Využití robotických psů v reálném světěTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
100 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:8
Počet zobrazení:447
Nejspíš jste už někdy zaznamenali propagační videa firmy Boston Dynamics s tančícími a poskakujícími roboty. To nevypadá zrovna užitečně, ale Tom se vydal podívat do rakouské vodní elektrárny, kde mají pro takové roboty velmi konkrétní využití.

Přepis titulků

Kdykoliv Boston Dynamics vydá nějaké propagační video, svět žasne. Roboti tancují, dělají parkour a je to velmi ohromující, ale je to v kontrolovaných podmínkách, není to nic praktického v reálném světě. Na co se tedy takoví roboti používají ve skutečnosti? Na tomto horském svahu v Rakousku je vystavěna vodní elektrárna. Chtěl jsem to povídání natočit dole u turbíny, jenže…

Je tady docela hluk. Při plném využití protéká 150 tun vody za vteřinu z nádrže dolů k turbíně uvnitř vyhloubené jeskyně a vytváří 315 megawattů elektřiny. A celé se to ovládá na dálku, z centra vzdáleného 30 minut cesty. Odtamtud ovládají i dvacet dalších elektráren. Běžně tady nikdo nepracuje, ale kvůli bezpečnosti musí někdo elektrárny pravidelně navštěvovat a kontrolovat, že vše funguje, jak má.

Asi už chápete, kam mířím. Využíváme roboty k pravidelným inspekcím. Tím testujeme, zda je toto využití uprostřed Alp realistické. Energy Robotics vyvíjí software, aby roboti byli chytří. Jsme SW firma, nevyrábíme hardware, jenom programujeme. Proto si hardware objednáváme jinde nebo používáme existující.

Spolupracujeme s řadou firem, hledáme robota vhodného pro daný úkol. Boston Dynamics a další vyrábí samotného robota a nabízí k němu dálkové ovládání, kterým ho zákazník ovládá. Ale nabízí i rozhraní pro počítačový kód. Robot má zabudovanou navigaci a vyhýbá se překážkám, takže tak jako můžete programovat automatizaci na běžném počítači, můžete napsat program také pro robotického psa. Můžete ho třeba naučit mapu pracoviště, navigovat ho k určitému bodu, přikázat, ať se na něco podívá, vyfotí to, změří teplotu, a když obrázek nevypadá, jak má, nebo tam něco překáží, ať to nahlásí.

Robota neovládáme na dálku, úkol plní autonomně. My ho naučíme nějakou konkrétní misi, kterou pak vykonává opakovaně. V budoucnu ale bude schopný úkolu „click and inspect“. To znamená, že vytvoříme digitální kopii toho prostředí a jen řekneme, co musí zkontrolovat, robot pak naplánuje trasu a zjistí nám to.

Robot informaci získá autonomně a zareaguje na základě výsledku. Buď nám pošle upozornění, pokud něco nebude odpovídat normě, nebo tu informaci jen uloží a zapíše ji do zprávy na konci mise. Robotické psy lze poslat do toxických prostředí, kam by lidé neměli chodit. Tohle není nebezpečné místo, i mě tam pustili.

Jen se tam hůře dostává, obzvlášť v zimě, kdy vánice občas cestu zcela uzavřou. Jenže ta elektrárna je navržena pro lidi, roboti s koly ani pásy tady nepochodí. Proto potřebujeme robota, který umí fungovat v lidském prostředí, tu infrastrukturu totiž stavěli lidé pro lidi. Ten robot tedy musí zvládat s tímto prostředím interagovat. Například si musí poradit tady a musí vyjít schody. Proto musí mít nohy. Na pobočce, kde je plochá podlaha, můžeme používat robota na kolech.

Vyvíjíme schopnost, kterou uplatníme v ropném sektoru, kde se hodně angažujeme. Říkáme tomu detektor zraněných. Když robot detekuje, že někdo leží na zemi kvůli nějakému problému, vyšle upozornění a alarmuje kolegy, kteří zraněnému pomohou. Úspěch tohoto pokusu se měří podle dvou kritérií. Zaprvé, je to spolehlivé? A zadruhé, pokud ano, je to levnější než vysílat sem lidi? Obzvlášť vzhledem k nedostatku odborníků.

Cílem je podpořit inspekce vedené lidmi. A v dlouhodobém horizontu také lidi zčásti nahradit, hlavně v případech, kdy musí lidé do nebezpečí. V Německu máme asi 8 000 poboček, kde musí probíhat pravidelné inspekce. Počet poboček roste kvůli přechodu k obnovitelným zdrojům, potřebujeme nasadit více robotů, protože máme nedostatek odborníků. V příštích deseti letech jich bude potřeba o 400 000 více. Robot může provádět inspekce až 12 hodin denně.

60 minut pracuje, 60 minut se nabíjí. To je hodně odvedené práce. V příštích letech budeme testovat asistovanou manipulaci, kdy robot doprovází člověka a pomáhá při vykonávání fyzických úkolů. V budoucnu možná zavedeme zcela autonomní manipulaci, ale to ještě pár let potrvá. Když to bude fungovat, ušetří elektrárny čas zaměstnanců, a tím pádem i peníze.

Stejně jako teď zvládneme řídit 20 elektráren z jednoho místa, bude tak možné provádět i inspekce. Skuteční inženýři by byli vysláni, jen pokud by bylo nutné něco opravit. A předpokládám, že nějakou dobu potrvá, než roboti převezmou i to. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je škoda, že frekvence přidávání videí na tento web velmi upadla. Už se nevyplatí sem chodit.

11

Odpovědět

Hlavně jsem nějak přehlédl důvod či nějaké oznámení proč tomu tak je. Naposled jsem četl na konci roku 2021, že překladatelů je málo.

00