Propuštění z vězeníLast Week Tonight
235
John Oliver už ve svých videích probral mnoho problémů amerického soudnictví. Dnes přidává další problém. Pokud je vězeň z vězení propuštěn, ještě to neznamená, že má vyhráno. V běžném životě ho čeká tolik překážek, že to mnoho z nich nevydrží a opět skončí ve vězení. Dalo by se s tím něco dělat?
Přepis titulků
Tento rok jsme se bavili o mnoha
depresivních aspektech justičního systému. Jak povinná minima zaplňují naše věznice, jak kauce trestají chudé, jak nedostatek veřejných obhájců
ohrožuje právo na spravedlivý proces a jak vás i menší přestupky
mohou uvrhnout do obřích problémů. Pokud zhlédnete
tyto 4 části za sebou, máte právo na zmrzlinu od Dairy Queen. Gratuluji.
Užijte si ji, zasloužili jste si ji. Aby bylo jasno, není zdarma a Dairy Queen s tím nemá nic společného. Jde o to, že když jste se poučili o našem hrozném systému spravedlnosti, zasloužíte si tu pachuť napravit pohárem s drcenými ořechy. Jediná zmrzlina s rozdrcenými ořechy v názvu ve svém názvu. Ale dneska se nebudeme bavit o tom, jak se lidé dostávají do vězení, ale o tom, jak se dostávají ven. Mám na mysli propuštění z vězení.
Vzhledem k tomu, co se minulý víkend dělo, je to aktuální. Dnes dojde k největšímu hromadnému propuštění federálních vězňů. Je to důsledek zmírnění povinných minim pro nenásilné drogové zločiny. Bylo osvobozeno asi 6 tisíc vězňů. Ano 6 tisíc drobných drogových kriminálníků bylo propuštěno. Pokud jste jedním z nich, povím vám, co se mezitím změnilo. Uber nahradil taxíky, každý teď předstírá, že má rád kapustu, Matthew McConaughey dostal Oscara a ve 4 státech je legální tráva.
Což pro některé z vás musí být krutou ironií. Není překvapením, že tuto zprávu ne každý přivítal. Když takové lidi propustíte, naroste počet zločinů. - Dobře. - Nepochybuju o tom. Někteří věří, že propuštění vězňů je rasová záležitost, která vystavuje Američany riziku. Je to součástí reformy, která má snížit zaplnění věznic.
Ale kdo jsou tito vězni? Jsou nebezpeční? Ano, jsou nebezpeční? Je to Očista? Ona právě probíhá? Je to Očista? Mám si masku koupit nebo ji dostanu? Netuším, jak to funguje. Aby bylo jasno, tito vězni by stejně za pár let byli propuštěni. Lidé vyšilují nad něčím, nad čím by se za dva roky ani nepozastavili.
Také stojí za zmínku, že více než 600 tisíc lidí je každoročně propuštěno ze státních nebo federálních věznic. 6 tisíc lidí navíc znamená nárůst ani ne 1 %. Takto malou změnu postřehne pouze váš otec u termostatu. Až budeš bydlet sám, rozpal si to doma jako v tropech. Ale teď účty platí on. Bohuž...
Spaluješ peníze! Bohužel o propuštění z vězení panují nesprávné představy. V televizi a ve filmech je to prezentováno jako šťastný moment. Bývalí vězni se setkají s rodinou a přáteli a zase normálně žijí. Jsem svobodný! Jsem volný! Myslel jsem, že se ven nikdy nedostanu. To je pořádné objetí! Ale splnili jsme dohodu a Kenny byl konečně volný. - Patriku!
- Spongebobe. To je tak hezké. Ale poslední scéna byla zkrácena. Patrik totiž zjistil, že se Spongebob ve vězení přidal k árijskému bratrstvu. Udělal to, co musel. Udělal, co musel. Ale smutnou pravdou je, že se mnoho vězňů venku moc neohřeje. Národní průměr recidivy je 50 %.
Takže utrácíme 80 miliard dolarů za něco, co nefunguje. To nedává smysl. Ne, nedává to smysl. Vyhodit miliardy za něco, co není úspěšné, smí jen tenhle muž. Model s ošuntělým vzhledem Johnny Depp. Fakt, že kolem poloviny propuštěných vězňů se tam vrátí, je hrozný. Když se podíváte na všechny překážky, na které naráží, není to tak překvapivé. Ukážu vám, jaké to je, když vás propustí z vězení.
Začněme hned propuštěním. Když vězni projdou tuto bránu, aby začali nový život, mohou se ocitnout uprostřed pustiny s prázdnými kapsami. Ti šťastnější mohou mít na jízdenku a na jídlo. I vězni zproštění obvinění, jako Glenn Ford, mohou odejít téměř s prázdnou. Glenn Ford dostal při propuštění 20 dolarovou poukázku. Dali mi ten poukaz a řekli: "Hodně štěstí."
- Jak dlouho vám vydržel? - Do prvního jídla. Dal jsem si smažené kuře, čaj a hranolky. Zbyly mi 4 dolary. Poukaz na 20 dolarů. Pokud jste zproštěn obvinění, měli byste vězení opouštět s více penězi, než kolik vám nadělí mizerný kancelářský tajný Santa. Nebuď překvapená, že ten dárek byl hrozný. Tvé jméno si vytáhla Janice z účetního a té si totálně ukradená.
Jsi jí ukradená! Když vám dojdou peníze, můžete být hladoví a zoufalí. V mnoha státech může být člověku usvědčenému z drogových deliktů odepřen přístup ke státním příspěvkům na potraviny. A pokud vaše rodiny žije v sociálních bytech, možná se nebudete moct vrátit domů. Někde musí obyvatelé podepsat papíry, že neumožní usvědčeným příbuzným vstup do domu. Ačkoliv tato pravidla mají snížit kriminalitu v sociálních bytech, jsou někdy dodržována tak přísně, že to může vést k takovýmto situacím.
Geraldine podepsala zákaz vstupu, když její syn v 16 letech přepadl večerku. Kdybych věděla, co se stane, nikdy bych to nepodepsala. Millerové nyní hrozí vystěhování, protože během její nemoci jí syn pomohl s nákupem. Svého syna musí chodit navštěvovat k bratrovi. Oni chtějí, abych syna zavrhla... To nedokážu... Všichni chceme, aby se zločinci poučili. Ale "nikdy nepomáhej matce s nákupem" zní jako poučka od mizerného skautského vedoucího.
