PrologSvět TES

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 028
Počet zobrazení:13 176

Sérii The Elder Scrolls jistě není potřeba představovat, minimálně jeho poslední díl Skyrim zná snad každý. Videa z kanálu ShoddyCast pak jednoduše a přehledně osvětlují veškeré dění na Tamrielu. První díl se zaměřuje přímo na vznik tohoto světa, jednotlivé kontinenty a provincie. V dalších dílech se můžete dočkat podrobných informací například o Daedrách, Temném bratrstvu nebo jednotlivých rasách. Měli byste zájem o další videa ze sérii?

 

Přepis titulků

Tamriel, v jazyce Altmerů Krása úsvitu, v dračím jazyce Taazokaan, je kontinent, na kterém se odehrávají všechny hry The Elder Scrolls. Je domovem mnoha rozličných ras a ještě více konfliktů. Na Tamrielu se odehrálo mnoho dobrodružství. Život v Tamrielu jste si už sami zkusili, ale co takhle si říct víc o jeho příběhu? Abyste se dostali k srdci příběhu, tak se musíte vrátit na počátek.

Zdravím. Ještě než s touto sérií začneme, je tu pár věcí, které byste měli vědět. A je to něco, co musí být řečeno. Není přehnané říct, že svět The Elder Scrolls je jedním z nejpropracovanějších herních světů. Jen počet knih, které po světě můžete najít, je naprosto ohromující. V samotném Skyrimu je to přes 800 knih.

Tuto sérii jsem se rozhodl udělat, abych se připravil na The Elder Scrolls Online, protože si myslím, že videa, která mají na stránkách, prostě nestačí. Tato série je pro všechny milovníky tohoto světa, ale také pro občasné hráče. Budu používat přehledné prezentace a vyprávění. Dějiny utvářejí ti, co je píší. Většina toho, co zde uslyšíte, napsali nebo vypověděli sami obyvatelé Tamrielu.

Zdroj tedy není nestranný. Někde je dokonce vidět, že se autor často při psaní nechal ovlivnit vlastním přesvědčením. Jediná historie, o které víme, že je pravdivá, je ta, kterou jsme sami odehráli, a také ta, kterou jsme našli zapsanou ve Svitku předků. Tak začněme skládat dohromady tuhle skládačku. Užijte si to.

PROLOG ZÁKLADNÍ KAMENY Čím jiným začít než samotným počátkem časů. Toto je Tamriel. Je to kontinent na planetě známé jako Nirn. Z této perspektivy vidíme, že Nirn je společníkem dalších vesmírných těles, jako jsou měsíce a planety. Tato tělesa tvoří říši existence nazvanou Mundus.

Mundus byl vymyšlen Lorkhanem, Ztraceným bohem. Magnus, božská bytost spojená s magií, vystupovala jako architekt a Lorkhanovi pomohla vytvořit jednotlivé sféry. I přes to, jak Lorkhan a Magnus byli mocní, vytvoření celé říše existence byl ohromný úkol. Proto si vyžádali pomoc od Aeder, častěji známých jako Svatí.

Neví se, zda s tvořením Aedry souhlasily, nebo zda je Lorkhan oklamal. Ale nakonec Aedry odevzdaly část sebe k vytvoření Mundusu. A tak vytvořily Nirn a Tamriel, jak ho známe. Avšak ne všechny božské bytosti s tvořením souhlasily. Daedry, tak byly pojmenované božské bytosti, které se tvoření neúčastnily. Na rozdíl od Aeder si Daedry udržely svou plnou moc, protože si zvolily tvoření Mundusu jen přihlížet.

Obyvatelé Tamrielu uctívají Daedry i Aedry. Avšak v Císařství je přijatelné spíše to druhé. O tom později. Jedinou věcí, která nás bude zajímat, je ta největší a nejdůležitější planeta Mundusu. Nirn. Na Nirnu je 5 známých kontinentů. Kontinent Akavir, známý jako země draků, leží na východ od Tamrielu.

Historie ukazuje, že Tamriel a Akavir byly k sobě velmi nepřátelští. Akavir v minulosti Tamriel několikrát napadl, a víme minimálně o jednom případu, kdy Tamriel napadl Akavir. My, jako obyvatelé Tamrielu, o Akaviru moc nevíme. A těch málo informací, které máme, jsou nekompletní nebo nepřesné. Kontinent Atmora se nachází na sever od Tamrielu.

