BrunejGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:106
Počet zobrazení:9 952

Brunej je státem, který spousta lidí zná jen podle názvu a zhruba ví, kde leží. Jaké zajímavosti může tento maličký, ale bohatý národ nabídnout?

Přepis titulků

Brunej, bohatý ropný magnát... Brunej, bohatý ropný magnát. Odkazy na 90. léta. Vy, dnešní děti, nevíte, o co přicházíte. Ahoj, já jsem Barby. Brunej je takovým skromným boháčem. A to je vše. Rozeberme si vlajku.

Vlajka Bruneje je jednou z nejvíce zavádějících. Z dálky se vám může zdát, že na vlajce je kotva. Ale z blízka tomu tak není. Vlajka se skládá ze žlutého pole a černobílých a diagonálních pruhů. Bilý pruh je trochu tlustší než černý. Uprostřed najdete národní znak. Žlutá značí brunejského sultána a obecně je v Jihovýchodní Asii považována za barvu šlechty.

Černá a bílá značí ministry. Pengiran Bendahara, čili prvního ministra, a Pengiran Pemancha, druhého ministra, který řeší zahraniční věci. Uprostřed je slunečník značící šlechtu, po stranách jsou dvě ruce značící laskavost vlády, pod tím je půlměsíc s národním heslem "Služ pod vedením boha" a pod tím je další nápis Brunej Darussalam, což znamená "Brunej, domov míru".

Ale podívejte, fakt to vypadá, jako by tam byla kotva. Bruneji, vy mistři v matení. Bruneji, Bruneji... Kde jsi? Brunej si dobře hraje na schovávanou. Skoro jako Východní Timor a Lichtenštejnsko. Brunej leží na ostrově Borneo, na jediném ostrově na světě, který je obydlet třemi suverénními národy.

Ty další dva jsou Malajsie a Indonésie. Kypr je technicky obýván třemi národy, ale Severní Kypr není suverénní stát, uznává ho jen Turecko. Pak tu máte ochranné pásmo OSN, což je čtvrtou skupinou, ale to je něco jiného. Zpátky k Bruneji. Tohle je zajímavé.

Brunej leží na severním pobřeží Bornea a je celá obklopena malajsijským státem Sarawak. Leží na pobřeží Jihočínského moře, pod tím blázincem ohledně vlastnictví atolů zvaných Spratlyho ostrovy. Spratlyho ostrovy... Jste jako poslední kobliha v obchodě plném dětí. Není to tak, že by nesnášeli vás, ale nesnáší se navzájem a bojují mezi sebou. Pokud se podíváte na mapu, zjistíte, že Brunej je rozdělena na dvě oddělené oblasti.

Větší a obydlenější západní část se dělí na tři okrsky. Belait, Tutong a Brunej Muara. Tady žije 95 % obyvatel. Ve východním okrsku Temburong žije asi jen 10 tisíc osob. Brunej je rozdělena na dvě části, protože kolem roku 1890 byl okrsek Limbang předán Sarawaku, který je nyní částí Malajsie. Ale tehdy byl rádžou Sarawaku bílý Angličan.

Malajsie si prožila zvláštní období pod vládou bílého rádži. Ale to až jindy. Tohle je o Bruneji. Pokud se chcete dostat ze západní části do východní, musíte přeplavit zátoku na lodi a pak plout proti proudu řeky Labu. Nebo musíte jet po Jalan Kuala Iurah do Malajsie, kde dojedete k hranicím u řeky Kibi. V Limbangu můžete auto zaparkovat a přepravit se lodí. Pokud tam chcete dojet autem, musíte jet asi 8 km jižněji po AH150 a přejet most, po kterém se dostanete do brunejských měst Puni a Bangar.

Je to jediný most přes řeku Kibi. Na východě Brunei-Muara se nachází hlavní město Bendar Seri Begawan. Prochází jím řeka Brunej, která ústí do Brunejského zálivu. Bandar Seri Begawan je největší městem a je kulturním a ekonomickým centrem. V hlavním městě bydlí asi polovina obyvatel Bruneje. V Bandar Seri Begawan najdete mnoho mešit, a také jednu z největších památek, mešitu sultána Omara Ali Saifuddena.