Děcka, nikdy nepomáhejte nemocné matce s nákupem. U psích zápasů buďte vždy blízko východu. A nikdy neplaťte striptérce dopředu. Skauti, rozchod. Omezení přístupu k jídlu a přístřešku může být jen začátkem problémů. Podle toho kde žijete, můžete být odstřižen skoro od čehokoliv. Od volebního práva, od řidičského průkazu a také od, a to je pravda, floridského programu na zateplování domů.
Takže Florida klidně strká lidi za mříže, ale má přísná pravidla pro to, kdo může žít za těsnícími okny a izolací. Na jídlo, byt i zateplení si můžete vydělat prací. Ale získat práci může být hodně náročné. Státy i okresy zakazují bývalým vězňům pracovat jako zdravotní sestry, čističi septiků a v Mississippi i jako aligátoří rančeři. Jako by založení aligátoří farmy už tak nebylo dost komplikované.
Je to pořád dokola: "Kdo ví, koho ten aligátor snědl?" Záznam v rejstříku trestů může ztížit i pracovní pohovor. Téměř každého uchazeče o práci se zeptají, zda byl někdy usvědčen ze zločinu. Tato otázka vám někdy může rovnou zavřít dveře k nové práci. Cítíte se trochu nepohodlně, když u té otázky začnete být vystresovaní. Jak mě chcete soudit. O tom zločinu nic nevíte. Přijde vám to v pořádku?
Je pochopitelné, že zaměstnavatel chce vědět, zda uchazeč spáchal zločin. Ale ptát se na to na formuláři, předtím, než osobu vůbec poznáte, není fér. Mohl se od té doby změnit a neměli byste ho soudit za něco, za co se možná stydí. Představte si, že byste op*chali vodní meloun. Možná se to stalo před 14 lety, nejste na to pyšní a možná jste se změnili. Kdyby každý náborový formulář zahrnoval tuto otázku, bez možnosti vysvětlit kontext, množství alkoholu v krvi a toho, že jste se melounu už 10 let ani nedotkli, připadalo by vám, že je to nespravedlivé.
Některé státy si uvědomují, jak to může být těžké. Ohio má seznam tipů pro bývalé trestance. Radí vám, co máte a nemáte říkat. Máte být upřímní, ale když se vás zeptají, proč jste opustil poslední zaměstnání, nepoužívejte negativní spojení jako "šel jsem do vězení". Místo toho použijte "přestěhoval jsem se" nebo "skončila mi smlouva".
"Oboje je pravda". A taky že je. Než to začnete odsuzovat, není to vlastně lež. Každý se snaží prezentovat svůj přikrášlený obraz. Děláte to, když používáte na Instagramu filtry. Dokonce i královna to dělá. Toto je její oficiální portrét, ale takhle vypadá ve skutečnosti. Ale sama ví, že tenhle výraz na peníze otisknout nemůžete.
A to jsme ještě nezačali mluvit o podmínečném propuštění. Dvě třetiny podmínečně propuštěných se vrátí do vězení. Často ne kvůli novým zločinům, ale kvůli porušení podmínky. Třeba nestihnou schůzku nebo neprojdou testem na drogy. U některých za to může náhoda nebo neléčená duševní choroba, ale jiní se snaží, jak jen mohou. Splnění podmínek podmínečného propuštění může být šíleně těžké. Vezměte si Bilala Chatmana.
Ve vězení za nenásilné drogové delikty strávil 10 let. Přes to všechno se zařadil do společnosti a našel si dobrou práci. Šlo to dobře, než nastaly problémy se schůzkami s jeho probačním úředníkem. Chtěl se setkávat každý den v 16 hodin. Ale já v práci končil v 16:30. Řekl jsem: "Dobře, můžu přijít dřív?" Řekl: "Ne, nemůžete." "Dobře, můžu přijít později?"
"Můžu přijít v 17 hodin, když končím v 16:30?" "Ne, nebudu na vás čekat." "Já ale nechci přijít o práci. Tak by to přece mělo být." "Dělám na tom, abych byl platným členem společnosti." Cítil jsem se v pasti. Cítil jsem, že mě pošlou zpátky. Většina lidí v této situaci to ani nemůže zvládnout. S tím se nedá nesouhlasit. Bilal mohl schůzku v 16 hodin, když končil v 16:30, stihnout jen tehdy, pokud by vlastnil DeLorean, Tardis nebo to, co Jean-Claude Van Damme použil v Timecopovi.
Zřejmě časem cestoval za pomoci rozštěpů. Už si to moc nepamatuju, ale asi cestoval za pomoci rozštěpů. V některých oblastech nemusíte mít problém se s probačním úředníkem pouze setkat, ale i ho zaplatit. V mnoha státech musíte probační služby platit. V Pennsylvanii za pouhou účast v programu účtují 60 dolarů.
A jeden člověk vám vysvětlí, že pokud nemáte peníze na poplatky, můžete stát před šílenou volbou. Pokud jdete za svým probačním úředníkem a nemáte peníze, zadrží vás. Práce nebo ne... Když neplatíte, jdete do vězení. Musel jsem prodávat drogy, abych mohl platit státu Pennsylvania. Proboha! Aby mohl zůstat v programu, který mu měl bránit v prodávání drog, musel si vydělávat prodejem drog.
V tomto okamžiku by si pennsylvánský odbor nápravných zařízení mohl změnit motto na "Už letim zpátky, jasný?" Může vás napadnout, kdo je za tento rozbitý systém zodpovědný. Odpovědí je, že vlastně skoro každý. Mnoho těchto překážek vzniklo v 90. letech při boji proti zločinu. Vzniklo to bez větších debat. Pamatujete si zákaz vstupu do sociálních bytů bývalým vězňům, kvůli kterému musela Geraldine Miller vyhodit syna?
Začalo to takhle. Od nynějška by pravidla pro obyvatele, kteří spáchají zločin, měla znít: "Jedna chyba a jsi ze hry." Tohle je potlesk ve stoje od obou stran. Téměř nic nedokáže vyprovokovat takovýto potlesk ve stoje. Tedy kromě veteránů, Boha a konce proslovu. V mnoha případech byly tyto zákony urychleně schváleny. Zákon z roku 1996, který zamezil pachatelům drogových deliktů přístup k potravinovým příspěvkům, se v Senátu probíral tři minuty.
