Světová mytologie: Indický panteonRychlokurz

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 14
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:19
Počet zobrazení:5 109

Dalším panteonem na řadě je ten indický. V tomto díle se to ale řádně zkomplikuje. Nejenže se jedná o bohy hinduismu, náboženství, ke kterému i dnes patří více než miliarda lidí, ale ta prastará tradice je také značně složitá. Bohové jsou verzemi jiných bohů, málokdo tady má jen dvě ruce a navrch se do toho míchají trpaslíci a démoni, tak snad vám dnešní epizoda nezamotá hlavu. Příště se můžete těšit na řecký a římský panteon.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Mike a toto je Crash Course Mytologie. Dnes se dáme do jednoho z nejsložitějších a nejzajímavějších panteonů z celé mytologie. Mají tam tančící trpaslíky, buvolí démony a pár mnohorukých lidí. Ano, v této rodině toho mají spoustu, možná dokonce víc než v té egyptské. Promiň, Thóthe. V této epizodě probereme panteon bohů v indické mytologii. Na rozdíl od egyptských a sumerských mýtů, mají tyto příběhy pro některé žijící lidi hluboce osobní, náboženský význam.

Pamatujete, jak se nám moc nechtělo mluvit o příběhu stvoření z Bible? Tohle je trochu podobné. Ale pokusíme se tu trapnost minimalizovat. Zeptejte se... Moment. My nemáme boha trapnosti. Rozebírat indický panteon je složité ze dvou důvodů. Zaprvé je to stále žijící náboženství, ke kterému patří asi miliarda lidí, a zadruhé jsou indické mytologické a náboženské tradice nejen bohaté, ale také prastaré. Tak jako v Egyptě, i tady se v různých obdobích uctívali různí bohové a bohyně.

Ale na rozdíl od Egypta Indie byla a je místem mnoha jazyků, takže máme spoustu příběhů a u každého hodně různých verzí. My se zaměříme hlavně na příběhy, které byly napsány sanskrtem, posvátným jazykem hinduismu. Sanskrt se v psané formě objevil kolem roku 150 n. l. v řadě nápisů do kamene, které vypadají mnohem složitěji než cokoliv, co jsem kdy vytesal do kamene já. Asi tam není napsané: Parvati was here nebo Višnu + Lakšmí = 00:01:54,661 Nezapomeňme, že sanskrt je složitý jazyk a jeho poezie je pro anglické posluchače možná neobvyklá, ale to zvládneme, veď nás, Bragi, severský bože poezie.

V nejstarších indických tradicích byli základní Djeus, nebeský otec, a Prthiví, matka země. Hele, táta nebe a máma země, rád vás zase vidím. Přivezl jsem si kosmické prádlo. Ale později převzali Surya, bůh slunce, Agni, bůh ohně, a Indra, bojovník a král bohů, to božské úřadování od rodičů, kteří se neustále hádali.

Táto nebe, mámo země, nehádejte se. Indra byl synem nebe a země a měl za úkol je oddělovat, ale sám se hádal s jiným bohem, Varunou, který byl asi vládcem bohů, ale Indra mu tu roli sebral. I bohové mají roztržky. Píšou potom taky hanlivé písničky? Nejznámější mýtus o Indrovi je o jeho boji s Vrtrou, obřím hadem nebo drakem, kterého Indra zabije a tím stvoří slunce, úsvit a nebe. Já vím, vypadalo to, že nebe už máme, ale mýty jsou složité.

Smrt Vrtry také dala řád chaosu, super. Tady máme zase příběh o stvoření, ale místo sexu je tam násilí. Několik příběhů popisuje Indru bojujícího proti nepřátelským bůžkům. Někdo to dělat musí, že jo. Možná si říkáte, že Indra je hrdina, ale on taky porušuje sliby, zabíjí příbuzné a má aféru s Ahalyí, manželkou mudrce Gautamy, kvůli čemuž přijde o varlata. Emoji třešniček a nůžek, smajlík křičící bolestí. Ale to je v pohodě, v jiném mýtu místo nich dostane beraní. Emoji. Takže konec dobrý.