A legendy tvrdí, že odtud přišli první lidé. Byl to Ysgramor, starodávný atmorský král, který uprchl před občanskou válkou, a rozhodl se začít se svými lidmi nový život na Tamrielu. Západní kontinent Yokuda, který se pradávno potopil do moře, byl domovem Redguardů. I když Yokuda už neexistuje, stále je zanesena na mapách Západního Tamrielu. Co způsobilo zánik Yokudy zůstává záhadou. Ale zdá se, že Redguardi mají pocit, že zničení Yokudy bylo i jejich vinou.

Po potopení jejich domova během prvního věku Yokuďané odpluli na východ, kde se zabydleli na Tamrielu. Rodiště elfů. Aldmeris je jednou z největších záhad Nirnu. O tomto jižní kontinentu je známo tak málo, že někteří zpochybňují i jeho samotnou existenci.

Jeden z kněží Bekyně tvrdí, že Aldmeris není fyzické místo, ale soubor obrazů, které existují jen v mysli elfů. S kněžími Bekyně je těžké se hádat, když se jejich prohlášení zakládá na téměř neomylném zdroji. Na samotném Svitku předků. Nyní jsme dorazili do Tamrielu. Země mečů a kouzel, fanatismu a barbarství, sociálních a politických intrik.

Místa, kde se nic neobejde bez konspirací, nebo bez prolívání krve. Celý rozsáhlý kontinent je rozdělený na oblasti. Je rozdělen rasami, kulturou a často také chamtivostí. Nejvýraznější je rozdělení na 9 provincií, které pomáhají vyznačit různorodost obyvatel Tamrielu. Na severu leží Skyrim. Studený a drsný. V současnosti je obýván především Nordy, kteří nahradili elfy, žijící zde od počátku věků.

Skyrim je provincie, ve které Ysgramor, starodávný atmorský král, přistál po překročení Moře duchů. Legendární lidský hrdina Ysgramor se později vydal podrobit si elfy, což bylo známo jako Návrat. Tak poslal celému Tamrielu zprávu, že lidská rasa tu hodlá zůstat. Na severovýchodě leží Morrowind, kterému vévodí ostrov Vvardenfell a tomu vévodí Rudá hora, obří vulkán.

V historii Morrowindu Rudá hora vybuchla dvakrát a pokaždé to mělo na provincii obrovský dopad. Přežití některých druhů na Vvardenfellu dokonce závisí na popelu. Moderní Morrowind se stal domovem Temných elfů, kteří byli vyhnáni z Cyrodiilu po spáchání té nejhorší urážky. Uctívání Daeder.

Na jihovýchodě leží bažinatá země zvaná Black Marsh. Je domovem ještěří rasy zvané Argoniané, a také rasy myslících stromů, známých jako Histi. Záhadní Argoniané jsou v Black Marsh domorodci. Velmi dobře se organizují v kmenových společenstvích. Jižní Tamriel je rozdělený na velké pouště a pralesy. Elsweyr je domovem kočičích humanoidů zvaných Khajiiti. Podle zdrojů zde Khajiité byli ještě před elfy, což z nich dělá, společně z Argoniany, ty nejstarší obyvatele Tamrielu.

Na jihozápadě leží Valenwood, který se ještě před první érou stal domovem Lesních elfů. Když si uvědomili, že se Velký les nedá zkrotit, rozhodli se mu místo toho přizpůsobit. Kapesní průvodce Císařstvím popisuje Valenwood jako: "Moře nekonečné zeleně, bludiště z listí s téměř skrytými městy, které vyrůstají jako květiny.

Domov Bosmerů je zahradou Tamrielu." Summerset Isles jsou největší ostrovy na jihozápadě Tamrielu. Věří se, že jde o první provincii obsazenou elfy. Summerset Isles jsou nejvíc spojeny s Vysokými elfy. Byly srdcem a duší Aldmerského dominia. Když se lidé baví o západní provincii Hammerfell, tak myslí na poušť Alik'r, a její obyvatele, Redgaurdy.

S nalezením pouště Alik'r jako nového domova, Redguardi prchající z Yokudy postavili přístav a kupecká města po pobřeží Hammefellu. Kde si užívali život plný cestování a dobrodružství. Plavili se kolem Tamrielu pro zisk jako žoldáci. Říká se, že historie Tamrielu začala v severozápadní provincii High Rock. Stojí zde Adamantiová věž, připomínka dávno zapomenutého věku.