O tomto tématu mluvím už skoro 5krát déle než oni. A to ku*evsky velké množství věcí vynechávám. Hlavně proto, abychom měl čas vkládat odkazy na Timecopa. A také nikdo ani nemrkl, když Bart Gordon, demokrat z Tannessee, ospravedlňoval odepření studentské pomoci vězňům touto logikou. To, že jeden slepý kanec někdy nalezne žalud, neznamená, že to dokážou i další slepí kanci.
Stejný princip platí u udílení státních grantů vězňům. Zaprvé, prasata hledají žaludy po čichu. Takže slepé prase není při honbě za žaludy v žádné velké nevýhodě. Zadruhé, lidé nejsou prasata, ty de*ile! Podívejte, vím... Vím, že není snadné se zajímat o problémy bývalých vězňů. Někteří i přes všechnu vaši snahu zločin opět spáchají. I přes to se 95 % vězňů někdy dočká propuštění.
Takže je v zájmu všech, abychom jim dali větší šance na úspěch. Pokud v současném systému překonají všechny problémy, je to malý zázrak. Jedním z těchto lidí je Bilal Chatman. S radostí můžu říct, že stále má práci a daří se mu dobře. A taky s radostí můžu říct, že tu dnes je s námi. Prosím, přivítejte Bilala Chatmana. Bilal Chatman, dámy a pánové. Prosím, sedni si.
Bilale... Bilale... Děkuju, že jsi přišel. Vím, že jsi ohledně toho měl pochybnosti. Chci ti moc poděkovat. Povedlo se ti udržet si tu práci, o které jsi mluvil. Četl jsem rady státu Ohio, jak prezentovat pravdu. A když jsi se ucházel o práci, jako svého předchozího zaměstnavatele jsi uvedl... - Co jsi uvedl?
- Stát Kalifornie. Stát Kalifornie. Jo. To je technicky vzato pravda. Je to pravda. Jak ti to v práci jde? Je to fantastické. Jinak to nedokážu popsat. Líp to popsat nejde. Jsem nadšený. Mám obrovské štěstí, že mi tu možnost dali. Jsem jim plně oddán. Vím, že jedním z důvodů, proč jsi nervózní, je to, že ne každý spolupracovník ví o tvé vězeňské minulosti.
Až zítra půjdeš do práce, možná to už budou vědět. Čeho se tedy bojíš nejvíc? Asi toho, že za to budou odsuzován. Už nejsem stejná osoba. Změnil jsem se. Už nejsem tou osobou. Jak plynul čas, stal jsem se lepším člověkem.
Tvrdě jsem pracoval, abych splatil dluh společnosti. Čeho se tedy obáváš? Co si budou myslet? Jak se budou chovat? Čeho všeho se obáváš? Že mě budou odsuzovat lidé, kteří o tom nic neví. Nechci, aby se na mě dívali jako na bývalého vězně. Chci pro ně být tím, kým jsem teď. Jsem vedoucí.
Jsem dobrý zaměstnanec. Zaměstnávám lidi. Přijímám i dávám padáka. Chci, aby mě dál brali takto. Během té řeči tě zároveň povzbuzovali i se tě snažili vybučet. Je zajímavé, že to říkáš. Nechceš, aby tě soudili podle toho, co se stalo už dávno. Ale i my jsme nejspíše zodpovědní za zjednodušování tvého problému. Dnes tu jsi jako Bilal, bývalý vězeň. Je jasné, že tím člověkem nejsi už hodně dlouho.
Každý má alespoň tři věci, které jsou na něm zajímavé. Jaké další tři věci o sobě, které s tímto nijak nesouvisí, bys chtěl lidem sdělit? Chtěl bych, aby věděli, že pěstuju rajčata. Moment, moment... Zastavím tě hned u jedničky, Bilale. To je zajímavější, než si možná myslíš. Doufám, že se zítra tví spolupracovníci zaměří na tvé pěstování rajčat, jako na zajímavější část tvého života.
Vím o něčem, co je také zajímavé. Vím, jak ses zdráhal sem přijít. Mluvili jsme spolu během týdne, během dneška i teď večer. Hádám, že otázkou je, proč jsi nakonec svolil k rozhovoru? Proč tu jsi? Jsem tu proto... Protože to už nikdy neudělám. S rozhovory jsem skončil.
Už to nikdy neudělám. Během toho jsem zase tím vězněm. Dnes už nejsem vězněm. Platím daně, pracuji, jsem občanem, můžu volit. Tím chci být i dál. Takový dnes jsem. Ne tím, co jsem udělal už dávno. Stydím se za to. Nechci to prožívat pořád dokola. Ale rád bych něco vzkázal lidem, kteří říkají: "Já nikdy nedostanu šanci."
Vždycky je tu šance. Jen se dál snaž. A rád bych těm, kteří nás zatracují, vzkázal, že se mohou změnit i ostatní. Skvělé. Nemůžu ti dostatečně poděkovat za to, že jsi přišel. Bilal Chatman, dámy a pá... Pěstitel rajčat! Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Užijte si ji, zasloužili jste si ji. Aby bylo jasno, není zdarma a Dairy Queen s tím nemá nic společného. Jde o to, že když jste se poučili o našem hrozném systému spravedlnosti, zasloužíte si tu pachuť napravit pohárem s drcenými ořechy. Jediná zmrzlina s rozdrcenými ořechy v názvu ve svém názvu. Ale dneska se nebudeme bavit o tom, jak se lidé dostávají do vězení, ale o tom, jak se dostávají ven. Mám na mysli propuštění z vězení.
Vzhledem k tomu, co se minulý víkend dělo, je to aktuální. Dnes dojde k největšímu hromadnému propuštění federálních vězňů. Je to důsledek zmírnění povinných minim pro nenásilné drogové zločiny. Bylo osvobozeno asi 6 tisíc vězňů. Ano 6 tisíc drobných drogových kriminálníků bylo propuštěno. Pokud jste jedním z nich, povím vám, co se mezitím změnilo. Uber nahradil taxíky, každý teď předstírá, že má rád kapustu, Matthew McConaughey dostal Oscara a ve 4 státech je legální tráva.
Což pro některé z vás musí být krutou ironií. Není překvapením, že tuto zprávu ne každý přivítal. Když takové lidi propustíte, naroste počet zločinů. - Dobře. - Nepochybuju o tom. Někteří věří, že propuštění vězňů je rasová záležitost, která vystavuje Američany riziku. Je to součástí reformy, která má snížit zaplnění věznic.
