Filozofie: Utilitarismus - část první

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:111
Počet zobrazení:7 624

Utilitarismus nebo také větší dobro, menší zlo, chcete-li. Pojďme se trochu podrobněji podívat na úvod do tohoto filozofického směru.

Přepis titulků

Dobrý den, jmenuji se Julia Markovits a jsem docentkou filozofie na MIT. Dnes budu mluvit o utilitarismu. Strávím svůj čas přemýšlením o morálce, o tom, co dělá činy morálně správnými nebo morálně špatnými. A chci dnes mluvit o velice jednoduché, celkem populární odpovědi na tuto otázku, morální teorii s názvem utilitarismus. utilitarismus toho může hodně nabídnout, ale vyvolává také velmi zajímavé obavy, a právě o tom budu hovořit.

Takže utilitarismus nám říká, že naše činy jsou morálně přípustné jen a pouze tehdy, když z nich vzejde více štěstí než z jakéhokoliv jiného možného jednání. Jinými slovy, čím více štěstí a méně utrpení vzejde z našich činů, tím lepší to jednání je a správné jednání je to, které produkuje mnohem více štěstí než utrpení.

Podle utilitarismu je jakékoliv jiné jednání morálně špatné. Utilitaristický princip je absolutní a všezahrnující. Řekne vám u kteréhokoliv rozhodnutí, co přesně byste měli udělat a nepřipouští žádné výjimky. Utilitarismus tu je už dlouhou dobu, ale značnou oblibu získal ke konci 18.

století zásluhou britského filozofa Jeremyho Benthama. Bentham vydal v roce 1789 obsáhlou obhajobu utilitarismu nazvanou Úvod do principů morálky a zákonodárství. Byl rovněž velmi politicky a společensky aktivní. Byl raným obhájcem ekonomické liberalizace, svobody slova, oddělení církve od státu, práv žen práv zvířat, práva na rozvod, zrušení otroctví, upuštění od trestu smrti, zrušení tělesných trestů, vězeňské reformy a dokonce dekriminalizace homosexuality.

Nezapomeňte, že byl rok 1789. Bentham rozpoznal morální důležitost těchto práv, které dnes již většinou nejsou kontroverzní. V tomto předběhl svoji dobu a podle mého názoru to bylo díky jeho přijetí utilitarismu.

To podle mě velice nahrává ve prospěch utilitarismu jako morální teorii. A ve skutečnosti se aspektům utilitarismu dá těžko ubránit. Tezi utilitarismu můžeme rozdělit na dvě části: na teorii toho, co je hodnotné, a na teorii správného jednání ve vztahu k tomu, co je hodnotné.

Nejprve k první teorii. Ta říká, že jediná věc, která je ve své podstatě hodnotná, je štěstí a absence utrpení. Další věci jako peníze mohou také být hodnotné, protože nám pomáhají dosáhnout štěstí. Zadruhé teorie správného jednání. Správné jednání je takové, které maximalizuje, produkuje nejvíce z toho, co je hodnotné, nebo nejpředpokládanější výsledek.

Pokud tyto dvě teorie zkombinujete, teorii toho, co je hodnotné a teorii správného jednání, dostanete utilitarismus. Podívejme se na tento jednoduchý příklad. Řekněme, že jsem doktor a mám už pouze pět dávek velmi vzácného léku. Jsem v mimořádného situaci, kdy mám šest pacientů a všichni potřebují lék, aby přežili.

Ale jedna z nich, pojďme ji pojmenovat Needy, přežije pouze pokud dostane všech pět dávek léku. Zbylým pěti pacientům stačí po jedné dávce. Doplňme, že o žádném z pacientů nic nevíme. Utilitarismus nám řekne, abychom lék podali pěti pacientům a nechali Needy zemřít. Proč?

Protože záchrana pěti zachovává větší štěstí a zabraňuje většímu smutku, než kdybychom zachránili jen jeden život. A v tomto případě se to zdá jako správné jednání. Je důležité si všimnout, že tyto dvě části utilitarismu mohou být rozděleny. Můžeme přijmout utilitářský pohled na to, co je hodnotné, bez osvojení si pohledu na správné jednání. A můžeme přijmout utilitářský postoj, že správná akce je ta, která přináší nejvyšší užitečnost, bez přijetí postoje že nejvíce štěstí a absence utrpení je vše, co lze nazývat hodnotným.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

K jednotlivým dílům - stále dokola opakuje jedno a to samé. Palec dolu.

