Harvey Specter – 5 kroků k ohromujícímu sebevědomíCharisma on Command
17
Právník Harvey Specter ze seriálu Kravaťáci má u všech svých klientů respekt mimo jiné díky svému sebevědomí, které často hraničí s drzostí. Takto dominantní pozici v interakci s okolím můžete pomocí několika snadných kroků získat i vy. Dnešní Charlieho video vám poradí, jak na to.
Přepis titulků
Harvey Specter není úplně příkladem dokonalého muže, bývá hrubý, neschopný empatie a sarkastický. - Kdo by mě neměl rád? - Ačkoliv má své chyby a je vymyšlený, jeho vykreslení vás může něco naučit o sebevědomí a moci ve skutečném světě. V tomto videu se naučíme konkrétní kroky a postoje, které vám pomohou ukazovat sebevědomí a moc. Hodně z toho souvisí s rámováním, tak si dáme rychlokurz. Rámování znamená nevyslovený kontext, který určuje pravidla každé interakce.
Interakce můžete analyzovat z pohledu dvou lidí, kteří nabídnou svá rámování a pak je přijmou nebo odmítnou. Mocnější a sebevědomější člověk většinou zvítězí. Proto asi na výzvu „Povězte mi o sobě“ odpovíte u pohovoru radši než na večírku. Přijmete rámování člověka na pohovoru, protože má moc, kterou náhodný návštěvník večírku nemá. Kdo ovládá rámování, ten má moc. Harveyho řeč těla a tón často slouží tomu, aby ukázaly, že on ovládá rámování, a proto je tou mocnější stranou rozhovoru. Třeba často překvapí lidi svým okázalým a drzým vstupem podnikového právníka.
Stanoví tím, že druhá osoba bude reagovat na jeho náladu. - Jessica mi vyhrožovala… - To mě nezajímá. Ať ti bude vyhrožovat kdokoli, vždycky půjdeš za mnou, je mi jedno, jestli to bude anglická královna, přijdeš za mnou, řekneš mi to. Řekneš mi všechno. To je loajalita! Ale Harvey často odpovídá pomaleji a krotčeji, když někdo přikazuje jemu.
Dává si načas a naznačuje, že nemusí tancovat, jak oni pískají. Třeba chtějí, aby odešel rychle, a on odejde pomalu, tím jemně naznačí svou moc. To je právní příručka, že? Otevři to, něco mi přečti. Cokoli. Víš co, Harvey? Zmiz. Vypadni. Jiní lidé k němu přistupují agresivně a on v těch situacích nepřejde do obrany, jenom kolem nich projde a pohodlně se usadí. - Nereaguje na jejich náladu.
- Pokud si myslíš, Geralde, že po tobě na ten deal ještě někdo sáhne, mýlíš se. A v konfliktech, při kterých ostatní ztrácí hlavu, Harvey zůstává klidný a soustředěný. Když se oni naštvou, - on se tomu nepřizpůsobí. - Jak se opovažuješ sem nakráčet a obviňovat mě z toho? Jsi můj právník. Ne, Berte, já jsem právník managementu Morello Assets. Podle práva je mým klientem Dean Morello, ne vy. Důležité není to konkrétní rámování, to se pořád mění, důležité je, že Harvey je ten, kdo ho nastavuje.
Stejnou schopnost určovat rámování, v tomhle případě, že je mocnější, uvidíte i v situacích, kdy ukončuje hovor. Nemusí to přímo říct, ale naznačuje, že má kontrolu, když svůj odchod neoznámí ani se neprosí o svolení. To je jasné znamení, že on je tady šéf. Ostatní mají štěstí, že jim vůbec věnuje pozornost. Teď mám něco na práci. Přesvědčte mě, proč bych si měl vybrat vás.
Dobře, skončili jsme. Nenarazte cestou ven do dveří. Aby bylo jasno, tohle vám nedoporučuju. Neustále ukazovat, že všechno ovládáte, vám nepřinese moc sympatií. Ale určitě to přispívá k té úctě, kterou lidé cítí k Harveymu. Navíc se Harvey tváří, že je téměř všemocný, když neříká, co by chtěl, aby se stalo, nebo v co doufá, nýbrž co se rozhodně stane. Třeba tady: Stane se tohle: vrátíš mi mé povýšení a už se o tom nebudeme bavit. Klíč k uvěřitelnosti něčeho takového je v Harveyho intonaci.
