Jak aerolinky určují ceny letenek?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:9 427

Pokud jste si někdy sami plánovali cestu letadlem, mohli jste si všimnout, že se ceny letenek mění velice rychle. Jeden den ji koupíte za pár stovek, o týden později musíte sáhnout hloubějí do kapsy. Jak tedy společnosti určují ceny svých letenek? A jak je možné, že jednosměrná letenka stojí mnohem více než ta zpáteční?

Přepis titulků

Toto video sponzoruje Blue Apron. Získejte tři jídla zdarma, když se přihlásíte mezi prvními 100 lidmi přes odkaz v popisku. Ceny letenek někdy vypadají jako naprostý zmatek. Čísla se téměř náhodně mění každým týdnem, dnem nebo hodinou. Ale skrývá se za tím opravdová věda. Někteří lidé obětují celý život tomu, aby určili, kolik po vás chtít za letenku. Abychom to pochopili, podívejme se na jeden let, na jedné trase s jednou aerolinkou.

Let American opouští letiště New York JFK každé ráno v 7:00 a letí do Los Angeles, kde přistane v 10:51 místního času. Na této trase panuje obří konkurence. Každý rok přepraví 3,5 milionu lidí a konkuruje si tu 5 velkých aerolinek. Nikde není cenová strategie důležitější než zde. Sledoval jsem tento let 3 měsíce a v ekonomické třídě se objevuje osm cenových hladin. Od 129 dolarů až po 472 dolarů.

Každá cena vás posadí na stejný let a na stejné sedadlo, ale každá z těchto cen má své místo. Nejnižší cena 129 dolarů je tou nejvíce konkurenceschopnou. Během tří měsíců se objevila jen třikrát. Vždy to bylo v úterý. Úterky bývají nejlevnějším dnem pro cestování letadlem. Cestující za prací tvoří každý týden většinu cestujících, ale ti nejčastěji létají v pondělí a vrací se ve čtvrtek nebo v pátek.

Pondělky, čtvrtky a pátky bývají těmi nejdražšími dny, zatímco úterky a středy jsou těmi nejlevnějšími. Cenový průměr letenek ukazuje toto. V úterý je průměr 182 dolarů a ve středu 173 dolarů. I když je poptávka nízká, American Airlines let uskuteční. Musí tedy nutně sedadla obsadit. Prodávají tyto letenky za naprosté minimum. Další cena 144 dolarů je velice zajímavým fenoménem.

Kdykoliv American chtějí za letenky 144 dolarů, tak nejsou samy. Vezměte si třeba 6. května. American, Delta, Virgin America, jetBlue a United prodávaly let kolem 7:00 z New Yorku do LA za 144 dolarů. Takzvaně srovnávají ceny. Protože je to trasa s největší konkurencí a protože cestující se rozhodují především podle ceny letenky, tak si všech pět aerolinek srovná ceny.

Tímto způsobem se cestující rozhodnou podle reputace aerolinek a ne podle ceny. Cena zůstane na 144 dolarech, protože je to v zájmu každé z aerolinek. Kdyby na normálním trhu třeba Delta snížila cenu na 119 dolarů, získala by více cestujících, protože by byla levnější. Ale v tomto případě by i ostatní aerolinky také hned snížily své ceny, čímž by všechny získaly stejně cestujících jako předtím, ale vydělaly by méně peněz. Ale existují případy, kdy dává podnikatelský smysl ceny srazit natolik, že lety už nebudou výdělečné.

Kolem roku 2000 aerolinky WestJet a nyní už neexistující CanJet začaly létat ze střední Kanady na Newfoundland. Tyto cesty byly dříve obsluhovány společností Air Canada, která byla drahá. Jednosměrný let z Montrealu v roce 1999 stál 600 dolarů. Když na této trase začaly létat nízkonákladové společnosti WestJet a CanJet, ceny dramaticky klesly a Air Canada se cítila v ohrožení. Proto své ceny snížila ještě více.

Původní letenka za 600 dolarů nyní stála 89 dolarů. Nemělo by smysl provozovat nízkonákladovou linku oproti Air Canada za stejnou cenu letenek. WestJet a CanJet byly téměř vytlačeny z těchto tras. Ale pak zasáhl kanadský antimonopolní úřad. Rozhodl, že Air Canada provádí zakázanou praktiku predátorských cen a prodává letenky za cenu nižší, než jsou náklady. Byli donuceni od toho upustit.

Aerolinky v USA kvůli novým nízkonákladovým konkurentům v poslední době dělají to samé. United Airlines na lince z Denveru do Chicaga často srovnávají cenu s Frontiers na 40 dolarech. Snaží se udržet svou pozici v Denveru a Chicagu, ačkoliv jejich náklady jsou mnohonásobně vyšší než u Frontiers, takže téměř jistě prodělávají. Ale vraťme se k trase mezi LA a New Yorkem.