High Rock může být domovem nejstarší stavby Tamrielu, ale je také domovem Bretonců. A nyní také Orků. Bretonci provincii rozdělili na množství městských států a malých království. Orkové obývají Orsinium. A konečně jsme dorazili do srdce Tamrielu. V nadcházejícím věku se Cyrodiil stane domovem vnitrozemských Vysokých elfů. Tvrdí se, že to byli první lidské bytosti, které tuto provincii osídlili.

Byly to tito elfové, kdo postavil nádherné srdce Tamrielu. Zlato-bílou věž. Vysokou a impozantní. Zlato-bílá věž se stane v nadcházejících staletích sídlem moci. Vnitrozemští Vysocí elfové, také známí jako Ayleidi, si sami přivodili zkázu zotročením lidí, kteří do oblasti později přišli. Výsledkem bylo povstání otroků a vznik Imperiální rasy.

Cyrodiil přežívá i bez Ayleidů. A místo nich se o udržení srdce Tamrielu snaží Imperiálové. V první éře odrazí invazi Akavirů. Ve druhé éře magický výbuch energie otřese samotnými základy Tamrielu. To zapříčiní krvavé války frakcí. A později korunovaný Tiber Septim stvoří nové Císařství.

Vzpoury, konspirace, Daedry. Vše na co si vzpomenete. Krev si nachází cestu do srdce Tamrielu. Bez ohledu na svou chaotickou podstatu je pro nás Nirn zemí krásy, záhad a dobrodružství. Jeviště je připraveno, dílky jsou na místě. Ale kdo tahá za nitky? Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (62)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Taky netrpělivě čekáte na Skyrim Together? Tohle bylo super video, které jsem mohl alespoň ukázat přítelkyni a přiblížit ji tenhle skvělej svět, který ji spolu se mnou čeká již velice brzy !

00

Odpovědět

Moc hezké, těším se na další díly!
Mám pouze jedinou výtku k překladu. Před mnoha lety, kdy jsem s pc hraním začínal bylo všude zvykem překládat "High Elves" nikoli jako vysocí, ale "vznešení" Elfové, což je myslím trefnější (a mimochodem opravdu jeden z možných překladů slova high). Postupem času, nevím kdo první začal používat ten -sice nejrozšířenější- význam toho slova, ale dle mého nevhodný překlad "vysocí Elfové". Myslím, že s jejich výškou to opravdu nemá nic společného.

300

Odpovědět

Tak to je paráda! Nádherné shrnutí! *thumb up*

180

Odpovědět

AAAA moje olíbená kratochvíle hatevot Behtesdu.Dneska ale ne, jen jedna věc co se u Bethesdy nedá hatovat a ,to je lore.

71

Odpovědět

Miluju serii Elders Scrolls od prvniho dilu: Arena. Vyborna prace na videu a hlavne prekladu. Chcu dalsi. CHCU DALSI !!!! HNED :D

230

Odpovědět

Na překladu druhého dílu pracuju (jsem asi v půlce), ale bohužel hned to nebude. :-) Je o poznání delší a poměrně dost věcí musím dohledávat, hlavně co se různých pojmenování týká. Ale pracuju na tom tvrdě a brzo se dočkáte. :-)

591

Odpovědět

+MithrilTak to jsme dva... Taky překládám, už asi půl roku. Mohly by jsme to nějak zkombinovat a ušetřit si spoustu času. teď mám za sebou asi třetinu questů, rozhovory, názvy předmětů, veškerý kouzla apod.

52

Odpovědět

+Mithriljá jsem v.l :D nepřečetl jsem si to pořádně a měl jsem za to že překládáš druhej díl hry a ne videa :D pardon

31

Odpovědět

Vyborna prace jen tak dal ! Vetsinu dilu uz mam projeto v ajine ale tohle snad nikdy neomrz i :)

150

Odpovědět

Naprosto dokonalé video, překlad je parádní a už se moc těším na další přeložený díl :-)

141

Odpovědět

Skvělé, další díly prosím :-)

260

Odpovědět

A jenom poznámka k překladu... věž je postavena z bílého zlata... není zlato-bílá

