Světová zdravotnická organizaceLast Week Tonight
Světová zdravotnická organizace má v příštím roce přijít o svého finančně nejvýzamnějšího člena, Spojené státy americké. Co je důvodem vystoupení, jaké mohou být dopady a jak tento krok souvisí s letošními prezidentskými volbami? To vše uvidíte v dnešní epizodě pořadu Last Week Tonight.
Poznámky:
Pipe organ – ve videu přeloženo jako píšťala ve smyslu součásti varhan. Trumpovo přirovnání zřejmě spočívá v myšlence, že WHO jen vytváří zvuk, který je udáván Čínou.
Circuit City – zaniklý řetězec obchodů s elektronikou
Selling Sunset – reality show společnosti Netflix o luxusních sídlech v Los Angeles, v roli hlavní moderátorky působí herečka Chrishell Stause, která se rovněž účastní taneční show Dancing with the Stars.
Typhoon Lagoon – slavná vodní atrakce pro turisty ve floridském Orlandu.
Ekonomika stékání – Trickle-down economics, ekonomická teorie, podle které snížení daní bohatým firmám a jednotlivcům stimuluje vyšší míru investování do dalšího obchodu, prezident Reagan byl zastáncem této teorie.
Aféra Írán-Contras – slavná aféra Reaganovy administrativy, která přes oficiální zákaz prodávala zbraně Íránu ve snaze o osvobození amerických zajatců v Libanonu a z výdělku financovala povstalecké skupinky Contras, které v Nikaragui působily proti vládnoucí marxistické straně FSNL.
Sršně mandarínské či tzv. vražedné sršně pocházejí z Asie, a nyní se objevují i v USA a Kanadě. Nebezpečí představují především pro včelstva, vysoká dávka jejich toxického jedu však může být při sérii bodnutí smrtelná i pro člověka.
El Chapo – vlastním jménem Joaquín Archivaldo Guzmán Loera, nechvalně známý vůdce drogového kartelu Sinaloa.
Zabití Natalie Wood – Natalie Wood byla slavnou herečkou, která roku 1981 za záhadných okolností utonula na výletní lodi. Mezi její smrtí a politikem Jamesem Comerem neexistuje žádná spojitost (v roce 1981 mu bylo 9 let), Oliver jejich jména spojuje pouze za účelem vytvoření nepravdivého rýmu.
Politico – významná žurnalistická společnost z Virginie
Jeopardy – americká vědomostní soutěž, obdoba pořadu Riskuj
Joe Exotic – hlavní postava letošního netflixovského hitu Pán tygrů
Abbottabád – hlavní město stejnojmenného okresu v provincii Chajbar Paštúnchwá v Pákistánu
Přepis titulků
V posledních 6 měsících Trump neustále zkoušel svádět vinu za zvládání koronaviru na WHO, Čínu a jejich vztah, který označuje za blízký. A začátkem července přešel z kritiky ke skutečným činům: Uprostřed pandemie Donald Trump formálně odstupuje ze Světové zdravotnické organizace. Dnes ukončíme náš vztah se Světovou zdravotnickou organizací a přesměrujeme tyto fondy na další celosvětové, záslužné, urgentní a globální potřeby veřejného zdraví.
Toto jsou velmi zlé zprávy, ale na chvíli přemýšlejte o Melanii, která musela při větě „dnes ukončíme náš vztah“ krátce pocítit naději. Dělám si srandu, vůbec na ni nemyslete. Není to dítě, nese svůj díl viny a pamatujte, že jednou řekla: „Kdo se má srát s vánoční dekorací?“ Tento přístup se zjevně odrážel v její vánoční tématice stromečků s periodou, které vás nenávidí.
Jde o to, že uprostřed všeho, čím si dnes procházíme, Trump rozhodl stáhnout Spojené státy z WHO. Jestli si říkáte, že to určitě nemůže provést, dobrou zprávou je, že ústava WHO nezahrnuje žádné ustanovení pro vystoupení členů. Špatnou zprávou je, že toto pravidlo má jedinou výjimku, a to Spojené státy.