Indrova zbraň je blesk, tak jako ta Diova. A v klasickém období se stal bohem deště. Tyto změny funkcí bohů během času jsou obecně typické pro indické mýty. Tak jako v Egyptě, je těžké tu určit kanonický soubor mýtů nebo postav, protože mají tolik forem a často i různá jména. Tady máme další verzi toho, jako to všechno začalo. V prastarých hindských védách je Prajapati bůh stvořitel, ale časem, hlavně v upanišadách, jiných důležitých textech v sanskrtu, se objevil méně antropomorfní koncept Brahmanu.

Brahman není tak úplně bůh, je to všezahrnující esence reality, nejvyšší vesmírný duch. To je super, že jo, Thóthe? To se na pískovcovém reliéfu blbě znázorňuje, ale moc se to neliší od Boha monoteistických náboženství. Brahman se někdy překládá jako duše světa a všechny jednotlivé duše jsou jeho částí. Ale moc se neradujte, v pozdější hindské mytologii je Brahman zosobněný třemi bohy. Brahma stvořitel, Višnu udržovatel a Šiva ničitel.

Všichni jsou různí, každý má své příběhy, ale přesto představují aspekty esoteričtější a univerzálnější představy Brahmanu. Tento triumvirát, trojlístek, božský hattrick... Hinduisté mu říkají trimúrti. A Višnu a Šiva jsou v indických mýtech nejvýraznější. Proč je tedy Brahma páté kolo u vozu? No, když je svět stvořen, je práce stvořitele hotová. Sice je představa cyklické existence centrální v hinduismu i buddhismu, tak by člověk čekal, že stvořitel bude mezi nejdůležitějšími božstvy.

Ale důležitost Brahmy oproti ostatním dvěma poklesla podle Johna Brockingtona i proto, že: "Prakticky je směsí boha stvořitele a neosobního Brahmanu z upanišad, podle kterých je cílem náboženských snah jednota s absolutnem, kdežto oblíbené verze náboženské tradice z těch eposů ukazují osobnější a oddanější přístup." Jinými slovy, Brahma se moc nepodílí na těch zajímavých věcech. Bitvy a výpravy a cizoložství. Tak se podíváme na Višnua udržovatele. V příbězích s ním se také často objevuje jeho choť Šrí neboli Lakšmí, bohyně blahobytu a štěstí, což je skvělé věno.

Višnu chrání svět před zlem a často se objevuje v různých podobách, tzv. avatárech. Avatáry jsou lidské nebo zvířecí podoby boha na zemi a jsou naprosto parádní. V klasickém období měl Višnu asi 10 avatár. Ryba matsja, k tomu se dostaneme u potop, želva kúrma, ta měla podobnou úlohu jako v tom indiánském mýtu, kanec varáha, který je kanec a podle toho se chová, kombinace člověka a lva Narasimha, který zabije démona Hiranjakašipu, trpaslík vámana, který přelstí démona Bai, Parašuráma, který sekerou zabije storukého Arjunu a asi má skvělý biceps, Ráma a Krišna, kteří se objevují v Mahábhárata, velkém sanskrtském eposu, Buddha, který je Buddha, však víte, ten z buddhismu, kalki, který je budoucí avatára, zjeví se na konci této éry a přinese novou.

Ale do téhle éry moc nepatří. Třeba není na Snapchatu. Šiva ničitel byl ve védách bohem bouří, hrozivým mstitelem a pastýřem duší, to bude složitější než s ovcemi.

Šiva má také spojení s jógou, askezí a erotickou láskou. To zní dost protichůdně. Možná jen flexibilně. Ten prvek erotiky je nejlépe vidět v jeho symbolické podobě, to je tzv. linga. To pochopíte, jakmile to uvidíte. To také vysvětluje, proč má Šiva mnoho bohyní za manželky nebo družky, včetně Sati a Párvati a taky Durgy a Kálí. Prostě, Šiva to rozjíždí. Mezi nejznámější zobrazení patří Šiva jako Nataraja, bůh tance. Ne, ten rozhodně ne.