Když jsme nervózní nebo chceme, aby něco znělo spíše jako pozvání, řekneme oznámení se stoupavou intonací. Rozkazy a jistoty naopak říkáme s klesající intonací, jak mluvím teď já. Je to rozdíl mezi větou: „Přijdeš k nám v 7?“ a „Přijď k nám v 7.“ Když lidem říkáte, co se stane, ideálně použijte klesající intonaci. Dejte mi s Feyou minutku o samotě. V pořádku, Louisi, já to zvládnu. Místo abyste se soustředili konkrétně na tohle všechno, radši si zapamatujte, že ten, kdo ovládá rámování rozhovoru, bude vypadat mocnější a sebevědomější.
Pro vaše charisma je nejlepší, když při vstupu a pozdravu nasadíte energičtější rámování, a Harveyho pomalejší, méně reaktivní rámování je lepší v konfliktních situacích. To nás přivádí k dalšímu bodu. Mocní, sebevědomí lidé neodpovídají na nadávky hádkou o obsahu té nadávky, ale útokem na rámování. Když kritizujete obsah té nadávky, naznačujete, že jste přijali to rámování a musíte se bránit.
Pokud rámování změníte, převezmete kontrolu nad rozhovorem. K tomu vám pomůže pohotovost. - Tady máme pár příkladů: - Vynikající víno, skoro to vyrovnává - průměrnou společnost. - Nebuď na sebe tak tvrdá, nejsi průměrná. To je vtipné, mluvila jsi o mně. Co to je? Nová kolínská, nebo je tak cítit žárlivost? Překvapuje mě, že nepoznáš parfém své ženy. Já vím, nejsi ženatý. Stejně je to vtipné. Nemusíte být tak kousaví nebo sarkastičtí, stačí se nesnažit za každou cenu bránit, když o vás někdo vtipkuje.
To dost pomůže. Čím méně se soustředíte na obranu, tím lépe vám takové vtipkování půjde. Je u toho zásadní nesnažit se za každou cenu vyhrát každou výměnu. Mocní lidé si můžou dovolit trochu si zahrávat a nemusí pokaždé vyhrát. Když Harveyho někdo nějakým vtipem dostane, může to sebevědomě uznat, čímž své sebevědomí jenom upevní. Čeká nás snídaně v Nougatine a exkurze do obchodu Hermes, která možná skončí novou kabelkou.
- Novou kabelku už bys potřeboval. - Kabelek není nikdy dost. - Jste zkurvysyn. - To jsem si taky pomyslel, - když mě to napadlo. - Další rámování ukazuje, jak Harvey jedná s klienty, a spočívá ve víře, že je nepotřebuje ohromovat ani prosit. Nevyslovená implikace je, že to oni mají štěstí, že s ním mohou spolupracovat. Když to rámování klienti narušují a chovají se k němu jako k podřízenému, - brzo jim vysvětlí, že může odejít.
- Vidíš to tak, jak se ti to hodí, ale pokud nepřijdeš na to, jak tu Jonathana udržet, poletíš ty. Tony, já to spravím, ale jedno si musíme vyjasnit. Nejsem jako ostatní právníci, kteří u tebe pohořeli, takže až se budeš příště vztekat jako čtyřleté děcko, zbavím se já tebe. Opět místo aby odpovídal na obsah a bránil se, odpovídá na rámování, že on by se měl snažit o cizí uznání. Nemusíte klientům přímo říct, že je nepotřebujete, ale pokud něco prodáváte nebo přímo jednáte s klienty, budete mít lepší výsledky, když si nastavení změníte z „prodávám téhle osobě, pracuji pro ni“ na „tato osoba mě potřebuje jako spolupracovníka“.
Díky tomu si v případě potřeby dupnete, budete lépe radit a naznačíte klientovi, že jste v silné pozici. Harvey posiluje tento koncept spolupracovníků tím, že místo snahy o uznání klientů jim dá prostor získat si jeho přízeň a pochválí je, když na něj zapůsobí. Já nepřijímám termíny, já o nich rozhoduju a můj respekt si nevynutíte, musíte si ho zasloužit.