00

Odpovědět

Jo a když sjem u toho, proč se všude "kriminalizace homosexuálního chování" překládá jako "kriminalizace homosexuality". Homosexualita trestná nebyla (ne za Benthama), bylo trestné ji praktikovat. Já chápu, že se to zdá jako malý rozdíl, ale nezákonné zkrátka bylo souložit se stejným pohlavím, i kdyby jste byl hetero. Homosexuál co měl manželku si mohl v klidu žít. Stejně jako je trestná krádež, nikoliv kleptomanie. :)

31

Odpovědět

Docela tvrdej nesouhlas. Ano, docela zběžně popsala základní prvky utilitarismu podle Benthama, ale ve spoustě bodech se docela odchyluje a zjednodušuje (i kdyby se držela pouze teorie Benthama, nehledě na to, že teorií utilitarismu je spousta a jsou propracovanější).
Už například to, kdy na začátku řekne, že "není výjimky"... Například řešení etické otázky při porovnávání agregativního a aditvního utiliarismu, kdy se rozhodujeme mezi největším součtem dobra a zároveň průměrným dobrem na jedince.
Dále například zapomněla zmínit, že Bentham nerozlišuje kvalitativní rozdíly mezi různými formami dobra. Což je docela zásadní neddostatek oproti dnešnímu chápání utilitarismu.
Na to, že je studovaná a má nám představit, co vlastně utilitarismus je, používá moc odbornejch keců okolo, a přitom základní věci vynechává.

Dále k překladateli: Už jen popis "větší dobro, menší zlo" je naprosto mimo video, právě jak jsem psal výše, podle Benthama neexistuje větší dobro, pouze větší suma dobra mezi co nejvíc lidí (tedy agregativní utilitarismus).

10

Odpovědět

Dvou lidem přinese maximální štěstí, když okradou a znásilní ženu. 2 + $ > 1
o/ moralistka jak cip
vždy mě zajímalo kdo vytváří tyhle morální zásady, který se pak promítají i do zákona.

11

Odpovědět

a kdyz me stesti prinese kdyz zachranim tu jednu co potrebuje vsech 5 davek pak co :D

00

Odpovědět

a kdyz me stesti prinese kdyz zachranim tu jednu co potrebuje vsech 5 davek pak co :D

00

Odpovědět

Jak říkají pachatelé dobra v každé generaci - o tom co je dobré, rozhodujeme my.
A kdo nejde s náma... atd.
Krasoduchové, z těch mám největší strach.

61

Odpovědět

Sandel to ve své přednášce na Harvardu vysvětluje mnohem lépe a na lepších případech. Já jsem rozhodně pro více takových témat, jen jinou verzi než je "Filozofie pro blbečky" s animovanýma tučňákama a ještě rozkousaná na tři videa. Navíc se ve druhém videu přesně vyhla tomu co by mě zajímalo - jak teorii aplikovat když může mít každý diametrálně odlišnou představu co je podle něj maximalizace užitku a štěstí. Alias klasické přísloví - cesta do pekel je často dlážděna dobrými úmysly.

170

Odpovědět

Teorie je aplikovatelná v případě že morálku jedince změníš na morálku společnosti - začleníš - vyvineš jeho empatii, poukážeš na širší, dlouhodobější dopad jeho konání a zlepšíš jeho celkové myšlení.

00

Odpovědět

Bože to je ale blbost !!! Zaměřit se pouze na ten problém a nic co mu předcházelo a co bude nejspíš následovat asi není důležitý... Pokud ta druhá část dává alespoň trochu smysl tak se to nemělo nikdy rozdělovat... No každopádně víc takových videí (a víc těch lepších(nebo celých kde se neřekne jen polovina věty a

15

Odpovědět

na temu "utilitarismus" tu bola super prednaska od Michael Sandel

http://videacesky.cz/video/moralni-stranka-vrazdy

130

Odpovědět

Vidíš, chtěl jsem ji přidat do popisku, nový překladatel o ní zřejmě nevěděl. Díky. :-)

10

Odpovědět

Zajímavý začátek ještě zajímavější série! Rozhodně jsem pro více dílů :-)
Každopádně by podle mne bylo přehlednější, kdyby se zde přeložili obě dvě části najednou, aby člověk poté, co zde přibude i druhá část, nemusel zpětně dohledávat a znouvuzkoukávat předchozí část. Tedy za předpokladu, že na sebe ty části silně navazují, což nemohu posoudit, protože, ano, přiznávám se, druhou část jsem neshlédl.

120

Odpovědět

První minuta druhé části je shrnutí tohoto prvního dílu. Tedy znovu na to vyloženě koukat nemusíte :)

11