi hostelem a kapsulovým hotelem, šel bych do kapsulového hotelu, už jen protože má větší postele. Je tam určitá míra soukromí díky zástěně a taky televize. Co víc si přát? Po kapsulových hotelech jsou jedny z levnějších byznys hotely. Pokud máte štěstí, tak seženete jeden pokoj za 960 korun. Ale obvykle stojí od 960 do 1340 korun. Pro úsporu bych doporučil řetězce jako Tojoko Inn nebo APA Hotels.
Za poslední rok jsem zjistil, že je nejlepší jít na internet a půl hodiny porovnávat ceny. Nejlepší stránky jsou Booking.com, Japanican.com a Rakuten Travel. A Hostelworld jestli hledáte hostel. Taky můžete najít dobré ceny na Airbnb. Hlavně jestli cestujete ve třech nebo čtyřech lidech. Jestli cestujete sami, že Airbnb bývá o něco dražší. Používám to spíše, když chci poznat zajímavá místa a ne nutně ušetřit.
Esem v rukávu je potom noc v milostném hotelu. Obvykle za noc zaplatíte 1530 korun. Co se týče milostných hotelů, tak platíte za pokoj, ne za lidi. Pokud jste dva, tak je to pořád levnější než normální hotel. Je taky mnohem větší než normální hotel. A jsou tam věci jako klece, jeskyně s plyšáky či vířivky. Objednejte si ubytování aspoň tři měsíce předem. Jinak je to dost drahé.
Pro zařizování je to hodně důležité, protože hostelů je tu pořád málo. Zamluvte si pokoj tři měsíce předem, nejen kvůli spaní, ale aby to bylo i levné. Další možnost, kterou využívám často, jsou noční autobusy. Což nás vede k dopravě. DOPRAVA ÚSPORNĚ Japonská infrastruktura je legendární. Ježdění vlakem je nekončící radost. Nezpozdí se, jsou vždy čisté. Cestující neřvou do telefonů, jak se opili s Barrym a Deborou.
Ale je to drahé, obzvláště šinkanseny. První problém, který cizinec řeší, je, jestli si zaplatit časovou jízdenku na vlak. Za 8900 korun se můžete dva týdny vozit šinkansenem a vlaky. Tím ušetřit peníze a navíc být v klidu. Pro představu kolik ušetříte... Pokud strávíte dva týdny v Japonsku a navštívíte Tokio, Kjóto a Hirošimu, šinkansen by při té cestě vyšel na 8250 korun. Když vezmeme v potaz další výdaje na vlaky či autobusy, ty by vyšly na dalších 1910 korun.
Minimálně ušetříte 1260 korun, ale spíše víc. Taky vám to ušetří čas a stresování se u automatů na lístky po celé dva týdny. Kupováním lístků na vlak nebo autobus. I to je důvod, proč zvážit koupi. Ale je tu dokonce levnější způsob, jak procestovat zemi. Nedávno tu byli mí přátelé a podnikli jsme stejnou cestu z Tokia přes Kjóto do Hirošimy.
Místo tří šinkansenů jsme využili dva noční autobusy a vnitrostátní let z Hirošimy zpátky do Tokia. K tomu jsme ještě platili ve městech za metro okolo 1910 korun. To nás dohromady vyšlo na 6640 korun, což je o dost levnější než průkaz. Jestli chcete v Japonsku uspořit, tak noční autobusy budou vaší zbraní. Nejenže stojí o polovinu méně než šinkansen, ale tím, že cestujete v noci, ušetříte i za ubytování. Například jsme takhle jeli dvě noci, čímž jsme ušetřili za dvě noci v hotelu, což by bylo dalších 1530 korun.
Pokud ale jedete nočním autobusem, tak jsou tu určité výdaje. Potřebujete utratit 115 korun za lahev vína, abyste pak celou cestu nevnímali. Polovinu času se v autobuse vyspím. Z druhé poloviny času dorazím na místo jako zlomený muž a přitom proklínám den, kdy vynalezli autobusy. Nejlepší stránky jsou Willer Express a japanbusonline.com.
Jsou obě v angličtině a lehce se v nich orientuje. V poslední době se také začaly vynořovat nízkonákladové aerolinky. Let ze Sendaie do Osaky stojí 960 korun od aerolinek Peach. Mnohem levnější než vlak, i dokonce než autobus. Pokud pořád váháte, jestli se průkaz vyplatí, nebo ne, tak můžete využít jejich kalkulačku na stránkách japan-guide. Můžete zadat, jak dlouho zůstanete a váš itinerář, jestli se vám to vyplatí. Jestli chcete ušetřit více peněz, tak je tu ještě levnější možnost.
