Medúzy proměněné v biohybridní robotyScishow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:3 068

Oceán je obrovský a z většiny poměrně neprozkoumaný. To se ale vědci snaží změnit a nejnovější zbraní v jejich arzenálu by mohly být medúzy proměněné v kyborgy.

Odkaz na podcast SciShow Tangents.

Přepis titulků

RYCHLÁ FAKTA Lidé rádi upozorňují, že 95 % oceánů není prozkoumáno. Kdo ví, co všechno číhá v těch rozlehlých, neznámých vodách? Jeden druh zvířat to ví. Medúzy. Najdete je v oceánu všude, od nejhlubších hlubin po téměř prázdné otevřené moře. Kéž bychom mohli cestovat s nimi a vidět podvodní svět tak jako ony. No, možná můžeme.

Asi to zní šíleně a futuristicky, ale vědci pracují na přeměně medúz v roboty objevující oceány. Cílem je spojit medúzy s elektronickou protézou a vytvořit biohybridního robota. Medúzobota nebo tak něco. Jejich lepkavé tělo a nízká spotřeba energie z nich dělá ideální kandidáty pro takový druh technologie. A vědci už jsou s designem daleko. Zavedli malinké elektronické protézy do zvonů talířovek ušatých. Díky nim vysílají elektrické impulzy, které stimulují svaly medúzy.

Možná to zní jako velký zásah, ale měli bychom si pamatovat, že nevědomost je požehnání a medúzy jsou vcelku požehnaní tvorové. Nemají mozek, centrální nervový systém, ani receptory bolesti, ty by jiným tvorům bolest signalizovaly. Navíc talířovky obvykle vylučují hlen, když je jim něco nepříjemné a nic takového se při testech nestalo. Zdá se tedy, že je to nerozrušovalo. Ale zato experiment přinesl velice energické medúzy. Když byly přístroje spuštěny, pluly medúzy skoro třikrát rychleji.

Toto zvýšení rychlosti způsobilo pouhých 10 mW energie, protože práci odvedou svaly medúzy a energie pro ně pochází z potravy. Takže nakonec tento model spotřeboval méně energie na jednotku hmotnosti než kterýkoli dostupný vodní robot. A to až 1000krát méně. Medúzoboti mají ještě jednu výhodu, uzdravují se. Aspoň ty živé části. Takže pokud je nějak poškozen, existuje šance, že se opraví. Ale medúzoboti ještě nejsou zcela připraveni.

Vědci je zatím nemohou řídit, ale pracují na tom. V budoucnosti chtějí také umožnit sběr dat od těchto robotů. Výsledkem by byla flotila levných, autonomních podvodních vozidel. Díky datovým záznamníkům na různých mořských tvorech už vědci zjistili o oceánu spoustu věcí. Můžeme si tedy představit budoucnost, ve které tisíce nebo miliony medúzobotů plují v hejnech oceánem a měří teplotu, salinitu nebo pH. Tato data mohou prozradit mnohé o zdravotním stavu oceánů.

Nejen, že by tito roboti rozšířili naše sledování oceánu, ještě by to bylo docela levné ve srovnání s roboty dostupnými dnes. Ale možná by potřebovali také nějaký obranný systém. Koneckonců nechceme, aby monitorovali žaludek kožatky velké. Děkuji za zhlédnutí této epizody. Pokud vás fakta o těch robotech zaujala, bude se vám líbit náš podcast. Produkují ho Complexly a WNY Studios a vytváří ho stejný tým jako SciShow. Aspoň jeho část, včetně mě. Máme celou epizodu o robotech, najdete ji v odkazu pod videem.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Fascinující. Ale tak nějak si řikám... Je to fakt morálně úplně v pohodě? A i pokud to je u medúzy morálně v pohodě, neotevře to cestu dalším, eticky komplikovanějším případům? Kde je ta hranice? Medůza? Mravenec? Tuňák? Myš? Vlízt do jinýho živýho tvora a ovládat ho jako autíčko na dálkový ovládání, je lákavý a určitě pro vědu i jiný účely užitečný, ale taky trochu děsivý...

121

Odpovědět

U medůz nejspíš ano ale u delfína by to morálně bylo horší.

04

Odpovědět

před lety sem koukal na nějakej pořad kde japonci dali na záda švába nejakej tišták a mohli ovládnout jeho chování právě tam mě napadly ty samý otázky

01

Odpovědět

Odpovědět

Díky za upozornění, už je to opravené.

00