SOPA: Americká vláda se snaží zničit internet

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 143
Počet zobrazení:10 826

Možná už jste o SOPA někdy slyšeli, možná zatím ne. Faktem je, že jde o důležitou věc, která by se v konečném důsledku mohla dotknout fungování celého internetu a dost možná i VideaČesky, protože Youtube je jednou z platforem, na kterou by měl tento zákon obrovský vliv. Ten je v současnosti zaplaven videi na toto téma, které se snaží upozornit na hrozící nebezpečí. U nás se to sice moc neřeší, ovšem i my bychom pocítili dopad těchto zákonů. Proto jsem se rozhodl přeložit toto poměrně zajímavě a nenáročně podané video, které se SOPA zabývá. Ještě bych dodal, že jednání tohoto zákona bylo z původního 21. prosince přesunuto na příští rok. Autorem je TotalBiscuit, na Youtube známý také jako totalhalibut nebo cynicalbrit. Zabývá se právem, je jedním z nejznámějších komentátorů profesionálního hraní ve Starcraftu 2 a jeho kanál na Youtube je převážně právě o Starcraftu 2 a hrách obecně. Také má svůj pořad WTF is..., který se zabývá indie hrami a snaží se je přiblížit hráčům. Video je poměrně dlouhé, ovšem velice zajímavé, takže doporučuji vydržet do konce. Pod videem najdete ještě několik vysvětlivek. A ještě jedna poznámka, ve videu je omylem jmenována společnost Activision jakožto jeden z podpůrců těchto zákonů, což je nešťastná chyba v poznámkách, která se povedla autorovi videa. Ve skutečnosti jde o známou společnost Electronic Arts (EA). Slippery slope (kluzký svah) - Argument, který říká, že nenápadný malý počáteční krok může vést ke kumulujícím se událostem s podstatným dopadem. Digital Millennium Copyright Act - Rozsáhlý zákon Amerického práva uplatněný před začátkem roku 2000, jehož cílem je reagovat na nové technologie a ošetřit ochranu autorských práv. Universal Media Group - Součást tzv. velké čtyřky, kterou tvoří čtyři hudební vydavatelství s dominantním postavením na trhu. MPAA - Nezisková obchodní organizace sídlící ve Spojených státech, která byla založena na ochranu zájmů filmových studií. ASCAP - Americká společnost skladatelů, autorů a vydavatelů, která chrání své členy a jejich autorská práva a vybírá licenční poplatky od uživatelů hudby členů ASCAP. Odkaz na originální video se všemi materiály pod ním najdete zde.

Přepis titulků

Překlad: Zoidy www.VideaČesky.cz Dámy a pánové, jmenuji se TotalBiscuit a chci vám říct něco důležitého. Dělám to velice nerad, tohle je herní kanál. Rádi se tady bavíme, je to tady o zábavě a volném čase. Bohužel momentálně dva jisté zákony, které právě probíhají hlasováním v kongresu, nám mají v zábavě bránit, takže si o tom budeme muset trochu popovídat.

Předmětem dnešní přednášky, nebo spíš řečnění, je SOPA. SOPA, neboli Zastavte online pirátství a také chraňte IP, na který bychom neměli nikdy zapomínat. Tenhle malý zákon se zkratkou PIPA znamená Ochrana proti internetové hrozbě ekonomice a kradení duševního vlastnictví. Což je naprosto příšerný akronym, protože se velmi špatně čte.

Zkusím to ještě jednou. Ochrana proti internetové hrozbě kradení duševního vlastnictví. Jo, to je ono. Bože. Panebože, Ameriko, přestaň s těmi zatracenými akronymy! Je to jako by muselo všechno v Americe být prodejné. Všechno, je to příšerné.

Všechny ty akronymy. Dokonce i v politice. Je to k smíchu. Vždyť je to totální nesmysl. Mohli bychom se chovat jako dospělí? Mluvíme o vytváření zákonů a ne smskování. Každopádně. Tyhle 2 zákony mají potenciálně katastrofické následky na věci, které nás baví, takže už kvůli tomu byste měli být trochu znepokojení.