- To jsou dvě věci, co je za c? - C je pro lidi, kteří prokáží a a b. Když už citujeme Jerryho Maguirea, já chci jen vidět prachy. - První krok k získání mého respektu. - Pro klienta je to dobrý pocit, složíte mu poklonu, ale také to posiluje pocit, že si je Harvey prověřuje. Když mají lidé pocit, že jsou součástí něčeho exkluzivního, cení si toho mnohem více, než když je přesvědčíte normálně. Proto lidé slaví přijetí na vysokou, ačkoliv vlastně dostali nejdražší účet svého života.
Toho principu můžete využít bez vypočítavosti i ve svém životě, musíte si všimnout toho momentu, kdy vám někdo začne být sympatický. Můžete třeba při pozdravu říct, že se vám líbí něčí entusiasmus, je to škoda, když jsou lidé při rozhovoru polomrtví. Taková poznámka naznačuje, že jste přátelští, ale také si vybíráte, s kým strávíte čas. A jsme u čtvrtého způsobu, jak Harvey ukazuje moc. Opět jde o rámování. Umí skvěle zarámovat možnosti, které někdo v dané situaci má.
U svých oponentů rámuje ty možnosti jako velice omezené, nastaví, že na výběr mají buď něco, co udělat nechtějí, nebo to, co po nich chce on. Lidé z toho mají pocit, - že naprosto ovládá situaci. - Budeme pokračovat v procesu a prohrajeme oba. Vrátíme vám peníze plus těch 500 000, nebo si o to zahrajeme v pokeru. Ale ve skutečnosti Harvey nemá takovou kontrolu, jenom kontroluje nabídku, ovládá tedy možnosti, které si lidé umí představit.
Kdo ovládá nabídku, ovládá výsledek. Harvey je ale dost chytrý na to, aby nikoho nenechal obrátit role. Uvědomuje si, že je vždy i jiná možnost, která se mu hodí lépe než ty v nabídce. Jaké máš možnosti, když ti někdo dá pistoli k hlavě? Jaké možnosti? Uděláš, co chce, nebo tě zastřelí. Ne. Sebereš mu pistoli, nebo vytáhneš větší, řekneš, že blafuje, nebo něco z těch 146 dalších možností. Pokud neumíš myslet sám za sebe, - možná bys toho měl nechat.
- Video o Tyrionovi Lannisterovi tohle téma zkoumá hlouběji, protože v tom je Tyrion mistr, do popisku vám dám odkaz. Ale teď se dostaneme k postoji, díky kterému je Harvey tak mocný. Hledá si pro sebe možnosti. Ve vyjednávání zvítězí ten, kdo má lepší alternativu, protože si může dovolit větší nezájem. Harvey ví, že vždycky sežene nového klienta, jinou práci nebo cestu, když mu přibouchnou dveře. Má moc, protože od nikoho konkrétního nepotřebuje žádnou konkrétní službu. To, co chce a potřebuje, může mít z různých zdrojů.
Tento postoj vám může výrazně zlepšit život. I v romantickém životě si najděte alternativy. Neznamená to, že musíte pořád randit, ale stanete se člověkem, který ví, že si může najít někoho jiného, s kým bude rád trávit čas. Může k tomu pomoct, že zlepšíte sociální dovednosti díky našim videím. V práci si najděte alternativy. Mnohem snáze získáte lepší plat, pokud ve volném čase zlepšujete své dovednosti a víte, že přinejhorším seženete jinou práci.
Moc a sebevědomí se vám zvýší, když budete vědět, že máte alternativy. Jestli se chcete naučit vytvářet si v životě alternativy, jste na správné cestě. Ať je to v práci, ve vztahu nebo mezi kamarády, charisma vám otevře nové příležitosti a usnadní vám život. Pokud chcete zvýšit charisma krok za krokem s programem, který vám zaručí výsledky už za 30 dní, doporučuji vám náš kurz Charisma University. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Interakce můžete analyzovat z pohledu dvou lidí, kteří nabídnou svá rámování a pak je přijmou nebo odmítnou. Mocnější a sebevědomější člověk většinou zvítězí. Proto asi na výzvu „Povězte mi o sobě“ odpovíte u pohovoru radši než na večírku. Přijmete rámování člověka na pohovoru, protože má moc, kterou náhodný návštěvník večírku nemá. Kdo ovládá rámování, ten má moc. Harveyho řeč těla a tón často slouží tomu, aby ukázaly, že on ovládá rámování, a proto je tou mocnější stranou rozhovoru. Třeba často překvapí lidi svým okázalým a drzým vstupem podnikového právníka.