159 dolarů je nejnižší pravidelná cena za tento let. Letenky za 129 dolarů a 144 dolarů byly takzvaně základní. Je to velmi omezující typ bez výběru sedadel, bez zavazadel a bez možnosti změn nebo vrácení peněz. Každý let měl několik letenkových tříd označených písmenem. Například základní letenky za 129 a 144 dolarů mají kód B. Ale letenka za 159 dolarů má kód N. Tyto různé třídy letenek jsou někdy známy jako cestovní kódy.

Aerolinky se rozhodnou, že prodají určitý počet letenek za 159 dolarů pod kódem N. Třeba 10. Když se 10 letenek prodá, začnou prodávat letenky s kódem G za 204 dolarů. Když se prodají ty, začnou je prodávat pod kódem V za 269 dolarů. Poté pod kódem L za 318 dolarů a tak dále. Někdy se letenky mohou prodávat pod dražším kódem, i když se levnější varianty neprodaly. Mnoho letenek, včetně těch, co jsem zmínil, má určitý požadavek na včasný nákup.

I když let není plný, cena s blížícím odletem poroste. Všechny letenky pod 204 dolarů musíte koupit minimálně 14 dní předem. Můžete je koupit nejpozději 14 dní před odletem. Ale letenku za 269 dolarů musíte zakoupit týden předem. Nejlevnější letenkou bez jakéhokoliv požadavku na včasný nákup, tedy letenka, kterou si můžete koupit v den odletu, je letenka s kódem K za 472 dolarů, což je nejdražší letenka v ekonomické třídě.

Ale teď pár varování. Ne každá letenka pro tento let bude stát přesně tuto částku. Aerolinky mají možnost ovlivňovat cenu letenek. Například si mohou účtovat příplatek za palivo, když se zvýší cena ropy. Z dlouhodobého hlediska mohou měnit ceny u jednotlivých kódů. Aerolinky zvyšují ceny například v hlavní letní sezóně.

American Airlines přesně to samé dělá na lince z New Yorku do LA, kde se jejich třída M v srpnu zdražila z 357 dolarů na 410 dolarů. Zatím jsme to sledovali na mikroúrovni. Jak se ceny mění na jednom letu. Musíme ale zohlednit i makroúroveň. Proč když 6. února odstartujete a poletíte 3 651 km na západ do LA, tak zaplatíte 129 dolarů, ale když poletíte 5 539 km na východ do Londýna, což je jen o necelé 2 000 km dál, tak zaplatíte 2 772 dolarů.

Druhý příklad je trochu ošidný. Je to cena jednosměrné letenky. Když let do LA změníte na zpáteční letenku s návratem o týden později, bude stát 257 dolarů, přesně dvojnásobek. Ale když si koupíte zpáteční letenku do Londýna s návratem o týden později, cena se sníží na 602 dolarů.

To je skoro pětkrát méně. Chápu, že je to matoucí. Jednosměrná letenka je dražší než zpáteční. Tím se dostáváme ke kódům letenek. U každého kódu letenek se nachází seznam omezení, která určují, kdy tuto cenu můžete získat. U cesty po USA ji ovlivňují pouze málo vytížené dny a včasné nákupy. Ale u letenek z New Yorku do Londýna se nachází více omezení a jednosměrné letenky prodražuje takzvaná minimální délka pobytu.

Toto omezení určuje, jak brzy se smíte vrátit, abyste získali určitou cenu. Myšlenkou je cenová diskriminace. Obchodníci by měli platit více, protože mohou platit více. Aerolinky nabízí nejnižší ceny příležitostným cestujícím, protože oni si letenky platí sami a jsou nejvíce citliví na cenu. Podnikatelé chtějí být na víkend doma, takže mnoho omezení minimální doby pobytu, například pod kódem Q, N a S, vyžadují, abyste na místě zůstali přes neděli.

Jiní se podobného efektu snaží docílit sedmi dny, celým týdnem, což znamená, že tam cestovatel musí zůstat přes víkend. Jak ceny rostou, požadavky klesají. Když se dostanete zhruba na 2 000 dolarů, můžete tam zůstat i jen 3 dny. Nejlevnější zpáteční letenka bez omezení doby pobytu, je 5 544 dolarů s letenkou s kódem Y.