Dříve než řeknete, že nejste Američan a netýká se vás to, ano, týká. Problémem je, že spousta společností, která by tímto zákonem byla ovlivněna, sídlí v USA. A také mluvíme o zemi, která má velkou kontrolu nad internetem. To byste možná mohli považovat za poněkud nebezpečné.

Dám vám teď reálný... ne smyšlený, ale reálný příklad, který se odehrál teprve před pár dny. Takže, Universal Music je naštvaný kvůli Megauploadu. Berou Megaupload jako pirátskou stránku. 29. listopadu byl Megaupload nedostupný v mnoha zemích včetně USA, kvůli požadavku na zablokování DNS a byl označen jako pirátská stránka.

Zapletla se do toho i policie. To je rozhodně náznak toho, co nás čeká v budoucnu. Tím to ale nekončí, není to jen o stažení pirátských stránek. Má to daleko nebezpečnější důsledky. Takže na podporu Megauploadu, několik zpěváků jako P.

Diddy, Snoop Dogg, Kanye West složili píseň na podporu Megauploadu, aby lidé věděli, co se děje. Youtube byl nucen tu píseň stáhnout, když obdržel žádost od Universal Media Group, že prý porušuje jejich autorská práva. Strašidelné je, že neporušovala. Neporušovala jejich práva v žádné podobě. Nevlastnili žádný obsah videa a přesto ho zablokovali.

Toto je příklad jasné korporační cenzury. Snaží se zcenzurovat video, protože upozorňuje na jistou záležitost a nechtějí, aby lidé začali protestovat. Proč? Protože jsou raději, když jsou vůči takovým věcem lidé lhostejní, zatímco vám pěkně po jednom vezmou vaše práva. Nejděsivější je, že ani nepotřebovali práva, aby ho stáhli.

Nepotřebovali mít oprávněný nárok na porušení práv podle Digital Millennium Copyright Act. Aby odstranili toto video, tak prohlásili, že někdy v roce 2009 uzavřeli s Youtube dohodu, která jim umožňuje stáhnout obsah, na který nemají autorská práva. To by vás mělo pořádně vyděsit. Opravdu mělo. Mluvíme tady o korporaci, která má očividně právo na celosvětovou cenzuru na druhém největším vyhledávači na světě a také samozřejmě na největší, údajně svobodné stránce pro nahrávání videí.

A pravděpodobně největší stránce, která umožňuje svobodně mluvit na jakékoliv téma na internetu a to mezinárodně. To je opravdu důležité, mezinárodně. Tahle stránka, Youtube, poskytuje lidem médium ke svobodě slova v prakticky kterékoliv zemi.

Problém s tímto zákonem ovšem je, že by mohl efektivně zničit Youtube a jakoukoliv podobnou stránku. Možná se ptáte proč. Odkážu vás na Techdirt, kde je rozsáhlý článek Mikea Masnicka. V popisu videa je odkaz společně se všemi referencemi, které jsem použil.

Ten vám to celé vysvětlí. SOPA a PIPA umožňují stáhnout stránky DNS blokováním. Jednoduše proto, že by mohly potenciálně umožnit porušování autorských práv. Doteď existovalo takzvané pravidlo bezpečného přístavu. Pravidlo bezpečného přístavu znamená, že pokud se stránka aktivně neúčastní porušování autorských práv, vědomě a zřetelně neporušuje autorská práva, nemůže být stíhaná za činnost uživatelů.

Ze stejného důvodu může Youtube fungovat. Pokud někdo na Youtube nahraje chráněný materiál, Youtube za to není zodpovědný. Je to uživatelova zodpovědnost. Je nikdo žalovat nebude. Uživatel dostane žádost o stažení a pokud pokračuje, dostane BAN na stránku a pokud se vrátí, pak ano, může se do toho zaplést i zákon.