Stanoví tím, že druhá osoba bude reagovat na jeho náladu. - Jessica mi vyhrožovala… - To mě nezajímá. Ať ti bude vyhrožovat kdokoli, vždycky půjdeš za mnou, je mi jedno, jestli to bude anglická královna, přijdeš za mnou, řekneš mi to. Řekneš mi všechno. To je loajalita! Ale Harvey často odpovídá pomaleji a krotčeji, když někdo přikazuje jemu.
Dává si načas a naznačuje, že nemusí tancovat, jak oni pískají. Třeba chtějí, aby odešel rychle, a on odejde pomalu, tím jemně naznačí svou moc. To je právní příručka, že? Otevři to, něco mi přečti. Cokoli. Víš co, Harvey? Zmiz. Vypadni. Jiní lidé k němu přistupují agresivně a on v těch situacích nepřejde do obrany, jenom kolem nich projde a pohodlně se usadí. - Nereaguje na jejich náladu.
- Pokud si myslíš, Geralde, že po tobě na ten deal ještě někdo sáhne, mýlíš se. A v konfliktech, při kterých ostatní ztrácí hlavu, Harvey zůstává klidný a soustředěný. Když se oni naštvou, - on se tomu nepřizpůsobí. - Jak se opovažuješ sem nakráčet a obviňovat mě z toho? Jsi můj právník. Ne, Berte, já jsem právník managementu Morello Assets. Podle práva je mým klientem Dean Morello, ne vy. Důležité není to konkrétní rámování, to se pořád mění, důležité je, že Harvey je ten, kdo ho nastavuje.
Stejnou schopnost určovat rámování, v tomhle případě, že je mocnější, uvidíte i v situacích, kdy ukončuje hovor. Nemusí to přímo říct, ale naznačuje, že má kontrolu, když svůj odchod neoznámí ani se neprosí o svolení. To je jasné znamení, že on je tady šéf. Ostatní mají štěstí, že jim vůbec věnuje pozornost. Teď mám něco na práci. Přesvědčte mě, proč bych si měl vybrat vás.
Dobře, skončili jsme. Nenarazte cestou ven do dveří. Aby bylo jasno, tohle vám nedoporučuju. Neustále ukazovat, že všechno ovládáte, vám nepřinese moc sympatií. Ale určitě to přispívá k té úctě, kterou lidé cítí k Harveymu. Navíc se Harvey tváří, že je téměř všemocný, když neříká, co by chtěl, aby se stalo, nebo v co doufá, nýbrž co se rozhodně stane. Třeba tady: Stane se tohle: vrátíš mi mé povýšení a už se o tom nebudeme bavit. Klíč k uvěřitelnosti něčeho takového je v Harveyho intonaci.
Když jsme nervózní nebo chceme, aby něco znělo spíše jako pozvání, řekneme oznámení se stoupavou intonací. Rozkazy a jistoty naopak říkáme s klesající intonací, jak mluvím teď já. Je to rozdíl mezi větou: „Přijdeš k nám v 7?“ a „Přijď k nám v 7.“ Když lidem říkáte, co se stane, ideálně použijte klesající intonaci. Dejte mi s Feyou minutku o samotě. V pořádku, Louisi, já to zvládnu. Místo abyste se soustředili konkrétně na tohle všechno, radši si zapamatujte, že ten, kdo ovládá rámování rozhovoru, bude vypadat mocnější a sebevědomější.
Pro vaše charisma je nejlepší, když při vstupu a pozdravu nasadíte energičtější rámování, a Harveyho pomalejší, méně reaktivní rámování je lepší v konfliktních situacích. To nás přivádí k dalšímu bodu. Mocní, sebevědomí lidé neodpovídají na nadávky hádkou o obsahu té nadávky, ale útokem na rámování. Když kritizujete obsah té nadávky, naznačujete, že jste přijali to rámování a musíte se bránit.