Je postavena v umělé laguně, s kupolí z pravého zlata a mostem, který je spojen s lodí sultána Bolkiaha Mahligali. Je to replika lodi předchozího sultána a je okopírována do každého detailu. Hned naproti se nachází Kampong Ayer, známý jako Benátky východu. Kampong Ayer je největší vodní vesnice, tedy spíš město, kde 30 tisíc lidí žije a pracuje na budovách postavených v řece.

Najdete zde domy, restaurace, nemocnice i školy. Najdete zde chytrou síť mostů, mol a doků, které spojují jednotlivé domy. A místní také používají vodní taxíky. Všechny ostatní části města jsou známy svou určitou funkcí. Tutong je znám jako přestupní místo městské dopravy, projíždí tudy všechny linky. Belait je znám jako centrum plynu a ropy.

Dokonce tam postavili monument miliardtému vytěženému barelu ropy. Jak vás už asi napadlo, Brunej za svůj rozvoj vděčí hlavně ropě. Tento zdroj budeme probírat v... Tady to začne být zábavné. Brunej je malá země, ale je plná kontrastů. Jak jsem už zmínil, Brunej leží na ostrově Borneu, který je botanicky rozmanitý. Pokud o Borneu nic nevíte, tak vězte, že skoro vše na tomto ostrově létá.

Mimo ptáků tu máte létající lišky, létající gekony, létající lemury, létající hady, létající žáby, létající medvědochobotnice, létající Boby Sagety a tak dál. V Bruneji jsou oblasti u moře nížinnými pralesy. Ve vnitrozemí najdete hory a pralesy, především kopcovitou oblast Temburong. Klima je zde rovníkové tropické, takže většinu roku je tu vedro a vlhko.

Existují tu dvě období. Sucho a mokro. Nejvíce prší mezi říjnem a prosincem. Na pobřeží najdete úžasné pláže, ale pokud budete v Jerudongu, najdete tyto houbovité pláže a přístav ve tvaru vejce. Byly takto postaveny, aby ochránily snadno erodující pláže před silnými vlnami, které se tu objevují. I přes množství nedotčené divočiny, jen 2 % území tvoří orná půda užívaná k zemědělství.

Lesní rezervace a národní parky tvoří asi polovinu rozlohy státu. Produkce dřeva vydělává víc než zemědělství. Je to zvláštní, protože Brunej má velmi úrodnou zemi. To znamená, že většina potravin musí být do Bruneje dovážena ze zemí jako Japonsko, Jižní Korea a Čína. A to i přesto, že mají úrodnou půdu. Brunejská vláda dokonce vlastní ranč v Austrálii, který je větší než jejich stát.

Odtud se dováží do země hovězí. A proč Brunej nechce využívat svou úrodnou zemi? Tadá, uhádli jste, kvůli ropě. Přes 95 % ekonomiky Bruneje závisí na ropě a výrobcích z ní. Nizozemská společnost Shell v Bruneji provozuje velmi výdělečnou rafinérii. Z tohoto důvodu v Bruneji pracuje mnoho nizozemských a evropských expertů, především v Serii v oblasti Belait.

Tady v roce 1929 objevili ropu. Musíte pěstovat plodiny, máte perfektní půdu. Máme ropu. A navíc pomáháme pralesu a tak. To znamená, že Brunej má v cizině mnoho ropných rezerv a mnoho lidí je závislých na jejím prodeji. Teď si promluvme o lidech. Netvrdím, že Brunej je Monakem jihovýchodní Asie... Vlastně tvrdím, ale platí tu právo šaría.

Žije zde asi 417 tisíc lidí, a etnicky se 66 % obyvatel považuje za Malajce. Podobně jako jako Malajci z Malajsie, ale mají jinou kulturu. 11 % tvoří Číňané, 4 % tvoří domorodci, například z kmenů Kedayan a Bisya, ale částečně i lid Sama Bijau, kteří jsou někdy nazývání mořskými cikány. 2 % tvoří Indové a zbylých 17 % tvoří směsice národností, jako Filipínci, Arabové a běloši, kteří pracují pro ropné společnosti.

S jazyky je to v Bruneji zajímavé. Malajština, přesněji brunejská malajština, je oficiálním jazykem. Částečně i jazyk Kedayan, který je malajštině podobný. Druhým jazykem pro většinu lidí je angličtina, přestože mnoho nápisů je psáno malajsky a arabsky. Navíc velká část obyvatel mluví i mandarínsky, ačkoliv víc se učí angličtina, ačkoliv zde žije velká nizozemská komunita.