Ty už před desítkami let prosadily rezoluci, podle které smíme vystoupit po jednoročním upozornění. Pro samotnou Ameriku jde o dost podivnou výhodu. Je to jako objevit požadavek naší země k voskové depilaci ohanbí všech veverek. K čemu bychom takové právo vlastně chtěli a co je důležitější, proč bychom o tom měli vůbec uvažovat? Jde o to, že Trump neblafuje. Již odeslal oznámení o odstoupení do OSN, které vstoupí v platnost od příštího července.
Tudíž nám běží čas. Vzhledem k tomu, že za necelý rok máme opustit WHO, dnes si povíme, co to vlastně znamená. Jak důležitá je práce WHO, jak validní je její kritika a co můžeme riskovat vystoupením? Začněme tím, co WHO dělá. Byla založena roku 1948 a od té doby se rozrostla na 194 členských států.
Jde téměř o všechny státy na světě. Obecně slouží ke globální koordinaci reakcí na širokou škálu zdravotních problémů včetně varování před světovými hrozbami, boje s nemocemi, vytváření postupů a zlepšování dostupnosti péče. Jednou z největších pravomocí je možnost vyhlásit ohrožení veřejného zdraví v mezinárodním významu a vydávání doporučení pro odezvu států.
Ale je opravdu důležité, že samostatně nemá vůbec žádnou pravomoc k vymáhání těchto doporučení. Může jednat pouze uvnitř země v rozsahu, jaký jí tato země umožní. I přes tato zásadní omezení dokázala v minulosti neskutečné věci, jejím možná nejvýznamnějším úspěchem je toto: Dnes byl překonán milník v historii lidstva. Světová zdravotnická organizace říká, že neštovice byly vymýceny ze světa a nikdy se nevrátí.
Říká, že se nikdy nevrátí, protože se lze nakazit pouze od jiné osoby a pokud je už nikdo nemá, nikdo se nemůže nakazit. Je to tak. Světová zdravotnická organizace kompletně vymýtila neštovice, které zabily 300 milionů lidí jen ve 20. století. Během jedné dekády se snížil počet případů neštovic z 10 milionů nakažených a 2 milionů úmrtí ročně na nulu. Je úžasné, že něco tak rozšířeného mohlo zcela zmizet během několika let. Neštovice připomínají Circuit City mezi infekčními chorobami.
A chybí nám úplně stejně. Není to tak, že by v WHO jen mávli kouzelnou hůlkou, žádalo si to spoustu práce. Nejenže museli zařídit spolupráci mezi USA a SSSR na vrcholu studené války, jednou z posledních velkých zemí k vypořádání byla Indie. Poslechněte si jednoho z lékařů, který vysvětluje, co bylo zapotřebí: Vymýcení neštovic znamenalo, že musíme navštívit každou domácnost v Indii.
To jsme nakonec udělali. Navštívili jsme 120 milionů domácností v Indii. Každý měsíc po dobu 20 měsíců. Provedli jsme přes miliardu návštěv. Zamyslete se, navštívili přes miliardu domácností. To je úctyhodné. Je to jen o pár domácností více, než navštívila Chrishell v Selling Sunset. A proto je nejlepší.
Udělá si pochůzky, sežene nemovitosti, podá výsledky. Nevím, kde je Chrishell lepší, v ulicích L.A., nebo na parketu Stardance? #TýmChrishell Ale práce WHO není vždy tak vznešená, jako je ničení choroby v domácnostech. Jedním z nejdůležitějších úkolů je vývoj sezónní vakcíny proti chřipce. Dvakrát ročně se svolávají zástupci z celého světa, aby určili kmeny chřipkového viru pro každoroční očkování. Možná to zní únavně, protože to únavné je.