Pokud rámování změníte, převezmete kontrolu nad rozhovorem. K tomu vám pomůže pohotovost. - Tady máme pár příkladů: - Vynikající víno, skoro to vyrovnává - průměrnou společnost. - Nebuď na sebe tak tvrdá, nejsi průměrná. To je vtipné, mluvila jsi o mně. Co to je? Nová kolínská, nebo je tak cítit žárlivost? Překvapuje mě, že nepoznáš parfém své ženy. Já vím, nejsi ženatý. Stejně je to vtipné. Nemusíte být tak kousaví nebo sarkastičtí, stačí se nesnažit za každou cenu bránit, když o vás někdo vtipkuje.
To dost pomůže. Čím méně se soustředíte na obranu, tím lépe vám takové vtipkování půjde. Je u toho zásadní nesnažit se za každou cenu vyhrát každou výměnu. Mocní lidé si můžou dovolit trochu si zahrávat a nemusí pokaždé vyhrát. Když Harveyho někdo nějakým vtipem dostane, může to sebevědomě uznat, čímž své sebevědomí jenom upevní. Čeká nás snídaně v Nougatine a exkurze do obchodu Hermes, která možná skončí novou kabelkou.
- Novou kabelku už bys potřeboval. - Kabelek není nikdy dost. - Jste zkurvysyn. - To jsem si taky pomyslel, - když mě to napadlo. - Další rámování ukazuje, jak Harvey jedná s klienty, a spočívá ve víře, že je nepotřebuje ohromovat ani prosit. Nevyslovená implikace je, že to oni mají štěstí, že s ním mohou spolupracovat. Když to rámování klienti narušují a chovají se k němu jako k podřízenému, - brzo jim vysvětlí, že může odejít.
- Vidíš to tak, jak se ti to hodí, ale pokud nepřijdeš na to, jak tu Jonathana udržet, poletíš ty. Tony, já to spravím, ale jedno si musíme vyjasnit. Nejsem jako ostatní právníci, kteří u tebe pohořeli, takže až se budeš příště vztekat jako čtyřleté děcko, zbavím se já tebe. Opět místo aby odpovídal na obsah a bránil se, odpovídá na rámování, že on by se měl snažit o cizí uznání. Nemusíte klientům přímo říct, že je nepotřebujete, ale pokud něco prodáváte nebo přímo jednáte s klienty, budete mít lepší výsledky, když si nastavení změníte z „prodávám téhle osobě, pracuji pro ni“ na „tato osoba mě potřebuje jako spolupracovníka“.
Díky tomu si v případě potřeby dupnete, budete lépe radit a naznačíte klientovi, že jste v silné pozici. Harvey posiluje tento koncept spolupracovníků tím, že místo snahy o uznání klientů jim dá prostor získat si jeho přízeň a pochválí je, když na něj zapůsobí. Já nepřijímám termíny, já o nich rozhoduju a můj respekt si nevynutíte, musíte si ho zasloužit.
- To jsou dvě věci, co je za c? - C je pro lidi, kteří prokáží a a b. Když už citujeme Jerryho Maguirea, já chci jen vidět prachy. - První krok k získání mého respektu. - Pro klienta je to dobrý pocit, složíte mu poklonu, ale také to posiluje pocit, že si je Harvey prověřuje. Když mají lidé pocit, že jsou součástí něčeho exkluzivního, cení si toho mnohem více, než když je přesvědčíte normálně. Proto lidé slaví přijetí na vysokou, ačkoliv vlastně dostali nejdražší účet svého života.
Toho principu můžete využít bez vypočítavosti i ve svém životě, musíte si všimnout toho momentu, kdy vám někdo začne být sympatický. Můžete třeba při pozdravu říct, že se vám líbí něčí entusiasmus, je to škoda, když jsou lidé při rozhovoru polomrtví. Taková poznámka naznačuje, že jste přátelští, ale také si vybíráte, s kým strávíte čas. A jsme u čtvrtého způsobu, jak Harvey ukazuje moc. Opět jde o rámování. Umí skvěle zarámovat možnosti, které někdo v dané situaci má.