173

Odpovědět

Jent a jejich cenová politika.. zaplatit $60 a pak měsíčně dalších $15... Asi neviděli, jak to dopadlo se Star Wars... i s obrovskou základnou fanoušků stejně museli přejít na F2P... Guild Wars 2 jede na principu jednorázového zaplacení a nazdar... obsah přidávají... a lidí jim neubývá... Klidně si zaplatím 2000 za to, že už do konce života nebudu muset platit... ale takhle to je debilní... a osobně si myslím, že to odradí dost lidí, kteří by, kdyby to bylo jednorázově, za tu hru zaplatili a klidně by si pak ve hře ještě nějaké ty kosmetické kraviny koupili a ve výsledku by měli ještě více peněz, než z tohoto obchodního modelu... Počkám si na neoficiální server, jako to bylo u wowka a jiných MMO...

114

Odpovědět

Je zajímavé, že hry jako třeba War Thunder dokáží v pohodě žít a vyvíjet další a další obsah je za peníze, které hráči utratí za nákup nějakých bonusových věcí. Nemůžu se proto zbavit dojmu, že všechny placené MMO jsou vytvářeny jen k účelu generování co největších zisků. Protože free-to-play titulů je tu celkem dost a nestrádají - naopak. Takový World of Tanks je zcela zdarma a přesto si vydělal na reklamy v televizi i na vývoj dalších dvou her, Word of Warplanes a Warships. Už jen z principu tyto autory vždycky podpořím nějakou stovkou, i když bonusový obsah nepotřebuji.

92

Odpovědět

+InkJenže to je docela těžké udělat F2P tak aby to bylo vyvážené, protože ve chvíli kdy bude stačit platit aby člověk byl lepší než neplatiči to jde do háje, páč se na to ti co nikdy platit nic nebudou vykašlou a není se čemu divit. Jenže tím odejdou i ti co platí, protože nebudou mít tu zábavu.'

Vyvážit je to dost těžké, a Star Wars rozhodně nezkončily protože se za ně muselo platit.. skončily protože tam nebyl žadny pořádny obsah. Nějak jim nedošlo že lidi jsou blazni profičí jim hrou za měsíc, to prostě nečekali a nebyli připravení na end-game.

Jestli bude TESO placené měsíčně nebo ne na úspěchu nezávisí, pokud dodají kvalitní obsah a ta hra bude dobrá zaplatí si ji dost lidí.

A osobně, raději platit měsíčně blbých $15, než aby tam lítali lidi s nějakyma chujovinama z "premium" shopu. Často to kazí atmosféru

100

Odpovědět

víš co je na placení dobrý? že tam nebudou hrát takový ubrečený děcka jako ty co nemaj peníze

79

Odpovědět

+bulljokerPodle sebe soudím tebe?

Třeba Heroes of Newerth jsem hrál od uzavřený bety, hru si i koupil a hrál ji, dokud nebyla F2P, protože tam pak přišli blbečci jako ty.

A kéž bych byl ubrečený děcko, protože by mi pak rodiče platili vše jako tobě.
V tomhle případě nejde o peníze, ale o princip. Nevadí mi zaplatit si hru a v případě něčeho zajímavého si dobrovolně dokoupit obsah. Ale mít hru za 1200 a ještě měsíčně platit 300, to bych u toho musel sedět jó často a ne dvě hodiny denně...

75

Odpovědět

+bulljokerAno, člověk, kterej žije sám a vydělává asi patnáctku měsíčně je opravdu malý ubrečený děcko, když nemůže dátkaždej měsíc pětikilo za hru, kterou si jako víkendový hráč užije tři hodiny týdně..

100

Odpovědět

+bulljokerInk: o tom mluvím...

50

Odpovědět

To vážne tam budú mesačne poplatky ? tak to je pre mňa mŕtva hra :/ ako ja chápem že to možno niekomu kto nemá iný zmysel života ako jeho MMORPG môže vyhovovať. Ale pre niekoho kto hraje príležitostne keď ma zrovna čas je takáto hra na nič. nevadilo by mi zaplatiť 40€ a potom to hrať keď ma to prestane baviť nechať to tak a potom sa k tomu zase vrátiť. Ale soliť mesiac čo mesiac 15€ bezohľadu či to hrajem alebo nie tak to teda nie.