Ale kdo jsou tito vězni? Jsou nebezpeční? Ano, jsou nebezpeční? Je to Očista? Ona právě probíhá? Je to Očista? Mám si masku koupit nebo ji dostanu? Netuším, jak to funguje. Aby bylo jasno, tito vězni by stejně za pár let byli propuštěni. Lidé vyšilují nad něčím, nad čím by se za dva roky ani nepozastavili.
Také stojí za zmínku, že více než 600 tisíc lidí je každoročně propuštěno ze státních nebo federálních věznic. 6 tisíc lidí navíc znamená nárůst ani ne 1 %. Takto malou změnu postřehne pouze váš otec u termostatu. Až budeš bydlet sám, rozpal si to doma jako v tropech. Ale teď účty platí on. Bohuž...
Spaluješ peníze! Bohužel o propuštění z vězení panují nesprávné představy. V televizi a ve filmech je to prezentováno jako šťastný moment. Bývalí vězni se setkají s rodinou a přáteli a zase normálně žijí. Jsem svobodný! Jsem volný! Myslel jsem, že se ven nikdy nedostanu. To je pořádné objetí! Ale splnili jsme dohodu a Kenny byl konečně volný. - Patriku!
- Spongebobe. To je tak hezké. Ale poslední scéna byla zkrácena. Patrik totiž zjistil, že se Spongebob ve vězení přidal k árijskému bratrstvu. Udělal to, co musel. Udělal, co musel. Ale smutnou pravdou je, že se mnoho vězňů venku moc neohřeje. Národní průměr recidivy je 50 %.
Takže utrácíme 80 miliard dolarů za něco, co nefunguje. To nedává smysl. Ne, nedává to smysl. Vyhodit miliardy za něco, co není úspěšné, smí jen tenhle muž. Model s ošuntělým vzhledem Johnny Depp. Fakt, že kolem poloviny propuštěných vězňů se tam vrátí, je hrozný. Když se podíváte na všechny překážky, na které naráží, není to tak překvapivé. Ukážu vám, jaké to je, když vás propustí z vězení.
Začněme hned propuštěním. Když vězni projdou tuto bránu, aby začali nový život, mohou se ocitnout uprostřed pustiny s prázdnými kapsami. Ti šťastnější mohou mít na jízdenku a na jídlo. I vězni zproštění obvinění, jako Glenn Ford, mohou odejít téměř s prázdnou. Glenn Ford dostal při propuštění 20 dolarovou poukázku. Dali mi ten poukaz a řekli: "Hodně štěstí."
- Jak dlouho vám vydržel? - Do prvního jídla. Dal jsem si smažené kuře, čaj a hranolky. Zbyly mi 4 dolary. Poukaz na 20 dolarů. Pokud jste zproštěn obvinění, měli byste vězení opouštět s více penězi, než kolik vám nadělí mizerný kancelářský tajný Santa. Nebuď překvapená, že ten dárek byl hrozný. Tvé jméno si vytáhla Janice z účetního a té si totálně ukradená.
Jsi jí ukradená! Když vám dojdou peníze, můžete být hladoví a zoufalí. V mnoha státech může být člověku usvědčenému z drogových deliktů odepřen přístup ke státním příspěvkům na potraviny. A pokud vaše rodiny žije v sociálních bytech, možná se nebudete moct vrátit domů. Někde musí obyvatelé podepsat papíry, že neumožní usvědčeným příbuzným vstup do domu. Ačkoliv tato pravidla mají snížit kriminalitu v sociálních bytech, jsou někdy dodržována tak přísně, že to může vést k takovýmto situacím.
Geraldine podepsala zákaz vstupu, když její syn v 16 letech přepadl večerku. Kdybych věděla, co se stane, nikdy bych to nepodepsala. Millerové nyní hrozí vystěhování, protože během její nemoci jí syn pomohl s nákupem. Svého syna musí chodit navštěvovat k bratrovi. Oni chtějí, abych syna zavrhla... To nedokážu... Všichni chceme, aby se zločinci poučili. Ale "nikdy nepomáhej matce s nákupem" zní jako poučka od mizerného skautského vedoucího.
Děcka, nikdy nepomáhejte nemocné matce s nákupem. U psích zápasů buďte vždy blízko východu. A nikdy neplaťte striptérce dopředu. Skauti, rozchod. Omezení přístupu k jídlu a přístřešku může být jen začátkem problémů. Podle toho kde žijete, můžete být odstřižen skoro od čehokoliv. Od volebního práva, od řidičského průkazu a také od, a to je pravda, floridského programu na zateplování domů.
Takže Florida klidně strká lidi za mříže, ale má přísná pravidla pro to, kdo může žít za těsnícími okny a izolací. Na jídlo, byt i zateplení si můžete vydělat prací. Ale získat práci může být hodně náročné. Státy i okresy zakazují bývalým vězňům pracovat jako zdravotní sestry, čističi septiků a v Mississippi i jako aligátoří rančeři. Jako by založení aligátoří farmy už tak nebylo dost komplikované.
Je to pořád dokola: "Kdo ví, koho ten aligátor snědl?" Záznam v rejstříku trestů může ztížit i pracovní pohovor. Téměř každého uchazeče o práci se zeptají, zda byl někdy usvědčen ze zločinu. Tato otázka vám někdy může rovnou zavřít dveře k nové práci. Cítíte se trochu nepohodlně, když u té otázky začnete být vystresovaní. Jak mě chcete soudit. O tom zločinu nic nevíte. Přijde vám to v pořádku?
Je pochopitelné, že zaměstnavatel chce vědět, zda uchazeč spáchal zločin. Ale ptát se na to na formuláři, předtím, než osobu vůbec poznáte, není fér. Mohl se od té doby změnit a neměli byste ho soudit za něco, za co se možná stydí. Představte si, že byste op*chali vodní meloun. Možná se to stalo před 14 lety, nejste na to pyšní a možná jste se změnili. Kdyby každý náborový formulář zahrnoval tuto otázku, bez možnosti vysvětlit kontext, množství alkoholu v krvi a toho, že jste se melounu už 10 let ani nedotkli, připadalo by vám, že je to nespravedlivé.
Některé státy si uvědomují, jak to může být těžké. Ohio má seznam tipů pro bývalé trestance. Radí vám, co máte a nemáte říkat. Máte být upřímní, ale když se vás zeptají, proč jste opustil poslední zaměstnání, nepoužívejte negativní spojení jako "šel jsem do vězení". Místo toho použijte "přestěhoval jsem se" nebo "skončila mi smlouva".