Tenhle. Podle jednoho vědce mají jeho kroky osvícením zbavit jeho stoupence utrpení. Proto balancuje na zádech trpaslíka, který symbolizuje nevědomost. Jeho gesta a atributy, které drží, symbolizují aspekty jeho božskosti. Buben v jeho pravé zadní ruce symbolizuje stvoření, plamen v jeho levé zadní ruce znamená zničení, ochranitelské gesto jeho přední pravé ruky znamená ochranu a zvednutá noha představuje osvobození. Balancoval Michael Flatley někdy na zádech trpaslíka?

Případ uzavřen. Většinu epizody jsme mluvili o třech hlavních bozích trimúrti a jejich parádním tanci, ale indické panteony mají i bohyně. Ty mají většinou vlastnosti, které doplňují moc jejich manželů. Už jsem mluvil o Párvati a Umu a Sati, manželkách Šivy, a Lakšmí, která je vdaná za Višnua, ale jiné mýty popisují bohyni Déví, což přímo znamená bohyně, případně Mahádeví, velká bohyně. Občas je považována za další choť, ale někdy také za stvořitelku světa. V některých tradicích představuje Déví to samé jako Brahman.

Jako jiní bohové, o kterých jsme mluvili, Déví představuje spoustu různých věcí. Zatím jsme neviděli moc božských válečnic, tak to uzavřeme jedním takovým příběhem. Durgá, také známá jako Kálí, je nepřístupná ctitelům a neporazitelná v boji. Taky jezdí na lvovi, nikdo není dost cool, aby s ní mohl chodit. Thought Bubble: V jednom z nejslavnějších příběhů zabila buvolího démona Mahišu. Mahiša porazil nižší bohy, devy, kteří poprosili Višnua a Šivu o pomoc. Ti je vyslechli a rozzlobili se.

A naštvaný Višnu a Šiva jsou nebezpeční. V hněvu povolali Durgu, která se s Mahišou a jeho démony utkala. Démoni se na ni valili a ona je zabíjela po stovkách. Některé porazila kyjem, chytala do lasa, jiné propíchla mečem a další svým trojzubcem. Mahiša ve formě buvola zatím terorizoval její vojsko. Potom zaútočil na jejího lva a ona se rozzuřila. Chytila Mahišu do lasa, ten se poté změnil z buvola na lva. Ona mu usekla hlavu a on se objevil v podobě muže s mečem v ruce.

Když muže probodla, stal se velkým slonem, který chobotem uchvátil jejího lva. Ale ona chobot usekla, načež se Mahiša vrátil do buvolí podoby. Hory, které na ni vrhal, hravě odhodila, vrhla se na něj, přišpendlila ho nohou a probodla ho trojzubcem. Potom mu usekla hlavu svým mocným mečem. Děkuji, Thought Bubble, to byla naše hrdinka. Vypadá to, že funguje až druhé stětí. Tato epizoda se sotva dotkla složitosti indické mytologie. Nejen, že máme tolik zdrojů, ale pro mnoho lidí ty mýty žijí na rozdíl od činů egyptských bohů, které jsme probrali minulý týden.

Ty příběhy jsou složité, protože jeden bůh má více vlastností, je to bůh moudrosti nebo bouří a tak. Navíc mají ti bohové mnoho podob a často je jeden verzí druhého. Nebo dokonce verze jediného boha. Hinduismus je fascinující náboženství a bohatý zdroj mýtů. Ale taky je to pěkná síť. Emoji. Díky za zhlédnutí, uvidíme se příští týden. Překlad: jesterka www.videacesky.cz Díky za zhlédnutí a nezapomeňte být mytologičtí.
 

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to je bordel

40