Skřivani versus sovyAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:216
Počet zobrazení:6 339

Dnes se kluci z AsapSCIENCE podívají na rozdíly mezi skřivany a sovami. Jsou tyto skupiny dány geneticky, nebo je to naučené chování? Do které skupiny patříte vy? A souhlasíte se závěry videa, nebo máte úplně jiné vlastnosti než vám vaše skupina přisuzuje? Poznámka: Odkaz na video AsapTHOUGHT zmíněné ve videu, kde kluci zkoumají chytlavost popových hitů, je zde.

Přepis titulků

Každý ví, že ranní ptáče dál doskáče. Mají však skřivani oproti sovám výhodu? Je jedna skupina inteligentnější nebo úspěšnější? Je celkem překvapivé, že do toho nemůžeme moc mluvit, máme to totiž skoro vše nastaveno geneticky. Je pravděpodobné, že pokud jste sova, je to kvůli předkovi, který byl také sovou.

Z evolučního hlediska to taky dává smysl. Jedinci s různými spánkovými návyky umožňovali lepší ochranu skupiny ve dne i v noci. Místo toho, aby všichni spali najednou, někteří zůstávali vzhůru déle, jiní se zase dříve budili, aby skupinu chránili před nebezpečím a predátory. Protože většina společenských aktivit se odehrává od 9 rána do 5 odpoledne, zdá se, že sovy jsou znevýhodněny.

Vědci zavedli pojem sociální zásek k popisu spánkového deficitu, který mnozí podstupují, aby se podřídili společenským normám. Pro sovy to znamená něco jako žít v jiné časové zóně, a to každý den. S ohledem na to, že chronický nedostatek spánku má přímý vliv na funkci mozku, není překvapivé, že studenti vysokých škol - sovy mají obecně horší známky.

Navíc skřivani mívají pozitivní sociální rysy jako proaktivitu a optimismus. A jsou méně náchylní k depresím a závislostem na nikotinu, alkoholu a jídle. Tyto vlastnosti lze fyzicky pozorovat na mozku. Konkrétně na bílé hmotě, která umožňuje komunikaci mezi neurony. Sovy mívají mnohem méně bílé hmoty, v důsledku toho mají méně cest pro pozitivní hormony jako serotonin nebo dopamin.

Ale pro pozdní spáče není vše jen černé. Bývají kreativnější, mívají lepší kognitivní schopnosti a také více riskují. Co jím chybí v bílé hmotě nahrazují hladinou kortizolů. Tento stresový hormon připravuje tělo na akutní hrozbu, což přispívá k riskantnějšímu chování, což podle některých studií znamená více příležitostí a vyšší finanční zisk.

Byť bývají skřivani po ránu velmi energičtí, behěm dne většinou ztrácejí páru rychleji než sovy. Obě skupiny si vedou stejně dobře v testech reakce hodinu po probuzení, ale po deseti hodinách vzhůru mají sovy mnohem lepší výsledky. Vaše vnitřní hodiny jsou regulovány mnoha proteiny, které jsou tvořeny různými geny vaší DNA.

Studie ukazují, že jediná změna genetického kódu poblíž genu Per1 může znamenat až hodinový rozdíl v čase buzení. Zní to sice šíleně, ale vědci našli i souvislost mezi těmito geny a časem vaší smrti. Skřivani častěji umírali kolem jedenácti dopoledne, zatímco sovy před šestou odpoledne.

A co teenageři? Je pravda, že většina z nich jsou sovy, což je způsobeno hormonálními změnami v pubertě, ale vstupem do dospělosti se to změní na váš genetický standard. Možná tedy ranní ptáče dál doskáče, sovy ale rozhodně v životě nezaostávají, zaostávají jen v čase. Nezapomeňte se kouknout na naše poslední AsapTHOUGHT, kde se můžete zúčastnit výzkumu popové hudby.

Zjišťujeme, co způsobuje, že je hudba chytlavá a jestli je za tím nějaká věda. Odkaz je v popisku. Pro více vědeckých videí, odebírejte náš kanál.

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Posunute titulky

00

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno :)

00

Odpovědět

Kam patříme my, co nám stačí šest hodin a dokážeme i týden v kuse fungovat se čtyřmi hodinami spánku denně?

30

Odpovědět

Akorát by to chtělo adrestovat ten "předpoklad, že rozdíly ve spánku jsou z dob neandrtálců." Spát v noci a v jednom kuse je vynález posledního století. Potřebné množství bude geneticky dáno, ale rozhodně ne to, že spíme v noci, nebo jestli jsme ranní ptáčata.

20

Odpovědět

Já vždycky věděl, že sovy nejsou tím, čím se zdají být.

190

Odpovědět

Tak já chodim spát v 22:00 a vstávám ideálně tak kolem 9:00, takže sem asi lenochod.

823

Odpovědět

Jsem sova a jsem na to hrdý!

P.S.: Právě jsem vstal.

581

Odpovědět

Sova nebo skřivan. Obojí je ztráta času. Kombinace má smysl. Chodím spát mezi 1 a 2 v noci a vstávám mezi 5 až 6 ráno. Po obědě se snažím o 30-45 minutový odpočinek, ale když nevyjde, nevadí.

