Opravdu dokážete dělat víc věcí najednou?SciShow Psych

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:3 603
S multitaskingem jste se mohli setkat doma, v práci nebo při jízdě autem. Je ale mozek skutečně navržený na to, aby dělal více operací současně?

Přepis titulků

Možná jedete z práce domů a provoz je hustý, tak zavoláte mamince. Nebo koukáte na SciShow, zatímco se drtíte matiku. A zdá se, že vám obě věci jdou dobře, protože si věříte v multitaskingu. Zní vám to povědomě? Možná si to myslíte, ale ukázalo se, že si svých chyb nevšímáte. Podle mnoha psychologických studií, od vědců z univerzit od Michiganu po Stanford, když si myslíte, že děláte multitasking, vlastně neděláte dvě věci najednou.

Vlastně mezi nimi přepínáte a ani o tom nevíte. A při procesu přepínání jste pomalejší a děláte více chyb u obou věcí, než kdybyste je dělali postupně. Proč tedy nezvládáme multitasking? Váš mozek není navržen, aby dělal dvě věci najednou, a to má co dělat s procesory řízení vašeho mozku.

Tyto procesy vznikají za pomoci prefrontální kůry, oblasti mozku, kterou používáte právě teď ke soustředění. A jsou zodpovědné za většinu vaší kontroly a rozhodování. Můžete si říkat „Hanku, jak víš, že dávám pozor?“ Protože víte, co říkám! A pokud ne, tak nedáváte pozor! Tak proto! Psychologové si myslí, že procesy řízení mají dvě odlišné fáze. Střídání cílů a spouštění pravidla.

Při střídání cílů se váš mozek soustředí na úkol A místo úkolu B. A při spouštění pravidla váš mozek vypne pravidla potřebná pro první úkol a zapne pravidla pro ten příští. Třeba jedna studie požádala účastníky, aby žonglovali mezi snadnými matematickými problémy a tříděním různých tvarů. Váš mozek tak může počítat místo třídění tvarů. Zaměří se na pravidla počítání, třeba pořadí operací nebo přidávání čísel, místo pravidel pro výběr kruhů a čtverců.

A když měníte úkoly, váš mozek musí nejdřív zaměnit cíle z matiky na tvary, pak si musí vzpomenout na pravidla pro třídění tvarů. Procházení těchto fází pomůže vašemu mozku střídat úkoly bez povšimnutí, ale také to bere čas, i když je to jen pár desetin sekundy. Nezdá se to sice dlouho, ale zpoždění se časem nasčítá. Stejná studie také ukázala, že žonglování mezi složitějšími nebo neznámými úkoly vytvoří ještě větší zpoždění s více chybami.

Tato krátká zpoždění můžou mít nakonec následky. Desetina sekundy zpoždění mezi zvedáním mobilu a věnováním pozornosti při jízdě může snadno způsobit nehodu. Kromě menší výkonnosti může multitasking ovlivnit nebo být ovlivněn stavbou vašeho mozku. Jedna ověřená studie z roku 2014 z Veřejné vědecké knihovny se zaměřila na vztah mezi lidmi dělající multitasking a stavbou jejich mozku. Účastníci, kteří žonglovali nejvíce, měli méně šedé kůry, mozkové tkáně převážně z neuronů v oblasti zvané přední kůra mozková, nacházející se u prefrontální kůry a stojící za rozhodováním a sebeovládáním.

Ale protože šlo o korelační studii, vědci jen pozorovali lidi a nijak neovlivňovali proměnné. Nešlo tedy určit, zda více multitaskingu způsobuje ztrátu tkáně, nebo zda méně neuronů v dané oblasti se váže k onomu chování, takže si na vyvození závěrů musíme ještě počkat. Výzkum tedy naznačuje, že jsme přestali žonglovat a soustředíme se jen na jednu věc.

Co když jde o víc? Kdykoli dokončíte malý úkol, jako poslání vtipného tweetu, nebo když na něčem děláte, váš mozek uvolní hormon dopamin, který vám dá malý pocit odměny a úspěchu. Protože je to tak skvělý pocit, podporuje vás to v multitaskingu. I když děláte malé úkoly neefektivně nebo s více chybami, váš mozek stále uvolňuje dopamin, takže dále pokračujete.

Je to začarovaný kruh. Navíc, vaše prefrontální kůra je snadno rozptýlena a nadšena z nových věcí, jako z koťátek a memů a celou hromadou internetových věcí. Multitasking může být velmi lákavý. Ale kvůli vaší práci nebo průměru raději dokončete ten projekt, na kterém pracujete, a pak, pak dohánějte SciShow.

Díky za zhlédnutí tohoto dílu. A hlavně díky našim patreonům na Patreonu, díky kterým jsme se odlepili od země. Pokud chcete pomoct s dalšími díly, jděte na patreon.com/scishow. A pokud chcete vidět nové díly ihned, jděte na youtube.com/scishowpsych a odebírejte. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

a co zaautomatizovane pohyby? ako dychanie zmurkanie, pripadne chodza, beh a rozpravanie sucasne? aj tu sa prepiname co sa tyka pozornosti ? :D

02

Odpovědět

Trefil se, zrovna u jeho videa chci počítat matiku

22

Odpovědět

No tak to mám tedy problém, už si skoro ani nedokáži představit, že bych hrál hru a u toho nedělal druhou věc (poslouchání diskuzí, sledování méně kvalitních seriálů a podobné), Dokonce už to zašlo tak daleko, že i v práci si u rutinních činností (např vyplňování tabulky v Excelu) něco pouštím, jen pro to, že dělat takovou činnost samostatně považuji za ztrátu času.

16

Odpovědět

Obedove zamysleni nad videem

No ja pri tom multitaskoval jidlo, kdy se ucim se soustredit na vsechny elementy jidla a to video mit spis jako doplnek.. treboval jsem na podcastech a mam pocit, ze to jde..

Kdyz jim sam, tak mi prijde, ze se jeste vic ztracim ve svych myslenkach a vychutnam si to jidlo jeste min.. ted otezka co je kauzalita ceho.. :)

03

Odpovědět

No, ono to bude asi v náročnosti. Koukat na video a jíst u toho jídlo nebude moc velké vytížení pro tvůj mozek. Nad jídlem se přece nezamýšlíš.

Ale nedoporučuju zkoušet, co všechno zvládeš, zvlášť ne třeba v autě.

71

Odpovědět

+Aikido KidJa osobne sa nad jedlom zamyslam. Ked pozeram na video/film/serial, tak jedlo konzumujem automaticky - nevychutnavam si ho a zjem ho rychlejsie. Ak ale jedlo jem v klude a sustredim sa na neho, tak ho jem pomalsie a viac vnimam aromy a chute. Pre niekoho to moze byt nuda, ale mne to celkom sedi, hlavne ked jem niekde vonku (na zahrade) alebo v prirode a nie medzi styroma stenami.

52

Odpovědět

+diplomovany ementalJasne, o tom mluvim.. proste kdyz se clovek aspon trochu soustredi na ty chute, tak aspon pak vi, co snedl a vychutanm si to jidlo..

Kdyz jsem to bastil proste u serose, tak mi pak kolikrat doslo, ze vlastne netusim, jak to chutnalo. :D A protoze jsou videacesky.cz muj casty partak na jidlo, tak me zajmalo, jak to tu maj ostatni. :)

32