Kolektivní chování sarančat

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:397
Počet zobrazení:5 795
Dnes tu pro vás máme krátkou přednášku Iaina Couzina, profesora ekologie a evoluční biologie na Princetonské univerzitě, který se zabývá kolektivním chováním zvířat. Ve videu se dozvíte, co způsobuje hromadný pohyb sarančat z jedné části kontinentu na druhou. Pozn.: FAO (Food and Agriculture Organization) je zkratka pro Organizaci pro výživu a zemědělství OSN.

Přepis titulků

Je mi potěšením tu být. Zabývám se kolektivním chováním zvířat. Vidíme tu hejna ryb a ptáků. Už od mala mě fascinovalo, jak a proč zvířata takto koordinují své chování. Jak vidíte, vyvinuli jsme počítačové simulace. Lidé si vždy mysleli, že toto chování je řízeno telepatií nebo přenosem myšlenek. Teď už víme, že je řízeno relativně lokálními interakcemi mezi jedinci.

Také jsme vyvinuli vysoce kvantitativní metody za použití počítačového vidění a programu Microsoft Kinect pro 3D zobrazení. Jsme schopní zaznamenat pohyby lidí v davu. Jsme schopní zaznamenat, kde jste i kam se díváte. Možná si neuvědomujete, že když jste v davu, jste vystaveni společensky nakažlivému chování. O všech těchto tématech dnes mluvit nestihnu.

Ale povím vám o našem výzkumu sarančat. Všichni asi znáte saranče všežravé, organismus, který přinesl jednu z egyptských ran. Viděli jste takovéto záběry. Většina lidí si ale neuvědomuje, že sarančatům křídla narostou až v poslední fázi jejich života. První dva měsíce jejich života jsou to bezkřídlé nymfy.

My tento hmyz chováme v laboratoři. Vylíhnou se, osuší se na tepelných lampách, které představují slunce, a začnou pochodovat. Proč je to důležitý problém? Dělal jsem výzkum v Mauretánii. Hned vám z něj ukážu několik fotek. Tento druh sarančat může během epidemií napadnout až jednu pětinu zemské pevniny. Jedná se ale o chudé státy, které si nemohou dovolit chemikálie.

Proto do výzkumu neputují žádné peníze. A to navzdory tomu, že FAO odhaduje, že ovlivňují živobytí každého desátého člověka na planetě. V časopisu Science napsali, že i po 50 letech je boj se sarančaty spíš uměním než vědou. Sarančata jsou velmi dobře prozkoumána z hlediska jednotlivců, ale lidé nikdy nezkoumali, co se stane, když jsou ve skupině. Proto jsme vyvinuli experimentální systém.

Sarančata naštěstí nejsou nejchytřejší zvířata pod sluncem. Dali jsme je do kruhovité nádrže, ve které pochodovali osm hodin denně, protože si mysleli, že se nachází v nekonečné poušti. Vyvinul jsem software, který zaznamenává pohyb jedinců a sleduje jejich lokální interakce. Objevili jsme něco pozoruhodného. To, co vypadá jako spolupráce, je ve skutečnosti vysoce agresivní chování. Neustále se kousají a hryzají a někdy se dokonce žerou navzájem.

Abych tuto myšlenku otestoval, jel jsem do Mauretánie. Na začátku jsem vám ukázal mapu. Sarančata jsem tam našel, což je v subsaharské Africe poměrně složité. Za mnou můžete vidět stopy rojů sarančat v písku. Tam natáčím sarančata a vedle je náš velbloud. Velblouda s sebou na terénním výzkumu často nemáte, takže jsem ho hned několikrát vyfotil.

Ukázalo se, že v terénu mi to moc nejde. Byl jsem tam dva a půl měsíce a jídlo mi došlo už po jednom měsíci. Tou dobou jsem byl už deset let vegetariánem. To jediné, co bylo možné koupit... Kvůli epidemii sarančat tam byl hladomor, takže jsem o tom nepřemýšlel. To jediné, co bylo možné koupit, byly velbloudí vnitřnosti. Jakmile jsem se zotavil z nemoci, která po jejich požití následovala, na nás sestoupila obrovská vlna písku.

Tady je záběr té bouře ze stránek NASA. Takže jsem to vzdal a vrátil jsem se do Ameriky, kde mají silnice a tak dále. Zkoumali jsme mormonské cvrčky. To je další organismus, který formuje epidemie. Zde můžete vidět jeho jedince. O sarančatách a cvrčcích byste si mohli myslet, že to jsou býložravci.

Ne. Když se podíváte na přejetá zvířata, uvidíte, jak jim žerou uši, jak jim lezou do očí a do tlam. Je to poměrně odpudivé. Často se také žerou navzájem. Toto je něco jako živoucí histogram. V reálném experimentu jsem soli samozřejmě rozdělil náhodně. Můžete je vidět, jak žerou různé koncentrace soli. Milují koncentraci 0,25.