U svých oponentů rámuje ty možnosti jako velice omezené, nastaví, že na výběr mají buď něco, co udělat nechtějí, nebo to, co po nich chce on. Lidé z toho mají pocit, - že naprosto ovládá situaci. - Budeme pokračovat v procesu a prohrajeme oba. Vrátíme vám peníze plus těch 500 000, nebo si o to zahrajeme v pokeru. Ale ve skutečnosti Harvey nemá takovou kontrolu, jenom kontroluje nabídku, ovládá tedy možnosti, které si lidé umí představit.
Kdo ovládá nabídku, ovládá výsledek. Harvey je ale dost chytrý na to, aby nikoho nenechal obrátit role. Uvědomuje si, že je vždy i jiná možnost, která se mu hodí lépe než ty v nabídce. Jaké máš možnosti, když ti někdo dá pistoli k hlavě? Jaké možnosti? Uděláš, co chce, nebo tě zastřelí. Ne. Sebereš mu pistoli, nebo vytáhneš větší, řekneš, že blafuje, nebo něco z těch 146 dalších možností. Pokud neumíš myslet sám za sebe, - možná bys toho měl nechat.
- Video o Tyrionovi Lannisterovi tohle téma zkoumá hlouběji, protože v tom je Tyrion mistr, do popisku vám dám odkaz. Ale teď se dostaneme k postoji, díky kterému je Harvey tak mocný. Hledá si pro sebe možnosti. Ve vyjednávání zvítězí ten, kdo má lepší alternativu, protože si může dovolit větší nezájem. Harvey ví, že vždycky sežene nového klienta, jinou práci nebo cestu, když mu přibouchnou dveře. Má moc, protože od nikoho konkrétního nepotřebuje žádnou konkrétní službu. To, co chce a potřebuje, může mít z různých zdrojů.
Tento postoj vám může výrazně zlepšit život. I v romantickém životě si najděte alternativy. Neznamená to, že musíte pořád randit, ale stanete se člověkem, který ví, že si může najít někoho jiného, s kým bude rád trávit čas. Může k tomu pomoct, že zlepšíte sociální dovednosti díky našim videím. V práci si najděte alternativy. Mnohem snáze získáte lepší plat, pokud ve volném čase zlepšujete své dovednosti a víte, že přinejhorším seženete jinou práci.
Moc a sebevědomí se vám zvýší, když budete vědět, že máte alternativy. Jestli se chcete naučit vytvářet si v životě alternativy, jste na správné cestě. Ať je to v práci, ve vztahu nebo mezi kamarády, charisma vám otevře nové příležitosti a usnadní vám život. Pokud chcete zvýšit charisma krok za krokem s programem, který vám zaručí výsledky už za 30 dní, doporučuji vám náš kurz Charisma University. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (6)
Ter (anonym)Odpovědět
16.01.2020 17:50:04
Teď koukám na druhou sérii Kravaťáků a Harvey na mě působí jako namyšlený kretén. Ano má schopnosti, je skvělý ve své práci a občas mu tam dají světlou chvilku, aby působil jako člověk. Ale stejně se k lidem chová jako nadřazený kretén. To není sebevědomí.
Bullseye67 (anonym)Odpovědět
14.01.2020 15:02:14
Harvey je fiktivní postava, je jen takový jak ho scénáristé chtějí mít, mnoho situací v seriálu by v reálném světě dopadala úplně jinak. Napodobování jeho chování ve skutečné situaci spíš lidi odradí a vytvoří z člověka maximálně namyšleného idiota.
cyankalOdpovědět
14.01.2020 08:35:17
Tyjo jen z tohohle videa ta postava vypadá jako takovej ten člověk co si o něm všichni myslí, že je vocas a chová se namyšleně. Navíc ten serial, znovu jen z tohohle, vypadá, že to napsal někdo, kdo fakt neví co je cool a naopak vše vyzní trapně.
SeraphineOdpovědět
14.01.2020 11:14:41
Musíš brát v potaz že je to americký seriál. Fikce a Amerika mají trochu jiné standarty
cyankalOdpovědět
15.01.2020 11:12:38
+SeraphineTak to já určitě chápu, nicméně to neznamená, že je to hrozně napsané :D