"Oboje je pravda". A taky že je. Než to začnete odsuzovat, není to vlastně lež. Každý se snaží prezentovat svůj přikrášlený obraz. Děláte to, když používáte na Instagramu filtry. Dokonce i královna to dělá. Toto je její oficiální portrét, ale takhle vypadá ve skutečnosti. Ale sama ví, že tenhle výraz na peníze otisknout nemůžete.
A to jsme ještě nezačali mluvit o podmínečném propuštění. Dvě třetiny podmínečně propuštěných se vrátí do vězení. Často ne kvůli novým zločinům, ale kvůli porušení podmínky. Třeba nestihnou schůzku nebo neprojdou testem na drogy. U některých za to může náhoda nebo neléčená duševní choroba, ale jiní se snaží, jak jen mohou. Splnění podmínek podmínečného propuštění může být šíleně těžké. Vezměte si Bilala Chatmana.
Ve vězení za nenásilné drogové delikty strávil 10 let. Přes to všechno se zařadil do společnosti a našel si dobrou práci. Šlo to dobře, než nastaly problémy se schůzkami s jeho probačním úředníkem. Chtěl se setkávat každý den v 16 hodin. Ale já v práci končil v 16:30. Řekl jsem: "Dobře, můžu přijít dřív?" Řekl: "Ne, nemůžete." "Dobře, můžu přijít později?"
"Můžu přijít v 17 hodin, když končím v 16:30?" "Ne, nebudu na vás čekat." "Já ale nechci přijít o práci. Tak by to přece mělo být." "Dělám na tom, abych byl platným členem společnosti." Cítil jsem se v pasti. Cítil jsem, že mě pošlou zpátky. Většina lidí v této situaci to ani nemůže zvládnout. S tím se nedá nesouhlasit. Bilal mohl schůzku v 16 hodin, když končil v 16:30, stihnout jen tehdy, pokud by vlastnil DeLorean, Tardis nebo to, co Jean-Claude Van Damme použil v Timecopovi.
Zřejmě časem cestoval za pomoci rozštěpů. Už si to moc nepamatuju, ale asi cestoval za pomoci rozštěpů. V některých oblastech nemusíte mít problém se s probačním úředníkem pouze setkat, ale i ho zaplatit. V mnoha státech musíte probační služby platit. V Pennsylvanii za pouhou účast v programu účtují 60 dolarů.
A jeden člověk vám vysvětlí, že pokud nemáte peníze na poplatky, můžete stát před šílenou volbou. Pokud jdete za svým probačním úředníkem a nemáte peníze, zadrží vás. Práce nebo ne... Když neplatíte, jdete do vězení. Musel jsem prodávat drogy, abych mohl platit státu Pennsylvania. Proboha! Aby mohl zůstat v programu, který mu měl bránit v prodávání drog, musel si vydělávat prodejem drog.
V tomto okamžiku by si pennsylvánský odbor nápravných zařízení mohl změnit motto na "Už letim zpátky, jasný?" Může vás napadnout, kdo je za tento rozbitý systém zodpovědný. Odpovědí je, že vlastně skoro každý. Mnoho těchto překážek vzniklo v 90. letech při boji proti zločinu. Vzniklo to bez větších debat. Pamatujete si zákaz vstupu do sociálních bytů bývalým vězňům, kvůli kterému musela Geraldine Miller vyhodit syna?
Začalo to takhle. Od nynějška by pravidla pro obyvatele, kteří spáchají zločin, měla znít: "Jedna chyba a jsi ze hry." Tohle je potlesk ve stoje od obou stran. Téměř nic nedokáže vyprovokovat takovýto potlesk ve stoje. Tedy kromě veteránů, Boha a konce proslovu. V mnoha případech byly tyto zákony urychleně schváleny. Zákon z roku 1996, který zamezil pachatelům drogových deliktů přístup k potravinovým příspěvkům, se v Senátu probíral tři minuty.
O tomto tématu mluvím už skoro 5krát déle než oni. A to ku*evsky velké množství věcí vynechávám. Hlavně proto, abychom měl čas vkládat odkazy na Timecopa. A také nikdo ani nemrkl, když Bart Gordon, demokrat z Tannessee, ospravedlňoval odepření studentské pomoci vězňům touto logikou. To, že jeden slepý kanec někdy nalezne žalud, neznamená, že to dokážou i další slepí kanci.
Stejný princip platí u udílení státních grantů vězňům. Zaprvé, prasata hledají žaludy po čichu. Takže slepé prase není při honbě za žaludy v žádné velké nevýhodě. Zadruhé, lidé nejsou prasata, ty de*ile! Podívejte, vím... Vím, že není snadné se zajímat o problémy bývalých vězňů. Někteří i přes všechnu vaši snahu zločin opět spáchají. I přes to se 95 % vězňů někdy dočká propuštění.
Takže je v zájmu všech, abychom jim dali větší šance na úspěch. Pokud v současném systému překonají všechny problémy, je to malý zázrak. Jedním z těchto lidí je Bilal Chatman. S radostí můžu říct, že stále má práci a daří se mu dobře. A taky s radostí můžu říct, že tu dnes je s námi. Prosím, přivítejte Bilala Chatmana. Bilal Chatman, dámy a pánové. Prosím, sedni si.
Bilale... Bilale... Děkuju, že jsi přišel. Vím, že jsi ohledně toho měl pochybnosti. Chci ti moc poděkovat. Povedlo se ti udržet si tu práci, o které jsi mluvil. Četl jsem rady státu Ohio, jak prezentovat pravdu. A když jsi se ucházel o práci, jako svého předchozího zaměstnavatele jsi uvedl... - Co jsi uvedl?
- Stát Kalifornie. Stát Kalifornie. Jo. To je technicky vzato pravda. Je to pravda. Jak ti to v práci jde? Je to fantastické. Jinak to nedokážu popsat. Líp to popsat nejde. Jsem nadšený. Mám obrovské štěstí, že mi tu možnost dali. Jsem jim plně oddán. Vím, že jedním z důvodů, proč jsi nervózní, je to, že ne každý spolupracovník ví o tvé vězeňské minulosti.
Až zítra půjdeš do práce, možná to už budou vědět. Čeho se tedy bojíš nejvíc? Asi toho, že za to budou odsuzován. Už nejsem stejná osoba. Změnil jsem se. Už nejsem tou osobou. Jak plynul čas, stal jsem se lepším člověkem.
