Co je to Bitcoin hard fork?

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:57
Počet zobrazení:4 621

V srpnu 2017 měl Bitcoin tzv. hard fork a mnoho lidí se obávalo, že Bitcoin padne a skončí. Co to ale vlastně hard fork je a jak funguje? Jaký je rozdíl mezi hard forkem a soft forkem? A může nám něco přinést?

Přepis titulků

Pokud se zajímáte o kryptoměny, určitě jste už slyšeli pojem "fork". Hard fork jsme již několikrát viděli, ale co to přesně je? Než se na to podíváme, měli byste chápat, jak funguje blockchain. Princip blockchainu jsme si vysvětlili v předchozím videu. V tomto videu vysvětlím hard fork na příkladu Bitcoinu, ale princip je stejný pro všechny kryptoměny.

Jak asi víte, Bitcoin je digitální měna a jeho fungování je založeno na velkém množství softwaru. Tento software se jmenuje Bitcoin protokol a stanovuje pravidla používání Bitcoinu. Tato pravidla zahrnují velikost bloku, odměny těžařů, postup výpočtu poplatků a podobně. Stejně jako jiné softwarové projekty, ani vývoj Bitcoinu nebude nikdy dokončen.

Vždycky půjde něco vylepšit. Vývojáři Bitcoinu pravidelně vydávají updaty, kterými opravují chyby či zvyšují výkon sítě. Některé z těchto změn jsou malé, zatímco jiné zásadně mění, jak Bitcoin funguje. Občas se tedy stane, že skupina vývojářů nesouhlasí se směrem, kterým se Bitcoin ubírá.

Nesouhlasit mohou i sami těžaři, protože update Bitcoin protokolu by jim mohl snížit zisky. Pokud je nějaká skupina lidí nespokojená, může navrhnout vlastní verzi protokolu a oddělit se od blockchainu. Co se potom stane? Bitcoin sestává ze dvou základních částí: Bitcoin protokolu a blockchainu, který ukládá všechny proběhlé transakce.

Jestliže se vývojáři rozhodnou udělat vlastní fork, nejprve zkopírují kód Bitcoin protokolu a následně jej upraví. To je možné, protože Bitcoin je plně opensourcový. Po provedení všech úprav vývojáři stanoví bod, na kterém se aktivuje jejich fork. Tímto bodem je specifický blok.

Můžete například říct, že váš fork se aktivuje na bloku číslo 480 000 v momentě jeho přidání do blockchainu. Jakmile se dojde k tomuto bloku, komunita se rozdvojí. Někteří lidé zůstanou věrní původnímu protokolu, zatímco jiní podpoří jeho fork. Každá skupina pak přidává nové bloky k tomu forku, který podporuje. Od tohoto bodu jsou oba blockchainy vzájemně nekompatibilní.

Nový fork je založen na původním blockchainu, a proto všechny transakce z původního blockchainu jsou zaneseny i do nového forku. To znamená, že pokud máte určité množství mincí před forkem, dostanete po forku stejný počet mincí nové měny. Někdo tomu říká "peníze zadarmo", ale vše závisí na úspěšnosti a hodnotě nového forku.

V minulosti jsme již viděli několik hard forků. Například Bitcoin měl hard fork 1. srpna 2017, kdy vznikl Bitcoin Cash. V tomto případě se vývojáři nemohli shodnout na velikosti bloku. Někteří jej chtěli zvětšit z 1 MB na 2 MB, ale jiní jej chtěli zvětšit ještě víc. Když se nemohli dohodnout, každá skupina šla vlastní cestou. Bitcoin už má za sebou několik hard forků, přičemž některé byly úspěšnější, než jiné.

Ale není v tom sám. Také Ethereum mělo hard fork a rozdělilo se na Ethereum a Ethereum Classic. A tohle je v podstatě hard fork. Také ale existuje něco, čemu se říká "soft fork". V čem se liší? Hard fork je nekompatibilní s původním protokolem.

Pokud je ale oddělená verze kompatibilní s původní verzí, říká se jí soft fork. V tom je ten rozdíl. Nyní tedy víte, co je to hard fork a proč k němu dochází. S rostoucí popularitou kryptoměn je téměř jisté, že dojde k dalším neshodám a tedy i k dalším forkům. A to je pro toto video vše. Doufám, že se vám líbilo, a pokud ano, dejte mi lajk a přihlaste se k odběru.

Děkuju, že jste se dívali, a na shledanou u dalšího videa.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže soft fork není nový branch ale update protokolu?

00

Odpovědět

Spíš takovej přídavek. Třeba u litecoinu prý proběhlo, že si těžaři můžou určit minimální poplatek za zpracování transakce. Můžou si říct a nemusej, je to teda vzájemně kompatibilní.

00

Odpovědět

supr diky za preklad!

30