Pamatujte, že soudy jsou limitované a neměli bychom ztrácet čas s dětmi, které nahrávají na internet kousky komiksů. Pokud chcete analogii, zamyslete se nad myšlenkou žaloby Toyoty. A to protože nějaký chlap naboural do vašeho auta se svou Toyotou. Je to chyba Toyoty? Pokud to tedy nebyla zřetelná mechanická chyba, která to způsobila?

Ne, je to chyba řidiče, ne auta. Vezmeme to do extrému, protože, upřímně, SOPA a PIPA jsou extrémní zákony, které mají příliš rozsáhlé důsledky. Pokud by měl zločinec uložený lup v bezpečnostní schránce v bance, SOPA by umožnila vlastníkovi IP adresy vypnout celou banku a všechny pobočky bez oznámení, příkazu k prohlídce nebo spravedlivého procesu. Možná se vám to zdá extrémní, ale tahle analogie to přesně vystihuje.

Prostě, když má Youtube nějaký chráněný obsah, zablokují ho celý. Znamenalo by to konec Youtube a všech stránek pro nahrávání videí, protože by někdo potenciálně mohl porušit autorská práva. A to není zdaleka vše. Vzpomeňte si na další stránky, kde tohle můžete dělat - Facebook. Můžete nahrávat chráněný obsah na Facebook, třeba obrázky.

Mohl by to být konec i Facebooku. Dále pak Imageru, yfrog, Photobucket a tak dále. Dokonce to zahrnuje i LiveJournal, kde lidé kopírují články a zveřejňují je na blogu. To by technicky mohlo být porušení autorských práv. Důsledky by byly naprosto obrovské. Co mě také děsí je, že absence spravedlivého procesu by umožnila rozsáhlé DNS blokování stránek bez upozornění.

A to je v podstatě vymaže z internetu. Jde to samozřejmě obejít a proto je taky DNS blokování stupidní nápad. Dá se to obejít, ale způsobuje to spoustu problému včetně bezpečnostních. Spousta bezpečnostních a softwarových inženýrů už tento argument předložila a to z firem jako Google, Yahoo a Cisco.

Měli by je asi poslouchat, protože ví, o čem mluví. To je na tomto zákonu opravdu nebezpečné. Faktem je, že většina lidí, kteří o něm debatují, nemá tušení, co znamená. Ani netuší, jak používat internet. Veřejně to přiznali.

Všechno tohle je na internetu, můžete se na to sami podívat. A většina z nich netušila, o čem mluví. Aspoň, že ti znalejší se proti zákonu postavili. Díky bohu. Za předpokladu, že je někdo nepodplatí. Někteří lidé také říkali, že netuší, o co jde, a měli by si promluvit s lidmi, kteří to vědí. Problémem je, že tyto hlasy byly v menšině. Vysvětlete mi, proč skupina 50 až 70letých lidí debatuje nad zákonem, který by celosvětově ovlivnil internet?

Naši největší technologickou inovaci za hodně dlouhou dobu. Chcete mi říct, že tihle lidé, kteří sotva umí používat klávesnici, by měli debatovat a schvalovat zákon takového rozsahu? Já bych řekl, že ne. Je to jako nechat batole řídit Boeing 747 a to ne jeden 747, každý 747, 777, Airbus A320 a každé letadlo na světě.

Myslíte si, že je to dobrý nápad? Ne. Ale přesně to se děje a je to nebezpečné. Promluvme si o důvodech takového zákona. Asi si řeknete, že je to kvůli snížení pirátství. Jo, to chápeme. Pirátství je problém. Ale velkými, rozsáhlými a nebezpečnými zákony se s pirátstvím nevypořádáme.

Jak spousta lidí poukázala a to včetně Valve, kteří jsou pirátstvím přímo ovlivněni a to nejen tak, že jsou jejich hry pirátěny, ale vlastní největší platformu pro digitální distribuci na světě. Jejich prodeje jsou ovlivněny pirátstvím. Lidé, kteří pirátí hry, si je většinou nekupují na Steamu. A Gabe Newell, šéf Valve, řekl, že pirátství je problém služeb a způsobem, jak porazit pirátství, je nabízet lepší služby než piráti.