Ale většina Nizozemců anglicky mluví. Mluv anglicky a bude to v pohodě. Má to dost společného s tím, že Brunej byla britským protektorátem... To zanechalo své stopy. Brunej je považována za zemi s nejvyšším příjmem na hlavu. Průměrný příjem přesahuje 50 tisíc dolarů. Kulturně má Brunej svá specifika. Mnoho žen nosí tudon, tradiční pokrývku hlavy.

Mnoho mužů nosí songok, tradiční čapku. Tady to začíná být trochu nepříjemné. V roce 2014 se Brunej stala první zemí v jihovýchodní Asii, která zavedla právo šaría na národní úrovni. Toto právo je začleňováno do zákonů a je zdrojem velké kontroverze. Toto právo bylo zavedeno sultánem Hassanalem Bolkiahem. Promluvme si o něm.

Přesný odhad je skoro nemožný, ale Forbes tipuje, že sultán vlastní jmění v hodnotě 20 miliard dolarů. Toto vlastní. Palác s 1 700 pokoji, 250 koupelnami, 5 bazény, jídelnou, která pojme 5 tisíc lidí, soukroumou zoo a muzeem aut s několika unikátními a jedinečnými kousky. Ke svým 50 narozeninám si postavil stadion a zaplatil Jacksonovi 17 milionů dolarů, aby tam uspořádal 3 koncerty.

A to nezmiňuji lodě. Asi je vám jasné, že si sultán užívá zámožného a opulentního způsobu života. Lidé si stěžovali, že sultánovy kontroverzní výstupy a osobní výroky ho udělaly člověkem, který sám porušuje právo šaría, jež zavedl. Mnoho nemuslimských obyvatel Bruneje se bojí toho, jak je toto právo ovlivní. Každopádně i přes politickou situaci jsou lidé se životem spokojeni a užívají si bohatství a úspěch země.

Podívejme se, co si o ní myslí další státy. Jednoduše řečeno, brunejské vztahy jsou ovlivněny dějinami a penězi. Jako člen Asociace jihoasijských států má Brunej výhodné smlouvy se všemi okolními státy a využívá výhodné obchody. Pokud si myslíte, že nejlepším přítelem Bruneje je Malajsie, nejste daleko od pravdy. Mluví podobným jazykem a mají hodně společného.

Ale někteří Brunejci považují za nejlepší přátele Singapur a Filipíny. Brunej a Filipíny podepsaly Memorandum porozumění, které posiluje oboustranně výhodnou spolupráci v oblastech farmaření a investic kolem farmaření. Filipíny jim prostě posílají hodně jídla. Singapuru dovolili se připojit a společně trénovat ozbrojené síly. Oba státy mají program výměny měny a v obou státech mohou být obě měny rovnocenně využity.

Brunejský dolar a singapurský dolar jsou spravovány společně. Ve výsledku bude zajímavé sledovat, kam Brunej bude směřovat, se svými velkými výdělky a přísnými zákony. Brunej je malé místo s obřím příběhem. Příště přijde na řadu Bulharsko. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vím, že je to staré video, ale...
Myslím, že tam říká "expats", ne "experts" :)

00

Odpovědět

Další stát, který by bez ropy byl háji zeleném...

30

Odpovědět

Zmiňované Spratleyho (Spratlyovy) ostrovy mají pro mezinárodní obchod podobný význam jako Suezský průplav. Státům okolo tak stačí vybírat mýto za "bezpečný průjezd" a alternativou je průjezd mezi ostrovy Sulawesi a Borneo, kde tak rádi čekají piráti.

10

Odpovědět

a proč to nepřekládat postupně od A ?

180

Odpovědět

Máš pravdu, předsedo.

70

Odpovědět

Inak geography now nedavno umoznil titulky na ich videach, tak by ste ich mohli robit tam, nech ma Barby viac penazi z reklam ;)

81

Odpovědět

O nic nepřichází, neboť shlédnutí tady se na započítávají na YouTube.

151

Odpovědět

a kde je burkina faso ?

30

Odpovědět

Čeká až za BULharskem.

30

Odpovědět

Bohatí muslimové. To je vždy průser.

195

Odpovědět

Tak jasně zvláště když vybírají mýto za průjezd mezi Rudým a Středozemním mořem.

Ujmeš se armády a navrátíš Suezský průplav pod evropskou vlajku?

41