5 mýtů o svalech

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:5 764
Namožené svaly je potřeba hned rozhýbat a trénovat dál. Pravda, nebo lež? Odpovědi na 5 častých mýtů o svalech najdete v tomto videu, nechte se překvapit.

Přepis titulků

Titulky: _lenkaz_ www.videacesky.cz 5 mýtů o svalech a spol. Silná záda neznají bolest. Lež. Samotné silné zádové svaly bolestem zad nezabrání, ty trápí i svalovce. Protože kromě tlustých povrchových svalů jsou i malé hluboké svaly u páteře zásadní pro vzpřímené držení těla.

A jen trénované břišní svaly udrží záda rovná. Ten nejdůležitější trénink ale je se vůbec hýbat. Nedostatek pohybu je častou příčinou bolesti zad. Bolavým zádům pomůže je šetřit. Lež. Šetření se nebo dokonce klid na lůžku už dnes lékaři nedoporučují. Naopak.

Může to dokonce uškodit. Svaly tak ochabují, což může vyvolat nové bolesti. I když je to náročné, aspoň trocha pohybu by být měla. Na začátku s pauzami. Cílem ale je se co nejrychleji pohybovat normálně. V průvanu nám zatuhne krk. Pravda. Ve studeném průvanu mohou krční svaly zatuhnout. To prokázali finští vědci ve své studii na 14 pilotech bojových letadel.

Po vystavení studenému vzduchu se svalové napětí zvyšovalo a s každým stupněm se napětí zvyšovalo o více než 2 %. Takže v průvanu vždycky pěkně udržujte krk v teple. Při namožených svalech pomůže trénovat dál. Lež. Hlavně netrénovaní mají po sportu další den často namožené svaly. Okamžitě se pohybovat dál ale nepomůže.

Nejde o překyselení kyselinou mléčnou, jak se dlouho myslelo, příčinou by měly být trhlinky a malé záněty ve svalové a vazivové tkáni. A ty se dalším tréninkem rychleji nezahojí. Trhlinky vznikají hlavně brzděním, při chůzi z kopce se tak svaly namůžou nejsnáze. Zda na namožené svaly pomáhá teplo, jak si mnozí myslí, není dokázáno. Ale chlad může pomoci.

Kdo hned po sportu svaly ochladí, má podle studií další den méně namožené svaly. Studená voda o teplotě 5–15 stupňů pomohla. Protahování pomáhá se nezranit. Lež. Protahování před sportem bylo dlouho doporučováno. Zvyšuje sice ohebnost, ale že by pomáhalo předcházet zraněním, už neplatí.

Vědci už vědí, že špatné protahování může dokonce přispět ke zraněním a snížit výkon. Nejlépe zraněním předcházíme, když před tréninkem děláme takové pohyby, jaké jsou pro náš sport typické. Pro dnešek dost internetu? Ale ne. Tady na Quarks se u prokrastinace něco naučíte, takže vlastně neprokrastinujete.

S čistým svědomím nás tak můžete odebírat nebo se dál porozhlížet, užijte si to.

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na svalovku je fajn -mierny- pohyb/šport. Pretože na regeneráciu pomáha keď sú svaly prekrvené (viac kyslíka, viac živín) a tým pádom sa lepšie dávaju dokopy. Čiže keď mám svalovku z posilovne alebo z behu, tak na druhý deň je fajn ísť na prechádzku alebo si trošku zaplávať, poprípade ísť do posilovňe ale cviciť iba s ľahkými váhami alebo si dať jemné kardio. Najhoršie je nerobiť na druhý deň nič a sedieť na zadku.

53

Odpovědět

Ze skoly i praxe vim, ze vhodna je kompenzace mirnym zatizenim ostatnich svalovych skupin/partii...tzn z treninku te boli nohy, tak si pujdes zaplavat a nohy budes tahat za sebou nebo budes jen drzet pomucku...aj... i dokazano, boli te jedna ruka, cvicis druhou, prvni se rychleji regeneruje nez kdyby ses valel na gauci

11

Odpovědět

Dále: po tréninku a druhý den střídání teplé a studené vody na bolavém svalu, doplnění tekutin a správné výživy (rychle vstřebatelné proteiny, aminokyseliny). Z pohybu mírná aerobní zátěž - plavání, cyklistika, nebo i jen chůze. Jakékoli zahřátí svalu a rozproudění krve je lepší, než sedět na gauči jak psal Masoun.

11

Odpovědět

Konečně nevyvratitelný přínos multikulturalismu: hezká Němka. :D

205

Odpovědět

to není Němka :D je to nějaka Asiatka :D

10

Odpovědět

Tak většinou jsou to vědomosti z biologie kterého ročníku Základní školy (teď čekám na nějakého grammar nazi a "těžký stěr") nebo kterého ročníku Selského rozumu? Jako třeba... Jak musí být člověk blbý, aby si myslel, že na namožené svaly pomůže další námaha? :D To je jako by si člověk myslel, že na zlomenou ruku pomáhá, když si ji dá do dveří a párkrát s nima jebne.

Poslední bod mě přišel jako "Protažení rukou před cvičením plných dřepů kupodivu nepředchází zranění. Vědci zjistili, že je dobré protáhnout partie, které budou při následném cviku namáhány".

211

Odpovědět

Z OSOBNI zkusenosti musim rict, ze te dalsi namaze verim doted. Kdyz jsem nekde sedel a mel namozene nohy z behu a najednou se mel zvednout, tak prvnich par minut pohybu opravdu bylo utrpeni a citil jsem, ze se to postupne s dalsim krokem lepsi. Ted jde o to, jestli berete chuzi jako namahu :D

06

Odpovědět

+kocour Oggy:D Chůze jako námaha mě teprve čeká až tak za tři, čtyři, pět desítek let. :) Rád bych si ale myslel, že častou chůzí (když to jde, tak všude po svých) a občasným cvičením tomu předejdu.

Námahu definuji jinak, ale věřím, že někomu ta chůze stačí. Upřímně když vidím mladé zdravé lidi na elektrokolech, tak jen kroutím hlavou, aby se náhodou při troše pohybu nepřetrhli.

12