Můžete cestovat na skateboardu. Ne, nedělám si z vás srandu. Znám chlapa, co cestoval ze Sappora do Hirošimy. Na skateboardu mu to trvalo 33 dní a ušetřil aspoň 1090 korun. Tolik totiž stojí cesta letadlem. Otázkou zůstává, jak moc chcete šetřit? Jo, já bych prostě letěl. STRAVOVÁNÍ ÚSPORNĚ Nejlevnější restaurace jsou japonské fastfoody.
Tři hlavní jsou Sukija, Jošinoja a Macuja. Ty najdeme na většině městských ulic. A všechny prodávají jídla stejného typu. Rýži společně s různými přílohami. Nejpopulárnější je Gjúdon, což je tence nakrájené hovězí. Máme rýži, hovězí a tři druhy sýra. Vše za 95 korun. Bez sýra je to dokonce 67 korun, což je neskutečně levné. Sice o tom nebudete vyprávět doma. Možná...
Ale nasytí to. Po tomhle dalších šest hodin jen trávíte. Také k tomu patří tabasco, není to žádná reklama. Přidávají to k jídlu, abyste si to něčím dochutili. Dávejte si pozor, protože pak máte tabasco na rukou. A vypadá to, že jste někoho zabili. Rychle nasytí, aniž bych měl stejný špatný pocit jako v západním fastfoodu. Je to skvělé místo pro toho, co šetří.
Nebo pro lidi jako já, co jsou líní a nevaří si doma. Trošku zdravější než západní fastfood, pokud nejste jako já a neutápíte své jídlo ve třech druzích sýra. Tím ztratíte ty velké výhody zdravějšího jídla. Další levnou možností jsou restaurace na stojáka okolo železničních stanic. Můžete si tam přes automaty objednat misku soby či nudlí udon. Ani ne za 80 korun. Když spěchám během oběda, tak se rychle najím ze soby s houbami.
Chutná překvapivě dobře. Ale i když šetříte, tak jste nepřijeli do Japonska, abyste dva týdny jedli misku rýže se třemi druhy sýrů. I když možná jo. Naštěstí je tu lehký způsob, jak ušetřit a přitom se pořádně najíst. Je pár slov, které musíte znát, než se vydáte do Japonska. Jedním z nich je nomihódai, což znamená: "Všechno, co vypiješ." Je to levný svatý grál zábavy.
Kdy za pouhých 230 korun můžete vypít, kolik chcete, z velké nabídky nápojů. Po dobu dvou hodin. Tohle je hovězí. Já vím. Je dobrý, že za 290 korun si můžete dát pití i masa, kolik chcete. Bože můj. Je to spíš obyčejné opékání než nějaké barbecue. Některé restaurace mají i tabehódai, vše co sníš.
Hlavně v jakiniku grilech, jako je tahle restaurace. Dejte si ale pozor, koho necháte grilovat. Hoří mu maso. Doslova hoří. Hodně horké, hodně levné. Vysoce napjaté. Když prozkoumáte internet, tak lehko najdete restaurace s nomihódai. Pokud nejste takoví alkoholici, ale máte rádi pivo, tak nejlevněji koupíte alkohol v supermarketu nebo samoobsluze.
Dobrá věc na Japonsku je, že můžete pít alkohol na veřejnosti, což v Británii nemůžete. Takže sem přijdete a vezmete si One Cup Sake. Je to vlastně jen zavařovačka s levným sake. A jdete do parku se trochu pobavit. Bohužel to není zas tak dobré. Spíše se tomu vyhněte, jestli nepijete sake poprvé, protože pak to nemáte s čím srovnat.
Je to skvělé místo pro nakoupení snídaně či oběda. Například rýžové koule onigiri či levná hotová jídla. Nudle soba, 65 korun, dost levné. Dobré pro piknik nebo na svačinu. Tady je seznam cen populárních jídel. Je tu celé srovnání s jídly, jako je suši či jakitori, které jsou nepřekvapivě ty nejdražší.
Nebo třeba hovězí wagyu, které je tak drahé, že jsem ho ani nedával na seznam. Takhle procestujete Japonsko úsporně. Video bylo vytvořeno s pomocí Japonské národní turistické kanceláře v Londýně. Pokud hledáte nápady pro cestování po Japonsku, tak se podívejte na jejich úžasné stránky seejapan.co.uk. Je to skvělý zdroj pro plánování cesty po Japonsku. Pokud neumíte anglicky, tak stránky JNTO jsou v patnácti různých jazycích.