Ale je to důležité. Přesně tak se mimochodem měl původně jmenovat tento pořad. WHO také sleduje a reaguje na tucty infekčních epidemií po celém světě včetně opičí chřipky, žluté horečky a probíhající epidemie eboly. A kdyby čistě hypoteticky vypukla pandemie, organizace může plnit kritickou úlohu hlavního centra informací, vedení vyšetřování a publikování informací pro veřejnost. To vše dělá s aktuálním rozpočtem 2,4 miliardy dolarů ročně. Může se to zdát hodně, ale zhruba stejně stojí provoz jedné americké nemocnice.
To je úlet. Jako kdyby americké námořnictvo mělo stejný rozpočet, jaký má Typhoon Lagoon v Disney Worldu. Nevím, zda je rozpočet Typhoon Lagoon moc vysoký, nebo je rozpočet námořnictva moc nízký, ale něco je určitě špatně. Přinejlepším lze říct, že WHO dělá životně důležitou práci za směšně malé peníze. Tím neříkám, že je perfektní.
Je zde legitimní kritika jejího předchozího chování, například během rozpuku eboly v roce 2014 příliš dlouho váhali s vyhlášením stavu nouze, což mělo zásadní důsledky. Pravda je taková, že Trumpovi nejde o dřívější výkony. Pro něj jsou s WHO dva nepřekonatelné problémy. Tím prvním je výše rozpočtu, kterou platí Spojené státy: Platíme 400 až 500 milionů dolarů ročně. Čína platí 38, 39, 40 milionů ročně.
A přitom to vypadá, že oni tu skupinu kontrolují. Děje se zde něco moc špatného. A víte co? Hodně jsem se zapojil, dělo se to velmi dlouho a už nechceme být za pitomce. Nejspíš si už říkáte, že je to komplikovanější. A také je. Problém je v tom, že Trump nedokáže chápat jemné rozdíly. V jeho světě s někým buď vyjebete, nebo ojebou vás. A to není dobrá perspektiva pro kooperaci v globálním zdraví.
Taková perspektiva není dobrá ani na orgiích. Jistě, obojího se tam bude dít spousta, ale nemůže to být vše. Někdo musí zajistit dostatek pití. Někdo musí zaplatit poslíčkovi s pizzou. Někdo musí po akci vydezinfikovat stolečky. Nemůžete pouze jebat, nebo být jebáni. Pak by nastal chaos. Toto jsou základy řízení orgií. Trumpův argument je pravdivý v tom, že je zde velký nepoměr mezi příspěvky USA a Číny pro WHO.
V roce 2019 zaplatily Spojené státy přes 446 milionů dolarů. A Čína s druhou největší ekonomikou na světě zaplatila jen 43 milionů. To je opravdu značný rozdíl. Ale jeho kořeny jsou ve způsobu financování WHO. Faktem je, že zhruba pouhých 17 % financí pochází z přístupových příspěvků. V podstatě jde o členské poplatky, odvozené z velikosti ekonomiky a populace. Téměř celý zbytek pochází z dobrovolných příspěvků.
Těmi daruje stát peníze, ale smí přesně určit, k čemu mají být použity. A většinu amerických ročních plateb tvoří dobrovolné příspěvky, které Čína neplatí téměř vůbec. A můžete namítnout, že jde o pitomý způsob financování organizace. V podstatě jde o globální ekvivalent podfinancované veřejné školy, kterou má zachránit prodej cukroví. Jde o to, že tento nepořádek je téměř zcela zapříčiněn Amerikou. V 80.
letech prosadila Reaganova administrativa politiku nulového růstu pro rozpočet WHO. To nakonec zmrazilo státní přístupové příspěvky na úrovni z roku 1990. Když tyto příspěvky nemohly růst, WHO během let přirozeně potřebovala více a více dobrovolných darů. A řekl bych, že šlo o nejhorší rozhodnutí Reaganovy administrativy, nebýt aféry Írán-Contras, války proti drogám, ekonomiky stékání a dlouholeté neschopnosti veřejně vyslovit slovo AIDS.
