KyslíkPeriodic Videos
Přestože kyslík nezbytně potřebujeme k životu, je to to velice nebezpečný prvek. Statistiky uvádějí, že 100 % lidí, kteří kdy přišli do styku s kyslíkem, zahynuli. Dihydrogen monoxid je polární rozpouštědlo, kterého máme v těle až 60 %. Na světě je ho však ještě více a některé zdroje uvádějí, že až 71 % povrchu zemského je pokryto právě touhle nebezpečnou substancí. Oheň, neboli oxidace, je mimo jiné způsoben navazováním kyslíku na uhlík, což vyvolává bouřlivou reakci, u které si občas opékáme buřty. Do veřejných bazénů a vodovodů přidáváme chlór, ale je to právě kyslík, který zabijí bakterie a různé škodlivé mikroorganismy. Reakce chlóru s vodou vytvoří na krátký moment jednoatomární kyslík, který je baktericidní. Kyslík je na zemi nejrozšířenější prvek, kde existuje ve formě minerálů. Ať už vezmete jakýkoliv kámen, můžete si být skoro jistí, že je v něm vázaný kyslík. Jeho protonové číslo je 8, ale pojďme si už ukázat některé jeho reakce.
Přepis titulků
Je to to samé, co používáme k utírání zadků našich dětí. Kyslík je zajímavý prvek, protože existuje ve dvou podobách. Natažená, kterou neustále vdechujeme, je O2, dva atomy kyslíku spolu spojené. A je další podoba zvaná ozón, která má tři atomy uspořádané jako písmeno V. Nebo, písmeno V, tímhle směrem. Kyslík má nespárované elektrony uvnitř molekulárních orbitalů, atomových orbitalů okolo své struktury. A tyhle nespárované elektrony dávají vznik barvě.
A ta barva je modrá. Modrá je často vnímána jako barva rozpuštěných nebo nespárovaných elektronů. A zde můžete vidět tu krásnou modrou barvu. Hodně chemiků se vyděsí, když uvidí modrou barvu kyslíku, protože tekutý kyslík je velmi velmi reaktivní. Obecně jen omylem se vyrobí tekutý kyslík. Ne jako dnes, kdy ho vyrábíme schválně. A když ho omylem nekontrolovaně vyrobíte tam, kde by mohly být organické molekuly, třeba jednoduché organické chemikálie, jako jsou uhlovodíky, mastnota nebo snad vysoce komplikovaná látka, mají tendenci vybouchnout, způsobit velice energetické experimenty.
Je to opravdu nadýchané, ne velice reaktivní, moc nehoří, spíše škvaří, může doutnat, ale jdeme na to, hodíme to na tác. Takže začneme s Neilovým hodně promakaným zařízením, což je zkumavka na provázku. Co budeme dělat je, že sem dáme trochu tekutého dusíku. Můžete vidět, že tekutý dusík... No asi nevidíte, je bezbarvý. Dobře. Takže tohle je tekutý dusík. A co snad vidíte, je tenhle magnet, což je docela dobrý magnet.
Jenom vám zde ukážu s mými klíči, že u toho magnetu drží docela silně. Magnet nemá absolutně žádný vliv na tekutý dusík. Můžu ho odtáhnout a nic se nestane. A teď naplníme všechen prázdný prostor, všechen ten prostor mezi částicemi bavlny kyslíkem. Takže budeš chtít asi trochu odstoupit, Brady. Jdeme na to, tady je náš tekutý kyslík. - Chceš přijít a přiblížit si a vidět, jak... - Mám to dobře přiblížené. Ok.
Takže zde můžete vidět krásný modrý tekutý kyslík, jak vtéká mezi částice bavlny. Zkusme to samé s tekutým kyslíkem. Opatrně na moje boty. Takže tady máme zápalku na tyči a asi vidíte, že je zapálená. Máme oheň, máme kyslík a máme palivo a pojďme se podívat, co se stane, když to dáme všechno dohromady. Tekutý kyslík. Dnes má krásně modrou barvu. Takže pokusme se. Tady je znovu magnet a když vezmu tekutý kyslík, můžete vidět, že ho můžu odtáhnout až sem nahoru.
Protože... Není tak magnetický jako moje klíče, ale můžete vidět, že je tu opravdu velký rozdíl, drží se u magnetu. Takže můžete vidět, že je opravdu magnetický. Připraveni? Ok. A máme tu výbuch! Ozón je mnohem více reaktivní než kyslík. U povrchu země, kde se vy a já právě nacházíme, je ozón docela nebezpečný, protože když ho vdechnete, může začít reagovat s jakoukoliv molekulou, která má vazby mezi uhlíkem.
Ale ve svrchní atmosféře je ozón nesmírně důležitý, protože pohlcuje ultrafialové světlo, které přichází ze Slunce, a zastavuje tohle ultrafialové světlo napadající molekuly živočišných druhů na povrchu. Kdyby ozón ve svrchní atmosféře nebyl, všichni z nás by byli, pokud ne mrtví, určitě v mnohem menší pohodlí, než jsme právě teď. Takže Neil právě připojuje trubku k nádobě s kyslíkem a naplní jím tuhle sklenici. Budeme dělat velice klasický experiment, který všichni znají ze školy jako test na kyslík, což je znovuzapálení doutnajícího dřívka.
Tady máme tradiční nádobu na plyn plnou kyslíku. Můžete vidět, že zapalujeme dřívko. Ok, takže tohle je dřevo hořící přebytečným kyslíkem okolo nás. Takže teď, co uděláme, je, že ho uhasíme, takže jen doutná. Když na něj fouknu, vidíte, že se rožhaví. Pokusíme se to dřívko znovu zapálit tím, že ho dáme do atmosféry bohaté na kyslík. Přesuneme se k nádobě a vložíme doutnající dřívko. A můžete vidět, plamen znovu ožil.
Tohle je test, který se každý učí, - na atmosféru bohatou na kyslík. - Co se stalo, co to způsobilo? Zvýšená koncentrace kyslíku znovu zapálí, znovu vyvolá oxidaci toho dřeva, hoření dřeva. Uděláme to znova. A máme to, zase plamen.
Komentáře (10)
problém (anonym)Odpovědět
30.09.2021 11:21:47
Toto video je tu už druhý krát
Reacher (anonym)Odpovědět
12.04.2016 09:48:32
0:33 tin tray není hliník :-)
FraGyverOdpovědět
11.04.2016 16:40:27
:P
http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/kyslik-periodic-table-of-videos
Corwin8 (Překladatel)Odpovědět
11.04.2016 16:48:06
No... není to poprvé ani naposledy a opakování je matka moudrosti... :-D
Díky za upozornění. :-)
FraGyverOdpovědět
11.04.2016 16:56:15
+Corwin8Věřím, že kdyby u prvního bylo vícero tagů, tak to najdete taky. Mě to došlo až u pokusu se zkumavkou na provázku, že jsem už viděl. :)
Ryel (anonym)Odpovědět
11.04.2016 17:54:37
Však molekula vzduchu je přece O₂ :P
Jirka K.Odpovědět
11.04.2016 18:21:07
+RyelVzduch je směs, pojem molekula vzduchu nemá moc fyzikální smysl...
nahodnejtypek (anonym)Odpovědět
11.04.2016 20:33:08
+Ryelkdyz uz tak chemikalni smysl bracho
Ryel (anonym)Odpovědět
11.04.2016 22:53:29
+RyelPromiň, tak kyslíku, no…
fos4 (anonym)Odpovědět
11.04.2016 21:45:58
To není to stejné video, toto má vyšší hodnocení a tudíž je lepší :))