82

Odpovědět

+MarekSVK81To není o smyslu života. Je to o rozežranosti a jestli je člověk ochotný si za zábavu platit. Lidí co by chtěli vše zadarmo je všude dost...

43

Odpovědět

Určitě jsem pro další video o Elder Scrolls!!!!!!! Je to super...sama hraju The Elder Scrolls V:Skyrim takže je to určitě super a zajímavý :) :D

190

Odpovědět

Vezmeš si mě?

222

Odpovědět

Můj Bože... Dokonalý... víc...
No možná to nevydržim a zkouknu to v angličtině XD
10/10

322

Odpovědět

Z TES her jsem hrál pouze Skyrim a to pouze jednou. Nicméně hrál jsem ho něco kolem 80 hodin, měl jsem něco málo přes 70lvl, deadrické, dračí zbroje a zbraně a svět prošlý křížem krážem. Bavil jsem se do sytosti.
Nemohu si ale odpustit jednu věc. Vlastně věc pro mě velmi podstatnou a kvůli které jsem skončil. Svět Skyrimu byl úžasný. Nejen, že byl rozsáhlý, ale i velmi malé drobnůstky v tak obřím světě měli své místo. Byl to pro mě do té doby snad nejuvěřitelnější svět. Někde v půlce dějové linky jsem se přestal zabývat příběhem a dělal jsem si craft, cechy, vedlejší úkoly, objevovat svět, zabíjet draky. V ten moment to pro mě byla jedna z nejlepších a nejzábavnějších her. Poté, co jsem objevil všechna zákoutí světa, udělal dějové linky k cechům atd, atd, atd, atd,.. jsem se vrátil k příběhu. A musím říci, že v poměru celkový svět/příběh jsem snad neviděl nic tak ubohýho. Za čtyři hodiny byla hlavní dějová linka hotová, což by mi ani tak nevadilo jako fakt, že po zabití "draka všech draků" ke mě občas přišli stráže města, které jsem zachránil a upozornili mě, abych nedělal maléry. HAHA. A final boss? K smíchu! To, že mám nejlepší brnění a zbraně snad neznamená, že do tak obřího draka vystřelím tři šípy a je konec.
Hru jsem si užíval a chtěl jsem v ní pokračovat dále, protože je vždy co dělat v tom světě, ale když zkrátka "vynaložíte úsilí k záchraně celého Skyrimu, zachráníte ty obyvatele, celá města" a to vše je nakonec bez odměny a ostatní se k vám chovají tak jakoby se nic nestalo a nebezpečí stále trvalo, je to oprus a donutilo mě to skončit..
Hra je to zkrátka boží. Jen to 1% hry - příběhová linka, je hrozně odfláknutá.

275

Odpovědět

Zkus Morrowind :).

140

Odpovědět

možná by to chtělo zkoušet nehrát na nejlehčí obtížnost a skusit zabít Aldurina na menším levelu..třeba dělat linii hned

jinak ano linie byla krátká .. ale osobně mě víc bavila než v Oblivionu,tam to byla fakt nuda celkově a děláš tam pořád to stejný dokola,tak buď rád :D

jinak doporučuju skusit ten Morrowind ikdyž je to trochu pro hardcore hráče už,nebo Oblivion.. po pár hodinách přijde na chuť

63

Odpovědět

+bulljokerto Bulljoker: Hraji zásadně na nejtěžší obtížnosti, protože ikdyž je progress pomalý, ten pocit pak z úspěchů je k nezaplacení. Tak je to ve všem. A i přes to, Alduin za 3-5 šípů byl opravdu dole.
K příběhové linie; ano, byla krátká, ale to jako zápor nevidím. Zápor vidím právě v konci linie a v tom, co následovalo po ní -> Alduin neskutečně lehoulinkej a reakce od kohokoliv po jeho zabití žádná (když nepočítám NPC, co byly se mnou při jeho zabití).
Já jen prostě nechápu, proč když svět kolem se mění, jak jsem silnější a silnější, proč to samé neudělali s Alduinem, ale třeba nezdvojnásobili. Kromě toho, že jsem musel použít Drakobijný řev se mi totiž zdálo, že obtížnost jeho zabití byla i lehčí než u ostatních dracích. :)

61

Odpovědět

Bože, můj požadavek byl vyslyšen, jupíííí :D

80

Odpovědět

Parádní video. Díky za překlad.... očekávám díl o Daedrách ;)

160

Další