Na odkazu jnto.go.jp. Jejich facebookové stránky jsem dal do popisku videa. Pokud hledáte další nápady na cestu. Děkuji za zhlédnutí. Pokud se na tohle díváte před cestou do Japonska, tak vám přeji šťastnou cestu. Neměl jsem takhle mrknout na konec. Vypadá to děsivě a trapně.
Možná bude stačit přátelský úsměv. Překlad: Haffy www.videacesky.cz
Po pravdě, v Británii bylo Tokio vyhlášeno jako nejlevnější dovolenková destinace. Díky pádu hodnoty jenu. V tomhle videu se podíváme na to, jak můžete ušetřit peníze. Ať už za dopravu, ubytování či stravování. Získáte předsatvu o tom, kolik tak denně utratíte. UBYTOVÁNÍ ÚSPORNĚ Růst turismu přispěl ke vzniku spousty nových hostelů a hotelů otevírajících se napříč Japonskem, obzvlášť v Tokiu.
Ať už noc trávíte v hotelu, motelu nebo hostinci, nejlevnější místa v Tokiu jsou oblasti Asakusa a Ueno, kde se nachází většina hostelů. Nejlevnějším ubytováním je právě hostel. Za jednu postel zaplatíte okolo 380 korun. Když cestujeme skupinově, tak volíme tuhle možnost. Druhá možnost je kapsulový hotel, který je o trošku dražší. Od 570 do 960 korun za noc.
Kdybych měl vybírat mezi hostelem a kapsulovým hotelem, šel bych do kapsulového hotelu, už jen protože má větší postele. Je tam určitá míra soukromí díky zástěně a taky televize. Co víc si přát? Po kapsulových hotelech jsou jedny z levnějších byznys hotely. Pokud máte štěstí, tak seženete jeden pokoj za 960 korun. Ale obvykle stojí od 960 do 1340 korun. Pro úsporu bych doporučil řetězce jako Tojoko Inn nebo APA Hotels.
Za poslední rok jsem zjistil, že je nejlepší jít na internet a půl hodiny porovnávat ceny. Nejlepší stránky jsou Booking.com, Japanican.com a Rakuten Travel. A Hostelworld jestli hledáte hostel. Taky můžete najít dobré ceny na Airbnb. Hlavně jestli cestujete ve třech nebo čtyřech lidech. Jestli cestujete sami, že Airbnb bývá o něco dražší. Používám to spíše, když chci poznat zajímavá místa a ne nutně ušetřit.
Esem v rukávu je potom noc v milostném hotelu. Obvykle za noc zaplatíte 1530 korun. Co se týče milostných hotelů, tak platíte za pokoj, ne za lidi. Pokud jste dva, tak je to pořád levnější než normální hotel. Je taky mnohem větší než normální hotel. A jsou tam věci jako klece, jeskyně s plyšáky či vířivky. Objednejte si ubytování aspoň tři měsíce předem. Jinak je to dost drahé.
Pro zařizování je to hodně důležité, protože hostelů je tu pořád málo. Zamluvte si pokoj tři měsíce předem, nejen kvůli spaní, ale aby to bylo i levné. Další možnost, kterou využívám často, jsou noční autobusy. Což nás vede k dopravě. DOPRAVA ÚSPORNĚ Japonská infrastruktura je legendární. Ježdění vlakem je nekončící radost. Nezpozdí se, jsou vždy čisté. Cestující neřvou do telefonů, jak se opili s Barrym a Deborou.
Ale je to drahé, obzvláště šinkanseny. První problém, který cizinec řeší, je, jestli si zaplatit časovou jízdenku na vlak. Za 8900 korun se můžete dva týdny vozit šinkansenem a vlaky. Tím ušetřit peníze a navíc být v klidu. Pro představu kolik ušetříte... Pokud strávíte dva týdny v Japonsku a navštívíte Tokio, Kjóto a Hirošimu, šinkansen by při té cestě vyšel na 8250 korun. Když vezmeme v potaz další výdaje na vlaky či autobusy, ty by vyšly na dalších 1910 korun.
Minimálně ušetříte 1260 korun, ale spíše víc. Taky vám to ušetří čas a stresování se u automatů na lístky po celé dva týdny. Kupováním lístků na vlak nebo autobus. I to je důvod, proč zvážit koupi. Ale je tu dokonce levnější způsob, jak procestovat zemi. Nedávno tu byli mí přátelé a podnikli jsme stejnou cestu z Tokia přes Kjóto do Hirošimy.