A proto převedl spoustu pirátů na používání Steamu. Je to stejný důvod proč spousta hudebních pirátů teď používá iTunes, Spotify, Last.fm, Grooveshark, Pandora a Incident Radio. Protože existuje spousta možností, které jsou lepší službou než hledat pirátské MP3. Tak jednoduché to je.

Mimochodem asi před 15 hodinami vyšel článek, že se společnosti vlastnící autorská práva spojily proti Groovesharku. Jak překvapující. Takhle už je to docela dlouho. Mám pro vás několik citací, které by se vám mohly líbit. Citace z roku 1982. Od prezidenta MPAA Jacka Valentiho. Čelíme novému a znepokojivému útoku na naše finanční zabezpečení a samotný ekonomický život.

A tímto nebezpečím je videorekordér. To byl poprask okolo VHS v roce 1982, který prohlašoval, že zničí filmový průmysl. Nezničily. A co tahle taky z roku 1982. Když výrobce dá veřejnosti možnost nahrávat si doma, nejenže si tím uváže smyčku okolo krku, nejen, že se nebudou moci nahrát nové skladby, ale nevinná veřejnost bude spolupachatelem při zničení čtyř průmyslů.

To bylo od ASCAP v roce 1982. Stalo se to? Ne. A co tenhle. Od báječné Hilary Rosen z organizace zlodějů z RIAA, neboli Recording Industry Association of America, velké společnosti na ochranu autorských práv.

To bylo v roce 1998. Produkt Rio od Diamondu, což je MP3 přehrávač, měl údajně podkopat vytvoření legitimní digitální distribuce. Podkopal? Ne. Tohle se stále děje a velké společnosti se snaží bránit svůj dinosaurský obchodní model. A proč? Tohle je opravdu důležité.

Proč to dělají? Opravdu je to jen kvůli pirátství? Myslíte si, že jsou tak hloupí a věří, že by to mohlo fungovat? Ne. Tohle není o pirátství. Tohle je o cenzuře. Možná se vám to zdá jako smyšlená teorie. Zamyslete se nad tímto. Mluvíme tady o myšlence svobody slova a také o svobodném propagování produktů. Takhle si společnosti chtějí udržet svou nadvládu.

Marketing a kontrola nad kanály propagace. Příkladem může být PAYOLA v rádiích, což je placení za hraní písniček v rádiu, což bylo sice učiněno nezákonným, ale stejně se to stalo. Slyšeli jste někdy frází: "Peníze se musí točit"? To se děje v masovém marketingu. Bombardujete všechny kanály svým produktem a kanály nemyslím jen televizi, ale multimédia obecně.

Youtube, Facebook, různé internetové marketingy, televizi, knihy, časopisy, bilboardy, vše co si jen představíte. Ale v posledních letech byly vytvořeny nové cesty, kde mohou menší společnosti propagovat své produkty. Jeden příklad z domova. Co si myslíte, že je vlastně WTF Is...? WTF Is...

WTF Is... Je to jednoduše cesta, jak nezávislé společnosti, přimějí lidi, aby se podívali na jejich produkt, což by se jim jinak nepodařilo. Je to takový marketing pro nezávislé hry. Je to samozřejmě nezávislá forma marketingu, ta hra se mi nemusí líbit. Ale dává to nezávislým společnostem a vývojářům jedinečnou možnost propagace mezi spoustou lidí.

Průměrné WTF Is... video má minimálně 100 000 zhlédnutí. 100 000. Před několika lety by to bylo na nezávislý titul naprosto neslýchané. To by se prostě nemohlo stát. A to je jeden z mnoha příkladů, kde nezávislé společnosti všech odvětví mohou prorazit, díky alternativním formám marketingu, které nejsou přímo kontrolovány velkými korporacemi.