To je dvojnásobek jednosměrné letenky. Tím se to vysvětluje. Jednosměrná letenka je tak drahá, protože aerolinky netuší, jak dlouho tam cestovatel zůstane, takže musí letenku zařadit pod nejméně omezující kód bez minimální doby pobytu. Tuto cenovou taktiku vídáté všude kolem. Je to geniální koncept, který umožňuje různým lidem kupovat stejný produkt za cenou, kterou si mohou dovolit, čímž ho dokáží prodat více lidem.

Cena letenek se s termínem odletu zvyšuje, protože turisté si letenky kupují dopředu a obchodníci je kupují těsně před odletem. Flexibilní letenky jsou dražší, protože je potřebují obchodníci. Existují i jiné cenové rozdíly, které nejsou natolik fér. Rozdíly mezi trasami. Je to vše o konkurenci. Různé trasy do stejného cíle nestojí odlišné ceny kvůli tomu, že by byl jejich provoz výrazně dražší, ale určuje to cena, kterou si účtuje konkurence.

Je to část důvodu, proč jsou lety na malá letiště tak drahá. Schází tu konkurence. Můžete letět 400 km z Detroitu do Pellstonu v Michiganu na CRJ 200 za 242 dolarů, nebo můžete letět 275 km z Detroitu do South Bend v Indianě za 76 dolarů. Rozdílem je jen to, že do South Bend létá United, Delta a Allegiant, zatímco do Pellstonu létá jen Delta.

To samé se děje při cestě přes Atlantik. Na 6hodinovém letu z New Yorku do LA panuje větší konkurence než na 6hodinovém letu z New Yorku do Dublinu. Takže do LA můžete mít zpáteční letenku za 250 dolarů, ale do Dublinu stojí 500 dolarů. Samozřejmě cestovatelé z New Yorku do LA mohou řídit, jet autobusem a vlakem nebo letět s přestupem, zatímco cestovatelé do Dublinu mohou jen letět.

Pravdou je, že ceny určuje ochota lidí platit. A lidé budou platit tolik, kolik budou letenky stát. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže když chci letět z NY do Londýna 1. března a zpátky hned 3. března, vyplatí se mi koupit letenku z NY do LON na 1. března se zpátečním letem 15. března, na který ovšem nenastoupím, neboť si nezávisle na tom koupím zpáteční letenku z LON do NY s odletem 3 března a návratem třeba 20. března.

22

Odpovědět

Lacnejšia je len ta spiatočná. Tj. 1.3 by ta stala letanka 2000(tam) + 300(späť 15.3) a zároveň z Londýnu by vyšla letenka na 2000(->NY) + 300 (späť do londýna) čo znamená 4600. Ak by si si kupil v podstate 2 jednosmerné letenky na 1. a 3. tak by ta to vyslo 2000 + 2000 = 4000. Zaujimavo vymyslené, ale lacnejšie by to nevyšlo :)

11

Odpovědět

Wendover Productions má skvelé videá aj keď podľa zamerania je jasné, že sa jedná o experta na dopravu (či už letectvo, alebo verejná doprava) aj keď možno podľa zvyšku videí by človek povedal, že skôr na geografiu všeobecne. Ja už som dávno hovoril, že keby v našich končinách vzniklo niečo ako Patreon, aj tu by možno začal vznikať konečne kvalitný obsah nie to, čo nám YouTuberi predstavujú teraz. Predsa len - vydá len jedno video za dva týždne, dostane zaň 1700 dolárov z Patreonu a dá doň nejakú malú reklamu, no urobí kvalitný výskum a prípravu a ten obsah potom skutočne tak vyzerá.

90

Odpovědět

02:08 má být březen, ne květen. :D

00

Odpovědět

no já koupil letenku do londýna přes Ryanair a za týden byla o 4 stovky levnější, to mi někdo vysvětlí?

00

Odpovědět

To uz tu bylo

18

Odpovědět

Hmmm, takze si misto jednosmerne proste koupit zpatecni ale akorat tam nenastoupim :D Zajimave, du se podivat jak to funguje ...

52

Odpovědět

Očividně jsi to nepochopil. Cena letenky tam se nezmění, ale zpáteční bude za mnohem méně, předpokládá se, že když už letíš na jiný kontinent, tak asi nepopluješ zpět lodí. U nás to funguje takhle například u vlaků.

53

Odpovědět

+lolKdyž je round trip pětkrát levnější, tak se musí změnit i cena letenky tam.

20

Odpovědět

Co když koupím zpáteční (na ten týden) na cestu tam a pak zpáteční na cestu zpět?
A ta poslední reklama - zabalené jídlo a více jak půl hodiny na přípravu? V tom vůbec nevidím smysl, proč to kupovat.

101

Odpovědět

Jaky to ma smysl když je levnější jen ta zpáteční letenka?

00