Místo tří šinkansenů jsme využili dva noční autobusy a vnitrostátní let z Hirošimy zpátky do Tokia. K tomu jsme ještě platili ve městech za metro okolo 1910 korun. To nás dohromady vyšlo na 6640 korun, což je o dost levnější než průkaz. Jestli chcete v Japonsku uspořit, tak noční autobusy budou vaší zbraní. Nejenže stojí o polovinu méně než šinkansen, ale tím, že cestujete v noci, ušetříte i za ubytování. Například jsme takhle jeli dvě noci, čímž jsme ušetřili za dvě noci v hotelu, což by bylo dalších 1530 korun.
Pokud ale jedete nočním autobusem, tak jsou tu určité výdaje. Potřebujete utratit 115 korun za lahev vína, abyste pak celou cestu nevnímali. Polovinu času se v autobuse vyspím. Z druhé poloviny času dorazím na místo jako zlomený muž a přitom proklínám den, kdy vynalezli autobusy. Nejlepší stránky jsou Willer Express a japanbusonline.com.
Jsou obě v angličtině a lehce se v nich orientuje. V poslední době se také začaly vynořovat nízkonákladové aerolinky. Let ze Sendaie do Osaky stojí 960 korun od aerolinek Peach. Mnohem levnější než vlak, i dokonce než autobus. Pokud pořád váháte, jestli se průkaz vyplatí, nebo ne, tak můžete využít jejich kalkulačku na stránkách japan-guide. Můžete zadat, jak dlouho zůstanete a váš itinerář, jestli se vám to vyplatí. Jestli chcete ušetřit více peněz, tak je tu ještě levnější možnost.
Můžete cestovat na skateboardu. Ne, nedělám si z vás srandu. Znám chlapa, co cestoval ze Sappora do Hirošimy. Na skateboardu mu to trvalo 33 dní a ušetřil aspoň 1090 korun. Tolik totiž stojí cesta letadlem. Otázkou zůstává, jak moc chcete šetřit? Jo, já bych prostě letěl. STRAVOVÁNÍ ÚSPORNĚ Nejlevnější restaurace jsou japonské fastfoody.
Tři hlavní jsou Sukija, Jošinoja a Macuja. Ty najdeme na většině městských ulic. A všechny prodávají jídla stejného typu. Rýži společně s různými přílohami. Nejpopulárnější je Gjúdon, což je tence nakrájené hovězí. Máme rýži, hovězí a tři druhy sýra. Vše za 95 korun. Bez sýra je to dokonce 67 korun, což je neskutečně levné. Sice o tom nebudete vyprávět doma. Možná...
Ale nasytí to. Po tomhle dalších šest hodin jen trávíte. Také k tomu patří tabasco, není to žádná reklama. Přidávají to k jídlu, abyste si to něčím dochutili. Dávejte si pozor, protože pak máte tabasco na rukou. A vypadá to, že jste někoho zabili. Rychle nasytí, aniž bych měl stejný špatný pocit jako v západním fastfoodu. Je to skvělé místo pro toho, co šetří.
Nebo pro lidi jako já, co jsou líní a nevaří si doma. Trošku zdravější než západní fastfood, pokud nejste jako já a neutápíte své jídlo ve třech druzích sýra. Tím ztratíte ty velké výhody zdravějšího jídla. Další levnou možností jsou restaurace na stojáka okolo železničních stanic. Můžete si tam přes automaty objednat misku soby či nudlí udon. Ani ne za 80 korun. Když spěchám během oběda, tak se rychle najím ze soby s houbami.
Chutná překvapivě dobře. Ale i když šetříte, tak jste nepřijeli do Japonska, abyste dva týdny jedli misku rýže se třemi druhy sýrů. I když možná jo. Naštěstí je tu lehký způsob, jak ušetřit a přitom se pořádně najíst. Je pár slov, které musíte znát, než se vydáte do Japonska. Jedním z nich je nomihódai, což znamená: "Všechno, co vypiješ." Je to levný svatý grál zábavy.
Kdy za pouhých 230 korun můžete vypít, kolik chcete, z velké nabídky nápojů. Po dobu dvou hodin. Tohle je hovězí. Já vím. Je dobrý, že za 290 korun si můžete dát pití i masa, kolik chcete. Bože můj. Je to spíš obyčejné opékání než nějaké barbecue. Některé restaurace mají i tabehódai, vše co sníš.
Hlavně v jakiniku grilech, jako je tahle restaurace. Dejte si ale pozor, koho necháte grilovat. Hoří mu maso. Doslova hoří. Hodně horké, hodně levné. Vysoce napjaté. Když prozkoumáte internet, tak lehko najdete restaurace s nomihódai. Pokud nejste takoví alkoholici, ale máte rádi pivo, tak nejlevněji koupíte alkohol v supermarketu nebo samoobsluze.