To je dobrá věc pro konkurenci, inovaci, rozmanitost pro spotřebitele, spravedlnost, udržování práv spotřebitele a pro průmysl obecně. Průmysl je tak živější. Dělá ho to kreativnějším a inovativnějším. Ale nutí to velké společnosti trochu více pracovat a třeba si řeknou, že by neměly vyrábět šmejdy. Co se stane, když bude Youtube zrušen?

Koho si myslíte, že to bude bolet víc? Myslíte, že hudební průmysl to zajímá? Bojují s Youtube už věky. Viacom velice dlouho a rozsáhle žaloval Youtube. Viacom je obrovská deštníková společnost. Pokrývá spoustu různých médií. A nejsou jediní. Hudební průmysl se ho již pokoušel žalovat. Faktem je, že i když sice dochází k porušování autorských práv, myslím, že je to pro ně méně důležité než fakt, že Youtube je používán jako platforma k propagaci hudby, kterou tyto společnosti nemají pod kontrolou.

To je potřeba zvážit. Je to stejné u televize, filmů i her. Activision podporuje tento zákon. Zamyslete se nad tím. Activison podporuje tento zákon. Co že to vlastní?

Jo, jasně, jen tu největší FPS značku současnosti. A co by rádi zajistili? Že to tak zůstane. A čemu by rádi zabránili je neustálá propagace konkurence. Ano, vskutku to tak je. Je to opravdu jednoduchá logika. Je to korporační cenzura.

Co to zastaví? Prakticky všechno, co vás napadne. Podíváte se na nějaké video. Líbilo se vám? Už je fuč. Prozkoumávají jeho obsah. A řeknete si, že pouze kontrolují dodržování práv, takže to není problém. Je to trochu problém, když zablokují celou zatracenou stránku, na které je video nahrané. Zamyslete se nad tím. Nejde jen o odstraňování závadného obsahu. Toto je masivní nukleární útok na vše, co vás baví.

Nad tímto byste se rozhodně měli zamyslet. Možná si říkáte, že je to jako argument kluzkého svahu. Ne, není. Má to krásný příklad. Vraťme se k té písničce o Megauploadu, kterou stáhli. Není to kluzký svah, děje se to právě teď! Děje se to již nějakou dobu. To je jasný a nepopiratelný důkaz. Existuje to, děje se to a společnosti to chtějí.

SOPA i PIPA jsou špatné pro všechny, na to nezapomínejte. Spousta lidí argumentuje, že SOPA je záměrně extrémní, aby pak mohli nenápadně protlačit PIPu, která je o něco méně extrémní, ale následky jsou stejně katastrofální. SOPA je šílená, tak prosadíme tohle méně radikální řešení. Dobře, není to tak radikální, prosadíme to. Ne, není. PIPA je špatná úplně stejně. Jde o velmi rozsáhlý a komplexní zákon a shrnul jsem zde velice stručně pouze některé jeho aspekty, aby tomu lidé rozuměli.

Vždyť tomu nerozumí ani poslanci. Až takhle komplikované to je. Ale faktem je, že by to mohlo znamenat stažení prakticky jakékoliv stránky na internetu, která by mohla potenciálně obsahovat chráněný obsah. To znamená konec Youtube a všech stránek pro nahrávání videí.

A co je důležité. Ničí možnost budoucích inovací. Protože, buďme upřímní, když už mluvíme o tomto extrémním příkladu odstranění Youtube, to by způsobilo obrovský poprask, takže to asi neudělají. Co ale budou moci udělat je odstranit jeho důležité části. Cenzura a blokování obsahu budou daleko častější, protože k tomu budou mít rozsáhlé pravomoci.

Ale opravdu byste se měli bát tohohle. Co příští Youtube? Co další technologické inovace? Co ty inovace, které nedostanou investici, aby mohly vzniknout, protože tyto pravidla a zákony jsou tak striktní, že investoři budou příliš vystrašení? Vskutku. Je k tomu pěkná citace z Techdirtu. Je to citace z článku na booz&co.