Netvrdím, že za vše může Reagan. Jen říkám, že kdybych zítra zjistil, že zde máme vražedné sršně, protože je v roce 1988 začal vydechovat, nebylo by to pro mě úplné překvapení. Toto je důvod, proč platíme tak moc v porovnání s Čínou. Zejména protože jsme si to zvolili, jelikož WHO je podfinancována kvůli něčemu, co jsme provedli. A co Trumpova druhá námitka, podle které má být WHO doslova čínskou píšťalou? A znovu opakuji, že tou doslova není.
On a jeho podporovatelé tuto myšlenku silně protlačovali: Podlézavost WHO jejich pánům v Pekingu se stala ještě očividnější. Umožnit WHO vyšetřování v Číně je, jako kdyby El Chapo vyšetřoval mexické drogové kartely. Čína zalhala, Světová zdravotnická organizace splnila a nakonec spousta Američanů vytuhla. Vím, že ten rým zní působivě, ale je důležité si pamatovat, že rým ještě neznamená pravdu.
Ukážu vám to: Roku 1981 James Comer poslechl svůj pud. Stál na lodi a napřáhl svůj úd. Tak James Comer zabil Natalii Wood. Fantastický rým, o tom není pochyb, ale je třeba uznat, že nemusí být pravdivý. Jejich argument lze chápat tak, že WHO nezvládá pandemii kvůli svému podlézání Číně. V obou půlkách tohoto tvrzení je jistá pravda, ale dohromady pravdivé nejsou.
Začněme tvrzením, že se WHO podřizuje Číně. To může být pravda, členové se například podvolili čínskému naléhání, že Taiwanu nebude dovoleno vstoupit do WHO jako samostatná entita. A vedení WHO chválilo Čínu na začátku této pandemie za její odvážný přístup ke zkrocení rapidního šíření koronaviru. To s odstupem času nepůsobí dobře. Nicméně je důležité si pamatovat, že WHO musí jednat mimořádně diplomaticky s členskými zeměmi k získání potřebného přístupu pro vyšetřování na místě, kde se objeví epidemie.
Také je dobré vědět, že odezvu Číny proti koronaviru chválili i jiní. V únoru Trump pracoval na obchodní dohodě s Čínou a řekl toto: Čína pracuje velmi usilovně, mluvil jsem s prezidentem Si a tvrdě na tom pracují. Jestli ho trochu znáte, myslím, že budou v dobré formě. Prošli si těžkým obdobím a myslím si, že to vypadá, jako by získávali stále větší kontrolu.
A toto nebyla žádná jednorázovka. Trump chválil odezvu Číny tolikrát, že z toho Politico vytvořilo celý článek. A to je skutečná jednotka měření. Trump se přidává k řadám, kde je 15 ježků a jim podobných věcí. Nebo top 10 herců, kteří uhořeli. Nebo 16 lidí, kteří byli roku 2010 dětmi, ale dnes jsou dospělí. Odhaduji, že to napsal někdo, kdo se probral z kómatu a zapomněl, jak funguje čas.
Tím by přicházel v úvahu pro magazín Time a skutečný článek 10 nejlepších případů kómatu. Co se týče otázky, zda WHO udělala na počátku chyby, rozhodně ano. Příliš dlouho otálela s doporučením nošení masek i s připuštěním hrozby přenosu vzduchem v interiérech. Ale neexistuje žádný důkaz, že zde byl záměr uklidnit Čínu.
Jde spíš o to, že v počátcích pandemie dokonce ani experti, a zde se vyjádřím technicky, vůbec netušili, co se kurva děje. Ale řekněme, že v této věci souhlasíte s prezidentem, prostě platíme WHO příliš peněz a všechna rozhodnutí udává Čína. Pak se nabízí otázka: Co s tím? Jestli posloucháte Mikea Pompea, a to byste nikdy neměli, on by namítl, že to USA zvládne po svém: Pokud je zde funkce, kterou může dělat jen WHO, myslíme si, že pro americkou národní bezpečnost je to důležité, protože ve světě jsme velcí humanitární partneři.
