Přivedou nás padělky na šikmou plochu?Big Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:298
Počet zobrazení:5 878

Po několika měsících máte možnost vyslechnout si další moudrá slova z úst behaviorálního ekonoma Dana Arielyho. Ten se v dnešním videu zaměří na všudypřítomné padělky a na to, jak jejich nošení může ovlivnit náš smysl pro poctivost. Takže pozor, dámy (a pánové).

 

Přepis titulků

Překlad: qetu www.videacesky.cz Nikdy jsem se o módu moc nezajímal, ale před nějakou dobou jsem měl přednášku pro dámský časopis Harper's Bazaar. Bylo to báječné. Mluvil jsem před nejlépe oblečenými ženami, co jsem kdy viděl. Bylo to dost zajímavé. Mluvil jsem o svém výzkumu a pak jsme se bavili o spoustě různých témat.

Mimo jiné o padělcích. Zamyslete se nad tím. Představte si tyhle brýle. Jsou od návrhářky Chloe. Co by se stalo, kdyby byly padělek, nebo originál? Pojedete do New Yorku, kde si všude možně můžete koupit padělky. Jaký to bude mít dopad? Přišlo mi to zajímavé, protože když na sobě máte padělek, jste si vědomi toho, že je to padělek.

Zbytku světa ale kvalita toho padělku přijde poměrně dobrá. Tyhle jsou zrovna originál. Kvalita padělku je ale obvykle celkem dobrá a je těžké poznat rozdíl. Co by se stalo, kdybyste na sobě měli padělek? Udělali jsme hodně výzkumů o podvádění. Zjistili jsme o něm spoustu věcí. Kdy lidi podvádí víc a kdy míň. Zvláštní na tom ale bylo to, že když se člověk jednou rozhodne podvádět, vytvoří si tím sklon podvádět zas a zas.

Takže jsme použili padělané sluneční brýle. Požádali jsme Chloe, aby nám dala brýle. Některé vypadaly takhle. Další vypadaly jinak. Měli jsme jich spoustu. Co vy na to? Představte si, že se účastníte experimentu. Vyplníte na počítači dotazník o různých rozhodnutích týkajících se padělků a originálů. Na konci dotazníku vám řekneme: "Z vašich odpovědí vyplývá, že jste typ člověka, který si často vybírá padělky.

Prosím, vezměte si tyto padělané brýle. Nasaďte si je a vyjděte ven, kde visí různé plakáty. Vyhodnoťte barvu, texturu... Jak vypadají, když na sobě máte tyto padělané brýle?" Tohle dělali pět minut. Pak se vrátili a my jsme jim dali úkol, který je lákal k podvádění. Úkolem byl čtverec s úhlopříčkou, ve kterém byly tečky. Některé napravo od úhlopříčky, jiné nalevo.

Ptali jsme se, kde je víc teček. Napravo, nebo nalevo? Bylo to prosté. Když ale odpověděli, že napravo, zaplatili jsme jim desetkrát víc. Zkuste se zamyslet. Představte si, že jste lékař a že máte pacienta. Máte na výběr mezi léčbou A a léčbou B. Léčba A je lepší pro pacienta. Je to správné řešení. Ale za léčbu B dostanete víc peněz. Kterou zvolíte? Pěkné na tomto úkolu bylo to, že se dal dělat několiksetkrát. Viděli jsme, že časem všichni začali trochu podvádět a v určitou chvíli začali podvádět víc.

Bylo tam přechodné období. Otázkou je, kdy dojde k přechodu a jak moc budou podvádět. Viděli jsme, že lidé s padělanými brýlemi podváděli poměrně dost a začali podvádět relativně brzy. Samozřejmě jsme měli kontrolní skupinu, se kterou jsme udělali to samé. Po dotazníku jsme jim ale řekli: "Jste člověk, který si kupuje originální značku. Tady máte značkové brýle, prosím nasaďte si je a běžte se projít." Pak si prošli stejným úkolem.

Tito lidé podváděli mnohem méně. Tento úkol jsme mimochodem ještě párkrát zopakovali. V jednom případě chyběl dotazník. Prostě jsme někomu dali padělek a někomu originál. Výsledky byly totožné. Lidi si nemusí myslet, že volba je na nich. Stačí jen, že na sobě mají něco padělaného. Nakonec jsme zkoumali, jak padělky mění to, jak vnímáte ostatní. Jak moc podezříváte vaše přátele. Když někdo řekne: "Miláčku, musím dneska pracovat přesčas."

Jestli si myslíte, že v těchto případech lidi lžou. Ukázalo se, že když na sobě někdo má padělek, myslí si, že je mnohem pravděpodobnější, že lžou i ostatní. Když na sobě máte padělek, i když to nikdo jiný neví, vy to víte. A protože to víte, vaše morální standardy jsou trochu narušené. Jsou trochu snížené, a proto je snazší udělat další krok směrem k podvádění. A další a další.