Je to o investicích a finančních příležitostech, takzvaných společnících a rizikovém kapitálu. Říkají, že přestanou dotovat určité internetové modely, pokud se zavedou tyto pravidla. Proč? Protože je to příliš riskantní. Říkají, že by potřebovali 13 až 20násobný zisk na investici, aby se jim tento risk vyplatil. Takže máte spoustu potenciálních technologií, které by mohly změnit svět, ale nikdy nedostanou šanci, pokud se tyto zákony prosadí.

Říká se tomu sekundární odpovědnost. Jde o to, že jste zodpovědní za akce někoho jiného na vašem serveru. Chtějí zrušit zákon bezpečného přístavu, aby potrestali jakoukoliv společnost, která jen má prostředky... A o to jde.

V takovém systému, kde by mohlo dojít k porušení autorských práv, může na sobě mít autorská práva všechno. To by vás mělo vyděsit. Pokud si chcete o SOPA přečíst více, pod videem je seznam odkazů. Jak jsem říkal, pokryl jsem pouze některé části tohoto zákona. Je velmi komplexní a rozhodně si o něm přečtěte. Je spousta lidí, kteří to vysvětlí lépe než já. Ale účelem tohoto videa je, abyste věděli, že se to děje.

A je to nebezpečné. Takže jak můžete pomoci? Další debata o SOPA se bude odehrávat 21. prosince. Nenechte se oklamat oslavujícími články, podle kterých to bude až příští rok. Ne, bude se to konat 21. To byl od kongresu tak trochu úskok. Co můžete udělat?

Pokud jste z Ameriky, můžete napsat svému zástupci a měli byste to udělat. Máte k tomu spoustu možností. Zjistěte, kdo to je a kontaktujte ho. E-mailem, dopisem, faxem, telefonem. Najděte si 5 minut svého času a vyjádřete své obavy. Protože pokud to zástupci uslyší od velkého množství svých voličů, pak něco opravdu udělají, vážně. Faktem je, že většina z nich slyší pouze jednu stranu, a to stranu prosazujících.

Neslyší protesty veřejnosti. Musíte to udělat. Pokud nemáte čas, můžete jen podepsat petici. Na toto téma existuje hned několik petic. Odkazy na ně dám pod toto video. Je to jednoduchá cesta jak říct, že patříte na naši stranu. Podporuji toto a jsem proti tomuto zákonu.

Pokud nežijete v USA, můžete přispět tak, že budete šířit informace o tomto zákonu a také podepisovat různé petice. A psát své obavy na stránky, které to umožňují. I když nejste obyvatelé USA. Něco jako: "Hej, lidi. Tohle štve celej svět. Je to dost závažná věc. Měli byste toho nechat." Už jsem vás okradl o spoustu času, ale chtěl bych, aby to bylo naprosto jasné.

Mluvíme tady o zničení nových médií. A ty se vám očividně líbí, protože sledujete má videa a videa mých kolegů z Youtube. Jsme malou součástí vašeho života a doufejme, že i zábavnou. A to je část vašeho života, která by mohla zmizet, pokud se tento zákon prosadí. Nepředpokládejte, že tenhle zákon jen tak zmizí.

Je reálný, špatný a nezmizí, pokud ho navždy nezakopeme do země. Děkuji za pozornost a uvidíme se příště.

Komentáře (192)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jo lidi jsou na ho*no. A proč ? protože neumí přemýšlet. Stejně tak i za tento problém si lidi (ti mladší lidi) mohou sami. Neshazujte to na ty chudáky důchodce co vytváří tyto zákony a kteří díky současné úrovni zdravotnictví jsou schopni dožít se delšího věku než jim evoluce dovoluje. Pokud nejste tak naho*no jako jiní lidé tak se konečně vykašlete na posedlost hledání prostředků k dlouhověkosti, lékům na nemoci co se snaží zachránit svět dokud nejsou vyléčeny a mnoho jiného co by nás zbavilo zbytečných lidí (50+) Podle statistik Jsou lidé ve všech oborech nejvíce činní od 18 do 40. Pak už jen svůj obor zamořují svými paradigmaty a nejsou schopni něčím novým přispět. A s časem dál bude přibývat věcí které přestanou chápat protože mozek se hold tak rychle nevyvíjí...