Tvrdě jsem pracoval, abych splatil dluh společnosti. Čeho se tedy obáváš? Co si budou myslet? Jak se budou chovat? Čeho všeho se obáváš? Že mě budou odsuzovat lidé, kteří o tom nic neví. Nechci, aby se na mě dívali jako na bývalého vězně. Chci pro ně být tím, kým jsem teď. Jsem vedoucí.
Jsem dobrý zaměstnanec. Zaměstnávám lidi. Přijímám i dávám padáka. Chci, aby mě dál brali takto. Během té řeči tě zároveň povzbuzovali i se tě snažili vybučet. Je zajímavé, že to říkáš. Nechceš, aby tě soudili podle toho, co se stalo už dávno. Ale i my jsme nejspíše zodpovědní za zjednodušování tvého problému. Dnes tu jsi jako Bilal, bývalý vězeň. Je jasné, že tím člověkem nejsi už hodně dlouho.
Každý má alespoň tři věci, které jsou na něm zajímavé. Jaké další tři věci o sobě, které s tímto nijak nesouvisí, bys chtěl lidem sdělit? Chtěl bych, aby věděli, že pěstuju rajčata. Moment, moment... Zastavím tě hned u jedničky, Bilale. To je zajímavější, než si možná myslíš. Doufám, že se zítra tví spolupracovníci zaměří na tvé pěstování rajčat, jako na zajímavější část tvého života.
Vím o něčem, co je také zajímavé. Vím, jak ses zdráhal sem přijít. Mluvili jsme spolu během týdne, během dneška i teď večer. Hádám, že otázkou je, proč jsi nakonec svolil k rozhovoru? Proč tu jsi? Jsem tu proto... Protože to už nikdy neudělám. S rozhovory jsem skončil.
Už to nikdy neudělám. Během toho jsem zase tím vězněm. Dnes už nejsem vězněm. Platím daně, pracuji, jsem občanem, můžu volit. Tím chci být i dál. Takový dnes jsem. Ne tím, co jsem udělal už dávno. Stydím se za to. Nechci to prožívat pořád dokola. Ale rád bych něco vzkázal lidem, kteří říkají: "Já nikdy nedostanu šanci."
Vždycky je tu šance. Jen se dál snaž. A rád bych těm, kteří nás zatracují, vzkázal, že se mohou změnit i ostatní. Skvělé. Nemůžu ti dostatečně poděkovat za to, že jsi přišel. Bilal Chatman, dámy a pá... Pěstitel rajčat! Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Komentáře (73)
FromCzech (anonym)Odpovědět
17.11.2015 19:59:39
připomíná mi toho velkého ze Zelené Míle :D
nevimjmeno2Odpovědět
16.11.2015 03:52:56
Tady musím s Johnem souhlasit. V ČR vás s kriminální minulostí nevezmou ani na popeláře, takže člověk co vyjde vězení musí zase krást.
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
16.11.2015 11:34:28
a proč tedy 40% odsouzených najde po propuštění svou novou šanci?
Agent02 (anonym)Odpovědět
16.11.2015 13:30:26
+orcinusorca2014Lepší otázka: A proč jen 40%?
gh (anonym)Odpovědět
16.11.2015 14:12:14
+orcinusorca2014asi preto, že kriminálnici proste niesú práve mozgy
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
16.11.2015 15:10:36
+orcinusorca2014Tak se podívejme, za co jsou recidivisté opakovaně stíhání.
(http://www.ok.cz/iksp/docs/394.pdf tabulka 5 ).
Sice tabulce vévodí "Krádeže", ale pak následují "Zanedbání povinné výživy", poté "Krádeže vloupáním" a dále "Maření úředního rozhodnutí" a "Ohrožování pod vlivem návykové látky".
Tedy zjednodušeně recidivisté nejčastěji kradou, neplatí alimenty, nebo jezdí opilí.
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
16.11.2015 15:26:14
+orcinusorca2014Zvláště u "Ohrožování pod vlivem návykové látky" a "Maření úředního rozhodnutí" je dost nepochopitelné, že když vyjde z vězení, pak MUSÍ opět jezdit opilí, protože vyšel z vězení.
Drify (anonym)Odpovědět
16.11.2015 20:57:33
+orcinusorca2014Zrovna ta recidiva u těch alimentů potvrzuje to, proč ti lidé novou šanci nedostanou. Než vůbec získají práci mají na krku takový dluh, že je pošle do vězení znova.
Nemluvě o možnosti vyměřit výživné z fiktivního příjmu, díky čemuž se lehce stane, že člověk na ně mít peníze jednoduše nebude. http://www.adikia.cz/news/nerealnemu-vyzivnemu-z-fiktivniho-prijmu-zvoni-hrana-ii/
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
17.11.2015 01:43:35
+orcinusorca2014Takže lidé by měli platit alimenty pro své děti jen když mají zaměstnání?
A to myslíte opravdu vážně?
Drify (anonym)Odpovědět
17.11.2015 04:16:19
+orcinusorca2014Chcete snad říci, že mají platit alimenty i tehdy, když nemají z čeho? Pokud v normální rodině nemají rodiče peníze, tak je taky soud pošle do vězení za neplacení výživného?
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
17.11.2015 17:37:18
+orcinusorca2014Pokud v normální rodině nemají rodiče peníze, tak rozprodávají svůj majetek..Proč by to mělo být po jejich rozvodu jinak?
Drify (anonym)Odpovědět
17.11.2015 18:01:44
+orcinusorca2014Rozprodávají svůj majetek (pokud nějaký mají), především ale dostanou sociální příspěvky od státu (při nichž se výše majetku zohledňuje), které by teoreticky měly pokrýt jejich náklady. V případě, že se jedná o hodně problémovou rodinu (týrání, alkoholismus apod.), může se stát, že je dítě odebráno a dostane se do dětského domova, případně do péče pěstounů, ideálně z blízké rodiny.
Nevidím tedy důvod, proč by výživné v případě nezaměstnanosti osoby bez vysoce nadstandardního majetku neměl pokrýt stát v minimální výši odpovídající příslušným sociálním dávkám (např. existenční minimum), na které by taková rodina měla za dané situace nárok.
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
17.11.2015 18:31:21
+orcinusorca2014A všimnul sis, že dávka v nezaměstnanosti se vyplácí maximálně 6 měsíců?