Zároveň to negativně zabarvuje to, jak vnímáte ostatní. Myslíte, že všichni kolem vás šidí taky. Doposud jsme o podvádění uvažovali ve spojení s módním průmyslem. Přemýšleli jsme o tom, kdo na tom tratí, jestli si neúčtují moc... Máme tu otázku etiky. Co je legální, co je ilegální, co na tom tratí módní průmysl... Ale myslím, že je v tom něco hlubšího, a to, že ve chvíli, kdy se začneme vidět jako někdo, kdo podvádí... To platí obzvlášť pro módu, protože je to něco, co s námi zůstane, co nosíme.

Představte si, že tyhle jsou padělek. Když bych je nosil, říkal bych si: "Proboha, mám na sobě padělek." Mohl bych na sebe být hrdý a říct si: "Sehnal jsem je za vážně skvělou cenu." Ale to, že si zároveň připouštím, že jsou padělek, může trochu oslabit můj smysl pro čest a bude pak o trochu pravděpodobnější, že budu v nečestnosti pokračovat. A to je podle mě velmi smutná skutečnost.

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud NeznámáZnačka vyrobí výrobek, na kterém napíše, že ho vyrobila ZnámáZnačka, tato firma lže. Pokud člověk má výrobek od NeznáméZnačky a chce vypadat, že je to od ZnáméZnačky, tak přímo říká do okolí "Jsem lhář!". Nemám takové lidi rád, působí nedůvěryhodně. Je to jakoby bral drogy nebo mlátil děti.

2213

Odpovědět

Já tohle naštěsti nemusím řešit, protože nosím to, co se mi líbí a ne značku, takže jestli je něco padělek nebo ne je pro mě irelevantní. B-) win win

203

Odpovědět

Líbí se mi znělka na začátku videa :D

180

Odpovědět

a co kdyz nekdo nenosi padelek ale repliku ? ;)

189

Odpovědět

Tady ale vůbec nejde o to co kdo nosí, či na co má peníze. Vlastně samostatný předmět videa - fake vs originál je nepodstatný. Problém je v tom, do jaké míry je moralita lidí ovlivněna jejich bezprostředním okolím.
Konfrontuje účastníky experimentu s falešnými výrobky - uvede je do kontextu nějakého nemorálního jednání. Poté testem dokáže, že podvádějí více než kontrolní skupina. Ale stejně tak by je do nemorálního kontextu mohl uvést tím, že jim ráno ukradne mobil. Naopak, kdyby před testem promítal morální a hrdinné příběhy, dost možná by byly výsledky opačné.
Samotná myšlenka, že lidé nosící plagiáty více podvádějí, je pak pouhou provokací a podmětem k zamyšlení. Podstatné je zdůraznění ("nasaďte si tyhle Falešné brýle") nemorálnosti - plagiátorství.

Důležité je, že podobným způsobem jsme do jisté míry ovlivnitelní všichni. Myslet si, že podobné metody platí jen na blázny ("a to já přece nejsem") je dost naivní :p

230

Odpovědět

Oblečení je od toho, aby vám neumrznul zadek a vypadali jste tak, aby jste se líbili sobě nebo někomu na koho chcete udělat dojem. Vybírejte oblečení v souladu s těmito dvěma faktory a s tím, jak dlouho chcete, aby vám vydrželi. Pokud u vás dochází k psychickým změnám jenom proto, že kupujete prakticky stejně vypadající kus hadru levně u vietnamců, tak jste blázen.

214

Odpovědět

hm jednak - kdyz si kupuju originální věc, tak mi jde o kvalitu výrobku a opravdu málokdy se tomu fake vyrovná, pokud ale ano, tak uprednostnim fake nebo no-name produkt.
dale pak - ano pokud bych byl typ cloveka, ktery si nakoupi hromadu fake obleceni - gucci bryle, LV kabelu atd. a pak predstiral ze na to mam - ano pak bych rekl ze jste a)porytci, b) chudaci co jim de vice o status c) lhari

ale konecne - pokud da, nekomu test, tak jak jej popsal on, tak bych predpokladal, ze lharem je on (dal mi bryle ktere jsou fake = pekne s nim vyjebu... dal mi origos, neni to spatny clovek, tak snim ted nevyjebu, ale az ve chvili kdy se mi to rozlezi v hlave, ze bych si mohl vydelat vic...)

192

Odpovědět

koupí fejku podporujes místní ekonomiku
koupí značky podporuješ firmu
takže (alespon u mě) záleží vždycky konkrétně o co se jedná

1819

Odpovědět

To teda rozhodně ne. Co daně? Rozhodně stát vydělá víc na originále. Pak je taky dobré hodně kouřit, chlastat a pořádně se zadlužit. Nakonec pak zemřít co nejdřív. Tohle je pro stát dobré – stát jako aparát. Pro stát, kterej je tvořen uvědomělými lidmi, moc ne.