50

Odpovědět

Ty jo to nechápu, já když jdu spát ve 2 ve 3 a druhý den musím vstávat v 9 kvůli pracovní poradě která je v 11 tak umírám. :D

72

Odpovědět

Každý den je jako v jiné časové zóně, konečně někdo popsal můj stav. :D

1140

Odpovědět

Vím, že na tenhle komentář čekáte, ale nemá to být spíše "Ranní Ptáče" jak se v ČR říká? Za odpověď díky :D

162

Odpovědět

Je to také možnost, i kvůli populárnímu lidovému rčení. Překladatel to tak původně měl, ale při korekcích jsem to měnil na skřivana. Když si čte člověk nejrůznější články o typech lidí podle toho, kdy jsou nejproduktivnější a jaký mají biorytmus, používá se častěji označení skřivan (viz např. http://www.chovani.eu/produktivni-cas-a-biorytmy/c385" rel="nofollow">tento článek). Nicméně je v češtině samozřejmě možné obojí.

192

Odpovědět

+BugHer0To jsem nevěděl, díky :)

100

Odpovědět

a s pervitinem můžete být obojí

736

Odpovědět

díky za tip, zkusím

10

Odpovědět

Jsem z popisku tak trochu cekal prirodopisne video o nejakych ptacich.
A misto toho jsem se dozvedel ze v dusledku vstavani po poledni umru na rakovinu z koureni cigaret a nebo se uchlastam.

1517

Odpovědět

Já su sova.

134

Odpovědět

Hezké a zajímavé video. Akorát se mi moc nechce věřit, že je tahle věc daná geneticky. Spíš si myslím, že přenastavit si biologické hodiny je sice náročné, ale jde to. Někdo, kdo chodí třeba do fabriky na 3-směnný provoz, si taky později zvykne, že jeden týden stává v 5 ráno a další už chodí třeba na noční.

Jinak to, že mají noční sovy horší výsledky ve škole, mi taky přijde trochu zavádějící. Naopak, učit se na VŠ zkoušku v noci, mi přišlo vždy nejlepší. Zatímco všichni spí a nemohou mě ničím rozptylovat (od rozptylování tu mám bohužel, facebook, 9gag, videacesky,... :-D ), já se mohu učit ve větším klidu než ve dne.

668

Odpovědět

Mně se zase lépe učí dopoledne, když sovy ještě spí. :D

350

Odpovědět

Já bych tedy s tou genetikou naopak souhlasila. Jistě, člověk si zvykne na všechno, ale jde spíš o to, co je pro tebe přirozené. Například já jsem typické ranní ptáče, ale našla jsem si práci, kde dělám noční. Zvykla jsem si na to a zvládám to, ale cítím, že mi to úplně nesedí :).

433

Odpovědět

No já jsem 100% noční tvor a když jsem pracoval na 3 směny, tak i když jsem měl ranní, tak jsem šel spát v 1 - když se zadařilo, někdy taky vůbec (vstával jsem v 5) a dospával to pak odpoledne.

Nevím jestli to tak má každý, ale já mám vždycky během dne období (cca 2 hodiny) kdy se mi chce spát, pokud to překonám tak se mi pak spát nechce třeba dalších 12 hodin (i když jsem byl předtím ty 2 hodiny fakt chodící mrtvola). Např. včera jsem vstával kolem 20:30, do teďka jsem vzhůru, počítám že tak kolem 18 hodiny to na mě přijde, ale pokud nepůjdu spát tak je možné že zítra touhle dobou budu pořád vzhůru.

Pár let zpátky jsem byl schopný tímhle systémem vydržet i několik dní. Aaaach, to byli časy kdy jsem do sebe na střední ráno kopnul 2 redbully z automatu a pak tam lítal jak stíhačka i když jsem měl kruhy pod očima :D

Svým způsobem to mám rád ale i tak bych asi měnil za denní život, ono to nemá moc dobrý vliv na zdraví ani na psychiku. Deprese mě taky potkali, ale nemůžu říct že by to bylo z toho.

232

Odpovědět

+Chandler Bingjo tohle jsem mel taky.. a jeste porad obcas mam kdyz je volno :)

Jinak chodim spat ve 2-4 .. vstavam v 8, delam od 9. (rano)

20

Odpovědět

To je sice hezky, ze se nam sovam dobre v noci uci na zkousky, ale existue jeste neco jako cviceni a u tech neni dobry byt mimo. Pokud se teda nejedna o srackoskolu, tam je to asi jedno.

16

Odpovědět

Dovolim si oponovat. Nie som odbornik na tuto temu tak snad nic nebudem interpretovat zle. V ramci biologie existuju vyskumne skupiny, ktore sa zaoberaju cirkadiennymi rytmami (circadian rhytms - 24 hodinove cykly), a ukazuje sa, ze riadenie tychto pochodov je riadene práve geneticky. Velky vplyv na cloveka ma svetlo/tma, to su hlavne hodiny (master clock). A potom existuju periferne oscilatory, ktore sa nachadzaju v organoch a tie su riadene prave genmi (jeden pekyn obrazok http://www.nature.com/nrn/journal/v13/n5/images/nrn3208-f1.jpg). Takze akekolvek male odlisnosti v genoch u roznych ludi mozu viest prave k roznym typom (skrivan/sova), a tusim, ze niektore su aj zname, detaily vsak nepoznam.

20