Dobrá věc na Japonsku je, že můžete pít alkohol na veřejnosti, což v Británii nemůžete. Takže sem přijdete a vezmete si One Cup Sake. Je to vlastně jen zavařovačka s levným sake. A jdete do parku se trochu pobavit. Bohužel to není zas tak dobré. Spíše se tomu vyhněte, jestli nepijete sake poprvé, protože pak to nemáte s čím srovnat.
Je to skvělé místo pro nakoupení snídaně či oběda. Například rýžové koule onigiri či levná hotová jídla. Nudle soba, 65 korun, dost levné. Dobré pro piknik nebo na svačinu. Tady je seznam cen populárních jídel. Je tu celé srovnání s jídly, jako je suši či jakitori, které jsou nepřekvapivě ty nejdražší.
Nebo třeba hovězí wagyu, které je tak drahé, že jsem ho ani nedával na seznam. Takhle procestujete Japonsko úsporně. Video bylo vytvořeno s pomocí Japonské národní turistické kanceláře v Londýně. Pokud hledáte nápady pro cestování po Japonsku, tak se podívejte na jejich úžasné stránky seejapan.co.uk. Je to skvělý zdroj pro plánování cesty po Japonsku. Pokud neumíte anglicky, tak stránky JNTO jsou v patnácti různých jazycích.
Na odkazu jnto.go.jp. Jejich facebookové stránky jsem dal do popisku videa. Pokud hledáte další nápady na cestu. Děkuji za zhlédnutí. Pokud se na tohle díváte před cestou do Japonska, tak vám přeji šťastnou cestu. Neměl jsem takhle mrknout na konec. Vypadá to děsivě a trapně.
Možná bude stačit přátelský úsměv. Překlad: Haffy www.videacesky.cz
Komentáře (7)
Martin HurtaOdpovědět
21.02.2018 14:20:54
Tak Londyn je co sa tyka restauracii rozhodne drahsi ako Tokio. Lacne jedlo v centre ma maximalne McDonald, KFC, Subway a podobne firmy...
nevimjmeno2Odpovědět
09.02.2018 01:13:33
V Praze v supermarketu stojí tabasco 100Kč. V Japonsku ho dostanete zdarma k jídlu za 67Kč.
maddawe (anonym)Odpovědět
08.02.2018 21:07:25
7-eleven mně přišla jako jedna z nejdražších sámošek. Je tam spousta menších, kde se dá pivo koupit i laciněji než za 43 korun. Jinak na lacinou opici doporučuji zkusit Strong zero, na videu v 9:29, neskutečně dobrá, ochucená vodka za asi 30 korun...
Hotovky mají v sámoškách každý den čerstvé, po 8 večer je zlevňují na nějakých 40 korun, takže pokud máte možnost použít mikrovlnku, jedná se o zdaleka nejvýhodnější večeři...
Na dopravu se určitě vyplatí zainvestovat a pořídit Japan rail pass, na dva týdny tuším za 11000... Samostatně jsou cesty šinkanzenem neskutečně drahé a opravdu se vám investice vrátí během jedné delší cesty. Samotní Japonci turistům závidí tyhle lítačky, protože k jejich pořízení je nutné vlastnit zahraniční pas...
BugZer0 (anonym)Odpovědět
08.02.2018 18:54:23
Moc dekuji za preklad. Mam rad jakekoliv info o Japonsku a i kdyz tam zatim neplanuju jet, urcite nekdy jo a na tohle info si vzpomenu :D Navic sem zacal mit tohohle youtubera desne rad.. libi se mi ten jeho styl jak mluvi a vyjadruje se.
Je takovej spravne suchej.. nedela z Japonska vedu.
v m vargaOdpovědět
08.02.2018 15:48:45
ty vole, lacnejsie jak Blava
Gody KocianOdpovědět
08.02.2018 15:19:59
Byl jsem tam. Primo Tokyo. Krome ubytovani, vse levne. Vstupy, jidlo, doprava.
A letenka byla draha.
ZA rok letim zas.
jjkOdpovědět
08.02.2018 13:00:41
Kdyby někoho zajímal ten zdroj, o kterém mluví okolo 0:30:
https://www.postoffice.co.uk/travel-money/holiday-costs-report
Japonsko (Tokio) je podle něj skutečně mezi nejlevnějšími zeměmi. Průzkum je samozřejmě jen mezi populárními destinacemi - není tam levněji než např. v Burundi.
Česko (Praha) je na 4. místě. :-)