Navíc rodič, který se o dítě stará získává o státu slevu na dani (letos minimálně 13404 Kč za rok).
Navíc alimenty se vypočítávají z čistých příjmů a různé dávky příjmem jsou.
Drify (anonym)Odpovědět
17.11.2015 18:46:56
+orcinusorca2014V normální rodině rozprodají majetek (pokud nějaký mají) ale především dostanou sociální dávky (které výši majetku zohledňují). V extrémním případě (alkoholismus, týrání), odeberou dítě rodině a svěří jej do dětského domova, případně pěstounům (ideálně z blízké rodiny).
Nevidím tedy důvod, proč by neměl za nezaměstnaného člověka zaplatit výživné stát v minimální výši podle dávek, na které má nárok (existenční minimum), přípaně odpovídající aktuální sociální situaci.
Drify (anonym)Odpovědět
17.11.2015 18:57:15
+orcinusorca2014Po podpoře v nezaměstnanosti následují další dávky (tuším že příspěvky na bydlení a živobytí), pokrývající nezbytné potřeby.
Je sice možné, že se dávky vypočítávají dle výše příjmu, ale pokud jste četla odkaz, který jsem zde uvedl je Vám asi jasné, že ne vždy výpočty odpovídají, navíc pokud vím, v případě ztráty zaměstnání se dávky nesnižují automaticky, ale musí o tomto rozhodnout soud, přičemž jeho rozhodnutí navíc není retroaktivní. Proto je podle mého lepší, aby v případě ztráty zaměstnání bylo výživné nastaveno na 0Kč a aby se od tohoto okamžiku o dávku v odpovídající výši staralo Ministerstvo práce a sociálních věcí (příslušnou část pošle matce, příslušnou část otci).
Drify (anonym)Odpovědět
17.11.2015 19:00:25
+orcinusorca2014Oprava:
se dávky vypočítávají dle výše příjmu
Nahradit
se ALIMENTY vypočítávají dle výše příjmu
Taky se omlouvám za opakovaný příspěvek, po obnovení stránky nebyl vidět, tak jsem jej poslal znovu.
Frix (Překladatel)Odpovědět
15.11.2015 22:51:23
00:46 chyba: "...v názvu ve svém názvu."
dugyOdpovědět
15.11.2015 19:51:41
Najprv sa mi nenačítava nový obsah, teraz už mi síce nový obsah načíta, ale video nespustí.. Čo ste to s touto stránkou porobili?
Jméno (anonym)Odpovědět
16.11.2015 08:42:42
Tak podle reakcí to teď nefunguje daleko míň lidem, než předtim.
Corwin8 (Překladatel)Odpovědět
16.11.2015 12:36:23
To je hodně zvláštní, html5 přehrávač je právě nasazen kvůli tomu, aby šel "vždy a všude". Zkoušel jste jiný prohlížeč? S videi z jiných webů potíže nemáte?
Verejnynepriatel (anonym)Odpovědět
15.11.2015 19:13:34
mimo tému: som zvedavý čí sa pán Oliver vyjadrí aj k piatku 13. v Paríži. A či bude zasa raz obhajovať multikulty.
eXe (anonym)Odpovědět
15.11.2015 23:06:08
Vysvětlíš nám prosím, co má multikulti společnýho s terorismem?
Verejnynepriatel (anonym)Odpovědět
27.11.2015 15:27:33
+eXeasi toľko ako keď arab s cieľom vyvraždiť polku bieleho obyvateľstva príde s potvrdenou žiadosťou pre pobyt v krajine v ktorej to chce uskutočniť. Dúfam že si len retardovaný lebo inak by som ťa začal nenávidieť
komunardOdpovědět
27.11.2015 15:44:11
+eXePletete si multikulturalismus se selháním tajných služeb.
JerichoOdpovědět
16.11.2015 06:37:46
Prosím, změň si nick na Verejnyidiot. Děkuji.
Verejnynepriatel (anonym)Odpovědět
27.11.2015 15:24:47
+Jerichozmením si nick na nasraťnatvojuhlavu
Cougar (anonym)Odpovědět
15.11.2015 14:33:17
Dalo by se s tím hodně dělat, třeba většinu zločinců zvlášť za těžké zločiny pochopitelně vražda atd... Rovnou popravovat, ušetřilo by to hodně peněz i starostí ...
Drify (anonym)Odpovědět
15.11.2015 16:07:44
Tyto tresty lze bohužel velice snadno využít k likvidaci vlastních oponentů, což by mohlo umožnit získání moci právě těm, kteří by si nejvíce takovou popravu zasloužili. Extrémní příklady lze vidět např. v Saudské Arábii. Navíc i v situaci, kdy by zde tento vliv nebyl, je zde stále riziko justičního omylu (dokonce i v situaci, kdy se člověk přizná) a ČR nemá justici na dobré úrovni. Zde se zase můžeme poučit z USA, kde se objevují justiční omyly u trestů smrti i v době otisků prstů a testů DNA. I u současných supermoderních metod nelze vyloučit omyl nebo špatné vyhodnocení při jejich využití.
Wurgh (anonym)Odpovědět
16.11.2015 00:40:55
Peníze by to neušetřilo jak už John v jednom videu popisoval právě na tohle téma. A jak říkal Drify, tak justičních omylů je mnoho. Doteď je často vidět ve zprávách o nejrůznějších lidech co byli po 40 nebo kolika letech propuštěni. Potrestání pár lidí ukončením jejich života podle mě není tak důležité, aby kvůli tomu umírali i nevinní. Pokud ale zanedbáme morální hledisko, tak být zavřený třeba 60 let v kleci je podle mě horší než se toho všeho zbavit v pár vteřinách. Vězení má být jako trest a ponaučení. Trestem smrti to pak ztrácí smysl.
Auto (anonym)Odpovědět
15.11.2015 12:07:46
Je to je pěkný, jak všichni dávají do souvislosti uprchlickou vlnu s teroristickými útoky, byť všichni věděli, včetně těch solidárních lidí, že teroristické útoky budou, protože byly i předtím a není důvod aby přestaly. Ale ještě mnohem dementnější je, že před týdnem spadlo ruské letadlo po teroristickém útoku, zemřelo 144 lidí, což je víc než v Paříži, ale takovýhle halo kolem toho nebylo. Ono totiž vždycky záleží, jak to intepretují dementi kolem konvičky a okamury.
