Richard a Joan Feynman - Klíč k vědě

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:237
Počet zobrazení:7 308

Přinášíme vám další video vytvořené z útržků rozhovorů a přednášek Richarda Feynmana. Tentokrát v něm vystupuje i jeho sestra, Joan Feynman. Dozvíte se, co je vlastně klíčem k vědě a proč je tento klíč tak skvělý.

Přepis titulků

Longfellow napsal báseň o pozorování učeného astronoma, který měřil hvězdy nebo tak něco a který vyjde ven a v tichosti pozoruje nebe. Když se autor v tichosti dívá na nebe, vidí v té temnotě malá světýlka. Když se vědec v tichosti dívá na nebe, vidí ohromné hvězdy, galaxie, magnetická pole, turbulence, žár, mrazivý chlad a molekuly mezi tím vším. Nekonečné vzdálenosti a obří záhady.

Pokud jste vědec, máte pocit, že toho vidíte více. Je to úžasné, protože když se podívám na vás, někdo po mé levici může vidět toho po mé pravici. Světlo může procházet přesně tudy. Vlny procházejí tudy, tudy i tudy. Je to dokonalá síť. Vesmírem tedy prochází neuvěřitelná směsice vln. Všechno to tam skutečně je.

To vás dostane. Ale musíte se nad tím zamyslet, abyste si užili tu komplexitu. Tu ohromnou podstatu přírody. Jedné noci jsem už spala a Richard si od rodičů vyžádal svolení mě vzbudit. Stále si ho pamatuji, jak mi u mé postele říká: "Joan, chci ti ukázat něco nádherného." Vylezla jsem z postele a došli jsme na golfové hřiště. Došli jsme doprostřed hřiště a on řekl: "Podívej se nahoru."

Na nebi byla polární záře. Řekl mi, že je to polární záře a že nikdo neví, jak vznikají. Já jsem je poté celou svou vědeckou kariéru studovala. Bylo od něj hezké, že mi ji ukázal. Věděl, že se mi bude strašně líbit. Budeme se bavit o tom, jak se hledá nový zákon.

Obecně se to dělá takto. Zaprvé, budeme hádat. Pak vypo... Nesmějte se, tak to skutečně je. Poté vypočítáme následky našeho odhadu. To abychom viděli, jaké důsledky náš odhad bude mít. Pak tyto výsledky výpočtů porovnáme s přírodou. Tedy říkáme, že ho porovnáme s experimentem nebo zkušeností. Porovnáme to s pozorováním, abychom viděli, zda to funguje. Pokud to s experimentem nesouhlasí, je to nesprávné.

A tato věta je klíčem k vědě. Nezáleží na tom, jak elegantně jste to odhadli. Nezáleží na chytrosti toho člověka nebo na jeho reputaci. Pokud to nesouhlasí s experimentem, je to špatně. Tak to prostě je. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

díky za překlad https://www.youtube.com/watch?v=JzWzLyGuPRY tohle by byla výzva

00

Odpovědět

Moc!! Opravdu moc díky za videa o Feynmanovi, jsem zrovna uprostřed jeho knihy "To nemyslíte vážně, pane Feynmane!" a nezbývá než před tímto pokorným géniem smeknout. Už se nemůžu dočkat dalších dílů.

40

Odpovědět

ten test vakua na Měsíci jsem nikdy neviděla
a ani jsem netušila, že něco takového vyzkoušeli
jednoduše pááni

90

Odpovědět

super, klidně bych se přimlouval za pravidelné překlady Richarda Feynmana :-)

160

Odpovědět

Tahle "série" o Feynmanovi má ještě další 3 videa, která taky přeložím. Případně se podívám i po něčem dalším. :)

470

Odpovědět

Super video, moc díky za překlad. Jen jedna drobnost, astrofyzička Joan Feynman je Feynmanova mladší sestra, nikoliv manželka (viz "Jedné noci jsem už spala a Richard si vyžádal svolení mě vzbudit" - tj. svolení od jejich rodičů).

Což taky znamená, že překlad v 1:54 má být něco jako: "Stále si ho pamatuji U MÉ POSTELE, JAK MI ŘÍKÁ:" :-)

60

Odpovědět

je to tak i dle cz. (příbuzní) a en. (manželky) wiki

Příbuzní
sestra Joan Feynman

Spouse
Arline Greenbaum (m. 1941–45)(deceased)
Mary Louise Bell (m. 1952–56)
Gweneth Howarth (m. 1960–88) (his death)

50

Odpovědět

y jo, omlouvám se. Zřejmě jsem si ty informace přečetl špatně. Hned to opravím. :)

40

Odpovědět

Ten úžas a pokora vůči přírodě, k tomu pilná práce, důvtip, originální myšlení, schopnost asociace, hloubka vhledu a nadpřirozená schopnost indukce...to je Richard Feynman...když člověk potká podobného člověka, tak má vždy pocit jako by se při "stvoření" díval přes rameno...no a hlavně to charisma a schopnost druhého nadchnout...náslech jeho přednášek z fyziky musel být celoživotní zážitek...je paráda umět jazyk, kterému málokdo porozumí, ale vyplatí se to, můžete si pokecat s přírodou...a ta je přímá a férová jako přístup skloňovaného fyzika, který by ji bez těchto atributů porozumět nedovedl...

231