Věřím, že zvládneme dosáhnout výsledků. To je prostě směšné. Spojené státy nemohou dělat to, co WHO z řady důvodů. Pokud se vydáme do cizí země za zdravotnickou misí, je zde šance, že nebudeme přijati tak vřele, protože WHO nikdy neprovedla invazi ani nefinancovala převrat.
Bývalý zástupce Ameriky v organizaci řekl: „Lidé, kteří přijdou v tričkách WHO bojovat s obrnou a AIDS, nenahání strach.“ A dodal: „Nikdo nestojí o americkou alternativu k WHO.“ Samozřejmě že ne. Zejména když viděli, jak jsme zvládali koronavirus. Nikdo nestojí o americkou alternativu ze stejného důvodu, proč nikdo nechce alternativu pořadu Jeopardy s Joe Exoticem. Neříkám, že by se na to on sám necítil, ale všem vyhovuje současný stav a jeho alternativa může být aktivně nebezpečná.
A co se týče veřejného zdraví, Amerika má pochybnou minulost. Před zabitím Bin Ládina si Amerika ověřila jeho přítomnost v Abbottábádu tak, že v tomto městě provedla falešnou očkovací kampaň, aby mohla získat vzorky DNA od lidí z jeho sídla. Nejenže tím byli ohroženi zdravotníci v tomto regionu, také to přispělo ke značným komplikacím ve snaze naočkovat obyvatele Pákistánu proti obrně.
Není to tak, že si vytvoříme přátele, protože najednou odejdeme z WHO a přerušíme financování. Zejména uprostřed globální pandemie. Jeden představitel říká, že rozhodnutí USA vystoupit je téměř nepochopitelné: Někdy je to jako zlý sen. Personál uvnitř organizace se cítí šokovaně.
Může mi to někdo zdůvodnit? Vážně, proč? Proč odvolávat hasiče uprostřed boje s požárem? Přesně tak, odvoláváme pryč hasiče uprostřed boje s požárem. Zbavujeme se záchranných člunů na potápějící se lodi. Nebo vkládáme do filmu Kevina Spaceyho pouhé týdny před vydáním. Je to nejhorší možné rozhodnutí v nejhorší možnou dobu. A bude ještě hůř.
WHO je nyní na hraně toho, aby s obrnou provedla to samé, co udělala s neštovicemi a zcela ji zneškodnila. Před pouhými dvěma měsíci byla konečně vymýcena v Africe. Máme za sebou 99 % cesty k jejímu globálnímu vymýcení. Tento cíl má být splněn v roce 2023. Bohužel jsou Spojené státy druhým největším investorem iniciativy pro globální vymýcení obrny. Pokud tyto peníze náhle zmizí, vše se může vrátit zpět.
I když je téměř nepatřičné, aby se obrna během této posrané noční můry znovu nevrátila, stále bychom se měli snažit, aby k tomu nedošlo. Podívejte, je v pořádku, když mají Spojené státy problémy s WHO. Problémy zde jsou. Jejich řešením určitě není odchod, nýbrž snaha o nápravu. Ale jediný způsob, jakým může Amerika do věcí promluvit, je mít své místo u stolu, ale my se ho chystáme prostě vzdát.
Toto je další depresivní příklad, kde Trump vidí něco, co vyžaduje společnou oběť, kompromis a komplexnost, ale rozhodne se to vyhodit do vzduchu, protože tomu buď nerozumí, je mu to fuk, nebo obojí. Viděli jsme to s Pařížskou dohodou a jadernou dohodou s Íránem, teď dělá to samé se Světovou zdravotnickou organizací. To je nesmírně nebezpečné. Momentálně jsme na cestě k opuštění WHO 6.