Zápasí o ni. To je koncentrace jejich krve. U sarančat a cvrčků jsme zjistili to, že se nejedná o spolupráci. Vypadá to, že si pomáhají, ale ve skutečnosti se oddávají kanibalismu a jsou na nuceném pochodu. Když jim dojdou bílkoviny a soli, začnou se žrát navzájem. Když zastavíte, riskujete smrt. Sarančata útočí na ty před sebou a snaží se vyhnout útoku zezadu. Výsledkem je hromadný pohyb.

Za pomocí počítačových simulací a satelitních dat budeme vědět, kde je nedostatek bílkovin, a budeme moct předvídat epidemie sarančat. Děkuji za pozornost. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajimavy tema. O to vic me stve, ze to byla tak strasne kratka prednaska. Vzdyt on nemel vubec cas zabehnout do podrobnosti u niceho :D Hlavne, ze nam povypravel o svojem vyletu v Africe, kde fotil a jedl velbloudy. Nevysvetluje nekde v jine prednasce treba to jak sledovali lidi v davu? To by me zajimalo, kdyz by to bylo trochu vic rozvedeny. Nebo neco jinyho klidne :D

PS: Co Dan Ariely? Bude jeste neco od nej?

210

Odpovědět

Teď jsem od Arielyho našla ještě jedno kratší video o podvádění, který v blízké době hodlám přeložit. Ale jinak se obávám, že jsem zásoby přednášek z YouTube prozatím vyčerpala. Jsou tam už jen ekonomičtěji zaměřený věci (pár debat o ekonomické krizi v USA). Ale časem se snad zas něco objeví.

Co se týče Couzina, nic moc dalšího jsem nenašla. Ale chystám pár dalších přednášek od jiných lidí. ;)

210

Odpovědět

+qetuKurna, tak to me mrzi. Tak aspon, to jedno posledni. Asi si budu muset sehnat tu jeho knizku.

A o cem tak priblizne ty prednasky budou? Je tam neco na zpusob Arielyho?

190

Odpovědět

+qetuObě jsou z PopTechu (stejně jako tahle). Jedna je od Bena Goldacra o tom, jak se špatně vykládájí nebo zneužívají výsledky výzkumů a druhá (tu jsem ještě neviděla celou, takže ještě uvidím) je od Davida Eaglemana o posibilianismu (ang. possibilianism). Ono je celkem těžký najít přednášky se zajímavým tématem a sympatickým člověkem, kterej je vykládá, ale časem taky určitě narazím na další. ;)

Arielova knížka je super, akorát se připrav, že části, který odříkal v přednáškách, jsou v podstatě stejný (i když tam jsou nějaký věci navíc). Ale z nějakých 13 kapitol tam mluvil snad o 4 nebo 5, takže si myslím, že to za to stojí. Mně to bavilo hodně a navíc jsem si připadala mocně inteligentně, že čtu i něco jinýho než beletrii. :D

190

Odpovědět

Díky moc za toto a podobná videa z přednášek. Škoda, že se podobným způsobem výuka neprovozuje u nás na vysokých školách v ČR. U nás jsou to jen nudné přednášky rádoby teoretických odborníků. Ještě jednou díky a jen tak dále :)

184

Odpovědět

Ten musí mít asi dost prachů, když má čas na zkoumání sarančat.

Mě by spíš zajímalo proč mi tak voní vlastní prdy a z cízich se skoro můžu zeblejt.

1856

Odpovědět

Protože jsou tvoje tak ti to nevadi.

211

Odpovědět

Překrásné video, velice poučné, ale perník jsem si přitom sníst nemohl. :-)))

Jenom jsem nepostřehl jednu věc - když sarančatům dojdou bílkoviny a soli, začnou se vzájemně požírat, čímž se dá celé hejno do pohybu, tak proč pak napadnou pole zemědělců? Mám to chápat tak, že v tom poli jsou bílkoviny a soli, takže si tam udělají přestávku, aby k tomu masu měly trochu luštěnin, ovoce a zeleniny? :-)

183

Odpovědět

Kdyby ta sarančata jen přebíhala z místa na místo a žrala jen sebe a né úrodu na polích, tak by to snad ani nikdo neřešil jako nějaký problém. Jenže ony se dávají na pochod vždy až sežerou co se dá (co se nehýbe a neutíká před nimi).

180

Odpovědět

ako vas moze napadnut prelozit (alebo vobec pozriet si) video o tom ako sa chovaju sarancata?? :D ale musim uznat, ze to bola v pohode prednaska a som zas o nieco mudrejsi

182

Odpovědět

tak tohle by mě nenapadlo ani ve snu, a to mě ve snech napadaj pěkný pičoviny.

202

Odpovědět

Obdivuji ty, kteří něco dělají. Většina z nás se zmůže jen na bezvýznamný komentář. :D

197

Odpovědět

Ale aspon za tie bezvyznamne komentare dostavame palce hore :P

185