200

Odpovědět

ono je ale velky rozdiel si kupit na ulici kabelku prada stym ze aj tak nikto nevie ci to je fake alebo nie a vydavat to za original alebo si kupit obycajnu kabelku stym ze mi je jedno aka to je znacka ale mi ide o funkcnost...na druhu stranu falsovane veci ci uz ide o oblecenie alebo cokolvek ine sa v sucastnosti snazia co mozno najvernejsie priblizit k originalu...pokial ten original je "jednotkou" na trhu chapem ludi preco si radsej kupia jeho kopiu ako nejaku iny lacnejsi neznackovy nefejkovy produkt...

193

Odpovědět

Lidi, vy mu názorově oponujete? Vaše vzdělání, inteligence a mezinárodní prestiž určitě dosahuje závratných rozměrů – ale přesto si nemyslím, že jste experti zrovna v jeho oboru.

Začal jsem pozorovat (a rád bych slyšel i reakci na můj názor), že "neznačkové" oblečení bývá často stejně drahé jako to značkové. Koupím si tedy to značkové, líp ušité dětmi v Bangladéši, lepší barvy atp. Pozorujete tohle taky?

1915

Odpovědět

Musím se přiznat, že opravdu nikdy v životě jsem si neřekl 'Ty jo, tyhle brýle (boty, oblek) jsou padělek' věřím, že ves svém šatníku mám spoustu věcí, které se tváří jako světové značky a přitom jimi nejsou. Upřímně je mi to jedno. Zhodnotil jsem kvalitu vzhledem k ceně a podle toho si vybral. Zatímco produkt Ho Či Minova Města by často v tomto hodnocení ustál, u mnoha značkových věcí tomu tak již není.
Opravdu v tom nevidím nečestnost :-D.
Jak říká klasik: 'Kupoval jsem si boty u Zamariho. Jeho lakýrky vydrželi klidně i pět sezon. Pak jsem si uvědomil, že za tu cenu můžu mít deset let pořád úplně nové lakýrky od ševce naproti. A to, jak přátelé mysleli že pořád kupuji u Zamariho? Prostě poznají pěkné boty.'
V pravdě považuji padělání za dobrý přínos k tomu, aby se opět začalo hledět na kvalitu a nikoli na značku, která už bohužel dnes s onou zárukou kvality, kterou dříve představovala, nemá nic společného.

194

Odpovědět

Hlavně z toho nedělejte unáhlené závěry. Testování je velmi záludné, přesněji vyhodnocování testů. Prvním problém je to, že jde o plánovaný test. Další problémy spadají na to, že nelze po provedení testů prohlásit jednoznačně výrok o něčem, co nebylo přímo předmětem zkoumání.

Příklad: Z toho, co povídal muž ve videu by někdo mohl nabýt pocitu, že pokud lékař nosí padělané oblečení, bude náchylnější k doporučování nevýhodnější léčby (tedy nevýhodnější pro pacienta, pro lékaře výhodnější).
Ale testovaní lidé věděli, že jde o test, v němž o nic nejde. Takže když budou podvádět při testu s puntíky, ničemu to neublíží a dostanou více peněz. Ale když se pak vrátí do práce k léčení lidí, bude si uvědomovat, že podváděním by doporučoval horší léčbu pacientovi a v tomto případě již třeba nepodváděl.

Takže mi jde jen o to, nedělat unáhlené názory.

1911

Odpovědět

Myslim, že jsme toho pocitu nabýt měli. V testu podle mě nešlo o to ukázat, kdo je jaký, např. že lékař je náchylný ke špatnému chování, ale šlo o to, jak se obecně něco nemorální chování vyvíjí. Tzn. že potom lékař, který bude v realitě nosit padělky, může nakonec opravdu být ten, který zvolí léčbu, která mu přinese nejvíc profitu.

181

Odpovědět

+waitwhatpokud lekar nosi padelky, pak bych se vice priklonil k tomu, ze je spise "hloupy poctivec" nez vycurany ojebavac - a proc? protoze kdyby byl vycurany, tak nemusi nosit fake hadry, ale ma na originalni. cely ten priklad s doktorem je mimo...

193

Odpovědět

+waitwhatNechápeš smysl toho, co tam říká.
Nepíše že originální oblečení = poctivost. Říká, že když jednou "podvedeš" okolí - což pokud koupíš věc především kvůli tomu, že chceš udělat dojem na ostatní její značkou, která je přitom falešná, je - tak budeš mít větší sklon podvádět znovu.

200

Odpovědět

uprimne, nosim lacnejsie veci len preto ze su lacnejsie.. nebudem predsa utracat za nieco drahsie ked uzitok budem mat z toho rovnaky..

2012

Odpovědět

sak jo to je v poradku ale on mluvil o padelcich znackoveho obleceni (cim vic prouzku tim vic adidas napr. na trznicich), ale clovek si muze kupovat lacine obleceni a i to porad muze byt znackove problem je ten ze ta znacka je treba neznama nebo neni stylova ale prakticka a pak je mnohem cenove pripustnejsi

221