03

Odpovědět

CISPA je ještě horší :(

180

Odpovědět

Ááá, nevím jestli je to jenom u mě, ale u dvouřádkových titulek vidím jenom první řádek :-(

180

Odpovědět


Odpovědět

Presne dajake videjko prelozit podobne ako toto by sa hodilo ale o ACTA.

190

Odpovědět

Takže zdá sa že od SOPA-y bude na čas pokoj, a máme tu niečo nové! A zdá sa že ešte horšie, pretože sa to DOSLOVA dotýka nás, jelikož o tom hlasuje a navrhuje to EÚ a množstvo ďalších štátov mimo Európy (USA, Japonsko) túto dohodu takisto podpísali. Prívítajte Anti Counterfeiting Trade Agreement, alias ACTA -> http://www.youtube.com/watch?v=-POCDQYBSFw. Možno by sa o tom hodilo tiež niečo preložiť... Inak video je hlavne o tom ACTA-u riadne znegativizovať, takže odporúčam si viac počítať o všetkých aspektoch tohoto zákona...

180

Odpovědět

keď chcete vedieť čo najviac o SOPA tak si kliknite na Wikipedia a zmente jazyk na česky. Adresa : http://cs.wikipedia.org/wiki/Stop_Online_Piracy_Act

180

Odpovědět

sídlo by klidně přepsat mohli, to by nebyl problém... problém je v tom, že zákony prosazuje kongres svrchovaně na území celých USA, takže ty firmy si tím nijak nepomůžou, jelikož jejich zájmy v USA leží. USA by i nadále mohla potlačovat google atd. v rámci USA. Tak jako to třeba teď dělá Čína, kde je zcenzurována velká část internetu. Čína blokuje stránky s "nevhodným" obsahem a je jí jedno, kde sídlí organizace vlastnící tyto stránky a nikdo na ní nemůže. Stát je výsostným suverénem na svém území.

180

Odpovědět

To Domihork - Problém je v tom, že Američani mají natolik velký ego, že nikdy nepřesunou sídlo společnosti do jinýho státu aby podporovali jeho ekonomiku, to raději zkrachujou úplně... Toť můj názor

184

Odpovědět

Ale vážně, jsem blbej já, nebo to nikoho nenapadlo, nebo to je prostě moc nákladný? Proč, když SOPA a PIPA jsou americký zákony, se velké internetové společnosti se sídlem v USA nepřestěhují někam jinam? Můžete říct, že tam mají velká sídla (třeba zrovna Google) a tak, ale vždyť by se nemusely přestěhovat doslova. Stačilo by jim prostě jen přepsat své sídlo na nějakej barák někde v Evropě, Africe, či jiný části světa a milí kongresmani USA by na ně nemohli. V čem je problém? Co mi uniká?

182

Odpovědět

SOPA = Society Of Political Assholes

181

Odpovědět

ak ste uz prelozili toto video (co ocenujem) bolo by vhodne prelozita aj nejake vidoe ktore objasnuje ACTA... napodobenina americkej SOPA ale v Europe... tu je link na youtube http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=citzRjwk-sQ

180

Odpovědět

uvedomme si ale, ze toto my uz tu davno mame
- platime poplatky za kazdu cd, dvd mechaniku (akoze autorom)
a plati ich aj ten kto nikdy v zivote nic neskopiroval :-(
- ak sa stane havaria s autom - zodpovedny je majitel a nie vodic
takze ak sme doteraz sladko spali je nacase sa zobudit
inac budeme len ovce co platia a nepytaju sa za co
--- je to fakt vazne !!! lobo toto uz nebude len na nasom malom piesocku
ale celosvetove !!!

180

Odpovědět

Byl bych rád, kdyby sem někdo dal odkaz na nějakou českou petici proti těmto zákonům.

190

Odpovědět

http://www.youtube.com/watch?v=Pa7Y55xd-EM SOPA & PIPA - The truth!!!

180

Další