Verejnynepriatel (anonym)Odpovědět
15.11.2015 19:18:03
Je rozdiel keď ti niekto serie tam kde spíš. Jedno sa stalo mimo EÚ v oblasti kde sa takéto veci dejú. Druhá vec sa stala vo FR na mieste kde by tvoja (ak existuje) žena rada strávila romantický večer. Keď boko haram zrovnalo 20 dedin a vyvraždilo 2000 ľudí v januári presne v dobe ,keď tu bol atentát na Charlie Hebdo tak si tu nič nepísal.
Auto (anonym)Odpovědět
15.11.2015 20:52:24
+VerejnynepriatelJá myslel,že jde hlavně o to, kdo je obětí... na tu romantickou dovolenou do francie taky musím doletět letadlem nakonec.
patejl (anonym)Odpovědět
15.11.2015 11:40:25
Zlocinci co spachaji nasilny trestny cin nebo se dopustili recidivity,by jednoduse nemeli z vezeni nikdy vylezt. A bude po problemu, co s nema na svobode.
billyb (anonym)Odpovědět
15.11.2015 21:46:21
To máš asi pravdu, ale chceš za ně platit? Vězení není jen "hoďte ho tam do chládku a je klid", ale ten chládek taky něco stojí, ti lidé, ta péče apod
billyb (anonym)Odpovědět
15.11.2015 21:47:37
+billybjen dodatek - mimo jiné, jsou i případy obvinění bez důkazů, nevinní lidé, a někteří se opravdu snaží či umí napravit
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
15.11.2015 22:20:19
+billybAno, bezpečnost něco stojí. Je to možná překvapivá informace, ale právě proto přece platíme daně.
Jinak český právní systém NEUMÍ sčítat (krádež dvaceti kol je podobná jako krádež kola jednoho), podobně je to s vloupáním do aut (88% motoristů se setkalo s vloupáním).
mitrid (anonym)Odpovědět
15.11.2015 03:37:21
Proč mám picit, že pan B. o sobě řekl jen jednu věc, že je pěstitel rajčat? Neměl říct tři? žádám další dvě zajímavosti!
mihal (anonym)Odpovědět
14.11.2015 23:47:38
mal som ho rád, ale od kedy si spravil srandu zo Slovenska a ironicky poznamenal ze ked nemame mesity musime ich postavit sa mi dajak sprotivil a uz ho nevim brat za tak inteligentneho a vzdelaneho cloveka ako pred tym, bohuzial
Drify (anonym)Odpovědět
15.11.2015 01:20:43
Pokud je u Vás měřítkem inteligence absence ironických poznámek o stavbách mešit, měl byste si najít její definici. Navíc nepoznamenal, že je musí Slováci postavit, ale v překladu videa je titulek: "Ale víš, že se dají postavit?" Tedy pouze poznamenal, že absence mešit není překážkou v přijímání muslimských imigrantů. I kdybych nakrásně vzal text v angličtině, který řekl, (You do know you can build those, right? - Doslovně Víte, že je můžete postavit (,správně)?) nemůžu říct, že by někde říkal slovo muset (can - můžete). Takže ani v tom nejpesimističtějším překladu (a nejpitoměším, protože tahle věta vyžaduje určitou volnost), který si dokážu představit, nelze říci, že by někomu říkal, že musí postavit muslimům mešity, jak se tady snažíte podsouvat. Navíc bych se přikláněl spíše k překladu v titulcích, protože na větu je nutné nahlížet kontextově.
Doporučím Vám tedy zapracovat na vlastním smyslu pro humor, případně vzdělání.
Imric (anonym)Odpovědět
15.11.2015 09:28:03
to je ten váš slovenský komplex...
rodier (anonym)Odpovědět
14.11.2015 23:19:04
videl sem celou verzi a doporucuji prekladatelum uz si sehnat koule a prekladat cele dily. je to daleko lepsi. daleko.
EngeneerOdpovědět
14.11.2015 23:12:57
I u nás se propuštění protloukají jak můžou, ale nakonec se velká část musí uchýlit ke zločinu, aby se uživili. Jako při amnestii, někteří se životem na svobodě protloukali dokonce několik hodin, než je zase zavřeli. :-)
RohlajzOdpovědět
14.11.2015 22:17:32
Máte chybu v titulcích. 1:03 - "..,je tu aktuální." tu -> to
aleskrizOdpovědět
14.11.2015 23:33:07
Díky, opraveno.
Hadatko (anonym)Odpovědět
14.11.2015 21:07:36
Ja si myslim ze tento diel je super v tom ze len polka sa zameriava na to negativne a druha na to ako s tym clovek vybabral a zije uspesne dalej. Palec hore. Konecne diel po ktorom niesom zdeptany americkou mentalitou. Aj ked stale je to smutne....
nolikOdpovědět
14.11.2015 20:45:00
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1619213-jeden-z-teroristu-pochazel-z-predmesti-parize-u-jineho-se-nasel-syrsky-pas
Jsem zvědav jestli Oliver natočí nějakou aktualizaci svého dílu o uprchlících... (btw. nejsem proti všem uprchlíkům)
Tohle video jsem neviděl a ani to neplánuju...
JoseP (anonym)Odpovědět
14.11.2015 20:49:21
Já bych to viděl na aktualizaci ve smylu, že přesně díky tomuto utíkají (a není se jim co divit). Jelikož v Sýrii je toto bohužel na denním pořádku.
Svářeč (anonym)Odpovědět
14.11.2015 21:04:58
+JosePJá myslel, že utíkají kvůli zmému Asadovi.
Many Pulator (anonym)Odpovědět
15.11.2015 14:12:49
+JosePSvářeč: oni utíkají kvůli tomu, že se tam jeden debil přetahuje o moc s druhým a není tam žádná strana dobra a strana zla. A protože jen idiot by se nechal zabít kvůli vítězství jednoho z těch debilů, tak odtamtud houfně prchají, protože to je to nejrozumnější, co můžou udělat. Utéct do bezpečí, protože jinak je zabije Asadova bomba, nebo řádění Islámského státu, nebo zbloudilé ruské rakety. Naházet do tašky nejzákladnější věci (léky, oblečení, peníze, telefon) a co nejrychleji překročit hranici je jediná jakás takás šance na přežití a na důstojný život.
Drify (anonym)Odpovědět
15.11.2015 19:41:24
+JosePMany Pulator: Kdyby jenom dvou - debilů se svými zájmy je tam spousta a dobra je po skrovnu, přesně jak říkáte.