července v příštím roce. Tedy pokud bude Trump znovu zvolen. To znamená, že naše členství v WHO je další důležitou částí letošních voleb. I když Trump rád předstírá, že se můžeme od zbytku světa izolovat, jestli nám koronavirus něco předvedl, pak to, že viry neznají hranice a jsme silní pouze tak jako nejhůře připravená země. Vystoupení z WHO v jakékoli době, ale zejména uprostřed pandemie, která zabila 200 000 Američanů a milion lidí na celém světě, je tou nejunáhlenější pitomostí, kterou můžeme provést.
A myslím to kurva doslovně. Překlad: L1ght www.videacesky.cz
Komentáře (26)
catbug (anonym)Odpovědět
25.10.2020 13:10:53
Co takhle zmínit naprosté selhání WHO v Bangladéši, kde se kvůli nim otrávily miliony lidí arsenem. Ale to by se asi Oliverkovi nehodilo do krámu, že..
L (anonym)Odpovědět
25.10.2020 18:12:28
A co takhle spíše ' zaútočit ' na hlavní myšlenku? Tedy, že když nebude jeden světový koordinátor, ale více řekněme kontinentálních koordinátorů, tak se ' systém ' nezhroutí, ale naopak posílí...
Místo jedné potravinové banky, bude k tomu paralelně existovat Armáda spásy, Maltézská pomoc, Charita atp. Naopak ' monopol na dobro ' je tou cestou do zkázy, protože ovládnout jednu organizaci je vždy snadnější než ovládnout několik, které se svým posláním překrývají...
Krumpáč (anonym)Odpovědět
25.10.2020 12:09:40
Ftipálek zapomněl zmínit Čínské částky financování členů WHO, viz rozhovor novinářky - cynické svině níže.
Ten Druhý (anonym)Odpovědět
25.10.2020 07:41:47
Pokaždé, když vyjmenovával úlohu WHO, tak vlastně připomínal, v čem tak brutálně selhali.
L1ght (Překladatel)Odpovědět
25.10.2020 10:53:03
Při překladu jsem si vybavil jednu dubnovou epizodu Cynické svině, věnovanou WHO. Vřele doporučuji mrknout, jako srovnání je to vážně zajímavé. Oba pořady mají docela podobný formát, věnují se stejnému tématu, oba díly stojí z podstatné části na stejných informacích, ale výstupy se dost zásadně liší: Kterak to WHO pěkně zvorala ➠ Zpravodajství Cynické svině (segment o WHO začíná v čase 10:16)
Sodo (anonym)Odpovědět
25.10.2020 17:19:56
+L1ghtNo...pěkné...
Skoro mám pocit, jestli Oliver nepatří do té skupiny co tam zmiňoval: za každou cenu proti shnilému pomeranči, až si přestávají uvědomovat, že i on ončas trefí, byť to bude dílo prosté náhody a statistického nezbytí...
Motyka (anonym)Odpovědět
25.10.2020 01:09:05
Myslím, že si tento nevtipný vtipálek tak trochu naběhl na vidle.
peepoOdpovědět
25.10.2020 00:45:06
Na jednej strane vyzdvihuje co WHO spravilo pre svet a na druhej to aj tak to nič nemení na tom že môžu lízať ryť cine. Hlavne že na začiatku tvrdili že rúška sú zbytočné, a o Taiwane radšej ani nerozprávajú. A 14:21 priznal že usa financuje po svete prevraty ?
Dranae (anonym)Odpovědět
25.10.2020 09:26:00
Aaaa, " ryť " ako nevyhnutnosť vybraných slov po " r ", bravó.
peepoOdpovědět
25.10.2020 13:43:48
+Dranaeticho tam, chod sa niekam vypľačkať
only10 (anonym)Odpovědět
25.10.2020 00:44:18
Trickle-down economics není propad ekonomiky, ale ekonomika prokapávání.
L1ght (Překladatel)Odpovědět
25.10.2020 10:31:00
Díky, opraveno a přidáno do poznámek ;) Spojil jsem si to jen s velkými schodky rozpočtu během Reaganovy vlády a dál jsem nepátral. Ale u sršňů (viz komentář níže) bych měl mít překlad správně, jde o spojitost s jedním předešlým dílem, kde Oliver používal stejnou hlášku vůči Trumpovi a vedle běžela animace, kde mu sršně létaly z pusy :)
MadMar (anonym)Odpovědět
28.10.2020 00:43:25
+L1ghtJá mu pořád rozumím breading spíš než breathing. Nemělo by to být v Tvém/Vašem významu řečeno spíš jako breathing out? Každopádně bych do překladu než vydechoval použil tedy spíš chrlil, to by mohlo naplnit obě chápání... Jinak díky za překlad.
MadMar (anonym)Odpovědět
25.10.2020 00:43:58
Regan měl ty sršně šlechtit, ne vydechovat...
MadMar (anonym)Odpovědět
25.10.2020 00:59:01
Případně chovat, množit...
Zemetras (anonym)Odpovědět
25.10.2020 00:25:45
Asi je rozdil ve WHO z 80 let a dnesni WHO.
Mam ten dojem, ze na jare se ukazalo jak moc WHO funguje a jak moc ne. I ten web kde byli informace o COVIDu dal dohromady, pokud se nemylim, nejaky 19 student, nikoli WHO s rozpocten 2,4 miliardy.
A v pripade pandemie je dulezite zareagovat vcas, ani to se jim obzvlast nepovedlo.
L (anonym)Odpovědět
25.10.2020 02:30:40
Informace o pohybu viru především vyhodnocuje univerzita Johnse Hopkinse a jejich "coronavirus research centre".
WHO se neukázala jako hasič, ani jako preventista požáru. Ale jako čistě náhodný pozorovatel - už jejich doporučení ohledně roušek se ukázalo jako neúčinné....
Sodo (anonym)Odpovědět
24.10.2020 20:59:47
Další díl, kde nejčastějším slovem je "Trump"... Jako chápu že ho nemá rád, ale už se to začíná dost opakovat...
Gisko (anonym)Odpovědět
25.10.2020 00:06:33
A ked ten Trump vymyšla vkuse nejake debiliny tak ako potom na to nemože Oliver reagovat aby sa neopakoval?... OMG
jeden z mnoha (anonym)Odpovědět
25.10.2020 00:12:59
tak budou volby v listopadu za louží nic jinýho asi tedka nehrotej
the GGg (anonym)Odpovědět
25.10.2020 12:25:46
Tak na pristi obdobi tam bude Harris a konecne si i oni vyzkousi co to je socialismus a jak je prinosny. V lepsim pripade to zkonci obcanskou valkou.
L (anonym)Odpovědět
24.10.2020 20:58:05
Pozoruhodné, že za zmrazení příspěvků k WHO je odpovědný pouze Reagan, ale už ne Clinton, či Obama, kteří mohli toto zmrazení kdykoliv odvolat a donutit tak Činu a Indii, aby platily více v poměru ke své rostoucí ekonimice/populaci.
Erich (anonym)Odpovědět
25.10.2020 00:20:37
Mohli se tohoto zmrazení zbavit a zaslouží si za to kritiku, ale nemohli to udělat kdykoliv. Prezident není absolutistický monarcha, který si může dělat, co chce, kdy chce.
L (anonym)Odpovědět
25.10.2020 01:27:37
+ErichJenže právě prezident ' zastupuje zájmy republiky v mezinárodních organizacích '; takže jak Clinton, tak Obama se mohli vymezit vůči svému předchůdci a restartovat financování WHO.
Možná si nepamatuju dobře, ale Clinton se místo toho chlubil několika přebytkovými rozpočty....
martintvuj (anonym)Odpovědět
24.10.2020 20:30:50
díky za dalšího Olivera, 100% fucking literally
the GGg (anonym)Odpovědět
25.10.2020 17:51:52
you meant 100% leftist fucking idology right